Politiek Overzicht. GEMENGD NIEDWS. Fransche koloniale orde van Cam bodja benoemd wegens zijne verdien sten en zijn hulpvaardigheid aan de regeering van Frankrijk bij verschil lende gelegenheden bewezen. In het gebouw der „Indische in stelling" te Delft werd Zaterdagmid dag van twee tot vier uur receptie gehouden. Bericht werd ontvangen, dat de senaat der Rij ks-universiteit te U trecht prof. Spanjaard heeft benoemd tot doctor in cle Staatswetenschappen ho noris causa. De jubilaris werd toegesproken door den 'minister van koloniën, baron Van Dedem, en vervolgens door den burgemeester, die namens den ge meenteraad van Delft toezegging deed, dat het inwendige van het ge bouw der Indische inrichting zal wor den verbeterd. Het comité, dat zich had gevormd om prof. Spanjaard een huldeblijk aan te bieden, bood hem bij monde van den oud-minister Fransen van de Putte, die een vleiende toespraak hield, een album op een tafeltje aan. Hierop sprak prof. Gonggrijp na mens de collega's en leerlingen van prof. Spanjaard, en vervolgens bracht de referendaris bij de Algemeene secretarie te Batavia, de 'heer De Graaf, een groet over namens de oud-leerlingen van den jubilaris. De heer Rijken, voorzitter der „In- dologische Vereeniging" sprak voorts nog een .woord van gelukwensching en hulde. Namens de Indische officieren, die de colleges van prof. Spanjaard vol gen, werd deze geluk gewenscht door luit. Michielse. Door prof. Spanjaard werd aan de „Indologische Vereeniging" een fraaie banier aangeboden. Werkstaking. Te Hilversum hebben Vrijdag de wevers der Hilversumscbe stoomspin nerij en weverij het werk gestaakt, omdat zij meenden minder loon te hebben dan de wevers aan de fabriek te Venendaal. De onder-directeur aan de fabriek, de heer S. Munnix, heeft daarop de stoommachine doen stil staan, zoodat ai het werkvolk thans zonder werk is. Men hoopt dat het wel spoedig tot eene minnelijke schikking zal komen. Het verschil, waarover de quaestie is ontstaan, bedraagt slechts 32 cent per week voor de wevers van een bepaald stuk goed, waarvoor volgens hun beweren, in Venendaal meer loon zou worden gegeven. rondventende, kwam hij bij de be wuste vrouw en vroeg haar, of zij geen briefje van hem ontvangen had. Op het ontkennend antwoord loste hij „a bout portant" een pistoolschot op haar; de kogel drong het voor hoofd binnen, en de ongelukkige stortte doodelijk gewond neer- De man ging vervolgens weder rus tig zijn waar venten, totdat hij door een marechaussee werd aangehouden. Landverhuizers. Te Oud-Vosmeer keerde de vorige week een gezin, dat eenige jaren ge leden naar Argentinië vertrok, daar toe door schoonklinkende beloften verlokt, van daar terug, na armoede geleden te hebben, hier haast onbe kend. Door hulp van eenen Duitscher te Rosario werden de noodige mid delen bijeengebracht om het gezin, bestaande uit vader en drie kinderen, wijl moeder in het vreemde land is gestorven, te doen terugkeeren. Dit is het derde gezin uit die gemeente, dat daartoe in de gelegenheid werd gesteldde beide andere, het eene uit vrouw en vier, het andere uit vrouw en twee kinderen bestaande, hadden hun hoofd en kostwinner in den vreemde verloren Uit een te Meppel ontvangen par ticulier schrijven uit Grandrapids (Michigan) blijkt, dat in die stad en hare omstreken ruim 20.000 Hollan ders zonder werk zijn. De meeste fa brieken staan er stil en die, waar mede dit nog niet het geval is, wer ken met halve ploegen ol slechts 2 A3 dagen in de week. Het gevolg van een en ander is, dat hoeveel de particuliere liefdadigheid ook doet, groot gebrek geleden wordt en het getal misdrijven toeneemt. Behalve ia Michigan heerscht deze betreu renswaardige toestand thans in meer of mindere mate over geheel Noord- Amerika. het gevolg, dat Toekoe Oemar en andere invloedrijke hoofden zich met de Hollanders verbonden tegen hun eigen landgenooten. Met