NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DeDynamietmannen van Parijs. lie Jaargang: Zaterdag 27 Januari 1894. No. 3242 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERT Elf TIN STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen." BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère GL. DAXJBE CoJOHN F. JONES, SuccParijs 31bis Faubourg Montmartre. |f Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Ve Kinderwagen. Haarl. Halletjes ÜLXXXVIII. Binnen- en Buiten- andsche berichten. Varia. Ad- kertentïènQenz. Haarlem26 Jan. 1894. Tot voorzitter van de plaatselijke sommie van toezicht op het lager mderwijs voor het jaar 1894 is be noemd de heer J. Krol Kz. en tot leecretaris de heer P. H. van der Leij. if'-» Hondenbelasting. BE Wij achten het niet onnóodig de «eigenaars van honden die tot nog toe trerzuimd hebben die voor de belasting van dit jaar aan te geven dit, ter voorkoming van onaangenaamheden, om of op 31 Januari a. s. ten kan tore van den gemeente-ontvanger te loen. Aangifte voor de militie. Wij brengen onzen lezers in her- nnering, dat op 31 Januari a. s. het nschrijvingsregister voor de militie voorloopig wordt gesloten. Tot de aangifte voor de inschrij ving zijn alle mannelijke ingezetenen verplicht, die in 1875 zijn geboren. De heer O. J. ten Thije heeft de op hem uitgebrachte benoeming als vice-voorzitter van de afd. Haarlem van den Bond v. Ned. Ond. niet aan vaard. Begrafenis W. M Logeman Hedenmorgen had in bijzijn van een aantal vrienden en belang stellenden de begrafenis plaats van wijlen den heer W. M. Logeman. Op uitdrukkelijk verlangen van den over- edene waren er geen kransen aan wezig en werd niet aan het graf ge sproken. Namens eenige bezoekers van We ten en Werken", waarvan zooals be: kend is, de heer Logeman eere-voor- 1 litter was, werd Donderdagavond een •ans aan het sterfhuis afgegeven, de reeds genoemde reden was leze bij de plechtigheid niet op de lijkkist neergelegd. Hedenmiddag is zij echter naar het graf gebracht. Wij merkten op bestuurders van jTeyler, leeraren van Hoogere Burger- icholen en gymnasium, een deputatie 'an leden van Weten en Werken, het lestnur van den geneeskundigen :ring e. a. Protestantenbond. Ds. Böhringer uit Amsterdam trad >onderdag voor de hier gevestigde afdeeling van dezen Bond in ,.de Kroon" als spreker op. Zijn onder werp wasons Christendom en het sociale vraagstuk. Het Christendom heeft er toe bij gebracht om het sociale probleem in het leven te roepen, daar het altijd heeft gewezen op menschenrechten en menschenwaarde, en nu het als de toovenaar in het sprookje de booze geesten heeft opgeroepen, nu mag het niet als hij het tooverwoord ver geten hebben, waarmee zij kunnen worden bezworen. Het volk staat over het algemeen nog zeer laag en de menigte laat zich op een dwaalspoor brengen door allerlei valsche leuzen. Het Protes tantisme heeft in de vier eeuwen van zijn bestaan het volk niet opgevoed zooals het dat had kunnen en moe ten doen. Dit moet eerlijk erkend worden, maar daarna dient de hand aan 't werk te worden geslagen, de geleerde moet in zijn studeercel de qnaestie van alle kanten bezien, de staatsman er rekening mee houden, kortom allen moeten medewerken tot oplossing van dat groote probleem. Het modern Protestantisme is ge roepen om de kloven die daar be staan tusschen menschen en men schen, te dempen. Tournée Nadina Slaviansky, Het concert van het Russische zangkoor onder leiding van Nadina Slaviansky, waarvan wij reeds het een en ander mededeelden, zal 5 Fe bruari niet 4 Febr., zooals eerst was bepaald alhier plaats hebben in de concertzaal van de „Vereeni- ging". Het koor bestaat uit 40 per sonen in nationaal kostuum. Als solist zal optreden de 23-jarige dwerg Mischa Tschurelin, sopraan zanger. In een beoordeeling over dit koor in de Neue Freie Pvesse lezen wij het volgende De groote en kleine zangers zijn uitstekend geoefendmet groote zeker heid zingen zij nit het hoofd het geheele uitgebreide programma, en steeds met de grootste eenheid, ondanks de vele tempo-wisselingen en schakeeringen in de toonsterkte. Bizonder schoon is het Pianissimo, dat als eene zachte echo wegsterft. De tenoren zijn niet bizonder klankvol, maar des te impo santer de beroemde, diepe, russische zaamheden geëindigd. Zij heeft daartoe moeten besluiten met het oog op het minder strenge winterweder en de blijkbaar daardoor scbaarsche inkom sten van geldelijken en materiëelen steun. Mocht de winter zich echter op nieuw in meerdere strengheid laten gevoelen, en de openbare liefdadig heid hare gaven, die de commissie zoo noodig heeft, weder opnieuw mil- delijk doen vloeien, dan is zij bereid daarmede alsnog weder aan te vangen. In het geheel werden tot dusverre, in 14 dagen aan p.m. 17.000 personen brood en koffie verstrekt. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 26 Jan. hebben zich de volgende personen aangemeld 7 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 1 voor naaister, 2 voor grond werker, 2 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 1 voor loopknecht, 2 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 1 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 5 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaaude aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Bureau van Vraag en Aanbod voor den arbeid. Geopend Woensdag- en Zaterdag avond van tot 9% uur. Lokaal„Doelen", ingang Luiten- „Brood en Koffie". De commissie tot gratis uitdeeling van brood en koffie aan behoeftigen heeft Woensdag 24 Januari hare werk Het aantal personen, die zich heb ben aangemeld om werk, bedraagt thans 232, waaronder: Metselaars, opperl., steenbikkers, grondw., zandv., timmerl., wagenm., houtzager, stucadoor, losse werkl., schilders, machinist, smid, voorslaan- der, bankw., rijtuigbankw., ketelm., ijzerboorder, blikslager, letterzetter, bloemist, tuinm., koetsiers, schoenma kers, zadelm., touwslagers, parapluie- maker,boerenarbeider,wijnkooperskn., bakker, kistenm., borstelm., meubelm., kleerm., schippers en katoendrnkkers. HH. werkgevers kunnen hunne aanvragen inzenden bij de commissie. J. v. d. WIJDE, Secret. De goeverneur van Suriname Uit Paramaribo meldt men ons, dat de gouverneur, jhr. mr. T. A. van Asch van Wijck, zijn ontslag zou gevraagd hebben.Tel. W. J. Knoop, f Te 's Gravenhage is Donderdag overleden op den leeftijd van bijna 83 jaar de heer W. J. Knoop, gepen sioneerd luitenant-generaal, ond lid der Tweede Kamer voor Alkmaar. De begrafenis zal Zaterdag om half twaalf op Eik-en-Duinen zonder mi litaire praal plaats hebben. Kiesbevoegdheid en kieswet Van de hand van mr. E. J. J. B. Cremers, lid van de Eerste Kamer, is een brochure verschenen, onder den titel „kiesbevoegdheid en kieswet". Deze is geheel tegen het ontwerp- Tak, en in 't algemeen tegen zeer uitgebreid stemrecht gericht. Niet dat de schrijver zich voorstelt vele andersdenkenden tot zijne mee ning over te halen. Met de bestrijding van eenmaal opgevatte en vastge- wortelde begrippen, gaat het dikwijls zegt hij,j als met het klinken van spijkers hoe harder men er op slaat, des te dieper drijft men ze in. Ook zijn de ware liberalen, zegt de schr. reeds eenigszins gebonden om dat ze, overbluft door het regeerings- ontwerp door weinig beteekenende wijzigingen trachtten te redden wat nog te redden viel, in plaats van zich er vierkant tegen te verzetten. Waarom dan de schrijver zich aan de, misschien onwelwillende, kritiek heeft blootgesteld? „Omdat de gedachte, de overtui ging zich steeds met meer en meer kracht aan mij opdrong, dat de be slissing, die weldra zal vallen, de gewichtigste is, en voor ons vader land de bedenkelijkste kan zijn, die nog ooit door de Staten-Generaal is genomen omdat ik meen, dat het op zulk een oogenblik voor een ieder, die zóo denkt, plicht is op zijn post te staan, en openlijk te getui gen, en ook omdat ik vreesde, latei- wellicht niet aan het zelfverwijt te zullen kunnen ontkomen, dat vooral de zorg voor mijn rust mij had weer houden te spreken en mijn plicht jte doen. Dr. G. A, Holmans. Onlangs werd te Zntfen (zoo leest men in de Zutph. Cteene circulaire verspreid, waarin werd kennis gege ven door zekeren zich noemenden dr. G. A. Hofmans, arts, dat hij zich hier ter stede gevestigd had en dat het zijn „leerstelsel is ieder huisge zin te vrijwaren niet alleen voor ge wone maar ook voor alle besmette lijke ziekten." Van bevriende zijde maakt men ons opmerkzaam op een artikel in het Maandblad uitgegeven door de Ve ree- niging tegen kwakzalverij No. 12 van December 1893, waarin gewaarschuwd wordt tegen G. A. P. Hofmans, een gewezen hospitaal-soldaat uit Indië, die zich wederrechtelijk de titels van doctor en arts aanmatigt en zoowel in Rotterdam als Dordrecht met de politie in aanraking is gekomen en 4 Maart 1881 te Rotterdam is ver oordeeld geworden wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De mogelijkheid is niet buitenge sloten. dat er connectie bestaat tus schen den persoon waartegen bedoeld MaandMad heeft gewaarschuwd en den persoon van G. A. Hofmans, die aan de Zutfensche burgerij heeft ken nis gegeven, dat hij zich te midden van haar heeft neergezet. De losgebroken leeuwen gevangen. Een lange, misschien