Waarschuwing. Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. Vervolg Stadsnieuws. Burgerlijke Stand. rXangsbotien betrekkingen in Nederland. A l) VERTENTIËTN. Wordt gevraagd: MELKSUIKER „BE KSBSBLANDSr. Ter gelegenheid van het diner. Maandag bij den rijkskanselier Caprivi gehouden, heeft de keizer het duitsch- russische handelstractaat besproken. Hij gaf zijn vertrouwen te kennen, dat de vaderlandsliefde en het bewust zijn van verantwoordelijkheid den duitschen Rijksdag zal moeten ver bieden het duitsch-russisch handels tractaat te verwerpen. Het aannemen van het handelsverdrag met Rusland zou feitelijk een moment opleveren voor het behoud van den vrede, terwijl een verwerpen in de tegenovergestelde richting zou kunnen werken. Ook zou de Kroon zich den kaakslag eener verwerping door den Rijksdag voor de oogen van het buitenland niet kalm laten welgevallen. Tengevolge van deze krachtige taal zou alreeds niemand meer aan eene verwerping gelooven en de agrariërs zouden reeds in hunne schelp gekropen zijn, te meer omdat de Kei zer Maandag, op bescheiden tegen spraak eens conservatieven afgevaar digde, ongeveer zou geantwoord heb ben, dat de vaderlandsliefde der agrariërs toch wel sterk genoeg moest zijn om niet door een verlies aan in voerrecht van 1% mark aan het wan kelen gebracht te worden. De Times verneemt uit Konstanti- nopel, dat de weer opduikende be richten van nieuwe gruwelen, door de Turken op Armeniërs in Klein-Azië bedreven, geheel onjuist zijn. De Times verneemt uit Athene, dat de rust op Kreta gedeeltelijk hersteld is op het bericht, dat de gouverneur, onder pressie van eene groote mogend heid, geen verdere terechtstellingen meer toelaat. Uit officieele bron verneemt Reuter dat een telegram is ontvangen van den gouverneur van Sierra Leone, waardoor het gerucht van eene bot sing tusschen de Fransche troepen; en de Engelsche krijgsmacht van in boorlingen bevestigd wordt. Het tele gram is echter zeer onbepaald, en plaats noch datum van het De regeering heeft den gou om bizonderheden geseind. Men weet dat aan weerszijden ver- Bcheidene dooden zijn gevallen. (Zie Gem.) Eon zonderling. Een rijke zonderling, VanGoulaken ^eheeten, is te Antwerpen overleden. was een verbitterde tegenstander den vooruitgang. Toen voor 20 de tramlijn voorbij zijne woning werd, liet hij den gemeenteraad keten, dat hij den voorgevel van zijne nooit meer zou laten opknap En hij hield woordzijn huis een schandvlek voor de wijk. nalatenschap, bestaande uit tal-' ijke onroerende bezittingen, papieren waarde en 800,000 frs. in goud, rven zijn neven. Hij heeft evenwel erfgenamen verboden, de woor- „met droefheid" te gebruiken )ij het kennisgeven van zijn overlij- ien, want dat zou een leugen zijn. moeteen heerlijk feestmaal aan worden aan allen, die zijn naar het kerkhof vergezeld heb- opdat niemand zou kunnen zeg en. dat hij zich bij de begrafenis an Van Goulaken verveeld heeft. Een reden tot zelfmoord. Een drukfout in het Parijsche flresboek heeft een zelfmoord ver- nzaakt. Een koopman bemerkte plotseling, at in de nieuwe uitgaaf van den Bottin" zijn naam stoxid met „Ma- ane^ er voor. Hij liep woedend naar jn uitgever om hem te vragen deze ukfout te herstellen maar het|was laat, de geheele oplaag was afge- ukt. Daarop ging de man naar huis i hing zich op. Er moet bij gezegd worden, dat hij ids eenigen tijd aan vervolgings- knzin leed. Prof. Billroth, t Volgens bericht uit Weenen aan te indépendanee beige is prof. Billroth ttjandagnacht te Abbazia overleden ,a# oen hartkwaal. Bheodor Billroth was in 1829 op «t eiland Rügen geboren. In 1855 re. .hij adsistent van den hooglee- 1 in de kliniek aan de universi- an Berlijn, in 1859 werd