BINNENLAND. Jieclitszakaii. werpt, eene zilveren medaille. De korps wedstrijd is verdeeld in een afd. uitsluitend voor clubs, die nog nooit een eersten prijs hebben behaald, welke optreden van 25 Febr. tot 4 Maart en eene afd. voor alle clubsook die welke in de eerste afd. hebben medegedongen. Zij treden op 11, 18 en 26 Maart. De personeele wedstrijd duurt van 25 Febr. 's morgens 11 uur tot 8 Maart 's avonds 12 uur, en staat open voor eiken kegelaar. Slechts een kaart tegen betaling van fl wordt hier voor beschikbaar gesteld. De wedstrijd-vrije baan duurt van 25 Februari 11 uur 's morgens tot 8 April 12 uur 's avonds. Deze wed strijd staat open voor eiken kegelaar tegen betaling van f0.60 voor eene kaart van 10 achtereenvolgende wor pen. In deze afdeeling zijn nog de volgende eereprijzen (kunstvoorwer pen) uitgeloofd en wel een voor het grootste aantalpunten een voor het kleinste aantal, zonder poedel een voor het grootste aantal negens, een voor het grootste aan tal achten en een voor het grootste aantal zevens. moet veranderen en vooral moeten de leiders der publieke opinie beslist voorgaan in de beteugeling van het drankmisbruik. Voornamelijk op de onderwijzers, predikanten en dagblad schrijvers rust deze ernstige taak. Wordt de leuze, niet drinken en niet schenken, meer betracht, dan worden de kiemen der ziekte gesmoord, en de verwoestingen der erfelijkheids wet daardoor beperkt maar langzaam natuurlijk. Dat ieder een schrede doe op dezen langen weg ter algeheele verbetering. Na deze warm toegejuichte rede werd de bijeenkomst door den heer Schram gesloten. een zeker etablissement te Am sterdam. Dat hij dit biljet in beta ling heeft gegeven, wordt door van erkend, hoewel ons tot dusverre overigens van eene bekentenis zijner zijds niets ter oore is gekomen. De arrestatie van Van L. heeft4 hier veel opzien verwekt. Zoo ge streng is de justitie daarbij te werk gegaan, dat hij geboeid naar Amster dam is overgebracht en daar in ver zekerde bewaring genomen. Voor zijne familie, die hier goed staat aangeschreven, is dit een zware R Drankzucht eene ziekte Voor de afd. Haarlem van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van den sterken drank, trad Dinsdagavond in het Nutsgebouw op de heer prof. dr. Offerhaus uit Leiden. Nadat de voorzitter, de heer W. L. Schram, de bijeenkomst met een korte toespraak had geopend, waarin hij wijlen den heer dr. Fabius herdacht, die tot de goede zaak der drankbe strijding veel heeft bijgebracht, ver leende hij het woord aan den spreker voor dezen avond. Het onderwerp door prof. Offerhaus ter behandeling gekozen wasde drankzucht als ziekte beschouwd. Deze volkskwaal wordt aangemerkt op tweeërlei wijzenals eene zonde, die door straf is te beteugelen, en als eene ziekte door verpleging te genezen. Gaan wij de verschijnselen na, die zich vertoonen bij dengene, die zich aan misbruik van sterken drank schuldig maakt, dan blijkt daaruit duidelijk, dat het slachtoffer geeste lijk en lichamelijk ernstig ziek is. Dat die ziekte voor den maatschappelijken welstand verderfelijk is, blijkt genoeg zaam uit de gegevens, die er zijn wat betreft de milioenen minstens zestig die in ons land voor het heillooze vocht worden uitgegeven, en hetgeen gedaan wordt om de gevolgen van" het drankmisbruik eenigszins te beteugelen en te verzachten. Deze ziekte is overerfelijk en zeer besmettelijk. Dit is het antwoord op de vraag, hoe het toch komt, dat on danks de vele waarschuwingen de kwaal zich zoo uitbreidt. Zij het ook, dat de werking der erfelijkheid in den laats ten tijd wel eens wat al te over dreven wordt voorgesteld, een feit is het, dat de wet der erfelijkheid eene groote rol speelt in het voortbestaan der ziekte. Ook doet dat de besmetting die hoofdzakelijk van de tapperijen enz. uitgaande, toch ook in woonhuis en werkplaats ontkiemt. In de pauze, die hierna werd ge houden, werd den aanwezigen eenë aangename verrassing bereid door twee dames onderwijzeressen, en twee heeren onderwijzers, die