INGEZONDEN. Vervolg Stadsnieuws. KENNISGEVING. Burgerlijke Staud. Aangeboden betrekkingen mNederland. schaft heeft besloten in het voorjaar eenê landbouwkundige studiereis te ondernemen naar België en Holland, waarbij Luik, Brussel, Gent, Den Haag en Amsterdam nader bezichtigd, voor al echter de waterwerken endeHol- landsche veehouderij grondig in oo^en- schouw zullen genomen worden. Een kluizenaar. De correspondent te Weenen van de N. R. Ct. meldt het volgende. Op den 10,000 voet hoogen Sonn- blick woont zomer en winter Peter Lechner, wien de taak is opgedragen, aanteekening te houden van de ver schijnselen, welke voor de weersge steldheid der Alpen van belang zijn. Reeds jarenlang woont hij op dien top als een kluizenaar, waar hij in de wintermaanden lang door sneeuw en ijs van de bewoonde wereld is afge sloten. Hij woont in een houten huis, dat door een (telephoon met het in het dal' liggende dorp verbonden is en eene groote bergplaats voor den mondkost bevat, welke voorraad in de wintermaanden, wegens de groote moeielijkheid om den top te bereiken, slechts' zelden aangevuld wordt. Hij komt al dien tijd niet naar beneden, en van den mensch bespeurt hij weinig anders dan de stem, welke hem langs den telephoondraad wordt overgebracht. De zomer is natuurlijk voor dezen modernen Robinson veel aangenamer, want dan staat het niet stil "van toeristen om den man te be wonderen, die, hetzij uit liefde voor de natuur, hetzij uit zucht naar een zaamheid, misschien ook wel uit am bitie om datgene te verrichten wat men voor onmogelijk hield, zich vrij willig op dien bergtop verbannen heeft. Sedert de vele jaren dat hij daar woont moet het hem, zou men zeg gen, vooral des winters op den duur moeilijk vallen aldaar te blijven, in die doodelijke eenzaamheid, omringd door sneeuw en ijs, waarvan de stilte slechts nu en dan door het donde rend gedruisch der rollende lawinen wordt afgebroken, niemand hebbende om mede te praten, met uitzondering van den boerenknecht die hem, als de wegen het toelaten, de levens middelen uit het dal brengt. Toch is hij ook zelfs in de Kerstdagen boven gebleven, omdat de waarnemingen, die herhaalde malen per dag verricht moeten worden, zijne aanwezigheid vereischen. Daarom dragen de ver schillende Alpenvereenigingen zorg voor geschenken op Kerstmis, zoodat te midden £van sneeuw en ijs de Kerstboom ook daar niet ontbreekt. Hoewel Lechner een eenvoudig be woner uit Kauris is, is, geeft hij on gewone bewijzen van ernst en wils kracht, dit alles gepaard gaande met eene ijzeren gezondheid en eene handigheid om met de meteorologi sche instrumenten om te gaan als ware hij een man van het vak. Daarenboven moeten de observatiën, willen zij van belang zijn, jarenlang verricht worden, en Lechner wil niet, dat door een voorbarigen terugkeer onder de menschen de vrucht van zooveel ontbering verloren zou gaan. In eene bui van verlatenheid heeft hij eens eene huwelijksadvertentie in de courant doen plaatsen, waarop, hoe vreemd het ook moge schijnen, zeer vele antwoorden zijn ingekomen. De trouwlustigen bleken niets bevreesd te zijn om de beste jaren van haar leven op eenen berg door te brengen maar de kluizenaar heeft zich toch nog tijdig bedacht en verkiest onge huwd te blijven. De Oester Alpenverein, in wiens dienst hij staat, betaalt al de kosten voor dit meteorologisch station. Een winstgevend beroep. De vraag wat moet er van de jon gens worden, die menig vader