hij tot ?sor in de chirurgie aan deuni- eit van Zürich benoemd en in aan de universiteit van Weenen. perateur was hij wereldberoemd, 1 door zijne maagresecties en laties van den larynx 'ook gold eene_ autoriteit op het gebied hirurgie van het slagveld en hij de wetenschap met vele belang- werken verrijkt, keizer van Oostenrijk benoem de Billroth tot lid van het Heeren huis, als erkenning van zijn groote verdiensten. Een rechter krankzinnig. Bij eene rechtbank te Berlijn heeft een sensatiewekkend voorval plaats gehad. Bij de behandeling eener ci viele actie deed een der rechters aan eene vrouw zulke zonderlinge vragen onder anderen omtrent de kleur barer japonnen, enz., dat zij hem eindelijk ten antwoord gaf, dat hij als rechter daarmede niels te maken had. Hier over werd hij zoo woedend, dat de vrouw eindelijk verzocht, van zulke beleedigingen verschoond te blijven. Daarop werd hij zoo vriendelijk, dat ook dit weder te ver ging. En nu be merkte men wat er gaande washij was krankzinnig geworden. Natuur lijk werd de zitting geschorst en de ongelukkige weggebracht. Een cycloon. Zondag heeft een zware cycloon het stadje Gate City in Alabama geteis terd. De cycloon was juist het he vigst, toen de godsdienstoefening in de Methodistenkerk een aanvang nam. Dit gebouw werd als een kaar tenhuis in elkander gedrukt en be dolf alle aanwezigen opder zijn puin- hoopen. Het is onmogelijk om na te gaan, hoeveel slachtoffers daar gebleven zijntot nog toe werden reeds 35 lij ken en 30 min of meer zwaar ver minkte personen onder het puin te voorschijn gehaald. Behanzin. Als de plaats waarheen Behanzin zal worden verbannen, noemt men Tahiti of het eiland St. Marguerite, op welke laatste plaats men hem in de cel van den man met het ijzeren masker zou kunnen opsluitenMaar waarschijnlijk zou hij niet tegen het klimaat van de Riviera bestand zijn. Onder alle voorbehoud. Uit Liverpool wordt (onder alle voorbehoud) aan de Indépendance ge meld dat er, volgens een telegram uit Sierra Leone, opnieuw eene bot sing tusschen Franschen en Engel- schen zou hebben plaats gehad, en wel in het land van Sami. Eén Fransch- man en vijf inlandsche soldaten der Engelschen zouden daarbij het leven hebben ingeschoten. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaodstwordt de kopy niet aan deninzender teruggegeven. Geachte Redacteur. Met dank voor de toezending van uw nummer van 5 Febr. deel ik U, naar aanleiding van de bewering van den heer Yan Deth, mede, dat zijn verhaal omtrent mij louter een her- bergpraatje- is. Al komt de onwaar heid niet op zijne rekening, het is toch te betreuren dat zoo iemand zich de vrijheid veroorlooft losse praat jes en geruchten in 't openbaar te verspreiden, zonder eerst behoorlijk onderzoek te hebben gedaan. Vooral jrwnmer voor de ernstige zaak, die met deze en andere slechte middelen onmogelijk gediend wordt, en waar door de heer van Deth telkens meer hen vervreemdt, die anders ten volle zijne medestanders zouden zijn. Hoogachtend, Uw.dv.dr. J. WESTERMAN HOLSTIJN. Purmerend6 Febr. 1894. TELEGRAMMEN. Spoorwegongeluk. Parijs, 7 Febr. (Reuter) Een ver schrikkelijk spoorwegongeluk heeft nabij Compiègne plaats gehad. De trein, die om 11 uur gisteravond uit Parijs vertrok stootte op een groote kist, welke uit een trein op den weg was gevallen. De tender viel naar rechts, de waggons vielen naar links. De reizigers sprongen bijna allen uit de wagens. Op dit oogenblik kwam een goederentrein uit Charleroi aan, die de waggons vermorzelde en de overblijfselen over een afstand van 1200 M. voortstuwde. De reizigers, die zich nog in de waggons bevonden werden verbrijzeld. Men telt reeds 7 dooden en 20 gekwetsten, die ontzet tend