ioi%! Politiek Overzicht. Financieele Mededeelingen. GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Staud. Wetgevende Hackt. Aaisgebodun üetrekkiugen laNeiëiiasd. 344e Staatsloterij, hebben weggenomen en dezen wijn hebben gebracht naar de nabij gele den woning van Jan Hendrik Krot. De arrestatie der beide beklaagden van wie de eerste recidivist is, ter wijl de tweede zeer ongunstig bekend staal bij de politie, heeft op tamelijk origineele wijze plaats gehad. Vrijdagmiddag kwamen Ottolander en De Lange bij den heer Krot Jr. in de Nes en boden dezen cognac te koop aan tegen 60 c. de literflesch. Ken proefje lieten zij ter kennisma king achter. Den avond vandienzelf- den dag kwamen zij weder, ditmaal met een pro'efïïesch wijn. De heer Krot zeide geen verstand van wijn te hebben en er eerst zijn vader, een tapper in de Warmoesstraat, over te willen raadplegen. Werkelijk werd de. wijn door dezen van goede qualiteit' bevonden en 50 Uessehen kocht hij van de beide beklaagden voor 25. Dezen poogden nu ook met den zoon zaken te doen. Zij boden hem den zelfden wijn voor 30 ets. de flesch aan en lieten het, in een onderhoud met hem doorschemeren, dat de wijn gestolen was. Krot Jr. vroeg en vroeg en kwam ten slotte achter de geheele waarheid. Hij deed het nu voorko men; alsof hij met het tweetal onder één hoedje wilde spelen en kwam met hen overeen, dat zij dien nacht een partijtje wijn bij hem aan huis zouden bezorgen. Waar zij evenwel niet op gerekend hadden, was, dat de heer KrotJr.de politie zou waarschuwen en een aan tal rechercheurs dien nacht verdekt zouden zijn opgesteld in een kelder onder' het „Café International", te genover de woning van den kooper. Het gevolg van deze misrekening was natuurlijk, dat de beide heeren nadat zij den gestolen wijn bij Krot in de Nes hadden binnengebracht, werden ingerekend. Als getuigen m deze zaak werden gehoord het drietal rechercheurs, dat de arrestatie bewerkstelligden, de heeren Krot, de boekhouder bij den lieer Van Laar, deze restaurateur zelf en een paar zijner knechts, die allen den ter terechtzitting aanwezigen wijn herkenden als afkomstig uit den kel der op hetRokin. De beklaagden voerden tal van on- aannemelijne gronden te hunner ver dediging aan. Vooral Ottolander poog de zich onschuldig voor te doen. Hij noemt ter terechtzitting zijn mede- beklaagde „mijnheer" en zegt, dat hij dezen telkens op straat had ontmoet met een mand of een kist wijn, wel ke hij voor loon en zonder te ver moeden, dat hij gestolen goed ver voerde, ditmaal naar Krot in de Warmoesstraat, dan weder| naar Krot in de Nes had gebracht. De Lange beweerde, dat zekere Jansen den dief- hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Amer.-Hotel (Maats, tot expl. van het) Oblig. Gem. Vlissingen Aand. Ned.Zuid-Afrikaan- sche Hvpotheekb., Serie A Maatschappij voor Hypothecair Crediet in Nederland Moluksche Handels- Vennootschap Oblig. Ned. Ind. Cultuur- Maatschappij Vereenig. tot Chris telijke verzorging v. krankzinnigen en zenuwl. te Utrecht. Aand. Nederl. Lloyd. 