KENNISGEVING VARIA. INGEZONDEN. Wetgevende Macht. Afloop der veiling Burgerlijke Stand. Postkantoor te Haarlem. Stoomvaarthancfuen. stond door de omstanders gegrepen: de wonden van dr. Tunder zijn niet doodelijk. De vliegmachine. Het vraagstuk van de „vliegma chine" is nu inderdaad opgelost, en wel door een Berlijnsch ingenieur, den heer Otto Lilienthal, wiens proe ven om te vliegen met een machine die hij uitgevonden heeft, reeds se dert lang veel aandacht trokken, niet het minst bij technici en in andere wetenschappelijke kringen, en die, nu hij zijn machine reeds veel ver-; eenvoïidigd en verbeterd heeft, bezig is om er, gesteund door een octrooi, een vennootschap voor op te richten, teneinde de machine te reproduce©- ren, zoodat wij aan den vooravond staan van eene nieuwe luchtsport, waarvan ieder, die den heer Lilien thal heeft zien „vliegen", erkennen moet, dat zij veel minder gevaarlijk is dan de luchtballonvaart. In het tijdschrift voor „Luchtscheepvaart en physiek der atmosfeeren" geeft de uitvinder nu zelf een beschrijving van zijn vliegmachine. Daar hij de vogelvlucht als beginsel en geheim van de vliegkunst aannam, maakte hij een toestel van lichtgewelfdedraag- vleugels en daarmee, ten aanschouwe reeds van honderden menschen, liet hij zich meermalen van hooge pun ten af en zeilde er vast en zonder gevaar lange afstanden mee door de lucht. Wie hem zag, kon niet anders dan aan een reusachtigen vogel den ken. De vleugels, die de heer Li lienthal bezigde, wogen 20 KG., hij zelf 80 KG.hij moest dus een ge wicht van 100 KG. verplaatsen. De uitvinder doet thans, om zijne machine te vereenvoudigen, proefne mingen in de Rinowsche bergen. Hij heeft dan de vleugels aan de armen vastgehecht en met „hangende vleu gels" loopt hij een eindweegs, tegen den wind in, bergafwaarts tot op het oogenblik dat hij de vleugels uit slaat en de wind hem draagt. Dan heeft hij slechts de armen te bewe gen om naar verkiezing te dalen of te stijgen. Nu is hij laag bij den grond, straks zweeft hij een paar hon derd meter hoog, den wind elk oogen blik met goed gevolg pareerende, bij middelsterken wind met een door- snede-snelheid van 5 meter per se conde, welke afstand natuurlijk kan vergroot worden door oefening en armspierkracht. De heer Lilienthal wil nu zijn vliegtoestel, anders ge construeerd, voorzien van een stoom machinetje, dat 20 KG. zou wegen. De vleugels zouden daarmee niet be wogen behoeven te worden en zou er enkel sprake zijn van luchtzeil- vaart, en zelfs dit denkt de uitvin der door den tijd te wijzigen in een luchtroeitoestel. Maar dit is toekomst muziek. Zeker is dat er een toestel bestaat waarmee de mensch, zonder het lot van Icarus te deelen en ook zonder gevaar van den hals te bre ken, door de lucht en hoog boven landen liegen kan. Koude Lu Rusland. In enkele deelen van Rusland heerscht een doordringende koude. Zoo in het gouvernement Kursk, on geveer 800 mijlen teD zuiden van geneesheer, was niets te bemerken. Een edele wedstrijd. Dezer dagen heeft te Jaksonville (Ver. Staten) de aangekondigde strijd plaats gehad tusschen den bekenden Engelschen bokser Charles Mitchell en den Amerikaanschen champion Corbett. Niettegenstaande den hevigen regen, was de kampplaats goed bezet. Mit chell, die den nacht in een hotel had doorgebracht, beweerde dat hij zich in zijn geheele