zooveel hoofdbrekens heeft gekost, is nu be antwoord, zegt een Londensch blad. Laat hen orgeldraaier worden, en, als zij liet niet bizonder slecht tref- len, zullen zij een verdienste hebben die menig advocaat of geneesheer hun zou benijden. Twee Italiaansche or geldraaiers, die twist hadden gekre gen over de verdeeling van de winst en voor den rechter in Ramsgate werden gebracht, moesten hun zaken openleggen. Het bleek dat zij gemid deld ƒ12 per dag maakten; in één seizoen hadden zij ƒ1425 verdiend. Zooals men ziet, liet vak is niet slecht. Wel is waar is het ietwat een tonig, maar het heeft het voor deel dat er geen speciale oplei ding voor vereischt wordt. Bovendien is het gezond, zoo den geheelen dag in de open lucht, en opwekkend, want de muziek heeft van oudsher de macht gehad sombere gedachten te verdrijven. Grootvorst Georgewitch. De toestand van den tweeden zoon van den czaar, grootvorst George witch, die zooals men weet ernstig ziek is, wordt steeds bedenkelijker. Men vreest voor zijn behoud. Toestanden in Rusland- Een correspondent van Daily Tele graph te Petersburg heeft een onder houd gehad met een staatkundig „verdachte", die, naar algemeen aan genomen wordt doch de politie kan geen bewijzen tegen hem vinden geheel op de hoogte is van de be wegingen der nihilisten. Deze deelde hem mede, dat in den afgeloopen herfst het plan bestond een algemee- nen opstand onder de plattelands bevolking te verwekken. Indien dit plan volvoerd ware, zouden algemeen geachte personen zich aan het hoofd der i beweging hebben geplaatst. Het zijn niet meer alleen anarchisten, die opkomen tegen de treurige levens omstandigheden der boeren en werk lieden bij de ontevredenen hebben zich aanzienlijke godsdienstige per sonen aangesloten, die ingezien heb ben dat de ontevredenen het recht aan hunne zijde hebben. In het groote czarenrijk lijden millioenen honger tengevolge van den druk van een on- noodig groot leger en een uitgebreiden overbodigen stoet van ambtenaren. Een duivelachtige onderdrukking heeft het volk tot wanhoop gebracht en het gevolg daarvan is, dat de ge heime genootschappen onrustbarend in aantal toenemen en de aanslagen veelvuldiger zullen worden. De Daily Telegraph merkt bij deze mededeelingen op, dat de nieuwjaars receptie uitgesteld is, wijl men te Petersburg een wanhoopsdaad dei- anarchisten vreesde. Bij de huiszoe kingen in Frankrijk waren papieren gevonden, waaruit de medeplichtig heid van vele Russen en van onlangs te Petersburg aangekomen vreemde lingen bleek. De Fransche politie achtte deze bescheiden van zoo groot gewicht, dat ze door een vertrouwd persoon naar Petersburg gebracht werden. In verband hiermede is het politie toezicht te Petersburg verscherpt en zijn vele verdachten in hechtenis ge nomen, Verder wijst het blad op de onze kere positie, de voortdurende onveilig heid, waarin de czaar verkeert en op den moed die door Alexander III in deze ontmoedigende omstandigheden betoond wordt. Graaf Leon Tolstoi, die zeer veel voor de ongelukkigen gedaan heeft, betoogde dezer dagen in* de Pall Mall Gazettein een artikel „De les van den grooten hongersnood in Rusland", dat de oorzaken der ellende aldaar niet van tijdelijken maar van blij- venden aard zijn. Het artikel is zeer heftig. Tolstoi zegt, dat de ellende komt „uit de onchristelijke en on broederlijke verhouding tusschen de ontwikkelde, welgestelde nietsdoeners en de onbeschaafde, arme werkende