112^ pCt. 92s/» 40 73 40 99 52 De Pall Mall Gazette bevatte Woens dag het bericht, dat Gladstone zou hebben besloten otn zijn ontslag in te dienen als eerste-minister. Deze ontslag-aanvrage zou aan de koningin worden aangeboden nog voor dat bet Parlement bijeenkomt. Gladstone zou dit besluit hebben ge nomen wegens zijn boogen leeeftijd en uit spijt over bet verwerpen door bet Hoogerhuis van zijn Homerule- ontwerp. Ook redenen van buiselijken aard hechten op zijn besluit van in vloed te zijn. Het bericht van boven genoemd blad is echter onjuist. De tijding vond dadelijk onder de Gbidstonianen ongeloof, daar de jong ste brieven uit Biarritz van zijn zoon Herbert, te Londen ontvangen, heer lijk luiden omtrent Gladstone's ge zondheid en zijn on verflauwden strijd lust. Naderhand beeft lord Rosebery bet bericht laten logenstraffen, omdat bij Woensdag eene ambtsdépêehe ontvangen beeft, waarin van bet ne men van bet ontslag geen woord mel ding wordt gemaakt. Reuter beeft een officieel telegram ontvangen uit Biarritz, waarin ver klaard wordt dat bet gerucht, als zou Gladstone zijn ontslag gevraagd hebben, valscb is, hoewel sedert ver scheidene maanden zijnboogeleeltijd en zijn gezicht bet wenscbelijk ma ken dat bij ontheven wordt van de zorgen van bet openbaar leven. Hij blijft aldus zijn ambt waarnemen, ofschoon bij elk oogenblik daarin verhinderd kan worden. Gladstone weet niet wat de loop der voor de natie gewichtige gebeur tenissen zal zijn. Maar bij beeft niets noch gedaan wat hem in zijne vrijheid van bandelen zou kunnen belemmeren. In den Reichsanzeiger van Woens dag is een schrijven opgenomen van ,den duitscben keizer, gericht aan Ca- stal bad gepleegd. Hij bad den wijn j priy^ waarin de keizer voor de me- wel helpen vervoeren, en wist ook I nigyuldige bewijzen van trouwe liefde wel, dat bij gestolen was, maar m door BismarcK betoond aan bet volk den kelder was niet bij, maar J&n-;}iem den diepgevoelden dank teken- sen geweest. Hoe bij evenwel in bet j nen geel-t Met de volgende woorden bezit kwam van den valscben sleu-1 maakt de keizer melding van Bis tel welke op den wijnkelder paste en marck's bezoek verschillende andere inbrekerswerk-1 Talrijker nog'v dan gewoonlijk zijn tuigen, die op hem werden bevondende schriftelijke en telegrafische ge- kon bij met goed ophelderen. lukwenschen, die mij van nabij en Het O. M., waargenomen door mr.ve.re toegezonden zijn. Eene innige Baud, toonde aan, dat beide beklaag- bevrediging was bet mij daaruit te den zich hadden schuldig gemaakt j vernemen, boe door alle patriotliseb aan diefstal door middel van een geyoelendeharten mijne vasle,liefdevol valscben sleutel, op grond dat bet gebrachte deelneming door bet mij wegneiben voortduurt totdat bet ge stolen goed volgens bet oordeel der daders in veiligheid is gebracht. Het gebruik van een valscben sleutel door één der daders, is een objectief ver zwarende omstandigheid, voor welke de mededaders eveneens aansprake lijk zijn. In den breede betoogde pi. dat voor de ten laste gelegde lèiten het bewijs geleverd was door een menigte aanwijzingen en requireerde tegen ieder der beklaagden een ge vangenisstraf van vijf jaar. De verdediger van den eersten be klaagde pleitte vrijspraak. De verdediger van den tweeden be klaagde pleitte verzachtende omstan digheden. Oplichting. Woensdag beeft te Amsterdam te rechtgestaan Noacb Bienstock, be klaagd in April des vorigen iaars den juwelier Caesar te Parijs op be drieglijke wijze een pakket paarlen tot een waarde van 64,000 francs te hebben doen afzenden. Na een uitvoerig getuigenverhoor waarbij de deskundigen niet eenstem mig bleken omtrent bekl. toereken baarheid^ eisebte bet O. M. 4 jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd der preventieve hechtenis. De zaak zal 21 Eebr. a.s. verder behandeld worden, als wanneer de verdediger