leven nog nooit zoo wel gevoeld had. Corbett kwam op denzelfden dag in de stad met een extra-trein uit Mayport. Hij was zoo kalm en gerust, dat hij voor het ge vecht nog een uurtje ging slapen. Mitchell maakte niettegenstaande den hevigen regen eene wandeling en ge bruikte een stevig ontbijt. Tengevolge van den regen zag het terrein er treurig uit. Eene talrijke menigte nieuwsgierigen verdrong zich reeds in den vroegen morgen naar de reus achtige balken, waaraan de timmer lieden de afperkingstouwen nog moes ten bevestigen Eindelijk, nadat 't ongeduldig publiek reeds teekenen van ontevredenheid begon te geven, zag men in de verte twee rijtuigen aankomen en Corbett deed 't eerst zijnen intocht in 't strijdperk. Hij werd door de menigte zeer toegejuicht evenals zijn tegenstander, die tien minuten later het publiek begroette. Eindelijk zou het gevecht beginnen. Beide mannen gingen naar elkaar toe, gaven elkaar de hand, trokken hunne handschoenen aan, en vielen aan. In drie „rounds," welke samen 9 minuten duurden, werd het gevecht beslist. De eerste slagen waren ten nadeele van Corbett, doch reeds in de 2e „round" dolt Mitchell het on derspit en ontving eene reeks stom pen en stooten, die hem eindelijk bij de derde „round" met een bebloed gezicht ter aarde deden vallen. Het publiek juichte over de neder laag van den Engelschen bokser, die niet alleen in kracht en vlugheid ver bij Corbett ten achter staat, maar bovendien, de fout beging, Corbett aan te vallen, in plaats van zich tegen zijne stooten te verdedigen. De Ame rikaan bleef dus overwinnaar iq dezen wedstrijd, waarvan de uitslag niet alleen in de Vereenigde Staten maar ok in Engeland, als een zaak van het grootste gewicht, met algemeene spanning werd te gemoet gezien. Paradijsvogels. De heer M. J. Forest Senior schrijft het volgende over het uitroeien van den paradijsvogel: Sedert 1 Januari 1892 zijn er in Duitsch Nieuw-Guinea maatregelen genomen om de paradijs vogels te beschermen. Eene nieuwe wet, in vijf artikelen vervat, eischt eene bizondere vergunning voor het schieten van deze prachtige vogels, en het is waarlijk te hopen dat men er door deze gerechtvaardigde bescher ming in zal slagen, de geheele uit roeiing van deze vogelsoort te voor komen. Het is verder de taak van het Engelse he en Nederlandsche gou vernement, zegt hij, oba in de andere gedeelten van Nieuw-Guinea derge lijke maatregelen te nemen, ten einde op den duur de prachtige sierveeren Moskou, waar de thermometer tot aan de industrie niet te ontnemen. 36° F. ((580 vorst) daalde. Vele bewo-1 Het is eene zaak die spoed vereischt; ners zijn van koude omgekomen, de want het kwaad zal weldra zonder hoofdwegen zijn bedekt met lijken geneesmiddel zijn, als menhetbeoor- van doodgevroren vogels, troepen deelt naar het onnoemelijk groot wolven dringen de dorpen binnen en aantal veeren en vogels, dat sedert rooven het vee. Te Petersburg daaren- jaren aan den handel geleverd wordt, tegen is het weder herfstachtig zacht.