hulp van deze bondgeaooten werd het werk der verovering hervat en de Hol landers behaalden voordeel op voor deel. Anagaloeng, de vesting der pries terpartij, werd den 2en dezer bemach tigd en voor de eerste maal sedert 1873 schijnt de jonderwerping van At- jeh in de naaste toekomst mogelijk. Een zware boom. Op het landgoed „De Lothmer" te Wilp, is een buitengewoon zware boom geveld, die verkocht werd voor ƒ220 en op de werf van de firma Van Zijthofi'en Zn., te Deventer, ver werkt zal worden tot molenas. De boom werd bij het hakken reeds voor zijn doel ter hoogte van ongeveer 2 Mvierkant gemaakt; thans heeft hij even boven den wortel eenen omtrek van bijna 4 M., terwijl de dikte op die plaats voor het hakken ruim 5 M. is geweest. Een man had 9 dagen werk om den boom te hakken. Zon der twijfel is hij meer dan 200jaren oud en vermoedelijk nog geplant door de familie Van Broekhuizen, die omstreeks de 17e eeuw genoemd landgoed bewoonde. Moordaanslag. Een man te Udenhout, die vroeger wegens krankzinnigheid eenigen tijd op Voorburg had doorgebracht, heeft Donderdag een pistoolschot gelost op een bejaarde vrouw. Volgens algemeen gevoelen heeft de man in een vlaag van waanzin gehandeld. Als gewoonlijk met garen en band Koloniën, ATJEH. Het succes der Hollanders in At- jeh en de daardoor weder een stap verder gebrachte algemeene bewe ging, tot onderwerping der nog vijan dige Atjehers, zoo schrijft de Straits Timesvoorspelt eene merkwaardige wending in den loop van den oorlog, Deze oorlog ontstond door den staat van regeeringloosheid, waarin Atjeh verkeerde, en welke de Ned. regeering er toe leidde aan zijn on afhankelijkheid een einde te maken in het belang der veiligheid van de Ned. bezittingen in de nabijheid. Het werk der verovering, in Maart 1873 aangevangen, is belet door den oor-! logszuchtigen geest der Atjehers, de! natuurlij ke verdedigingsmiddelen van het land, en de ongezondheid van het klimaat. Deze hinderpalen te overkomen, eischten zooveel bloeden eld, dat de nederlandsche autoritei ten hare militaire operatiën inkr na pen, om weder te trachten de onder werping te bereiken door toegevend heid, onder pressie eener blokkade. Jaren, gedurende welke deze poli tiek werd gevolgd, brachten echter merkbare verbetering in den toestandde Oelama- of priester partij bleef steeds werken op het fa natisme der Aijehers. Weinige maanden geleden ontstond oneenigheid onder de vijandige At jehers, daar de priesterpartij buiten gewoon ver was gegaan, in 't heffen van bijdragen voor den oorlog. De Nederlandsche ambtenaren trok ken voordeel van deze oneenigheid door de tegenstanders der priesters te steunen. De breuk werd steeds wijder met De correspondent der Deli Ct. te Kotta-Radia schreef den lOen De cember aan zijn blad: De oorlog tegen de kwaadwilligen de XXII moekims is thans ge staakt. Van uit Anagaloeng wappert thans weder Neerlands «riekleur. Bij de inname of verovering van deze sterke stelling, hebben en de vijand èn Oemars's benden vele verliezen gele den; de vijand natuurlijk meer, daar onze granaten laar is men niet zui nig mede geweest in en om Anaga loeng dood en verderfvespreid hebben. Ook wij hebben verliezen geleden, wel is waar niet aan mënschen, maar aan dubbeltjeswant daar is èn door Oemar èn door onze artillerie wat munitie verbruikt en ook misbruikt, en dan nog d - dollars aan Oemar en zijn legioen, plus net levensonderhoud van die hulpbenden. Oemar heeft als Panglima Prang Besaar wel zijn best gedaan en is thans ziek. De vermoeienissen van de laatste dagen nebben hem duchtig aangepaktde man ligt thans met de koorts te Lamoisang. Van eenige oude invloedrijke Atje hers vernam ik, dat de genomen po litieke maatregel, om Oemar in ge nade aan te nemen, niet alleen zeer goed is voor dit gewest maar ook voor de Oostkust. Volgens die invloedrijke vrienden, zoude T. Oemar, als hij