mr. Rud. B. Benjamins aan bet woord komt. Het Weekblad van Broekman en Houders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante en incou rante fondsen, in*de week, tot den datum van 30 Jan. loopende, door ten deel gevallen bezoek van den bij den Keizer en bet rij k zoo ge waar deerden staatsman nog verhoogd is geworden. Het artikel over den toestand in Italië, dat bet „Berliner Tageblatt" Dinsdag behelsde beeft in de duitscne regeeringskringen groot misnoegen verwekt. Dit blijkt uit een hoogst officieuse mededeeling in de „Nord- deutsche Allgemeine Zeitung", waarin diep leedwezen over bet artikel wordt te kennen gegeven, dat eene ongepaste kritiek wordt genoemd, zooals men die slechts in franscbe bladen vindt. De toestand van den czaar blijft steeds vooruitgaan. Uit nadere berichten over bet ge beurde tusschi. n het amerikaansche eskader voor Rio de Janeiro en dat van admiraal da Gama, blijkt, dat de eerste mededeelingen sterk over dreven waren. Volgens de laatste berichten zijn Dinsdag tusschen den Amerikaanscben kruiser Detroit en de Guanabara slechts enkele geweerschoten gewis seld, zonder eenige uitwerking aan beide zijden. De Amerikaansche ad miraal gaf da Gama te kennen, dat bij den opstandelingen niet zou toe staan bet lossen van Amerikaansche schepen aan de kaden te beletten, en verbood hem op de kaden te schieten. Da Gama liet toen zijn voornemen varen, riep zijne officie ren ten krijgsraad bijeen en gaf bun in overweging zich aan de Amerika nen over te geven. De officieren be sloten zich echter niet over te geven. De toestand bleef dus zooals bij was. De franscbe gezagvoerder beeft Ben- ham met zijn optreden geluk gewensebt. De Oostennjkscbe ge zagvoerder bad zijn schip reeds op gesteld om zoo noodig Benham bij te staan. Vorstelijke verloving. De K'óln. Ztg. vermeldt de verloving van prins Karei van Hohenzollern en prinses Josephine van België, de jongste dochter van den graaf van Vlaanderen. Prins Karei, officier in bet Pruisi sche leger, is de jongste zoon van prins Leopold, boold van de niet-re- geerende linie van bet buis Hohen zollern. Universiteit te Brussel. De pro-rector der Vrije Hoogescbool te Brussel beeft krachtens de beslis sing van den raad van bestuur 22 studenten, die zich bleven verzet ten, van de lijst der leerlingen ge schrapt. Deze daad beeft aanleiding gegeven tot zeer rumoerige betoogin gen. Toen Dinsdag de lessen zouden beginnen, werden op bet binnenplein der hoogescbool de aanhangers en tegenstanders van den pro-rector Van der Kindere handgemeen. Er ont stond een groot rumoer, de vechten den floten, sisten, schreeuwden, dat booren en zien verging. Toen bet lawaai op bet hevigst was, kwam de pro-rector op bet binnenplein. Zijne tegenstanders wilden hem te lijf en zijne aanhangers konden hem slechts met veel moeite in bet gebouw in veiligheid brengen. De beer Van der Kindere liet daarop een besluit be kend maken, waarbij de lessen voor onbepaalden tijd geschorst werden. De tegenstanders van den pro-rector vormden toen een optocht, die zin gend en schreeuwend door de stad trok, een bord dragende waarop de woorden san-s travail stonden. De hoogescbool wordt door de politie be waakt. Een aantal studenten hield in den loop van den middag eeve ver gadering en besloot zich solidair te verklaren met de weggezonden stu denten. De bokspartij. De Engelscbe bokser Charles Mit chell, die te Jacksonville door den Amerikaan Corbett werd overwon nen, is