NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Be Dynamïef mannen van Parijs. lie Jaargang: Donderdag 25 Jannari 1894. No. 3240 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: HEEEENIGD STADSNIEUWS. BINNENLAND. h EUILLET ON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gekeele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEKEEOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JO-HN F. JONES, Succ., Parijs 31&is Faubourg Montmartre. van het Geïllustreerd Zondagsblad bevat behalve den roman (van Hugo Lubliner,) wederom tal van belangwek kende illustraciën en boeienden tekst, als Een schoorsteenbrand (met 5 illustraties). Inval der politie in een Berlijnsch speelhuis (met illustratie). Weinig hoop (illustratie). Dit den laatsten Indianen-opstand (illustratie). Een eigenaardig vaartuig (met illustratie). Een tegenvaller. - Hoe leelijk een slecht geslepen spiegelruit doen kan, als men eens heel elegant wil groeten (met illustratie). |De verkeerde wereld. Bericht. Curiosa. De laatste mode (met illustratie). Het „wisselkastje" van Jena. Voorts Anecdoten. Puzzle. De Prijswinner van Raadsel LXXV. Oplossing van Prijsraadsel LXXVIII. Nieuw prijsraadsel LXXXI. Schaakrubriek. Mededeelingen. DE UITGEVER. Haarlem, 24 Jan. 1894. Diner bij den burgemeester. Dinsdagavond heeft het tweede diner plaats gehad van een deel der leden van den Gemeenteraad, aange boden door den burgemeester Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, te zijnen huize in het Kenaupark. Voor morgen-Donderdagavond zijn de overige leden uitgenoodigd. Tot kindervader en -moeder in het Stads-Armenhuis alhier zijn uit 98 sollicitanten benoemd O. Feenstra en echtgenoote, thans in betrekking in het herstellingsoord Heideheuvel te Hilversum. Derde Séance voor Kamer muziek. De laatste séance voor Kamermu ziek op Dinsdag 1.1. onderscheid de zich onder meer ook daardoor van hare voorgangsters, dat thans op het programma een plaats was ingeruimd voor een werk van iemand, dien hoezeer ook geen Nederlander van geboorte wij sinds enkele jaren tot onze landgenooten tellen, n. m. den heer R. von Perger, sedert 1890 directeur der atdeeling Rotterdam van de Maatschappij ter bevordering der Toonkunst, tevens vandeErudi- tio-concerten. Van hem werd ten ge- hoore gebracht: Serenade voor piano, viool en violoncel Op. 17 g-dur. Dit werk, uit vier deelen bestaande, verraadt door tal van interessante door fijngevoelde en klankaffecten door vloeiende melodiek de dege muzikaliteit van zijn schrijver. Van buitengewone vindingskracht getuigde deze compositie minder de thematische stof is niet zeer be langrijk, zoodat de uitbreiding en voortspinning daarvoor den hoorder niet onafgebroken vermag te boeien. Het best voldeden mij de beide laatste satsenhet Andante doorzijn warmte van uitdrukking en zijn mildelijk vloeienden melodischen stroom; het Vivace door de zonnige blij heid en de levendige beweging waar door dit gedeelte aan opwekkends en verkwikkens vergoedt, wat op dit punt de eerste sats, met zijn veelvuldig herhaald toonladdermotief te kort komt. De uitvoering was zoo dat de componist die, naar ik vernam, zich onder de toehoorders bevond, niet anders dan boogelijk voldaan kan zijn geweest. In het Andante was de samenwer king in 't bizonder der beide strijk instrumenten volmaakt en van heer lij ke uitwerking, terwijl het Vivace den beer Schlegel alle gelegenheid bood, zijne zoo vaak en zoo terecht geprezen eigenschappen als musicus en technikus nogmaals In het helderste licht te stellen. No. 2 en 8 van het programma waren. Strijkquartet in F mol, op 95 van Beethoven en quartet voor piano, viool, alt en violoncel, op. 47 van Schumann. Het getal samenwerken de kunstenaars moest dus worden uitgebreid met een tweeden violist en een altist, in welke hoedanigheid wij het genoegen hadden te zien op treden de beide bier zoo gunstig be kende kunstenaars Frowein en Hof meester. Dat de uitvoering der beide hier genoemde werken den toehoorders een rijke bron van muzikale genietingen ontsloot behoei ik wel niet in bizon- derheden te vermelden, men weet immers dat waar Cramer en Bosmans zich met den concertgever en de bei de voor beden toegevoegde kunste naars vereenigende verslaggever steeds als resultaat hunner artistieke samenwerking te vermelden heeft een edel en veredelend kunstgenot, dat niet door een enkelen mislukten of niet volmaakt reinen toon kan wor den verstoord. PHILIP LOOTS. Schouwburg Het operetten-gezelscbap van de hee- ren Kreeft en Buderman uit denAr- tis-Schouwburg te