-De ondervinding heeft zelfs geleerd, i dat de qualiteit er geregeld minder Eene moeilijke operatie. J"dt' f-,1 neemt ?e ho6kveelheid J j steeds toe. De grenzenlooze begeerig- Een geneesheer te New-York heelt heid, waarmee men jacht op de vogels een leeuw uit een circus aldaar, die maakt en het volslagen gebrek aan eemgen,tijd mank ging, geope- toezicht zijn er werkelijk de oorzaken van. Men kan zich tegenwoordig die reerd. Het dier werd in zijn kooi TMJ| ÜL** naar de snijkamer vervoerd. Onderprachtige volwassen exemplaren met de operatie-tafel zaten een 25 perso-volmaakten vederdos van vóór 10 jaar nen, die voor een deel hulp zouden niet meer aanschaffen, en weldra zul- verleenen bij het vastbinden van het i len de musea jiiafc meer weten, tot ;ler' 1voor1 een ander deel wilden toe- wien zich te wenden, om hunne be zien hoe de zaak in haar werk ging. De kooi werd op dezelfde hoogte ge plaatst als de tafel en de leeuwen- temster zou het dier dadelijk na het openen der kooi een strop omwerpen. De strop mislukte echter en het beest rende door de zaal, waaruit de aan wezigen zich met den meesten spoed Völ-nrn /-I Av.z-1 T~\ .1 ij dorven exemplaren door andere te doen vervangen. De vogels, die tegen woordig de markt van Parijs over- stroomen, zijn voornamelijk jonge vogels in hun eerste vederkleed, zon der glans en gloed; ze hebben dien tengevolge geene groote waarde voor de industrie. Als men op deze wijze vei wij derden. De dierentemster wist j voortgaat, om jonge vogels tedoo- den leeuw weder in de kooi te vangen en de tweede maal gelukte de poging beter. Weldra lag het beest met ke tens en touwen vastgesnoerd, luid brullende van woede. Een dosis mor phine maakte den koning der dieren echter zoo mak als een lam. De operatie gelukte naar wensch. Om een der achterpooten werd daar op een touw gebonden, met behulp waarvan het dier na het ontwaken uit de verdooving in zijn hok terug gesleurd werd. De leeuw beschouwde het verband om zijn poot met wan trouwen en hield niet op luide zijn den, zal de soort weldra geheel uit gegroeid zijn. Mogen dus, zoo eindigt de heer Forest, de industrieel en de geleerde, de handelsagent en de zoölo gische genootschappen er allen op aandringen, dat de paradijsvogel door de wet beschermd worde. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van G. van der Voost, vrouw van J. ontevredenheid te kennen te geven, t A. Hendriks om vergunning tot het Van de conventioneele leeuwe-dank- j verkoopen van sterken drank in het baarheid jegens zijn weldoener, den; klein in het voorhuis van het perceel aan de Klerksteeg No. 11. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 18 Januafi j.l. aan P. Zwemmer vergunning is verleend tot oprichting van eene paarden- slachterij in het pereeel aan het Krom No. 2 kad. sectie D No. 1907. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 2.5 Januari jl. aan M. D. Spijer vergunning is verleend tot oprichting van eene slachterij in het perceel aan de de Clercqstraat No. 85 kad. sectie F. No. 7148. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van tie in gezetenen dezer Gemeente, dat het op den 24 Januari j.l. executoir ver klaarde voljaarseh kohier op de grond belasting dezer Gemeente, dienst 1894, op heden aan den ontvanger der di recte belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 26 Jan. 1894. De Burgemeester voornoemd: BOREEL. val van influenza met bronchitis en ontsteking van het onderste deel van den rech ter-long vleugel. De tempe ratuur was Zaterdagnacht 39,6 gra den. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. De planeet Venus tusaclieii zon en aarde, avond- en morgenstar te geiijs. De wetten der natuur zijn onbuig zaam, onverdraaibaar, eerlijk en voor allen gelijkzij laten zich niet ver bidden of door een mooi praatje wij zigen, zooals de door menschen ge maakte wetten die bovendien door wet-uitleggers verdraaid worden naar gelang van het belang, De natuur kent slechts een belang, dat is ze moet blij ven bestaan eeuwig en onveranderlijk en daarom zijn hare wetten ook eeuwig en onveranderlijk, juist en rechtvaardig. Al wat gebeurt is een noodzakelijk gevolg van het geen is voorafgegaan en waren de menschen daarvan overtuigd door studie van die wetten^ er zouden minder pruttelaars zijn en de>men schen zouden moeite besteden om kwalen en ongelukken, dat is, gevol gen die ons hinderlijk zijn, te voor komen. De studie van de wetten der na tuur dat is het lezen van dien groo- ten voor ons open liggenden, in de eenige wereldtaal geschreven bijbel, en het t oepassen van dat geleerde geeft geluk en nu kom ik met een aanloopje op het boven dit stukje ge schreven hoofd. De planeet Venus kan niet afwij ken van haar weg, zij moet nu een maal de wet der zwaartekracht vol gen en loopen en draaien volgens vaste gegevens zij moet den 16Febr. a.s. 's morgens 9 uur tusschen aarde en zon passeeren. Als ge 't wilt waar nemen, begin dan 9 Febr., dan ziet men cle morgenster 1 uur 24 min. voor de zon op- en 's avonds 22 minu ten na de zon ondergaan, Zaterdag 10 Febr. 1 uur 15 minuten voor de zon opgaan en 16 minuten na de zon onder. Woensdag 14 Febr. 43 minu ten voor ue zon op en 43 minuten na de zon onder. Zaterdag 17 Febr. komt Venus de morgenster 55 mi nuten voor de zon op, doch 's avonds kan men geen avondster waarnemen omdat zij te kort na de zon onder gaat, en door de avondschemering voor ons gezicht is verborgen. In gewone omstandigheden kan men de avond- en morgenster (dat is Venus) 20 minuten voor den opgang en na den ondergang van de zon zien. Het bovenstaande verschijnsel met Venus zal wel niet voor na eenige eeuwen weer gebeuren onder dezelfde gunstige voorwaarden. Schrik daar niet van lezer. Eeuwen zijn voor het zijn, dat is voor alles, slechts mo mentjes, tijd toch hebben wij, eindige wezens, slechts uitgevonden tot ons gemak, hij bestaat alleen in onze verbeelding. X. Z. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 29 Januar i. Per Telegraaf. De heer Geertsema heeft heden zit ting genomen. Bij het algemeen de bat over de staatsbegrooting drong de heer Zinnicq-Bergmann sterk aan op de toepassing van de bepalingen omtrent samenscholingen en sluiting van vergaderingen als daarin wordt opgeruid en revolutie gepredikt. TELEGRAM MEN. Ziekte van clen czaar, PETERSBURG, 29 Jan. {Reuter.) De keizer lijdt aan een hevigen aan- Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, passeerde 26 Jan. des nam. 4 uur, Lezard. Het stoomschip Dubbeldamvan de N. A. S. M., van Rotterdam, arri veerde 26 Jan. te Newyork. Het stoomschip Loch Lomondvan de N. A. T. L., vertrok 27 Jan, van Rotterdam naar Newyork. Het stoomschip Prinses Amalia Nu Bismarck's naam weer op alle lippen is, is de volgende anecdote een actualiteit Toen vorst Bismarck nog secretaris vaA Batavia naar x\mst. vertrok 27 der Pruisische legatie was te Frank-Jan. van Padang. fort a. M., was hij onder de bevol- Het stoomschip Koningin Emma king zeer populair, en mankeerde bijvan Amst. naar Batavia, passeerde ii_ .f,x L J OR geen vrooïijk