te Newyork aangekomen, maar natuurbjk wachtte den En- gelscbman, daar eene niet zoo rumoe rige ontvangst als den Amerikaan ten deel viel. Als een staaltje, boe groot de be langstelling was, waarmede de Ame rikanen dit vuistgevecht volgden, kan de mededeeling dienen, dat te Jack sonville 21,000 dollars aan entreegel den werden gebeurd. Naar alle kan ten werd de uitslag van het gevecht geseind, zoodat de telegraaf-beamb ten, die voor deze buitengewone ge legenheid aanmerkelijk versterkt wa ren, op dien dag 280,000 woorden moesten overseinen. Teneinde bet bericht over den uitslag zoo spoedig mogelijk te kunnen ontvangen, liet de New-York Herald een extra-trein naar Savannah loopen. De Ameri kaansche Champion Corbett zal nn weldra naar Engeland vertrekken, ten einde daar zijne kunsten te ver- toonen. De expedi ie van majoor Eorbes. Majoor Forbes, de commandant der Enge.scbe expeditie in Matabelen- land, is te Buluwayo teruggekeerd. Op den 14den Nov. verlieten majoor Forbes, kapitein Wilson en comman dant Raaf Buluwayo met 30ü man en 2 kanonnen, terwijl ieder man slechts 50 patronen bad, en leeftocht voor 6 dagen, ten einde Lobengula te ver volgen, van wien gezegd werd, dat bij te Invati was geweest. Toen de En- gelscben den kon mg daar niet aantrof fen, volgden zij zijn spoor langs de rivier Bubi, een afstand van 40 mijlen. Daarop keerde de expeditie terug naar Invati, toen verder naar Shiloh, waar zij van proviand werd voorzien. Bij de rivier Sbangani gekomen, zond Forbes bet grootste gedeelte zijner manschappen weg, terwijl bij zijnen tocht vervolgde met sleciils 140 man en 2 kanonnen. Den 3den December verliet kapitein Wilson de expeditie, om bet spoor des konings verder te volgen. Den volgenden dag liet de kapitein ver sterking vragen, terwijl bij mede deelde, dat bij den koning bad ge vonden. Forbes zond toen nog 25 manschappen naar Wilson. Den vol genden morgen boorde Forbes schie ten in de richting waar Wilson, was, en toen bij dezen te hulp wilde snellen, werd bij door 1500 inboorlingen aange vallen en tot terugkeer gedwongen. Vijf dagen later werd Forbes in zijn kamp opnieuw door 500 inboorlingen over vallen, zoodat bij moest terugtrekken, achtervolgd door de inboorlingen. Op 18 mijlen afstands van Inyati voorzag de beer Jameson de expeditie van levensmiddelen, waarop allen naar Buluwayo terugkeerde. 25 personen verdronken. De engelscbe bark Tralee is op de reis van Santa Rosalia naar Queens- town vergaan. Van de bemanning zijn 25 personen verdronken. Een dreigbrief. Een dokters weduwe te Parijs stond deze week terecht op de beschuldi ging, dat zij baren huisheer gedreigd zou hebben bet buis in de lucht te doen vliegen. De arme vrouw, die zich na den dood van baren man gedwongen zag met naaiwerk in baar onderhoud te voorzien, was echter volstrekt geen anarchiste. Zij kon bet alleen maar niet vin den met den concierge, die baar en den overigen medebewoners bet le ven ondraaglijk maakte. Men bad den huisheer reeds verzocht, een an deren concierge aan te stellen, maar dit was niet gebeurd. Daar een ver zoek niet hielp, nam men de toe vlucht tot vreesaanjaging, men zond den huisheer een brief, waarin bij ge waarschuwd werd dat men bet buis in de lucht zou laten springen, als de concierge niet vervangen werd. De brief was onderteekend „Un ancien locataire anarchiste," en eindigde met de woorden: „Leve VaillantLeve de anarchie De weduwe bekende dat zij, namens de overige