een paar duitsche vierstemmige kwartetnum mers ten gehoore brachten. Na de pauze besprak prof. Offer haus de vraag: Wat kan ter genezing althans ter stuiting van de drankzucht worden gedaan? De staat is hierin niet geheel werkeloos, getuige de drankwet, maar men moet niet te veel van den staat verwachten. De zaak der bestrijding is nog niet po pulair genoeg. De publieke opinie K. Lees vereeniging. Woensdagavond vervulde voor de leden van bovengenoemde vereeniging de heer W. J. van Hooff, S. J. pastoor te Amsterdam, op de bovenzaal der sociëteit „Vereeniging" eene spreek beurt. De spreker wist zijn vrij talrijk auditorium te boeien door eene over zicht te geven van de lotgevallen der missionarissen der Jezuïeten-orde, die in de 16de en de 17de eeuw zich in Brazilië neerzetten, om daar den nog op zeer lagen trap van beschaving staanden inboorlingen de zegeningen van godsdienst en beschaving te brengen. Ontzaglijk waren de bezwa ren en hinderpalen, waarmee deze zendelingen te kampen hadden, die door de liefde tot Jezus Christus ge dreven ware helden werden van zelf opoffering. Dank zij hunne onver moeide pogingen oloeiden hunne ko loniën zeer, maar wat helaas door deze missionarissen met zooveel moeite was opgebouwd, zou in korten tijd geheel vernietigd worden. De koloniën ston den onder heerschappij van Portugal. De markies van Pombal in het mid den der achttiende eeuw eerste minister in Portugal, verbande de Jezuïeten, en liet ook in de braziliaansche neder zettingen bij St. Vincent de broeders van deze orde allen gelijktijdig ge vangen nemen en naar Portugal ver voeren, waar zij in kerkers werden opgesloten. Dit was voor de kolonie in Z Amerika de doodde hoofden waren weg, en het duurde niet lang of van de zoo goed georganiseerde kolonie was niets meer over. Na zijne belangrijke voordracht richtte de heer van Hooff' nog een kort wóórd tot de aanwezigen over het betrachten der christelijke liefde, waarbij het „Draagt elkanders lasten" goed in praktijk moet worden ge bracht. Hierna bracht de heer Gonnet den spreker den dank der aanwezigen over voor zijne belangwekkende rede. Een brutale stroop er. Jan Geijlvoet, 41 jaar, van beroep visscher te Haarlemmermeer, stond in October van het vorige jaar voor oen kantonrechter aldaar terecht we gens niet minder dan zeven overtre dingen van de jachtwet. Op allerlei stukken land was hij gezien, jagei met een geweer in de hand en een soms twee bastaard hazewindhonden bij zich. De kantonrechter veroordeelde hem tot 7 hechtenisstraffen van 16 dagen elk en tot uitlevering van het geweer, subsidiair 30 dagen hechtenis. Van dat vonnis kwam beklaagde in appèl, Toen de behandeling dezer zaak hedenmorgen begon, was Geijlvoet niet in het gebouw aanwezig en vei- leende de Rechtbank verstek, v aar door hij toen hij korten.tijd daarna verscheen, niet meer kón worden ge hoord. De subs. off. v. just, requireerde bevestiging van het vonnis. stelde men een onderzoek in naar mans bezittingen, en bleek alras, dat, in eenige oude prullen, eene geldsom van ruim f400 was verbor gen in de legerstede van den erflater. De verwijdering van den buurman had dus hare oorzaak gevonden in de ongerustheid van P., dat aan zijnen schat zou worden geraakt, van welken hij zelf te bevreesd was eene som af te nemen, om in zijn onderhoud te voorzien. Onder de verdeeling der nalatenschap verhaalt men elkander nog als curiositeit, dat P. indertijd zijnen zoon had laten schrappen ais lid van een „begrafenisfonds", omdat hij reeds zoolang had betaald, zonder iets te hebben „getrokken". U.D Door een molenwiek getroffen. Zekere K. O., korporaal bij de in fanterie te Amsterdam, bracht een bezoek aan de ouders van zijn meisje, welke in een watermolen te Broeker haven, gem. Bovenkarspel, wonen Des avonds, toen hij even den molen verliet, werd hij door een der wieken aangegrepen en weggeslingerd. Deer lijk verminkt vond men zijn lijk op eenigen afstand van den molen. te doen had, daar de paal bij den grond was