niet in ge nade was aangenomen, zich aange sloten hebben bij Nja Makam, om èn Taroiang èn Langkat af te loopen. Door zijne begen adiging enindienst- stelling als onze Panglima Prang Besaar is hij in onmin geraakt met Nja Makam, en is dus het gevaar voor Sumatra's Oostkust geheel ge weken. In den duitsöhen Rijksdag is Za terdag langdurig gedebatteerd over iet wijnbelasti.usontwerp.Payer van de zuid-duitscae volkspartij ver klaarde zich tegen het ontwerp tot invoering eener wijnbelasting. De wurtembergsche minister-president Mittnacht deelde mede dat de wur tembergsche regeering niet in staat is het wetsontwerp in haar tegen- woordigen toestand te steunen. Ten slotte werd het ontwerp naar de com missie voor de zegel belasting en de tabaksbelasting verwezen. Heden zou in de fransche Kamer door Goblet het ontwerp tot herzie ning der constitutie ter tafel gebracht, en daarvoor de urgentie worden ver langd. De gewezen koning van Servië Milan is Zaterdag te 2 uur te Bel grado aangekomen en werd doorko ning Alexander ontvangen. Het ministerie heeft zijn ontslag ingediend. Er heerscht volkomen rust. Toen de minister Gronitch het ont slag van het kabinet indiende, gaf hij als reden op de aanwezigheid van den ex-koning Mil an. Koning Alexan der verzocht hem andere redenen op te geven, maar Gronitch weigerde. Hierop verklaarde de koning, dat geenszins sprake was iets tegen de staatsregeling te ondernemen. Hij hoopte integendeel, dat de tegen woordigheid van zijn vader den toe stand zou ophelderen. Berichten uit Belgrado te Weenen ontvangen, melden dat koning Alex ander het ontslag van het kabinet heeft aangenomen. Zooals is gemeld zal de spaansche maarschalk Martinez Campos eene persoonlijke bespreking houden met den sultan van Marokko, om op die wijze het bekende geschil te be- slecnten. Over het algemeen verwacht men te Madrid niet veel van deze nieuwe onderhandelingen, want de sultan van Marokko heeft reeds meermalen ge toond, dat hij zich niet aansprakelijk kan stellen voor de buitensporighe den der Kabylen, die trouwens ge woon zijn zich al heel weinig omzijn gezag te bekommeren. Mocht de sul tan blij ven weigeren de schadevergoe ding, welke Martinez Campos moet eiscnen, te geven, dan zal de regee ring met kracht haar aanspraken doen gelden. Aldus luidt eene officieuse mededeeling, welke op rekening wordt gesteld van den minister van buiten- landsche zaken. Binnen 48 uren zoo wordt in deze verklaring gezegd kan Spanje 40.000 manschappen in Ma rokko aan wal zetten en door een bombardement van de Marokkaan- sche havens door de vloot, den sul tan tot toegeven dwingen. Over den opstand in Brazilië komen weinig veelbeteekenende berichten in. Da Gama heefteen gevecht geleverd met de regeeringstroepen, die met een verlies van 120 man werden teruggeslagen. De bevelhebber van het fort Santa Cruz is door Peixoto af gezet, daar hij hulp voor de opstan delingen i\ad doorgelaten. De New-York Herald meldt dat er op de Samoa-eilanden weer een op stand is uitgebroken. Tamatarese, de zoon van den vorigei\ koning is door een gedeelte van de bewoners tot koning uitgeroepen, en heeft de wa penen opgevat tegen den tegen woor- digen koning Malietoa. Dit bericht is in zoover van belang, omdat de Samoa-eilanden steeds een punt van geschil uitmaken, tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland. In 1887 werd Malietoa door de Duitschers onttroond, maar op uit drukkelijk verlangen der Vereenigde Staten werd deze vorst in 1889 door de Duitsche regeering op den troon hersteld. In hetzelfde jaar werd tus schen Duitschland, Engeland en de Vereenigde Staten eene overeenkomst gesloten, waarbij beoaald werd, dat de Samoa-eilanden hun zelfstandig bestuur zouden behouden onder ge meenschappelijk protectoraat der drie regeeringen.j De Franschen in Dahomey. De toestand der Franschen in Da homey moet verre van