NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DeDynamietmanneiL van Parijs. üe Jaargang: Woensdag 31 Januari 1894. No. 3245. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Het Bureau van Redactie en Administratie dezer Cou rant wordt Tot dien datum blijft het gevestigd KLEINE HOUT STRAAT No. 9. J. c. STADSNIEUWS. .Jeldadighsidnaar Vermogen. FEUILLETON. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrc G. L, DAUBE Co., JOHN F. JONES, SuccParijs 31&is Faubourg Montmartre. Voor Haarlem per 3 maanden Franco door bet geheele Kijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI. De Directeur- Uitgever Haarlem30 Januari 1894. Bruidenbus. 9 De opbrengst van de zoogenaamde bruidenbus ten raadhuize was over §893 een som van f498.65^. Lager Ouderwijs. TJDe hier ter stede bestaande inrich tingen voor lager onderwijs, werden iop 1 Januari 1894 bezocht A. Openbare scholen: Drie oplei- ingsscholen door 493 jongens en 322 aeisjes, met 3 hoofden, 18 onderwij- en 12 onderwijzeressen. Twee burgerscholen door 261 jongens en 194 meisjes, met 2 hoofden, 7 onder- 3erwijzers en 8 onderwijzeressen. Twee lusschenscholen door 570 jongens en "74 meisjes, met 2 hoofden 14 onderwij- ers en 10 onderwijzeressen. Vijf kostelooze scholen door 1530jongens en 1156 meisjes, met 5 hoofden, 37 onderwijzers en 21 onderwijzeressen. Een rijksleerschool door 110 jon gens en 92 meisjes met 1 hoofd, 5 onderwijzers en 1 onderwijzeres. Onder voorgemelde leerlingen waren 1611 jongens en 1225 meisjes, die kosteloos onderwijs ontvingen. B. Bijzondere scholenZeventien voor jongens en meisjes waaronder zijn begrepen vier scholen uitsluitend voor jongens en vier uitsluitend voor meis jes, te zamen door 1680 jongens en 1987 meisjes met 17 hoofden, 47 onderwij zers en 48 onderwijzeressen benevens 6 huisonderwijzeressen en 17 kwee- kelingen. Nijverheid Maandagavond vergaderde het de partement van de Nederl. Maats, ter bevordering van nij verheid in de bovenzaal van het Nut in de Zijl straat, onder voorzitterschap van den heer mr. Joh. Enschedé Jr. Deze deelde mede, dat hij tot voor zitter is benoemd en deze benoeming heeft aanvaard. De zaak van den Ar beidsraad is in zooverre gevorderd, dat in een onlangs gehouden bijeen komst eene commissie is benoemd, bestaande uit twee leden van de afd. kunst, de heeren H. J. Geijl JCzn. en Jb. van den Ban, twee van de vereeniging van Haarlem van de Maats. v. Bouw- Industrieelen en Kooplieden, de hee ren D. A. Braakenburg en J. B. Las- schuit, vier van verschillende werk- liedenvereenigingen de heeren J. van der Wijde, J. Haeseker, J. D. Niernan en D. Dekker, terwijl aan de afd. Haar lem van Nijverheid is verzocht uit haar midden een negende lid aan te wijzen, die tevens voorzitter dier commissie zou zijn. Hiertoe heeft het Bestuur benoemd den heer mr! Z. W. Straat man, die deze benoeming heeft aan genomen. Deze commissie zal voorloopige statuten opmaken. Hierna kwam ter sprake de reke ning van den penningmeester. Deze sluit met een batig saldo van ƒ20.53 weliswaar, maar inderdaad is de toe stand van de kas niet gunstig, daar er een som van ƒ125 is opgenomen moeten worden. De rekening wordt goedgekeurd. Het volgend punt van cle agenda is eene bespreking over het al of niet weder verleenen van de subsidie ad 50.aan de Haarlemsche Am bachtsschool, de Teekenschool voor Kunstnijverheid en het Koloniaal Museum. De Voorz. herinnert er aan, dat eerstgenoemd, subsidie slechts voor éen jaar is gegeven, de beideanderen tot wederopzeggens toe. Daar laatst genoemden weer zijn ingegaan, kun nen die eerst tegen het jaar 1895 worden ingetrokken. Het Bestuur mag in zake het subsidie aan de Ambachtsschool geen voorstel doen om die voor een jaar opnieuw te ver leenen, om niet den schijn te geven alsof het een jaarlijksch subsidie is en omdat- de kas niet schitterend is. Hierover ontspint zich een debat. De Voorzitter verklaart, dat het De partement achterop raakt als men met die subsidiën doorgaat. Er moet wat worden overgehouden om de al- gemeene vergadering te kunnen re- cipieeren. De heer Hooghwinkel, penning meester stelt voor, om daar als hij zich niet zeer vergist, de subsidiën aan de Teekenschool en het Museum steeds voor een jaar gegeven zijn, ook deze dit jaar niet meer te verleenen, evenmin als de subsidie aan de Am bachtsschool. De heer F. W. van Eeden wil trachten liever het ledental te vermeer deren. De heer Enschedé betoogt, dat de Ambachtsschool maar steun moet vragen van zijn eigen leden. Het departement kan evengoed subsidie vragen aan de ambachtsschool, als omgekeerd. De heer; J. H. Ivrelage stelt voor, de subsidie aan de Ambachtsschool dit jaar niet opnieuw toe te staan en de beide anderen tegen 1895 in te trekken, al behoeft dat dan niet voor goed te zijn. De heer J. J. F. Beijnes zou liever de voordrachten willen afs' haffen, die ƒ25 per keer kosten. Daarvoor is toch weinig belangstelling. Blijkt het dat er dit jaar niet méér leden toetreden dan kan men zien of de sub.