afgezaagd. Bij inspectie der overige palen bleken nog drie te zijn aangezaagd, een in geringe mate doch in beide andere voor gedeelte zoodat een klein stootje voldoende was hen te doen vallen. De oorzaak van deze moedwilligheid wordt ge- zocht in de reden, dat de kazerne der maréchaussees te Buitenpost aanslui. ting met de lijn heeft. Benoeming arts te Spaarndam, Te Spaarndam is tot gemeente-ge neesheer benoemd de heer W. Nije, arts te Amsterdam. V alsche Bankbiljetten. Over de zaak van den sigarenfa brikant F. van L. alhier, die Woens dag door de justitie gevankelijk naar Amsterdam is gevoerd als verdacht van het uitgeven van een valsch bank biljet, vernemen wij nog het navol gende Van L. leende in Augustus van het vorige jaar vau een lid zijner fa milie duizend gulden, naar het heette om die te gebruiken in zijne zaken. In werkelijkheid waren ze bestemd, om door middel van zekeren K. te Amsterdam woonachtig een zincograaf of lithograaf van beroep, in Duitsch- land allerlei instrumenten en prae- paraten te laten aankoopen, photo- graphietoestellen die blijkbaar tot de vervaardiging van valsche biljetten hebben moeten dienen. Een schuldbekentenis van K. is onder de papieren van Van L. ge vonden. Het valsche bankbiljet van 300.- dat de arrestatie van L. ten gevolge heeft gehad, is op eene van de laat ste Zondagen door hem uitgegeven Een vrek. Zekere ,P., een vrek, woonachtig aan het Monnikenpad te Amersfoort, dezer dagen op jammerlijke wijze gestorven. In zijne stulp hield gèen menschelijk wezen hem gezelschap, en zijne huisgenooten bestonden uit een tweetal koebeesten en eene geit. Zijn ameublement werd gevormd door een blad op vier staken, dat tafel hee- ten moest, omgeven door een paar voorwerpen, die men, voor zoover de vorm het verried, voor stoelen kon verslij ten, doch waarin men vruchte loos eene matten of andere zitting zou hebben gezocht. Dit alles, een trek pot en een kommetje, benevens eene niet welriekende massa in eene lang werpig vierkant gat aanwezig, die 's mans bed uitmaakte, vormde de zichtbare roerende bezitting van P. In de laatste dagen had zijne omgeving P. niet gezien. Een buurman van hem, begaan met zijn lot, trad zijne woning binnen, en bood hem een kop warme koffie, aan. (P., door influenza aangetast, lag te bed), 's Mans harte lijk aanbod werd evenwel niet aange nomen, en hem op vrij ruwe manier de deur gewezen, waarop hij P's woning verliet. In den namiddag, volgende op den ochtend waarop dat bezoek had plaats gegrepen, brak een van P's. koebeesten los, waarop deze zich van bed begaf, ten einde te trachten het dier weder te vangen, doch bij welke poging de krachten hem bega ven, en hij in een heg terecht kwam. Daarin bleef hij liggen, om eerst eenigen tijd daarna door buren te worden ontdekt, die hem opnamen en weder te bed brachten, waar hij na een kort tijdsverloop den geest gaf. Toen de dood was ingetreden en de buurvrouwen hadden verklaard, dat het losbreken van de koe het „voorteeken" des doods was geweest Een ongeluk. Een hoogst treurig voorval bracht Woensdagavond groote opschudding teweeg in de St. Jacobstraat te 's-Gra- venhage. De koopman E. aldaar had onder meer in de afgeloopen week eene revolver gekocht, waarbij de verkoo- per hem had verzekerd dat het wapen ongeladen was. Woensdagavond schijnt de opkooper in tegenwoordigheid v.rn zijne kinderen het wapen in handen I te hebben genomen, en door een tot nu toe niet opgehelderde oorzaak waarschijnlijk heeft hij onbekend met dergelijke wapenen tegen den trekker gedrukt ging plotseling een schot af en trof een kogel zijn 12-jarig dochtertje, dat zwaar gewond in de borst ineenstortte. Het kind werd da delijk naar het ziekenhuis overge bracht. De wanhoop van den armen vader laat zich beter begrijpen dan beschrijven. Valsche bankbiljetten. Door eenen onbekende, vermoede lijk eenen Duitscher, is bij eenen winkelier te Rotterdam een bankbil jet van 100 gulden in betaling gege ven, hetwelk later bleek valsch te zijn. Het signalement