schitterend zijn, naar de Gaulois heeft vernomen van eenige militairen die dezer dagen in het vaderland zijn teruggekeerd Behanzin, in plaats van ontmoedigd en verlaten te zijn, zooals men liet heeft voorgesteld, is integendeel bezig zijn leger te hernieuwen, en het ge pacificeerde gedeelte des lands beslaat slechts 42 K. M. Van Wydah tot Abomey moet de toestand der Fransche soldaten zelfs hachelijk zijn; telkens vallen de sol daten in hinderlagen. Generaal Dodds is dan ook genood zaakt, zijn terugreis uit te stellen, ofschoon zijn gezondheidstoestand niet al te best is. De tweede campagne zeer belemmerd door de aanhou dende {regens, en de Franschen heb ben veel zieken, terwijl juist nu een krachtig optreden noodig zou zijn. De Equateur. De justitie te Bordeaux begint te vorderen met haar onderzoek naar den oorzaak van de ontploffing aan boord jvan het stoomschip Equateur. De houten deksel van het kistje, dat ontplofte, is gevonden en droeg aan den binnenkant de indrukken van muntstukken, welke met kracht daartegen waren geworpen. Nu be vonden zich aan boord slechts vier kistjes met geld, waarvan drie ver zonden waren uit Buenos-Ayres en een uit Montevideo, het eerste met een aangegeven waarde van 16,000 francs en het laatste van 11,000 francs. Twee dezer kistjes zijn ongeschonden gevonden en bevatten uitsluitend zilveren muntstukken, hoewel was opgegeven, dat ze goud en zilver be vatten. Alle kistjes, zoowel die uit Buenos-Ayres als uit Montevideo, waren afgezonden door den heer Su- pervielle aan de heeren Offroy&Co. te Parijs. Ook onder de overblijfse len van het ontplofte kistje werd geen spoor van goud ontdekt, zoodat de kistjes in elk geval zijn opgege ven voor eene hooger waarde dan ze werkelijk bevatten. Uit het onderzoek der gedoode matrozen is gebleken, dat hun licha men niet het minste spoor vertoon den van projectielen, welke hen heb ben getroffen. Er schijnt dus geen bom in het kistje verborgen te zijn geweest, maar toch werden de ma trozen door de ontploffing gedood. De heer Supervielle is een bekend bankier te Buenos-Ayres die zeer rijk is en de algemeene achting geniet, zoodat niet is aan te nemen, dat hij zich^ aan eene dergelijke misdaad heeft schuldig gemaakt. Vandaar dat de verdere uitslag van |het gerech telijk onderzoek met belangstelling tegemoet wordt gezien. Volgens de Agence Havas vermoedt de justitie dat een der ondergeschik ten van den heer Supervielle een ge deelte van het geld, hetwelk in de kistjes moest worden gedaan, heeft gehouden en in plaats daarvan de kistjes heeft gevuld met eene ont plofbare stof, blijkbaar in de ver wachting, dat de verduistering van het geld door de ontploffing niet aan het licht zou komen. Muiterij aan boord. Een der parijsche bladen heeft een telegram ontvangen uit St.-Nazaire, meldende dat de havenpolitie aldaar heeft gevangen genomen den scheeps timmerman (een neger) van het schip Edouard Suzannedat de reis doet van Rotterdam naar Port Pirie. Deze scheepstimmerman had den stuurman gedwongen te St.-Nazaire binnen te loopen. De gezagvoerder werd op de reis gewond. Men verwachtte dat de stuurman en vele matrozen heden in hechtenis zouden genomen -worden. Bergplaats van dynamiet Uit Essen wordt aan het Berliner Tageblatt gemeld, dat in de nabij heid van Gelsenkirchen in den grond een geheime bergplaats van dyna miet ontdekt is. De procureur-gene raal dr. Peterson begaf zich dadelijk naar de aangewezen plaats. Er werden 38 dynamietpatronen gevonden. Eene landbouwkundige studiereis. De Deutsche Landwirthschaftgesell- van de naderende personen kwamen steeds dichterbij,zoodat de anarchist nog maar juist den tijd had om zich in het bosch te verschuilen. Hij gunde zich evenwel nog den tijd, om het lichaam van Loup Garou even verder te trekken, zoo dat het geheel achter de boomen lag. Wat er verder met den gewonde voorviel hebben wij