-idiën voor 1895 alle ingetrokken moeten worden. Besloten wordt de subsidie aan de Ambachtsschool J 50 dit jaar niet opnieuw toe te staan. Vóór waren de heeren H. L. Janssen van Raay, F. Sipkes, Mr. A. J. Hes- huysen, J. Sipkes, A. P. Hooghwin kel, Mr. Joh. Enschedé, Haitsma Mulier, Mr. Z. W. Straatman, W. J. Brender J Brandis en J. H. Krelage. De heeren F. W. van Eeden, G. L. van Lennep. P. Kleiweg Dyserinck, J. J. F. Beijnes en J. Merens waren voor het opnieuw toekennen der subsidie. Thans wordt op voorstel van den heer Krelage besloten, van het vol- jende jaar 1895 af, de subsidiën aan het Museum en aan de Teekenschool niet meer toe te kennen. Tegen de heeren Enschedé en Bren der a Brandis. Na eenig debat over de wijze van behandeling werden de besprekingen De tailte va a Charley, van het ontwerp oetrooiwet uitge- Zooals uit achteretaande adverten- steld tot de volgende vergadering. tie büjkt wordt Vrijd a a_ in de Een denkbeeld van den heer J. Merens, Kroon>J, rd heet khlcht^el om te bezuinigen door voor het lid-De tante charle maatschap van de Kamer van Koop- De bUjetten vermel^[en alshetoor- handel te Londen te bedanken, vond - - - algemeenen bijval. Hierna werd de ver- gadering gesloten. deel der pers het volgende: i. „De tante van Charley is een aller- vermakelij kst stuk, op een thema van t iwmunvujiiuii J yjf vv" een jongmensch, die door een sa- menloop van omstandigheden ter [wille zijner vrienden voor oude tante Voetbalwedstrijd Van welwillende zijde ontvangenmoet spelen. Het spel van Poolman wij over den wedstrijd van Zondag j.l. die de moeielijke dubbele rol van nog de volgende bizonderheden. Henry Batterley speelt, is uitstekend Alhoewel het Zaterdag den ge- los en natuurlijk en hij verandert heelen dag onophoudelijk regende, zich zoo gemakkelijk van een levens- werd de voetbalwedstrijd op Zondag lustig jongmensch in eene oude tante, 1.1., gehouden te Heemstede, buiten dat het een genot is hem te zien, en zijn verwachting met goed weder be-talent te bewonderen, waartoe men gunstigd. (echter eerst na afloop de gelegenheid De wedstrijd was tusschen de Am- heeft, want gedurende de opvoering sterdamsche Voetbalclub R. A. P.enheelt men al zijn tijd noodig om te de Haarlemsche Football-Club. (lachen." De Rappenaars waren van dit jaar nog niet verslagen, zoodat men met- Naar aanleiding van het verslag groote spanning den uitslag tege- van de uitvoering der Muziekschool m??^ schrijft men ons, dat de jonge juf- R. A. P won in dit seizoen den frouw N. de Graaf sedert 3 a 4 maan eersten wedstrijd tegen de Haarlem- den leerling van genoemde inrich- mers met 5 tegen 2 goals, niettegen-, ting, hare opleiding heeft te danken staande de krachten zeer weinig ver- schilden. Het begin was voor de Haarlem sche Football-Club niet rooskleurig, doch door flinke en ijverige oefenin gen, ging men steeds vooruit, hetwelk ten sterkste bleek uit het feit, dat in het begin van het seizoen deRotter- aan den heer K. F. van Maas Jr. muziek-onderwijzer hier ter stede. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 30 Jan. hebben damsehê" vJetb7l-cIürTs™rta""''de zi(£ de volgende personen aangemeld: Haarlemmers met 4 tegen 2 goals 9 v0°r werkvrouw, 1 voor wasch- versloeg en Zondag 21 dezer met 7 vr0?w' L00' naaister 2 voor grond- tegen 0 verslagen werd. werker 2 voor loopwerk, 1 voor brei- De Amsterdammers waren voltallig, werk, 1 voor loopknecht 2 voor op- zoodat men niet anders dacht dan Passer> l voor koffiehuisbediende, 1 dat zij de overwinning zouden beha- v0°!" schoenmaker 3 voor schryf- len.DeHaarlemmers speelden het eerst werk,1 voor stucadoor 2 voor koet- tegen den wind reeds toen bleek het. v(lor kantoorbediende, 