van den uitgever luidt30 a 40 jaar, donkere oogen, gewone neus, donkere knevelwas gekleed met donkere jas en zwarten fantasie-hoed; hij had eene z.g. naald- parapluie bij zich. Hij haalde het bankbiljet uit eene taschportefeuille van doffe kleur, waarvan de binnenzakken eveneens van kleppen voorzien waren. Het bewuste bankbiljet is vrij goed nagemaakt; het watermerk ontbreekt echter, terwijl de figuren waarin het cijfer 100 voorkomt zeer slordig afge werkt zijn. Het draagt de letters en nummer D V 1408. De mogelijkheid is niet buitengesloten dat, mochten er meerdere valsche bankbiljetten vervaardigd en in omloop gebracht zijn, zij alsdan dezelfde letters en nummer zullen dragen. Ook een tweede valsch bankbiljet is hier ontdekt; het is geteekendD F 3481; dit biljet heeft een water merk. Thee Thomson Matinée. Men schrijft uit Groningen Zondag, had in het Concerthuis de aangekondigde Thee Thomson Ma tinee plaats. Zooals alle feestjes reeds in ver schillende plaatsen des lands zoo gul aangeboden, aan de verbruikers der producten dezer bekende Theefirma, muntte ook dit feestje weder uit doo: gezelligheid en een opgewekten gees:. De zaal van het Concerthuis was tot aan het nokje gevuld. Bij afwisseling van een muzieknummer werd telkens een gedeelte van de Tombola, waarbij 150 fraaie prijzen waren, gratis ver loot. Een algemeene hoera, ging tel kenmale uit het publiek op, bij het uitreiken van een pop aan eene oude juffrouw of als een dikke mijnheer b.v. een trompet trok. Ten slotte werd het zilveren Theeservies ver loot, dat eerst te Leeuwarden en la ter geruimen tijd bij de firma Gebr. van Hoorn geëtaleerd was. Een kin derhand besliste alweder het lot, wie de gelukkige bezitter of bezitster zou worden van dit kostbare geschenl en werd,gevolgd door een fanfare bekend gemaakt, dat Mejuffrouw de Wed. P. Sloterbeek, Ylasstraat 60 te Groningen door het lot begunstigd is geworden. Ofschoon menig verlangend oog naar dit prachtig servies gericht werd, en het daarom voor menigeen eene teleurstelling was, dat het bezit hiervan hem of haar niet ten deel was gevallen, was toch ieder dank baar voor de genotvolle oogenblik- ken en de aardige cadeautjes door de firma Thomson verschaft. Verder werd medegedeeld, dat heil Groninger en het Friesche publiekll recht had om iedere week harejleegel zakjes in te zenden bij den winkelier! waar de thee gekocht is of recht-1 streeks aan het hoofdkantoor, Klo-I veniers burgwal 25 te Amsterdam, oiol meê te dingen naar den wekelijk-ï schen prijs van f25.— Opgewekt en dankbaar ging iedei I huiswaarts, in de hoop nog menig 1 kopje Thomson's Thee te drinken. Moedwilligheid Dinsdagmorgen lag een der tele foonpalen van de voor eenige maan den aangelegde lijn Kollum—Buiten post tegen den grond. Hoewel men eerst dacht, dat het een gevolg was van den harden wind, bleek bij on derzoek, dat men met moedwilligheid Doodslag. Naar men verneemt is Maandag tel Hollandscheveld een arbeider door I een anderen arbeider in drift dood-f geslagen. (Asser Ct gek gehouden. Als hij niet een goedmoedig man ware ge weest zou hij misschien standjes hebben gezocht, maar hij werd slechts voortdurend treuriger, zat steeds alleen in zijn hoek, het hoofd op de handen rustende, en peinsde. Op een ochtend was hij verdwenen. De recruten hadden hun eigen levensloop in een opstel moeten beschrijven. Met zijne dikke, stijve vingers, die sinds jaar en dag geen pen hadden aangeraakt, had hij, na urenlangen arbeid, eenige regels schrift afgeleverd. W oedend over het geknoei had de onderofficier hem het papier verscheurd voor de voeten ge worpen en hem gevraagd, of hij dacht, dat men zulke „zwij nerij" den kapitein zou kunnen voorleggen. De tranen waren Szafranek over de wangen gerold. j „Kijk me nu zoo'n hondsvot eens aan!" had de sergeant uitgeroepen„kerel, ik zeg je, als je morgen vroeg niet een behoorlijk opstel klaar hebt, dan gebeurt er wat anders, hoor Toen de andere kameraden naar bed waren gegaan, had Szafranek nog bij de lamp