huurders, den brief geschre ven bad, maar voegde er bij, dat bet niet ernstig gemeend was. Niettemin werd zij door de rechtbank tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, krachtens de nieuwe wet tegen de anarchisten. Kunstmatig reservoir in het .Nijldal. De Egyptische regeering beeft bet rapport openbaar gemaakt van den ingenieur Willcocks over den aanleg van een kunstmatig reservoir in bet Nijldal, hetwelk bij aanraadt te maken in de nabijheid van Assoean ten be hoeve van de irrigatie der landstreek tusschen Assioet en de kust der Roode Zee, waarvan nij eene jaar- lijkscbe stijging der opbrengst van de landpachten met 4,000,000 verwacht. Het plan zou bet afbreken noodzake lijk maken van den tempel van Pbilae, doch Willcocks stelt voor dien tempel elders weder op te bouwen. oog om buitenlandscbe surrogaten tegen te gaan. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Bromovan Rot terdam naar Java, arriveerde 30 Jan. te Marseille. Het stoomschip P-rins Hendrikvan Amsterdam naar Batavia, arriveerde 31 Jan. te Port-Said. Het stoomschip Koningin Emma van Amst. naar Batavia, passeerde 30 Jan. Pantellaria. Het stoomschip Conradvan Am sterdam naar Batavia, vertrok 31 Jan. des ochtends 8 uur van Sout hampton. Het stoomschip Burgem. den Tex, van Batavia naar Amst., vertrok 31 Jan. van Port-Said. Het stoomschip Merapi, van Java narr Rotterdam, vertrok 31 Jan. van Perim. Het stoomschip Utrechtvertrok 31 Januari van Batavia naar Rotter- dam. Het stoomschip Am-sterdamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, passeerde 31 Jan. des nam. 12 uur 30 min., Prawlepoint. O n d e r t r o u id: 1 Febr. M. de Vries en N. Poppelsderf. - L. F. Lous en (J. v. d. Werlf. Getrouwd: J. P. W. Paulen en H. Slenters. - H. v. d. Oosterkamp en A. M. Kluit. - A. F. Olthoff en M. E. Sernee. - E. Laag en H. G. Ver- beek. - C. H. Toe Water en J. Toe Water. - H. C. Gaaien en H. Stol. Bevallen: 30 Jan. C. J.Scnlöl- felFransen z. - 31. M. Ramaker Smit z. (levenl.) - J. G. de Klerk Staal z. 1 Febr. C. M. v. d. Heijde- Holk d. - Overleden: 30 Jan. J. H. Huei 75 j. Sophiastr. 31 J. Roeland 44 j Nassaul. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 1 Februari. Her Telegraaf. Wegens de aanneming van bet lid maatschap der Tweede Kamer beeft de beer De Savornin Lobman zijn ontslag als lid der Eerste Kamer in-1 gezonden. Bij de begrooting van binnenland- scbe zaken werd aangedrongen door de heeren Van Nispen (Geld.) op openbaarmaking der officieele rap porten omtrent de werkloosheid: den neer Van Lier op pensioentoekenning aan leeraren M. O.; den beer Pt)'is op voorziening in den financieelen nood der gemeente waaronder die in Lim burg vooral gebukt gaanj de beer Wertheim op ver ndering der over heidstaak ten gunste van armenzorg, waartegen de beer Pijnappel opkwam. De minister Tak zeide, dat de oor zaken der werkeloosheid plaatselijk zijn, een herziening der armenwet ook in verband met de werkloosheid wordt voorbereid ende regeling der gemeente- financiën onvermijdelijk moet volgen na afdoening der kieswet. Bij de Marine-begrooting drong de beer v. Alphen ernstig aan op be houd der praktische opleiding der machinisten aan boord der schepen en stelde bij voor de handhaving onzer onafhankelijkheid, bet belang! in bet licht eener behoorlijke vloot; en van voortdurende oefening. De Minister van Marine beloofde bet volgend jaar geld te vragen tot! voortzetting van de aanvulling onzer j schepen