2 voor schilder, 5 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 tegen den windreeds toen bleek het, dat zij aanmerkelijk vooruit waren gegaan. De „Rappenaars" hadden het genoegen den eersten goal te maken, waardoor onze haarlemsche footballers nog meer aangevuurd werden, en de hevigheid hunner aanvallen verdub belden. Het duurde dan ook niet lang of door hun schoon samenspel maakten de Haarlemmers een goal voor hunne partij. Voor den rusttijd was de stand 13 (in het voordeel van Haarlem). Na den rusttijd werden door de Haarlemmers nog 2 goals gemaakt, die dus wonnen met 5 tegen 1. Een ieder kan begrijpen dat de geestdrift over deze schoone overwin ning bij de haarlemsche footballers zeer groot was. voor sigarenmaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenscben te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Benefice-Voorstelling. Gaarne verwijzen wij onze lezers naar de advertentie waarin gemeld wordt, dat de alom geachte 76-jarige tooneelspeler, de heer L. J. Veltman, hier in den schouwburg Vrijdag a. s. 52 HOOFDSTUK XII. De aanslag. Opeens schrikt Charpentier op. Uit een zijstraat kwam een man te voorschijn. Langzaam kwam hij naar voren en ging naar het balkon van den baron de Rétigny staan kijken. Terwijl bij zich een weinig omkeerde zag Charpentier zijn gezicht helder verlicht door een gaslantaren in de nabijheid jn hij was op het punt een uitroep van verwondering te laten hooren, toen hij zich nog bijtijds wist te bedwingen, j Hij had den anarchist herkend, met wien hij in het begin van dit verhaal over de daken was gevlucht. De man stond steeds onbeweeglijk naar boven te turen en bromde nu en dan wat voor zich heen. Hij had blijkbaar charpentier, die een weinig in de schaduw stond, niet «merkt „Hé, goeden avond," zei Charpentier naar voren komend, zoo ongedwongen als hem mogelijk was, „hoe gaat het je?" De anarchist keek hem aan en zei toen somber„Wie ben je ik ken je niet." „Je geheugen is niet heel lang. Weet je niet meer, dat we samen met Loup Garou over de daken zijn geklommen om de politie te ontloopen „Zoo ben jij dat? Ja ik herinner me wel, je waart nogal Hij lachte heesch. Charpentier keek hem aan. Zijne oogen schitterden met een onnatuurlijken glans, de mond bewoog krampachtig, het geheele gezicht was spookachtig bleek. „Hoe is het jou verder gegaan vroeg Charpentier voort. „Wou je me wat uithooren?" zei de anarchist woest. „Wat bemoei je je met mijn zaken Ben je hier misschien op post gezet?" „Op post gezet Door wien „Door mijn vrouw," zeide de anarchist, maar Charpentier haalde de schouders op en zeide kalm „ik wist niet eens, dat je een vrouw hebt!" Dc anarchist bromde wat en deed een stap achteruit. Op dat oogenblik zag Charpentier eerst, dat hij een klein, grijs koffertje in de hand hield. „Ga je op reis?" vroeg Charpentier zoo onverschillig mogelijk. „Hoe zoo?" „Wel, omdat je een koffertje in de hand hebt." De anarchist keek er naar en lachte toen opnieuw zoo schor en heesch dat Charpentier huiverde. „O ja, ja zeker, ik ga op reis," zei hij. „Waarschijnlijk zie je mij nooit weer terug." „Ga je dan zoover vroeg de ander, hoewel hij nu allengs begon te begrijpen en de stem hem bijkansin de keel stokte, „Ver? Zóóver, dat jij niet graag zou willen meegaan." „Nu dan, goeie reiszei Charpentier, die beproeven wou of hij hem kon weglokken. „Ik ga wat slapen." „Rust wel," zei de anarchist, maar hij bleef op de plaats staan, blijkbaar vastbesloten om er niet vandaan te gaan, „Ga mee," zei Charpentier die al op eenigen afstand was, „Waarheen „Naar mijn huis. Ik heb een uitstekend bed voor je." „Dank je. Ik heb wel wat anders te doen dan te slapen." „Wat heb je dan zoo laat hier nog wel te doen?" vroeg Charpentier terugkomende. „Daarmee heb je niets te maken." „Misschien zon ik je kunnen helpen als je een goed zaakje in den zin hebt." De anarchist keek hem aan en antwoordde toen„dank je, met inbreken en dergelijk soort van werk houd ik mij niet op." „Waarmee dan wel?" „Welnu, ik zal het je maar zeggen. Zie je dit koffertje? Welnu, daar zit een werktuig in dat ikzelf vervaardigd heb. Als ik het zoo als het hier is op de straatsteenen neersmijt, dan vliegen jij en ik en alles om ons heen in de lucht." „En wat wil je daarmee?" zei Charpentier met verstikte

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1