klassen." „Maar, schrijft hij, nu het aantal noodlijdenden steeds grooter wordt, kunnen wij den arbeid van het volk niet langer verspillen om ons weelde en gemak te verschaften. Ieder glas vodka" dat wij drinken, ieder stuk brood, boter oi' vleesch dat wij ge bruiken, is weggenomen van het volk en een vermeerdering van zijn dage lij kschen arbeid. „Er staan voor de heerschende klasse slechts twee wegen open. Open lijk bekennen, dat zij de wetten der menschelijkheid en der rechtvaardig heid niet naleeft en tot den strijd uit te dagen die haar hare voorrechten ontnemen willen, of toegeven dat de tegenwoordige toestand onrechtvaar dig is en den scheidsmuur doen af breken." Lobengula. Volgens de laatste berichten uit Buluwayo is Lobengula geneigd zich over te geven. Hij schrikt daarvoor echter terug tengevolge van den dood van majoor Wilson. De Kafterkoning heeft den „induna" die hem tot den terugtocht overhaalde en den aanval op den troep van majoor Wilson leidde, ter dood doen brengen. Kolonel Goold-Adams is tot Inyati, het hoofdkwartier der Bechuanaland- politie, doorgedrongen. In alle rich tingen, waar de gewapende tegenstand nog voortduurt, zijn sterke patrouilles gezonden. Telegrammen uit Kaapstad beves tigen echter geenszins het herhaalde gerucht dat Lobengula zich wenscht over te geven. Het heet integendeel, dat groote onrust te Buluwayo heerscht wegens het gerucht, dat Lo bengula andermaal krijgers bijeenza melt, om tegen de stad op te rukken. En op dit oogenblik is Buluwayo niet in staat van verdediging. Talrijke Matabelen, weder moed vattend dooi den nederlaag van Wilson, zouden Lobengula toestroomen. Aardbeving. Volgens berichten uit China heeft in den omtrek van Hongkong een aardbeving plaats gehad. In vele dorpen stortten de huizen in en meer dan 200 menschen werden gedood. Stoomboot in brand. De met graan geladen Turksche stoomboot AU is op de Oostzee een prooi der vlammen geworden. Slechts enkele matrozen konden zich in een boot redden, 20 anderen sprongen in zee om aan de vlammen te ontkomen en verdronken. Omladin a-proces In het Omladina-proces te Praag werden Zaterdag jl. weder twee be schuldigden verhoord, die evenwel alles herriepen wat zij vroeger voor den rechter van instructie hadden verklaard. Zij zeiden dat zij bij het eerste verhoor uit angst niet hadden geweten wat zij verklaarden. De Chimpansee van Gartner. De tweede Chimpansee, die prof. Gartner uit Afrika naar Liverpool medegebracht heeft, is nu ook over leden. Aaron is weggekwijnd van verdriet over het verlies aan zijne trouwe Elishaba. Wel had men hem een nieuwe gezellin gegeven, doch deze mocht er niet in slagen de oude liefde te overwinnen en den trooste- loozen Aaron te doen inzien, dat nog niet alle kans op geluk voor hem verkeken was. Een middel om dieven te vangen. Een fabrikant had herhaaldelijk geld uit zijn kast vermist, zonder dat het hem mocht gelukken, den dief te ontdekken. Een zijner kennissen, leeraar aau een handelsschool, gaf hem een poeder, dat de fabrikant des avonds op zijn lessenaar en zijn brandkast moest strooien. Dit poe der had de eigenschap, op een voch tige hand een blauwe kleur te ver spreiden, die tegen water en zeep be stand is. De fabrikant volgde deze aanwij zing op. Den volgenden dag toen hij weer een som gelds vermiste, liet hij het geheele personeel op het kantoor komen, inspecteerde de handen en ontdekte zonder moeite den dief, die dan ook terstond bekende. Voor den