en zou de wenken omtrent de opleiding der machinisten, wier kennis z. i. echter uitgebreid moet worden, behartigen. Voor behoorlijke oefening van bet personeel wordt ge zorgd. Bij de behandeling van bet hoofd stuk financiën protesteerde de beer Merkelback tegen de rede van den beer Van der Kun, over de zaken bet rentambt Zwaluwe en verze kert de minister dat bij aan billijke grieven steeds tegemoet kwam. De beer Rengers waarschuwde tegen de opheffing der suikerpremie vooral met bet oog op de pogingen met in bet Noorden den suikerbietencultuur j in te voeren. De beer Land daarentegen meent dat eene goed ingerichte suikerfabriek bestaanbaar is zonder protectie. De beer Sassen ontkent dit ten stelligste en dankt den minister voor bet ont werp tot verzekering der invoerrech ten, en wensebt daarvan eene scherpe toepassing; ook dringt bij aan op de herziening van bet tarief met bet Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekking en zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Kindorj.-huish. terst. bij 4 schoolg. kind, zeifat. kunc. optr. g. kunn. mazen en naaien. 2. Winkeljuffrouwen ext. terst. bek. m. trie, en heare ïv. gar. band en witte goed. te Amst. goede ref. aanv. pers. 8. Bekw. mod, v. tsrst. m. opg. v vorige cond. 4. Kamenier in alle opz. bokw. teg. hoog loon einde April tev. kost. naaister P G. g. kunn. strijk, en geneg. om inee naar buitenl. te gaan. m. u'dst. get. Ei. Redact v. neutr. dagbl. de geh. redact, op zir-h. kunn. nem. teg. mat, honor, liefst m. vroe gere ïverkz. v. d. pers. 6. Energiek degel, en vlijt werktuigk. teek. op micr.inefabr. ketelmak. midd. leeft. patr. kunn. remplac, liefst m. een. kenn. v. boekn. en eng. corresp. en borg kuun. atcll. betrekt is bijvold. le^ensl. opg. verl. sal. oud. enz. met degel, ref. en get. 7 Bed. op hanuelak. P. G. reeds op kant. Vi'crkz- gew. v. duitscho corre3p. en and works. 5e klasse 15e lijst Donderdag 1 Februari 1894. No. 11941 (10.000. No. 8685, 15594 en 20168 ieder (1000. No. 2176. 4605, 6959, 8231, 11724, 12878, 1631Ó en 20850 ieder f 400. No. 1800. 3344, 5319, 10369, 13615,18329, 19341. 19579 en 20870 ieder ;'200. No. 524, 1293. 2042, 7937. 8950. 9028. 10486, 13128, 14034, 18659 en 20009 ieder ƒ100. Prijzen van ƒ70. 2613202 5639 8159115611454217887 268 3203 5727 8255116001473617952 319 32665740 8494119081519817964 690 3330 5802 8641119721522718029 1084 3385 5841 8754 120021524418039 1207 3452 6092 8777120241527818092 1229 3488 6133 8839120481532718135 1298 35616297 8947120661553418384 13213623 6322 8954121441569118390 134238936393 9193122741569918541 154139086450 9293123121583818554 1558 4027 6499 9317126411586018839 16314033 651.5 94S8127271606619131 1773 4217 6674 954212S791616119180 1857 4245 6822 9557129201619819285 1873 4270 6988 9595129641623419374 2027 44S8 7072 9688130101623919453 2130 4513 7117 97S5130201636519583 2189 4525 7227 9879131101663919654 2231 16757395 9916131531664519655 22714736 747010136131931671319773 22984816 747110143132561676219821 23604851755010185132891677219909 2494 4862 766210231133401705419931 2532 4977 7691103911340317062 20008 2675 5017 7726104101341917117 20104 2685 5086 7736106811345417142 20356 2723 52617825108551396317156 20398 2756 5346 7849109111406817369 205t7 2872 5423 7850110501418617540 20708 3054 5488 8023112201429217602 20742 3083 5534 8067113391434217775 20966 32015629 8117114001437717826 20991

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3