Amsterdam, dat Dinsdagavond hier ter stede met „Er- minie" optrad, heelt zich de sympa thie verworven van het haarlemsche publiek, welke het dankt aan de vrij goede zangkrachten, het orkest, klein maar goed van gehalte, maar vooral aan de komische elementen die het bezit. Deze laatste elementen zijn verte genwoordigd in de heeren Kelly, Kiehl en Kreeft de drie „K's". Dezen waren het ook, die Dinsdag avond door hun komisch talent het succes van „Erminie" verzekerden. Deze operette heelt groote overeen komst met het bekende spektakelstuk Robert en Bertram". In Ravvan en Caddo, de twee galeiboeven, zag men de „twee lustige vagebonden" weer. Ook de hertogin van Stilton-Chester was een type, dat men in bovenge noemd stuk terugvindt. De koren waren goed; vooral bet „Goeden nacht" in het begin van het derde bedrijf, voor koor en solo (mevrouw Culp-Kiehl) werd zeer goed gezongen. Mevr. Culp-Kiehl (Erminie) en de heer van der Stappen (George) vervulden de rollen de eenige van belang wat den zang betreft zeer verdienstelijk. In bet tweede bedrijf werd een Gavotte gedanst door dames en heeren hoofdpersonen. Dat deze in het bizonder moest worden aangekondigd, kwam ons, nadat ze gedanst was, eenigszins on begrijpelijk voor. Door de commissie tot gratis ver strekking van brood en koffie is heden aan 252 volwassenen en 996 kinderen voedsel verstrekt. Baldadigheid. De man die toezicht houdt bij den bouw van het politiebureautje in het Rozenprieel, werd dezer dagen door een jongen op zeer pijnlijke wijze met een grooten steen geraakt. Aangifte is gedaan bij de politie en het is te hopen, dat de baldadi ge jongen zal worden gestraft. Onlangs namen wij een uittreksel op uit eene rede van den officier van justitie aan de haarlemsche recht bank, Jhr. Mr. Rethaan Macaré, over de bestraffing van misdrijven begaan door kinderen. Deze rechtsgeleerde keurde daarin de tegenwoordige wijze van kinderbestraffing af als omslach tig, dikwijls te streng en in ieder geval te langzaam. Bij een kind moet de straf onmiddellijk volgen op bet kwaad, anders verliest de straf baai- verbeterende kracht. De heer Macaré zeide dat niet, maar wij meenen dat in gevallen als bovengenoemde een flink pak met een stok beter helpen zou dan een veroordeeling tot het ondergaan van een of twee dagen gevangenisstraf, die weken na het misdrijf wordt uit gesproken en na nóg ettelijke weken geëxecuteerd. Duinzandaardappelen Waren de prijzen der duinzand- aardappelen te Zandvoort in het na jaar van 1893 betrekkelijk laag (f2.75 f 8. per H.L.), thans worden wederom als van ouds goede prijzen besteed. Maandag werden eenige partijen ver kocht tegen f4.75 de H.L. De quali- teit van de aardappelen is zeer goed. De ingekuilde aardappelen hebben schade geleden van de vorst. Surnumerairs der posterijen en telegraphie. Bij kon. besluit zijn met ingang van 1 Maart benoemd tot surnume rair der posterijen en telegrapbie D. Aeijelts, te Apeldoorn; J. C. C. D. Pronk, te 's-Gravenhage; L. J. Lij- klema, te Lemmer; A. H. Soutendijk, te Haarlem; H. R. Jansen, te Alk maar; J. K. Smit, te Wijk bij Duur stede; C. Evenblij, te Helder; A. Ter- let, te Nijmegen; C. H. Verbeek, te Delft; G. J. D. Degenaar, te Nijme gen; J. Scholten, te Enkhuizen, en W. de Vries, te Assen. Soestdijk. De koniklijke familie zal reeds vroeg in den zomer het geheel geres taureerde lustslot Soestdijk be trekken. Kiesrecht. „Welingelichte lieden" in Den Haag verzekeren, dat vóór de Tweede Ka mer weder bijeenkomt, de Regeering baar een nota van wijziging op de kiesrechtvoorstellen zal toezenden. Er wordt bijgevoegd ter gerust stelling van den heer Van Houten dat die wijzigingen eerst door den Ministerraad zijn of zullen worden overwogen. Arbeid8-enquête. De Nederlander bevat de volgende bizonderheden omtrent het eindver slag der arbeids-enquête. Het eindverslag der arbeids-enquête stelt de volgende 20 eischen: I. Wettelijke regeling van den leer plicht. 2- Wijziging en aanvulling der be staande wetsbepalingen, zoowel ten aanzien van den leeftijd, als van de beperking van dan arbeid van jeug dige personen en vrouwen in fabrieken en werkplaatsen, met invoering van herhalings- en voortgezet onderwijs als voorwaarde van dien arbeid voor jeugdige personen. 3. Beperking van den arbeid van jeugdige personen in of voor veende rij en. 4. Toepassing van het bedoelde sub 2, ten opzichte van jeugdige per sonen, op het lossen en laden van zeeschepen. 5. Verbod of beperking van het aanwenden, in fabrieken en werk plaatsen, van stoomkracht of daar mede gelijk te stellen beweegkracht op Zondag. 