in een vorig hoofdstuk medegedeeld. De inspecteur van politie en de vier matrozen waren en wel hun gezond verstand door de onverwachte ontdekking kwijtgeraakt daar zij geen oogenblik op de gedachte kwamen om den omtrek te doorzoeken naar de moordenaars. Zij waren zoo geheel vervuld met de ontdekking dat vorst Olesko hier in een hoek der stad als offer van sluipmoord was gevallen, dat zij er niet aan dachten het terrein te gaan doorzoeken. Had den zij dit gedaan, dan was Loup Garou onfeilbaar in hunne handen gevallen. De anarchist was intusschen in een boom geklommen en was zoo dichtbij, dat hij kon hooren wat er gesproken werd, hoewel hij alleen begreep wat de inspecteur zeide. Het was voor hem natuurlijk dan ook een groote verlichting, toen allen zich langzaam met het lichaam verwijderden en hij zonder gevaar weer uit den boom omlaag komen kon. Niettemin waren hiermede alle moeilijkheden op verre na niet overwonnen. Daar lag Loup Garou nog en, al was het alleen in zijn eigen belang, wenschte de anarchist niet, dat hij ontdekt en gevangen genomen zou worden. Wat moest hij evenwel, alleen op een eenzame plek, met een gewond naan aanvangen? Hulp uit de buurt halen was onmogelijk, men zou allicht dadelijk hebben begrepen dat er verband bestond tusschen dezen gewonde en den aanslag op prins Olesko. De anarchist peinsde over wat hem te doen stond, maar vond geen uitkomst. Eene poging om Loup Garou weer tot bewustzijn te brengen, mislukte geheelhij bleef bewuste loos. Terwijl de anarchist zoo over hem heengebogen lag, kwam er een duivelsche gedachte bij hem op. Waarom zou hij Loup Garou den genadestoot niet geven? Er zou nooit een haan naar kraaien. De justitie zou het lijk beschouwen als dat van den moordenaar van Olesko en Fifi zou denken, dat Loup Garou aan de verwonding was gestorven, welke de prins hem had toegebracht. Loup Garou een knie op de borst zettende haalde de anar chist een mes te voorschijn en hief het op om het verrader lijk zijn makker in de keel te stooten. Opeens klonk in de nabijheid een zacht gefluit. De anarchist luisterde, het mes nog omhoog geheven. Weer klonk dat zachte fluiten, alsof het een signaal was. De anarchist stond op en borg zijn mes weg, terwijl hij het sein op dezelfde wijze beantwoordde. Hij begreep, dat het Fifi was, die beschaamd over zijn wegloopen, nu terug kwam. Weldra kraakten doode takken en knetterden de afgeval len bladeren onder de voetstappen van een naderend persoon. In het volgend oogenblik kwam Fifi te voorschijn. „Hoe is het afgeloopen vroeg hij halfluid. „Slecht natuurlijk," antwoordde de ander barsch. „Men heeft het lichaam gevonden en het weggedragen. Gelukkig hebben ze er niet aan gedacht in den omtrek te zoeken, anders hadden ze ons zeker allemaal gesnapt en Loup Garou in ieder geval." „Hoe krijgen we hem hier vandaan vroeg Fifi, op Loup Garou wijzende. „Ik weet het niet. Hij is volslagen bewusteloos en kan alleen met een rijtuig worden vervoerd." „Zou het niet gevaarlijk zijn hem van deze afgelegen plek met een rijtuig te vervoeren?" „We zouden den koetsier kunnen vertellen, dat hij geduel leerd heeft." „Maar als later de aanval bekend wordt, zal de koetsier het beter begrijpen en de justitie aanwijzing kunnen doen." De juistheid van deze opmerking was niet te betwisten en de anarchist pijnigde zich te vergeefs om een beter mid del te vinden, toen Fifi uitriep„Ik heb het gevonden. Terwijl ik mij hier verscholen hield, heb ik een grooteni handwagen onbeheerd zien staan. Daar leggen we hem op en rijden hem naar huis. Komt ons politie tegen dan we, dat wij een beschonkene naar huis brengen." De anarchist stemde met dit plan in en weldra had Fifi1 den wagen gevonden. Niet zonder moeite legden men Loup Garou er op; hij was doodsbleek en zijne ademhaling was ternauwernood hoorbaar. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2