verminkt zijn. (Later). De trein aan welken heden nacht het ongeluk overkwam, was naar Brussel bestemd. De maatschap pij verklaart dat 2 personen gedood en 10 gewond zijn. GEMEENTERAAD- Zitting van heden Woensdag 7 Febr. des nam. 1 uur. Afwezig de leden Prins, van dei Steur, Kruseman en Figee. Heden kwam o. a. in een adres van de afd. Haarlem van Patrimo nium, om het ten vorigen jare geno men besluit van den Raad tot be perking der kermis te handhaven. B. en W. hebben in overleg met den bibliothecaris besloten de stads bibliotheek voortaan ook open te stelLen op Maandag en Donderdag van des namiddags 2 tot 4 uur. Op verzoek van [den voorz. wordt aan B. en W. een krediet toegestaan, om een globale raming te laten ma ken van de kosten van verbetering der sluis, te Spaarndam. Op een vraag van den heer van de Poll of dit erediet ƒ1000.zou moeten zijn, antwoordde de voorz. dat een zoo groote som niet noodig zou wezen. Door Ged. Staten zijn conform het advies van den Raad, afgewezen de reclames van J. J. Homborg en E. R. Boas. Inzake het protest van de firma L. A. en F. L. Kattenburg Co. ten opzichte van de gunning aan den heer W. D. Nolting van de levering der unilormen van de politie, welk stuk in de vorige vergadering om advies werd verzonden naar B. en W., ad viseert het college nu om het in zijne handen te stellen ter afdoening. Aldus wordt besloten. Aan de orde is het voorstel van B. en W. tot den bouw eener nieuwe stads-apotheek. Aanvankelijk strekte het voorstel tot aankoop van een stukje grond aan de Nassaulaan, ten einde daarop de apotheek te bouwen, maar de zaak werd verdaagd om te trachten een geschikt huis te vinden. B. en W. trekken hun voorstel in en wenschen de zaak af te doen bij de volgende gelegenheid. Wordt goedgekeurd. Goedgekeurd wordt na eene korte geheime zitting een voorstel van B. en W. om eenige verbeterin- fen te doen aan de woning van den ireeteur der H. B. S. met 5 jarigen cursus. Eervol ontslag wordt verleend aan den leeraar van de H. B. S. met 5 j. c. Dr. Jan de Vries, wegens zijne benoeming te Delft. Adressantjzal tot' 15 April 1894 les blijven geven, doch elke weektwee voormiddagen vrij voor colleges in Delft. Punt 2. Voorstel van de Commissie van Financiënjom naar aanleiding van door den Minister van Binnenl. Zaken, ingebrachte bezwaren tegen art. 14 van de gemeentelijke inkomstenbe lasting, dit artikel aldus te lezen Bij overlijden van een belasting schuldige wordt aan diens erfge namen, des verlangd, ontheffing van „een evenredig deel der belasting door „teruggave of afschrijving gegeven „over de maanden, die na de maand „waarin het overlijden plaats vond, „moeten verloopen. Dit wordt eenparig g edgekeurd. Punt 3. Voorstel van B. en W. om te voldaan aan het verzoek van J. van Abs en 109 anderen tot het leg gen van een brug over den Kinder huissingel, waar de Pieterkiesstraat uitmondt. Eigenaren van aldaar ge legen bouwterrein willen in de kosten ƒ10000 bijdragen, waardoor de ge meente slechts ƒ3,820 zal behoeven te geven. In de vorige vergadering werd de behandeling van deze zaak uitgesteld, omdat de firma Zocher Co. een ander plan te dien aanzien had ingediend. Na eenige discussie besluit de Raad op de bedoelde voorwaarden een brug over dezen singel te leggen. Tegen de heeren Van der Merschvan Weel, Sneltjes, Koopmans en de Lanoy. Bui ten stemming de heer Van de Poll. Na veel discussie wordt het plan Zocher aangenomen. Punt 4. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van eene mededeeling van den burgemeester als hoofd der politie, om de inspecteurs en adjunc ten te voorzien van regenjassen, van sabels en van helmen, de laatsten echter alleen bij buitengewone gele genheden te dragen. Voor de agenten vragen B. en W. nog een paar zomerschoenen omdat zij nu slechts éen paar laarzen ner jaar ontvangen, hetgeen ten gevolge heeft dat zij van zichzelven voor schoeisel moeten zorgen en hieruit veel verscheidenheid voortspruit, Een en ander zal tezamen 800. kosten, terwijl de raming van de laatstgehouden aanbesteding der uni formen met ƒ406.35 is overtroffen. B. en W. vragen derhalve een kre diet van totaal ƒ1206.35. Wordt zonder discussie eenparig goedgekeurd. Punt 5-Het hoofdbestuur van de Ne- derl. 'jachtvereeniging „Nimrod" wenscht op 22, 23 en 24 Juni e. k. een internationale hondententoonstelling te houden in het aan de noordzijde van den Hertenkamp gelegen terrein en vraagt daarover gedurende eenige da gen de beschikking. Tevens beveelt het zich aan voor financieelen steun der onderneming zooals het in 1893 ont ving van het gemeentebestuur van Arnhem in den vorm van een subsidie van ƒ300. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen en adressant het be staande materiaal tot afsluiting van het terrein in gebruik te geven en een gouden medaille aan de onderneming te verleenen, ter waarde van hoog stens honderd gulden. Wordt goedgekeurd. Punt 6. Voorstel tot ruiling van grond aan den Scheepmakersdijk met B. Star en overdracht van huur van grond van dezen op J. P. de Vries. Wordt goedgekeurd. (De zitting duurt voort.) Aanbesteding. Heden is door den architect W. F. Doeglas aanbesteed het bouwen van een winkelhuis met bovenwoning in de Schachelstraat No. 38. Ingekomen 12 biljetten van G. L. Zand voort alhier, f 4400J. Antonisse Hz. alhier, f4223; P. van Duuren al hier, 3748 J. A. Jonker alhier, f4992 J. A. Kaub te Halfweg, f 4110J. F. Duin alhier, f 4049W. T. Möhringer en H. Smink alhier, f4200; G. van Abs alhier, f 4198 H. van Es alhier, f4232 J. Fortgens alhier, [f4166 W. J. Wageningen Spaarndam, f4200 J. C. Kluit alhier, f3690. Stoamvaartbsrichtsn. Het stoomschip PrinsesWilhelmina van Amst. naar Batavia, arriveerde 6 Febr. te Padang. Het stoomschip Burgem. den Tex, van Batavia naar Amst., arriveerde 5 Febr. te Genua. Het stoomschip Koningin Emma van Amst. naar Batavia, vertrok 6 Febr. van Suez. Het stoomschip Prins Hendrik, yan Amst. naar Batavia, passeerde 5 Febr. Perim. Het stoomschip Merapi, van Java naar Rotterdam, vertrok 6 Febr. van Port-Said. Het stoomschip Soerabaja, van Rot terdam naar Java, vertrok 6 Febr. van Southampton. Ondertrouwd: 7 Feb. A. A. Huijboom en H. Swaanswijk. Getrouwd: P. A. v. d. Boo gaard en G. Zijlstra. - P. Grooten- boer en J. M. Graal. - J. C. Schuij- leman en J. Friedrichs. - D. Aarse en A. J. deKiefte. - C. Biere en M. M. Brandt. Bevallen: 6 Febr. G. Siteur v. Schaik d. - G. v. Woerkom Weijers z. 7. J. BeekmanBecker z. Overleden: 5 Febr. M. Conne- man 7 md. d. Sophiastr. 6. A. W. Leenart 1 md. z. KI. Houtstr. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnès buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Huieli. bij wcduwn. m. 2. kind. 8 on 9 j. R. K. bov. 80 j. vooral m. goede get. 2. Verpleegster aan inricht, v. bescli, op voed. gez. en at. gest. P. 6. bov. 25 j. 8. Juff. te Hilvera, op buit. P. G. 25-85 j. liefst eenig8z. op de hoogte v. mod. tal. en muz. gesch. en gen. huisvr. te as3. 4. Boekh. bek. m. dubb. boekh. 5. Bed. v. kaas. eff. kant. te Am3t. geh. op de hoogte v, d. beurs (eff. hoek) wisselkant. za ken en boekh. voil. opg. ook v. verl. sai. 6. Bed. bek. m. de 8 tal. en kantoorw. 