Verplaatst No. 14. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Zaterdag 10 Februari 1894. No. 3254. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Het Bureau van Eedactie ju Administratie dezer Cou rant NABETRACHTING STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD 7" Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleiae Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicize Etrangére G. L. DATJBE dé CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 31bi« Faubourg Montmarlre. NAAR De Directeur'Uitgever, i. c. Het Bijvoegsel van het blad dat 'alerdag avond verschijntzal bevatten \:ee Heer en dienen. Haarlemmer lal Ie tj es CLXXXX. Binnen- en hiiten- loAidsche berichten. Varia. - Advertenti'èn enz. uit den GEMEENTERAAD- LV. De lezers van het Raadsverslag tllen wel verbaasd hebben gestaan rer de geheimzinnigheid die ei reefde over verschillende punten elke Woensdag in den Raad werden foaudeld. Daar was ten eerste het protest m den heer Kattenburg tegen de inning van de levering der uni- rmkleeding. De Raad keurde [goed, it B. en W. dat zouden afdoen larom vernamen wij niet. B. en \Y. >kken hun voorstel tot den bouw n een stadsapotheek inwaarom bleef ons verzwegen. In afwijking van het advies der commissie van fabri cage besloot de Raad, het huis van den directeur der Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus te laten opknappen waarom dejeommissie tegen enkelel onderdeelen was en waarom de Raad er voor, bleef ons een raadsel. Zoo wordt bevestigd, wat ik vroe ger al eens zeihet publiek kijkt bovenop de kaarten, maar niet er in. „Wij zitten in het glazen huisje," zei mij eens de vorige gemeente-se cretaris. ,,'tMag waar zijn, meneer Land," antwoordde ik, „maar dan is het toch hier en daar van matglas." Met die drie genoemde punten hield evenwel de geheimzinnigheid nog niet op. Ze heerschte ook bij de quaestie van de overbrugging over den Kinderhuissingel, waarvoor twee ontwerpen bestonden, een van B. en W. en een van den heer Zocher. Dat laatste week af van het plan van B. en W., maar in hoeverre, daar kan ik niets van zeggen. Het schijnt, dat de leden van den Raad een soort van teekening daarvan hebben gekregen, maar de verslag gevers wisten van niets en moesten zich tevreden stellen met de uit het debat opgevangen mededeelingen dat de weg volgens het plan-Zocher rech ter loopt, dan in dat van B. en W„ maar ook dat hij langs een smal water gaat, tersluiks, en uitkomt op een veel smalleren weg. Wie met deze kostelijke gegevens nog het plan-Zocher zich niet voor den geest weet te halen, dien is dat niet kwalijk te nemen. De burgerij zal het wel zien, als de brug er een maal ligt. Voor de verslaggevers is het niet aangenaam en niet gemakkelijk, zich te bewegen in zulk een soort van halve duisternis. De Raad heeft er althans dit voordeel bij, dat het adressen van de burgerij onmogelijk maakt. Allicht had deze of gene nog wel een andere oplossing geweten, maar hoe kon men die aan de hand doen, terwijl niemand wist wat dat plan-Zocher toch eigenlijk was. Ik zal er nog maar niet eens van spreken dat er ook nog een plan was van den heer Michielse. Daarvan ver namen we alleen, dat de heer Macaré het beter vond dan de twee anderen. Dit is zeker eene aanbeveling, inaar duidelijk is het toch niet en even duister als de heele discussie, is ook het na lang debatteeren gevallen be sluit. Burgemeester en Wethouders, die tegen het plan Zocher zijnmoeten dat plan uitvoeren, zoo mogelijk nog iets gewijzigd naar het plan-Michielse. De lezer zal mij toestemmen, dat het nu alleronbegrijpelijkst wordt en dat het beste voorstellingsvermogen hee- lemaal geen idee meer krijgen kan van de ligging van deze brug. De tijd zal het leeren, maar mi waarschijnlijk niet aan het verstane kunnen brengen, waarom het denk beeld van den heer Beijnes, om na melijk de brug te leggen tegenover de Parklaan, niet om advies in han den van den architect kon worden gesteld. Adressanten willen een brug die uitmondt aan de Pieter Kies- straat en boden daarvoor 10.000 gul den aan, niet voor een ander plan, zei de heer Van Styrum. Maar er zou toch met de adressanten over te praten zijn geweest en het bezwaar van den Voorzitter, „dat dit tijd eischte," was nu niet zoo heel zwaar wichtig. Enfin, zooals Jong Jochem uit Frits Reuter zegt: „het is al zooals het is en wat zal een mensch er aan doen We krijgen hier in Juni een in ternationale honden-tentoonstel ling en dat wel in den Hout. Of dit strekken zal tot verfraaiing weet ik niet, evenmin of het vreemdelin genverkeer er door zal toenemen. Zeker wel het honden verkeer. Ik zie alle pucks, dogs, terriers, foxen, hazewin den, smousen, poedels en hoe ze maar mogen heeten, die we in Haar lem bezitten, al op den reuk toe snellen om hunne geëxporeerde col lega's te bewonderen. De Raad is ook liefaebber van het edele hondenras, althans er werd na eenig verzet van de zijde der heeren Sneltjesen Klein, honderd gulden uitgeloofd voor een medaille. Naar ik mij heb