inhoud dezer rubi'iek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan deninzender teruggegeven. fioogere Burgerscholen en zieke leeraren. Mijnheer de Redacteur. Mag ik een klein plaatsje in uw blad, naar aanleiding van het inge zonden stuk van „Een belangstel lende" De geachte schrijver en ik zijn frères-compagnonsook ik ben be langstellende. Daarom ook vraag ik, waar blijft de uitvoering van het schoone plan, intertijd met algemeene stemmen door den gemeenteraad aan genomen, om te stichten één gebouw, tot huisvesting der beide H. B. Scho len voor jongens? Waarom met die inrichting voor onderwijs zooveel minder haast dan met het dooden- paleis aan den Schoterweg? Mijn broeder-belangstellende is bi zonder geïnteresseerd in de H. B. S. met Sjarigen cursus, maar daarin verschilt hij met mij, die weer meer belang stelt in den vijfjarigen. Van daar dat ik, van hetgeen hier ge beurt, meer weet dan van wat daar plaats heeft. En nu meene „een be langstellende" niet, dat hier bij on gesteldheid of eenige andere redén van afwezigheid van éen leeraar het onderwijs niets lijdt. Mijne vrouwen ik ondervinden maar al te dikwijls dat een leeraar afwezig is, want dan krijgen we onze jongens een uur voor den tijd te huis. Had „een be langstellende" dit geweten, hij zou in zijn schrijven van Zaterdagavond niet in dit opzicht de eene school boven de andere hebben geprezen. „Dezen Zondag mocht ik toevallig van een, die evenals „een belangstel lende" met kennis van zaken over den driejarigen cursus kan spreken, een en ander over den toestand daar vernemen. Door zijne mededeelingen kreeg ik een anderen indruk dan door het courantenstukje van gister avond. Het komt er dan ook veel op aan, hoe men de zaken voorstelt. De leeraar in wiskunde, zoo vernam ik, is, sedert de school na de Kerst- vacantie weer begonnen is, afwezig, dus precies twee wekenen de leeraar in Engelsch en Aardrijkskunde (Di recteur) is anderhalve week ziek. Dit viel me meeik had zoo den in druk gekregen, dat beiden al een paar maanden ziek waren. Ik vernam verder, dat het aantal lesuren, zoo veel mogelijk wordt gehandhaafd, zoodat twee der leeraren sedert de ziekte hunner collega's geen enkel uur vrij hebben, want ieder schooluur is hun lesuur. Zij doceerén in die uren hunne vakken, waartoe de bovengenoemde niet behooren en toch, zoo vernam ik ook, zouden ze met hun beiden in staat zijn, ook in bedoelde vakken onderricht te geven, maar is hun dit verzocht? Ik weet het niet,maar dit ben ik nu toch te weten geko men, dat op den driejarigen cursus regel is, dat bij ongesteldheid van een leeraar een zijner collega's invalt. Zooals ik boven zeide, krijg ik mijne jongens van den vijfjarigen cursus doorgaans te huis gestuurd en reken nu eens uit, volgens Bartjes, broeder- belangstellende, waar meermalen leeraren wegens ongesteldheid kunnen afwezig zijn, aan eene school met 5 4 6 docenten of aan eene met een gansch heir van leeraren? Wie zou, als hij klagen wil, dan meer reden daartoe hebben, is de vraag van Eveneens een belangstellende. Mijnheer de Redacteur. Had ik mij eerst voorgenomen het stilzwijgen te bewaren, om reden men met verstandige raadgevingen in Haar lem voor het meerendeel aan doove- mansooren klopt, nu mij van medische zijde werd gezegd, dat het bouwen van een fatsoenlijk wachthuisje op de Algemeene Begr: afplaats beter ware geweest dan het oprichten van een mausoleum, ben ik zoo vrije Uwe hulp in te roepen