feest; bij gelegenheid dat er met Kerstmis een bal gege ven werd, was hij evenzeer versche nen. Het gezelschap was groot en uit gelezen en toen de partij in vollen gang was, werd ieders aandacht ge trokken door een zeer aanmatigend individu, dat langzaam de zaal op en neer wandelde. Dit was monsieur Jouvois De Clancev in Frankfort algemeen bekend zoo wel als lid der Fransche legatie als berucht twistzoeker. Hij was een mooi, rijzig man, met een hoogmoe dig voorkomen en hij hield zich waarschijnlijk voer de gewichtigste persoon in de zaal, maar niettegen staande zijn fiere houding scheen hij er niet aan gewoon te zijn, zich op een bal te bewegen, want de hoed dien hij voortdurend in de hand hield, was niet een chapeau claque of iets dergelijks, maar een grooten cilinderhoed, in de wandeling als „kachelpijp" bekend. Als hij danste, hield hij dat pracht exemplaar stijf in de rechterhand. De aanblik aan dien langen zelf- bewusten Franschman, die door de zaal walste met zijn hoed op volle armslengte van zich af dit was te veel voor Bismarck's humor. Hij verliet de zaal, ging naar een naburig café, verschafte zich een do zijn koperen muntstukken, en keer de naar het gezelschap terugtegen een pilaar geleund, bleef hij een gun stige gelegenheid afwachten. Weldra kwam de Franschman ma jestueus aan, steeds met den hoed voor zich uit en zijne dame, met wien hij een geestig gesprek aange-1 knoopt had, aan den arm. Toen hij langs Bismarck heenging, trad deze een stap naar voren en wierp hem de twaalf koperen munt stukken in den hoed. De verandering, die 's mans gelaat onderging, was schrikbarend. Hij werd purperroed en hapte naar lucht. Onverwijld geleidde hij zijne dame naar hare plaats en keerde terug naar Bismarck, die daar stond met een leuk gezicht, alsof er niets ge beurd was. De Clancey kwam nader, sidderend van woede; nerveus en instinctmatig hief hij den hoed op, teneinde zich minachtend het hootd te dekken de pasmunt viel er uit en rolde over den grond Dit bracht Bismarck geheel uit de plooihij schaterde pret. Eene uitdaging volgde natuurlijk Bismarck bleef ongedeerd maar ver wondde zijn tegenstander die bij voorkomende gelegenheid wel zoo verstandig zal zijn geweest, om min der excentriek met zijn hoofddeksel te werk te gaan. 26 Jan. kaap Sc. Vincent. Het stoomschip Prinses Marie, arri veerde 26 Januari van Amsterdam te Batavia. op iden in „De Gouden Leeuw Zaterdag 27 Januari 1893. 1. Eene villa met sousterrain, ach ter en voor de villa een grooten tuin, Kenaupark 3, ƒ14100, J. F. von Glahn. 2. Een huis en erve met tuin, Nas- saulaan 46, 5050, J. Klimbie, o._Een huis en erve, Nassaulaaa 33, ƒ3075, P. Hoogeveen qq. 4. Een erf met daaropstaand pak huis, huis en erve. Harmenjansstraat 47o, ƒ4025, A. J. Stoel. 5. Een huis en erve, Oranjeboom straat 159. 6. Een in tweeën verdeeld pakhuis en een pakhuis met plaats daarach ter en erven, Zuid-Brouwerstraat 32 1 en 2. De perceelen 5 en 6 gecombineerd ƒ2350 A. Evers. 7. Een huis en erve met tuintje, Ceciliasteeg 9 ƒ3300, P. Hoogeveen. 8. Een huis en erve, aan den Land- weg, ƒ1180, opgeh. 9. Een zomer- en winterverblijf, ge naamd „Voorhout" met paardenstal en erve, Haarlemmerhout, gem. Heem- ste 38, ƒ8100, A. Franken. 10. Een ruim manege-gebouw en erve. naast het voorgaande, 38rood, ƒ3125, A. Glaser qq. 11. Een koetshuis met stal en erve, naast het voorgaande 5300, P. Hoo geveen. De perceelen 9, 10 en 11 gecom bineerd. 