7. Reiziger bij gross, firma in papier m. het vak bek. 8. Reiziger v. oude bok. firma in de prov. z, H. hand. in thee koffie tab. enz. v. h. plattel, en kl. ated. teg. vrije reiak. en nader overeen te komen aal. 9. Koek- en bank. bakk. bod. geh. terat. te Woerden zoo nood. zeifat. kuan. werk. aanm, schrift, of pers. 10. Allesz. bekw. boekbind. te Batavia spoed, vertrek bov. 25 j. ook bek. m. pers- en hand vergulden, vrij overt, aal. f 100 p. md-aanm. m. opgave ook v. godsd. FA1AJILIEBERICHTEN. Getrouwd: 6 Febr. F. Fuhr- hop en J. Martens, N.-Amstel. Bevallen: 2 Febr. T. Mantel Waagmeester d., Assendelft. 4. H.O. BuismanTen Doesschate d., Wije. - KroezeVan der Veen d., Does burg. 5. G. BronkeBuys z„ West- zaan. - A. M. Sa bronIlissink d., den Haag. 6. N. WeijlDe Windz., den Haag. Overleden: 25 Jan. F. Schut 67 j., Dordrecht. 28. P. J. Willems 32 j„ Amst. 2. G. M. J. A. Nolet Van Hees 54 j., Schiedam. - J. M. HelberlingVan Eeuwijk 62- j„ Mee- renberg. (- Wed. T. L. Sleeswijk Ve- ningLe Maire 81 j., Leeuwarden. - Wed. C. A. OuthuisDe Keijzer 75 j., Amst. 4. S. J. Schiere 46 j.. Zaan dam. - Wed. A. PijlHouter 74 j.. Wognum. A. H. HansenGroen 36 j., Amst. - G. W. Eickelberg jd. Am- sterd. - A. de Vries 46 j„ Leeuwar den. G. Eilander jd. 31 j., Wijdenes 7. Wed. A. van der MeerDe Rooij 71 j., den Haag. - C. J. H. Geel jd. 79 j., Huizen (bij Naarden). - K. J. de Weerth, den Haag. MARKTNiEUWS. Haarlem, 7 Febr. Aangevoerd en verkocht 24 stapels kaas, uitmakende 2592 kazen, weg. 5090 Kg. Laagste prijsi'O,.Hoogste prijs f 30,50 per 50 Kg. Haarlem, 7 Febr. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 3 schapen f25, a 16,0 lammeren f0,a 0,,7 paarden f220 a f70, 0 koeien f0. a f 0,56 nuchtere kalveren f 12,a 6,0 graskalveren f 0.a 0.0 pink f0,a 0,0 Vaarzen f0, a 0, Amsterdam, 7 Febr. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen fl,75 a 1,90, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers fl,60 a 1,70, Zeeuwsche Spuisehe Jammen f 1,60 a 2,dito Flakkeesche fl,60 a 1,90, Geldersche blauwe fl,40 a 1,80, Katwijker Zand f0,a 0, Noordwijker Zand f0,aO,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0,dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Petroleumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amst., 27 Jan. De amerik. Petroleum-noteermgen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 5,15, >,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15 ct. p. gall. Philadelphia 5,10,5,10, 5,10,5,10,5,10, 5,10 ct. per gall. Ruwe olie 80j£, 80, 80, 80, 80, 80 c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f 6, Levering Febr. f5,75, Decemb. f0, Mrt./April f5,55, Sept./Dec. f5,85. Russische: Disponibel f5,10, Entr. f3,25 los in Entr. Alkmaar5 Febr. Op de heden ge houden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 2 koeien f160 a 275, 50 vette kalveren f40 a 98, 26 nuchtere dito f 6,a 15,14 vette schapen f12 a 18, 30 magere varkens f 16 a 18, Opaarden fa alles per stuk, 131 vette varkens 40 a 51 ets. per Kg. Geboren: JOHN FREDERIC WILLIAM, Zoon ran D. van dhr MOST van SPIJK Jr. en J. M. FREEMAN. Mechelen5 Febr. '94. Tegen 15 Februari, iemand voor gewone Kantoorwerkzaamheden. Dagelijks van 9 tot 2 uur en 's avonds van 9 tot 10 uur. Franco brieven ouder lett. C., bij den uitgever dezes. Wiste- wij reeds, dat de gewone losse Melksuiker niet altijd te vertrouwen is, dezer dagen werden ons uit goede bron de nadere bizon derheden medegedeeld van een ge val, waar men een mengsel van magnesia met suiker als Melksui ker verkocht heeft. Geen '.vonder, dat dergelijk produet slechte resul taten heeft. Men wachte zich dus voor losse Melksuiker. Gegarandeerd zuiver en onder de bekende Am sterdamsche contröle is alléén de in bussen k Vs Kilo netto 90 C6nts en Ys k 25 uit ie Nederlandsche Albumiae Fabriek, - Leiden. Verzekeringbank Maatschappij raa Levensverzekering, gevestigd le Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3