tot het verkrijgen van eene eenvoudige, verplaatsbare beschutting en overdekking bij het ter aarde bestellen van onze dierbare overledenen. Ik vervulde gisteren den treurigen plicht eene dierbare afge storvene de laatste eer te bewijzen, en ofschoon het weder tamelijk zacht was, moest ik toch het verwijt ver nemen van hen, die van elders kwa men, dat Haarlem wel een mausoleum had voor de dooden, maar voor de levenden niets deed. Waarom, M. de Redacteur, niet zoo als in Den Haag en elders eene ver plaatsbare houten of linnen beschut ting aangeschaft, waardoor de levenden voor het opdoen van ziekten gespaard worden. En is het, dat de stadskas door het mausoleum is uitgeput, fftat men dan telkenmale voor het gebruik van zulk een beschutting eene zekere vergoeding vorderen, het aan ieder vrijlatende, daarvan al of niet gebruik te maken. Onder dankbetuiging voor de ver leende plaatsruimte, noem ik mij Hoogachtend 20 Januari 1894. X. X. Het, uit de villa van den heer P. Bijvoet te Overveen o. a. gestolen horloge, is door de recherche uit Haarlem te Amsterdam bij een koop man opgespoord, aan wien Vrouwen- feklerhet verkocht had. Fens blijft steeds ontkennen. VARIA. Vervoeging van het onregelmatig werkwoord Landloopen. Verl. tijdIk heb landgeloopen. Tegenw. tijdIk zit. Toek. tijdIk zal opnieuw land loopen. Een bekend magistraat had de ge woonte om zijn naam te zetten onder alle soorten van acten zonder de moeite te doen van ze eerst door te lezen. Nu en dan zeiden zijne vrien den wel eens tot hem „Vandaag of morgen zal het je nog eens berouwen, dat je niet meer notitie neemt van de stukken, die je gebracht, worden om te teekenen." Maar dan lachte de magistraat maar eens. Op een winteravond zat onze magis traat tegen een uur of zes gemak kelijk bij zijn kachel, toen een van zijn vrienden werd aangediend. „Ik ben blij, dat ik je zie," riep de magistraat vriendschappelijk uit, toen zijn vriend binnentrad. Kort daarna werd er weer gescheld. Ditmaal kwamen er twee vrienden tegelijk. „Je ziet, kerel", zeiden zij beiden in één adem, „we zijn promjit op tijd." Juist op dat oogenblik werden er nog drie vrienden binnengelaten, die den magistraat bedankten voor zijne vriendelijke invitatie. „Wat beteekent dat?" riep de ge ïmproviseerde gastheer in de uiterste verbazing. „Wel, je hebt ons te soupeeren ge vraagd en daar zijn wij," antwoord den de vrienden in koor. „Het ver wonderde ons wel eenigszins, dat we de invitatie op gezegeld papier kre gen. Een orgineel idee kerel Hierop haalde elk van de bezoe kers een document van groote afme tingen voor den dag, dat een zegel droeg, benevens de handteekening van den magistraat. Maar in plaats, dat de documenten verdicten behelsden, waren het uitnoodigingen tot een sou per, waarvan het menu uit koude schotels bestond, die gemakkelijk ge haald konden worden. Een lijst van de bij deze gelegenheid te drinken wijnen was er ook bij. De magistraat was er ingeloopen. Hij had deze documenten ge teekend tusschen de andere door, die hem ter teekening waren voorgelegd. En hij honoreerde zijne handteekening maar sedert dien tijd is hij voor zichtiger. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat is in gekomen een verzoekschrift van H. A. Vosse om vergunning tothetver- koopen van sterken drank in het klein in het voorhuis van het per ceel aan de Kinderhuisstraat No. 17. Bevallen: 19 Jan. A. v. d. Bos Kopjes Nieman d. 20. D. v. Slooten Koster z. - E. d. VriesBolhuis z. A. C. v. d. Horstv. Dijkz. (levenl.) 