gezeten en getracht, zijn taak te vervullende tranen liepen hem voortdurend over het gezicht, maar werken kon hij niet meer. Toen stond hij zachtjes op, nam zijn muts en ging de chambrée uit. Hij wist, dat wat hij nu zou doen, verboden was, maar hij had geen begrip van den omvang van zijn misdrijf. Het gelukte hem, onge merkt uit de open kazernepoort te komen; als de poort dicht ware geweest, zou hij eenvoudig omgekeerd zijn. Maar nu stond zij open, bij ging heen. Hij liep, zonder na te denken, recht vóór zich uit en zag zich plotseling in de onmiddellijke nabijheid van het station Toen kwam de gedachte bij hem op, als hij eens naar huis, naar zijn ouders, vertrok? Geld had hij genoeg bij zich, hij was een fatsoenlijke, bedaarde jongen en had een aardig centje overgespaard. Hij informeerde naar een treintoevallig ging er binnen 'n kwartier een weg. Hij ging in de wachtkamer en at een broodjehij dacht er niet aan, dat men hem zoeken en hier zou kunnen vinden, en als men hem had gevonden, zou hij kalm zijn teruggekeerd. Toen hij na een lange spoorreis eindelijk zijn dorp be reikte, nam reeds aan het station de gendarme hem in ai- rest. De telegraaf was hem natuurlijk reeds vóór geweest en Szafranek werd nog denzelfden dag naar zijn garnizoen te ruggevoerd. Het onderzoek zou aanvangen. De adjudant van het bataillon, een nog jong heer, had de voorloopige instructie te leiden. „Ik maak u opmerkzaam," ving hij aan, „dat ge u hier voor het gerecht bevindt, en dat liegen uw straf zal verer geren. Vertel mij au wat u ertoe gebracht heeft om heime lijk van den troep te ontvluchten." Szafranek zweeg en zag voor zich uit. „Ik vraag u, hoe gij ertoe gekomen zijt, omtedeserteeren. Hebt ge mij verstaan?" „Jawel, luitenant." „Nu, vertel dan op, maar gauw, ik heb nog meer te doen". Weer zweeg Szafranek; wJs er dan iets te vertellenOn- Wijadiefstal, J. W. Ottolanner, oud 28 jaar, kleer-l maker, en H. de Lange, oud 26 jaar I hofmeester van beroep, stonden Dins-1 dag voor de 4de Kamer der recht-1 bank te Amsterdam terecht wegens I diefstal van wijn uit een kelder op I het Rokin, in gebruik -bij den restau- rateur J. C. van Laar. Volgens del dagvaarding hebben zij zich tot do-I venbedoelden kelder den toegang ver- f schaft met behulp van een valschenl sleutel en den weggenomen wijn (501 flesschen) vervoerd naar de tapperij I van Hendrik Krot in de Warmoes- straat, die den wijn zou koopen. Voorts I werd hun ten laste gelegd, dat zij in I den nacht van 25 op 26 November,! na daartoe afspraak te hebben ge-1 maakt, tot twee keer toe, wederom I met behulp van een valschen sleu-[ tel, uit dienzelfden kelder 53 flesschen I officier met de vingers op tafelI schijnt wat zwaar van begrip tel geduldig trommelde de „Nu, komt 't haast? Je zijn". Szafranek's oogen vulden zich met tranen, en toornig voer! de officier hem tegemoet: „Laat dat huilen nu maar, datfl ken ik; eerst worden allerlei streken uitgehaa'd en danI wordt er gejammerd, dat is altijd dezelfde historie. Sprees op, waarom ben je weggeloopen „Omdat ik zoo dom ben, luitenant." Dat klonk zoo roerend en hulpeloos eu tevens zóo co«| misch, dat de officier 't uitschaterde. „Dat geloof ik wel, mijn jongen, dat je een domme kerel bent dus dat is de reden van je desertie „Ja luitenant." „Maar daarom loopt men toch niet weg Dat is onzin dat gelooft-ge zelf niet, en je zoudt willen dat ik't aannam j Radeloos zag Szafranek beurtelings den adjudant en - commandeerenden officier aan, die aan het venster zat en op straat keek. „Ik versta u niet luitenant". „Doe mij nu het pleizier," viel de adjudant hem barscb j; in de rede, „en doe niet alsof je mij niet verstaat. Je ver- f staat mij best, vriend: je wilt niet verstaan, omdat je denkt dat dit je zal helpen. Wil je mij nu antwoorden of niet? Anders laat ik je weer in arrest brengen, en je kunt daar J blijven tot je oud en grijs bent geworden. Voor de laatste I maal dus." „Ja, luitenant." (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2