6. Uitbreiding van het korps in specteurs van den arbeid. 7. Uitbreiding der wet, regelend het toezicht op het gebruik van stoomtoestellen. 8. Wettelijke voorschriften in het belang van de veiligheid, de gezond heid en het welzijn in fabrieken en werkplaatsen. 9. Wettelijke regeling, waarbij het inwerkingtreden of uitbreiden van eene fabriek of eene werkplaats, in met name te noemen bedrijven, af hankelijk wordt gesteld van de ver gunning van het gemeentebestuur, 10. Wettelijke regeling van de diensttijden van beambten en werk lieden bij alle ondernemingen van vervoer, die met concessie van het openbaar gezag eene spoorbaan be rijden. II. Instelling van Kamers van arbeid. 12. Herziening der wetgeving in zake vereenigingen. 13. Regeling van het arbeids-con- tract. 14. Wettelijke bepalingen tegen misbruiken Dij de betaling van het loon. 15. Verplichting der gemeenten om gelegenheid te geven tot het genieten 47 HOOFDSTUK XI. De Russen te Parijs. „Zooals je wilt," zei de anarchist koeltjes. „Ik voor mij wil nu ook wel weg, het begint mij hier te vervelen en die affaire met prins Olesko kon wel eens hinderlijk worden. Fifi zal zeker meegaan." „Dus je vindt het goed vroeg Loup Garou, die op een Bterker verzet gerekend had en toch niet gaarne in zijn toe alleen op reis zou zijn gegaan. „Mijn waarde vriend," zei de ander met eenige spot in zijn toon, „ik weet niet in hoeverre ik daarin iets te beslissen hebben. Je bent, wat mij betreft, volkomen vrij om over je leven te beschikken precies zooals je dat wilt, Het raakt mij niet, of jij jezelven wilt vermoorden, daarover heb je zelf te beslissen." Loup Garou was zooals wij zeiden, lang geen teergevoelig mensch, maar de koude, cynische wijze waarop de anarchist hem zijne onverschilligheid naar het hoofd wierp, deed hem toch huiveren. „Wat zijt gij toch voor een mensch?" zei hij langzaam. „Ik geloof niet dat ik een mensch ben," antwoordde de anarchist spottend. „Ik ben...." „Een duivel, geloof ik...." „Ja juist. Je bent scherpzinnig vandaag, mon ami." „Of wat anders?" „Wat dan?" „Een...." „Wat een?" vroeg de anarchist, in zijn borstzak grijpende en met een gezicht zóo aschgrauw, dat Loup Garou terug deinsde en zei: „Laat die revolver maar blijven. Goeden nacht." Terwijl de beide mannen elkaar strak in de oogen bleven staren, ging Loup Garou langzaam achteruit en in zijn eigen kamer terug. Toen hij de deur achter zich gesloten had, zei hij fluisterend, maar vol uitdrukking, als hetj ware tusschen de tanden doorsissende „Een dolle krankzinnige ben jel" Den volgenden dag des morgens te negen unr waren zij aan het spoorwegstation. Had Fifi een oogenblik vrees ge koesterd dat de politie op hem loerde en zij niet onbemerkt zouden kunnen vertrekken, ja misschien onmiddellijk zouden worden gearresteerd, die vrees verdween geheel toen hij, aan het station komende de groote menschenmassa zag, die uit trok om de feesten ter eere van de Russen in Parijs me e te vieren. Duizenden verdrongen elkaar op de perrons en een politieagent had onder die drukke, woelige menigte on mogelijk of althans zeer moeilijk iemand kunnen uitvinden. Tot groot verdriet van den anarchist en van Fifi bleek, dat Loup Garou zijne krachten had overschat. Op het per ron zakte hij van pijn en vermoeidheid half in elkaar en alleen een groote mate van wilskracht hield hem nog op de been. Een groot glas cognac, dat hij in éen teug naar binnen sloeg, wekte hem wel wat op, maar was natuurlijk toch geen geneesmiddel, zoodat de anarchist het voorstel deed, om maar weer naar de woning terug te keeren en niet voordat Loup Garou hersteld was, naar Parijs te gaan. Deze verzette zich hiertegen met kracht. „Laat ons maar dadelijk vertrekken," zei hij met flauwe stem, „en zie een afzonderlijke coupé te krijgen, dat ik rustig liggen kan." Daar het drietal kaartjes eerste klasse had genomen en den meeste van de feestvierende passagiers derde of tweede klasse reisden, gelukte het den anarchist om den conducteur te bewegen door middel van een hard vijffrancsstuk, om hun een afzonderlijke coupé te geven. Ze maakten het er zich gemakkelijk. Loup Garou nam een der banken in beslag en viel dadelijk in een toestand, die het midden hield tusschen slaap en bewusteloosheid. Fifi vlijde zich behaaglijk in een hoek neer en de anarchist leunde met den linkerarm op een koffertje, dat hij had meegebracht en dat hij nu op de bank had gezet. Nadat men een half uurtje had gespoord, vroeg de anar chist aan Fifi

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1