21. R. M. KosterFranken z. - A. S. SmitMuller d. - M.' E. Peper Warmer d. - G. Kooienv. Osch z. A. WitWatzema d. - J. M. Ter wal Möhrs d. - A. v. d. LandenMens z. 22. A. BeaufortDirks d. C. M. EkenHandgraaf d. t Overleden: 19 Jan. C. Macken zie 66 j. Baan. - A. M. Weide Janzen 78 j. Z. B. Spaarne. 20. P. T. de_ Graaft' 70 j. Gr. Houtstr. - C. E. Flink't Hoen 55 j. v. Marumstr. 21. H. G. Kerkvliet 3 md. d. Hagestr. M. Hendriks 4 j. d. L Veerstr. 22. L. Duis 67 j. Rozenstr. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 19 Jan. C. G. H. Legrom 'en A. C. Ivrenning, Baan- brugge. Bevallen: 20 Jan. G. C. Boter- hoven (de HaanWernink z., Amst Overleden: 6 Jan. E. Scheur leer jd. 24 j., Amst. 13. C. Middel koopDonker 79 j., Almkerk. 16. Wed. J. G. den HartoghAlbilas 80 j., Breda. 17. H. Verburg 77 j„ Am- sterd. M. M. M. Edelmann-Winkel hagen 58 j., Amst. 17. Wed. W. C. Emmelothv. d. Lande Jackson 64 j., Amst. 18. H. J. Renken 51 j., Am- sterd. - C. W. Jacobs jd. 72; j., Amst. 19. P. A. Roll j., Amst. - S. P. DruyvesteynVan der Mersch71 j., Amst. - W. H. Lampe 70 j., Pur- merend. - I. Roosegaarde 63 j., Bar- chem. - D. Stam jm. 17 j., Abbekerk. - Wed. P. VerburgtKaal 80 j., Oos terbeek. - Wed. G. TalenDekkers 83 j., 's Grevelduinkapelle. - W. Th. Ver steeg^ jd. 59 j., gurneveld. '20. ft. a. L. Pélerin 80 j., den Haag. - S. Schoe- vers jm. 24 j., den Haag. Stoom vaartberichtsn Het stoomschip Bromo vertrok 20 Januari van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Samarang, van Batavia naar Rotterdam, vertrok 19 Januari van Perim. Het stoomschip Prins Hendrik van Amsterdam naar Batakia passeerde 20 Januari Kaap Roca. Het stoomschip Koningin, Emma vertrok 20 Januari van Amsterdam naar Batavia. Aan Geabomieerden op dit Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelinr ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze .betrekkingen zijn te bevragen. Abannés buitm Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Jtiff. 1 Mrt. te Dordr. gr. eek. m. manui', vak en goede verk. hoog sal. pr. ref. 2. Bekw. 2o mod. ving in garn. v. dam hoed. te Nijra. opg. v. verl sal. gew. 3. Mantelj. te Amst. 4. Bekw. kost. naaister R. K. bak.m. kuipp. 5. Besch. kinderj. met 1 Mei te Groning. in gez. bij 8 jonge kind. goed m. kind. kunn. omg. bohulpz. in huish, en g. kuna. naai, mazen eu knipp. 6. Bewaarster 2de kl. in rijksopv. gest. voor meisjes 1 Mrt, ongeh. erv. in naaiw. wasch, huish. en keukendienst niet hov. 35 j. jaarw. ƒ500 met aftr. v. v, penB. in eerste i jaren vrije won. zind. kost en geneesk. verpl. aanra. in pets. m, get. 7. Bed. op graauk. v. adm. en dubb. boek h. 8. Fats. jongm. P. G. 1 Febr. of Mrt. als krnid. bed. te Amst. intern. MARKTNIEUWS. Haarlem, 22 Jan. 1893. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0,a f0,Witte tarwef 6,a5,60,Roggef4,75a0—, Haver f 3,62^ a f3,50, Gerst f 0,— a 0,Groene erwten f 8,a 0,Ca- pucijners f 0,a 0,Paardenboonen f5,60 a 5,25 Duivenboonen f 6,10 a 6,Bruin mosterdzaad f0,aO, Koolzaad f0,Karweizaad f0, Kanariezaad f 6.a 0,—Bruine boo- nen f7.a 0. Aardappelen- en Botermarkt, aaugev. vsiüoclit laazsteüoozs.pr. Boter 192 Kg. 163 Kg. f 1,40 f 1,50 Aardapp. 183 Hl. 102 Hl. f 1,60 f2,50 Appelen 67 HL 43 Hl. f 3,f 4,50 Peren 38 Hl. 26 Hl. f3.— f4,— Biggen 137 st. 137 st. f7,f14, Schramm. 93 st. 93 st. f 14,f24,

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3