12. Een heerenhuis en erve met tuin. Nieuwe Gracht 62, 6200, M. Mok. Bevallen: 26 Jan. C. Fabels v. Nimwegen d. A. M. v. d. Berg v. Maanenberg z. 27. M. W. C. de RooijBroens z. - A. G. v. Honscho- tenv, Geneegen d. - S. de Klerk Sehoute d. - A. VerbatenRij kers z. 21. H. GodefrooiBock z. - L. Bil- derbeekv. d. Werff z. -C. C. Jore Handgraal' z. 29. A. C. Pronk Tepass d. - A. v. KampenNegrijn 2 z. - A. E. Roosende Droog d. Overleden: 26 Jan. A. F. El- otering 4 rnd. z. Dubb.buurt. A. het uit van de Schouws 82 j. Burretstr. 27. H. v. d. VoortBurger 75 j. Nassaustr. - G. G. KramerBosnians 79 j. G. Volders- gracht. - S. E. GarritsenKnevel 30 j. Amsterd.str. 2S. M. Schiltman Busé 60 j. Magd.str. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden gedurende de 1ste helft der maand Januari 1894. Brie ven Kramer, Amst. Mevr. Baks, Amst. A h L. de Boer, Amst. J. Broers. Alkm. C. G. Sandrok, Apeldoorn. Mevr. van Bronkhorst, Apeldoorn. J. Hekelburg, Arnhem. Mevr. van Waard, Breda. Weegeman, Deventer. J. Kal wijn, den Haag. E. Snelleman, den Haag. Mevr. J. v. d. Straten, den Haag. He- venmeijer, Haarlem, de Clerk, Haar lem. J. Koper, Haarlem. Gebr. Völ- ker, Haarlem, de Gruyter, Haarlem. Wed. Arkshoek, Leiden. E. A. Struve, Utrecht. J. Asserman, Zoeterwoude. P. v. Tiene, Zwolle. Briefkaarten: K. Hartgens, Amst. N. Zandwijk, Amst. N. J. Holn, Amst. A. de Vries, Amst. Wed. de Vos, Amst. J. P. Brian, Amst. H. van Halm, den Haag. Brieven (Buitenland) Mevr. Dates ten Kate. Buenos-Aires. J. Oorver, Batavia. A. J. G. Timmers, Batavia. FAMILIEBERICHTEN. Bevallen: 25 Jan. M. E. Ben- ningDorpema z., Baarn. 2#6. J. van HaeftenSanders cl., Teteringen. - J. E. de StoppelaarZeeman z., Balk. R. de LangeMiddelhoven z., Amst. 27. F. SmitBeer d., Amst. Overleden: 23 Jan. M. T. J. |Böhm 40 j., Antwerpen. 24. S. Wil- Amst. 25. F. Ch. Veec- kens 47 i., Bussum. - E. Ch. M. Challa jd. 37 j., Amst. - J. H. WeiszJan sen, Amst. - J. J. Verbeek jd. 54 j., Zwolle. - Wed. A. F. KoopStraater Zwolle. - E. Cosman 75 j., Dusselclorp 26. P. M. van Nunspeet jd. 71 j., clen Haag. - J. Koov Jr. 73 j., Amst. - J. Ch. van Zegwaart jd. 50 j., Amst. 27. A. T. NieuwenhuisenLeeson, Dor drecht. Het stoomschip Conrddvertrok 27 Januari van Amsterdam naar Ba tavia. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 27 Januari, des ochtends kaap Del Armi. Het stoomschip Bromovan Rot terdam naar Java, passeerde 26 Jan. Pontadavuia. Aangeboden betrekkingen In Nederland. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Eenv. juff. to den Haag ter vorz.v. gchoolg. jongen 8 jaar goed naai. en maz. en enk. huish. bezigh. verr. 2. Bekw. modisle ext. ia geBlot. mag. lelfst. kunn. werk. 8. Winkelj. te Rott. v. h. tapisa. vak, goede verk. en bek. m. h. vak, spoedig. 4. Huish. P. Gr bov. 80 j. spoed. m. g. get. 5. Kantoorbed. aanv. ƒ800 buitenl. corresp. kuun, voer opg. voll. 6. Onder-directeur v. nieuwe stoomwaesch. in dusd. inr. werkz gew. zijnde en m. leid. volk. vertr. 7. Jongm. P. G. als depothoud. ia bat. kaas en vleeschw. terst. reeds in dusd. betr. werkz. gew. en borg kunn. steil. 8. Fl. bed, R. K. in manui. g. verk. eu nette etai. 9. Bed. g. verk. en bek. m,tap. en beddeiaak.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3