laten ver- lellen, zal dit onderscheidingsteeken door een der bodes van het Stadhuis op eeu rood en wit kussen worden aangeboden aan het vetste schoot hondje, dat het waakzaam oog der jury op de tentoonstelling heeft kun nen ontdekken. De eigenaar of eige naars zal evenwel gehouden zijn het lieve dier onmiddellijk daarna het dubbele van het gewone rant soen biéfstuk en eieren aan te bie den. Wat ons evenwel duidelijk gewor den is in deze Raadsvergadering, dat is waarom een haarlemsche schipper de faecaliëen van de gemeentereiniging niet kan bevrachten. De daarvoor benoodigde schuiten moeten name lijk komen uit Amsterdam en nu spannen, wanneer een haarlemsche schipper voor genoemd doel die komt huren, alle amsterdamsche schuiten voerders-autoriteiten en specialitei ten met elkaar samen en geven geen schuiten, zoodat die met hoogere kosten van elders moeten worden ge haald. Zoo komt het, dat in het belang van de gemeentekas een Amsterdam mer scheepsbevrachter is voor de ge meentereiniging en een Haarlemmer daarbij achterstaat. De rekening van de Kamer van Koophandel werd goedgekeurd. In de geheimzinnigheidsstemming, waarin de Raad verkeerde, was het ook wel niet denkbaar, dat een van deleden zijn stem zou verheffen tegen den bij deze kamer bestaanden afkeer van publiciteit, welke haar voor het pu bliek vrijwel tot een Camera Ob- scura maakt. Haarlem, 9 Februari 1894. R. K Gemengd Koor. Op de uitnoodiging gericht tot de dames en heeren, die op het Leofeest ten vorigen jare hier een gemengd koor hebben gevormd, om blijvende medewerking, hebben ruim 100 dames en 60 heeren toestemmend geantwoord. Wanneer nu eenige andere maat regelen nog kunnen slagen, is het voortbestaan van dit koor een vol dongen feit. Ten einde geen concurrentie aan te doen aan Toonkunst zullen de re- petitiën, evenals de eerste maal, des zomer3 worden gehouden. Het plan is, slechts eene uitvoeringjaarlijks te geven en wel in de eerste helft der maand October. Natuurlijk treedt de heer Andries- sen als directeur op. De naam van het koor is nog niet vastgesteld. Naar men ons meldt wordt a. s. Zondag, door de tooneelclub „Multa- tuli" ten tooneele gevoerd „De Zil versmid van Rotterdam of het kind van den Dronkaard". Dit drama moet geheel oorspronkelijk bewerkt zijn naar de bekende platen„Ach vader niet meer" en het kind van den tapper of„dat is van jou geld" en naar ons verzekerd wordt- moet dit stuk aangrijpende tooneelen be zitten. Tot slot gaat het vroolijk stukje „Zes Dochters en geen Man." Valsche bankbiljetten. Door den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam is Donderdag cle volgende officieele kennisgeving betreffende de valsche bankbiljetten verspreid „Bij -en nauwkeurig onderzoek is het der politie gebleken, dat de goede bankbiljetten zich onderscheiden van de andere door het papier, daar het papier van de goede krakerig, glad en hard is en van de andere uiterst zacht en wollig. Voorts is bij de valsche het kop stuk in het medaillon en in den ge- werkten rand en het schild met aan duiding van de cijfers 100, 200 en 300, zeer grof zwart en veel harder. Aan de achterzijde is de strafbepaling zeer kenbaar er later op gedrukt, zoodat deze niet op hare plaatsstaat eu meestal veel dichter bij den zoo- genaamden spiegel is gedrukt, terwijl bij de echte hierbij eene) tusschen- ruimte bestaat." Omtrent de valsche bankbiljetten kan nog worden medegedeeld dat de juiste specificatie van den voorraad in de koffer die te Utrecht gevonden werd, is als volgt336 stuks a 300, 214 stuks ƒ200 en 724 stuks a ƒ100; te zamen dus 1274 biljetten, makende f216.000. Dat zeer belangrijke onthullingen omtrent den veelbesproken koffer met valsche bankbiljetten, te Utreeht gevonden, uit het verhoor van de verdachten zouden aan den dag ko men, was te voorzien. Tot het recht begrip van de zaak deelt het N. v. d. D. het een en ander mede omtrent het plotselinge „voor zichzelf begin nen" van Krausse. Bekend is, dat hij in net begin van Februari 1893 onverwacht zijn betrekking te Amsterdam verliet, 't Heette toen, dat hij voor familie aangelegenheden in Brussel was, en inderdaad werd den 7n Februari van hem een brief ontvangen, gedagtee- kend uit Brussel, 't Is echter geble ken dat bij hij mag dan even te Bru;sel zijn geweest zich te Am sterdam ophield en wel aan het be kende adres Achtergracht 13. Van Brussel af werden toen aan het adres van zijn schoonvader inde hoofdstad brieven ontvangen, waarin Krausse geld vroeg om voor zichzelf te beginnen. Als hij dat geld niet kreeg, zoo heette het, zou hij buitens lands blijven en niet weder tot zijn. vrouw en kinderen terugkeeren. Op deze wijze meende hij zijn schoonva der te dwingen om het benoodigde geld te sturen. De schoonvader wei gerde echter pertinent. Toen besloten de vrienden want Krausse heeft reeds verklaard dat zij hem overge haald hadden zijn betrekking vaarwel te zeggen en valsch geld te maken zichzelven te helpen. Op de wijze

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1