bange nacht hebben de woestijnbewoners bij Car ré doorgebracht, want eerst Donder dagochtend om acht uur werd de leeuwenjacht onder leiding van den heer Karsten voortgezet. Toch heb ben de dieren zich nog al kalm ge houden en alleen in de zadelmakerij hadden ze het een en ander van de tuigen vernield. Zjoals wij reeds meldden, zat er een leeuw op de eerste étage in de artisten-retirade en zaten er twee in de zadelmakerij. Doch aan deze vrijheid of gevangen schap, zooals men het noemen wil, zou spoedig een einde komen. Bijgestaan door eenige oppassers van „Artis" ging de heer Karsten naar boven. Een groote ijzeren kooi werd geplaatst voor de deur van de zadelkamerin de kooi lag wat vleesch als lokaas. De schuif werd opgehaald en jawel de honger deed alle plan nen tot verzet verdagen tot na den maaltijd. Het vleesch rook dan ook zoo lekker. Stapje voor stapje kwamen de leeu wen dichterbij, toen in het hok nog een stapje enkip, ik heb jeDe schuif viel neer, de vogels waren geknipt. Het hok werd naar de groote kooi getransporteerd, waar de leeuw die Woensdagavond gevangen was, zijn gezellen verbeidde. Hij zelf scheen 49) HOOFDSTUK XI. De Russen te Parijs. Intnsschen lag Lonp Garon nog steeds op de bank in den toestand van halve bewusteloosheid, waarin hij dadelijk na zijn komst in den wagen was verzonken. Fifi benijdde hem bijna, omdat hij al dreigde hun beiden hetzelfde gevaar, in elk geval van dat gevaar onbewust was. Nu ging hij zich bezighouden met na te gaan hoeveel tijd hij nog in den trein zou moeten doorbrengen. Een van de stations die de trein voorbijvloog, onderrichtte hem hoevei men nog van Parijs was verwijderd. Nog anderhalf uur moest hij zich het gezelschap van den gevaarlijken kameraad en van diens nog gevaarlijker werktuig getroosten. - Door den geweldigen angst was Fifi meer dood dan levend toen de trein Parijs bereikte. De anarchist werd juist wak ker toen de trein het station binnenreed en knikte Fifi vriendelijk toe. „Zoo zijn we dus toch heelhuids aangekomen vroeg hij vriendelijk. „Ik feliciteer je- er mee, mijn jongen. Je hebt je knap gedragen en goed op mijn machinetje gepast. Je kunt nn wel gaan hoorIk zal verder wel voor Loup Garon zorgen." Nauwelijks stond de trein stil, of Fifi sprong er uit en maakte dat hij wegkwam. De anarchist begon te lachen en pakte zijn bagage bij elkaar, doch liet het koffertje staan daar hij het keteltje gemakkelijker kon meenemen zonder dat. Daarop riep hij een paar stationsbeambten, die den half bewusteloozen Loup Garon uit den wagen en in een rijtuig droegen. Nadat de anarchist den koetsier een adres had gegeven van een logement, waar hij wist dat Loup Garon vroeger vaak placht te komen en den man die rit vóóruit had be taald, wandelde hij zelf weg, het blikken keteltje achteloos aan het hengsel in de hand houdende. Fifi was intusschen weggerend zonder om te zien, alsof de helsche machine van den anarchist hem vervolgde. Eerstop ongeveer een kwartier afstands van het station werd hij rustiger en besloot, na den doorges tanen schrik, wat te gaan eten. Hij betastte vluchtig zijn vest en gevoelde met vreugde dat hij de diamanten nog bij zich had. Binnengaande in een der groote restaurants op een der boulevards, zette hij zich voor de groote spiegelruit neer, dronk daar een paar glaasjes absinth en keek met innig ge noegen naar de welbekende drukte op den boulevard, die hij zoo lang had moeten missen. Daarna bestelde hij een lekker maal en was j nist voor nemens aan de soep te beginnen toen een onverwacht schouwspel hem met den half opgeheven lepel onbe weeglijk naar buiten deed staren. Op een voorbij rij denden omnibus zat, boven op de impériale te midden van andere passagiers de anarchist die hem vriendelijk met de hand groette en daarop met een grijnslach wees op het blikken keteltje dat hij op de knieën had. Fifi verging op eenmaal alle eetlust. Een dolle angst maakte zich van hem meester. Hij wierp een vijffrancsstuk op tafel en voordat de kellner kon vragen naar de reden van zijn plotseling vertrek, was Fifi de deur al uitgevlogen en snelde hij den boulevard op in eene tegenovergestelde richting als die, waarin hij den omnibus met zijn gevaarlijken last had zien verdwijnen. HOOFDSTUK XII. De Parijs vierde feest. Onbeschrijflijk was de geestdrift. Overal hoorde men in den avond muziek, overal was schit terend geïllumineerd ter eere van de russische vrienden. Het was of Frankrijk zijn gelukster weer aan den hemel zag opgaan en dit waardig wilde vieren. Behalve zieken en ouden van dagen was bijkans elk op

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1