NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang; Dinsdag 13 Februari 1894. Ne. 3258. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer lit. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Püblicité Etrangère G. L. DAUBE <£r Co., JOHN FJONESSucc., Parijs Blbis Faubourg Montmartre. Haarlem12 Februari 1894. Rioleeriog en bestrating. Door burg. en weth. dezer gemeente L het werk bestaande in bet maken rioleering en bestrating in de A. L. Dyserinck- Vooruitgang-, Teyler- en Haar- straten, gegund aan den H. London alhier voor een rag van ƒ8314. ïollt Maatschij. van Levens verzekering. Blijkens de dezer dagen door Com missarissen goedgekeurde rekening Hollandsche Maatschappij van alhier, over het Matschappelijk jaar 1893/94, waren 31 October 1893 van kracht ver- tot een bedrag van f628000; frerd ontvangen aan premiën f22478,39 aan intresten f4872,46. Belegd werd f 16072,19 in inschrrj- ringen grootboek N. W. S. 21 rentende De vijfjarige balans wijst aaneene aan bezittingen ad f 165022,70^ waarde aan loopende ad f 125462,58 een voord, saldo ad f 39560,12& De leden zijn tegen 19 Februari e.k. tot het geven van eene aan het winst-saldo. Wedstrijden te Stockholm. Zaterdagavond ontvingen wij van jlen heer Jhr. A. E. Barnaart, voor van den Nederl. Schaatsenrij- telegrafisch bericht uit Stockholm, dat onze stadgenoot Jaap bij de wedstrijden om het kam der wereld op Zaterdag gehouden, gelukkig was geweest in dat hij de 10,000 Meter had en de 500 Meter alleen had ferloren, omdat bij gelijk aankomen Frederiksen deze bij loting als werd verklaard. Het was dan ook juist de korte baan Eden zelf vreesde. Dat hij tijd maakte als Frederik sen (502/6 sec.) was dus reeds een goed I Op de 10.000 Meter evenwel toonde Jaap kranig wat hij kon. Dezen af legde hij af in 19 min. 144/s en sloeg daardoor het tot dusver j)estaande* record. Nielsen was tweede 19 min. 432/5dus 29 seconden la- en dat vertegenwoordigt een af op een ijsbaanDaarna komt in 20 min. 84/s sec. enLar- pon in 20 m. 35 sec. Het weer was niet mooi, het woei hard. De kroonprins en prins Euge- nius waren tegenwoordig, doch in weerwil daarvan was het publiek niet talrijk. Toen wij Zaterdagavond den uitslag van deze beide wedstrijden per bul letin bekend maakten, koesterden wij en zeker velen met ons goede hoop voor Edens overwinning. Weliwaar moest hij om „champion of the world" te blijven, Zondag nog de 1500 en de meter 5000 winnen, maar nu hij de 500 meter zoo goed en de 10.000 zoo uit stekend had genomen, bestond er alle uitzicht op zijn succes. Het heeft niet mogen zijn. De 1500 meter verloor Eden in 2 min. 367s tegen Halvorsen, die 2 m. 353/s maakte. Derde aankomende was Ost- lund in 2 min. 48V; en vierde Fre- dricksen in 2 m. 494/s. De uitslag van de 5000 meter was 1. Halvorsen in 9 m. 32 sec.2. Nielsen in 10 min. 1 sec.3. Erick- son in 10 m. 213/s en 4. Cablin in 10 min. 223/s sec. De naam van Eden komt hierop niet voor, daar Jaap gevallen is en daarna den strijd heeft opgegeven. Alzoo heeft van de vier races Fre- dericksen eén gewonnen (bij loting met Eden) Eden een en Halversen twee. Onder deze omstandigheden keeren, daar niemand drie races won, de titel en de sjerp weder naar de Schaatsenrijders-Ünie terug, om een volgende maal opnieuw te worden verreden. Waarschijnlijk zullen wij spoedig wel hooren, hoe het kwam dat Jaap die de groote race zoo mooi maakte, op Zondag zoo ongelukkig was. In elk geval heeft hij, al behaalde hij ook niet het succes dat we hem toe- wenschten, Neerlauds naam in het buitenland weder hoog gehouden. „Werf Conrad'Y Zaterdag werd door de Naamlooze Yennootschap „Werf Conrad" alhier, directeur de heer P. Goedkoop Dz., met het beste gevolg te water gelaten het baggervaartuig Siberie II, zijnde het tweede der vijf krachtige bag- gerperswerktuigen, waarvan de leve ring aan genoemde vennootschap werd opgedragen door het keizerlijk russisch ministerie van verkeerswegen Voetbalwedstrijd. Zondag werd door de Haarl. Footb. Club en de Haarl. Voetbalclub „Haar lem" een wedstrijd gehouden om het Holdert-beeld op het terrein van laatstgenoemde club aan de Klever laan. De uitslag was, dat de H. F. C. won met 31 goals. Door „Haarlem" is geprotesteerd tegen de geldigheid van den 3en goal door de H. F. C. gemaakt. Storm. De laatste trein uit Amsterdam, had Zondagavond, door den hevigen wind vijftig minuten noodig om de reis te maken, inplaats van zeven en twintig, zooals gewoonlijk. Typ. Vereeniging „DePhenix". Men meldt ons Zaterdagavond 10 dezer vierde de Typ. Vereeniging „de Phenix" het feest van haar 25 jarig bestaan in de Concertzaal der sociëteit „de Kroon". Te half negen ure opende de voorzitter de heer C. Morninaas, het feest met een toespraak en welkomstgroet aan le den, dames en genoodigden, waaron der de heer Chr. Scheevelenbosch, chef der drukkerij van gebr. Belin- fante te 's Hage, vroeger mede-oprich ter, voorzitter en thans eerelid der vereeniging, alsmede de heer M.Uiten- bosch, donateur. Van vijf typ. veree- nigingen, nl. Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, Leiden en Maastricht was be richt ontvangen, dat zij om bizondere redenen geen afgevaardigde hadden, kunnen zenden maar toch hunne gelukwenschen voor de zus ter-veree niging niet konden verzwijgen. Latei- op den avond kwamen nog twee tele- grammen met heilwenschen uit Tiel en Rotterdam (2e vereeniging). Ook het eerelid, de heer A. C. Kruseman had zich weder niet onbetuigd gela ten, door zich te verontschuldigen wegens leeftijd en ongunstig weder, doch met hartelijke gelukwenschen aan zijn „vroegere kunstbroeders" en hunne vereeniging. Na de openingstoespraak van den voorzitter, werd de nieuwe banier onthuld eu aan den banierdrager overüandigd, waarna een feestmarsch, met de banier aan het hoofd, plaats had. Deze banier is schoon afgewerkt door den heer van der Laak te Am sterdam, en doet hem alle eer aan. Zij bestaat uit een donkerblauw fluwee- len schild, met den in zilver gewerkten naam der vereeniging, jaartal 1869 en het insignealles omgeven met zilverkoorden en dito franje. Boven den stok prijkt een afbeelding van den uit hout gebeeldhouwdeu vogel „Phe nix", zittende op zijne door de zon in brand gestoken bladerenhoop, zoo als de Grieksche mythe het verhaal geeft, en bij de oitdp Grieken het symbool was der onsterfelijkheid. De feestzaal was eenvoudig maar zeer net versierd met vlaggentro- pheën en schilden, waaronder een met het borstbeeld van den voorzit ter geteekend. Dit alles ,was het werk van een paar leden, met medewer king van den heer G. Appelboom aangebracht, die even als gewoonlijk het feest bijwoonde. Het bestuur der sociëteit „de Kroon1 kwam zijn gelukwensch aanbieden en vertoefde eenigen tijd onder de feestgenooten. De feest-commissie overhandigde aan het bestuur ieder een fraai ge dicht met zilveren letters en rand, gedrukt bij de heeren Joh. Enschedé en Zonen. De avond was verder gewijd aan het zingen uit een feestbundel met liederen, daartoe expresselijk vervaar digd, en prijkende met een zilveren titel en rand op den omslag en ge drukt bij den heer de Nobelde op voering van een paar tooneelstukjes, benevens losse voordrachten en toe spraken. Het bal dat met een pretti- gen geest begon, eindigde eerst met het hanengekiaai, toen allen invroolijke stemming de feestzaal verlieten, nadat het bestuur eu de commissie, door de leden allen een voor een de zaal wa ren rondgedragen. De muziek van den heer Wagner vroolijkte het feest op. De Tante van Charley. Vrijdagavond gaf het Rotterdam- sche gezelschap de Vos en VanKor- laar uit den Tivoli-schouwburg de vroeger uitgestelde opvoering van de Tante van Charley. Twee jolige studenten (Erfmann en van den Heuvell) zijn verliefd, de een op het nichtje de ander op de pupil van een barren, ouden heer. Daar de schatrijke tante van Erfmann (Char ley) uit Brazilië verwacht wordt, noodigen de snuiters de jonge dames (wier oom en voogd afwezig is) uit om op hunne kamer de honneurs waar te nemen als Charley's tante komt. Ongelukkig evenwel telegra feert deze haar komst af en de twee studentjes, wanhopig dat zij de kans missen om zich aan de geliefden van hun hart te declareeren, weten een kameraad die in een komediestuk als oude dame moet optreden, te bewegen om als de tante van Charley te fun- geeren. Men begrijpt, welke zotte toestanden daaruit geboren worden, des te maller omdat de oom en voogd, terugge keerd, verliefd raakt op de brazili- aansche schatten van de genoemde tante en haar ten huwelijk vraagt. Het wordt er niet beter op, wanneer de echte tante verschijnt en de na- met vragen en verhalen over haar overleden man in de war brengt. De valsche tante doet evenwel iets goeds en welzij beweegt den star ren vader, schriftelijke toestemming te geven tot het huwelijk van de jongeHeden met de jonge meisjes. Alles komt ten slotte op de pootjes terecht, en ook de gewaande tante, weder student geworden, herkent een oude liefde in de gezelschapsjuffrouw van de echte tante. Men gevoelt, dat deze stof licht aanleiding had kunnen geven tot too- neeltjes, die voor velen ergerlijk zou den zijn geweest. Deze khp is door den schrijver zoowel als door de spe lers zeer goed vermeden. Jan C. de Vos met zijn onmooglijke keelstem was een zeer komische „tante van Charley", terwijl de dames Poolman en Sasbach de rollen der beide meisjes zeer goed vervulden. Als de heer van den Heuvell wat afwisseling kon brengen in zijne houding en manieren, zou dat aan zijn spel zeer ten goede komen. AIb nastukje voerden de dames Rössing-Sablairolles en Sasbach met den heer Erfmann „Asschepoes" van Jo van Sloten op. Mevrouw Róssing speelde zeer verdienstelijk de rol van het kind. De zaal was vrijgoed bezet. „Melpomene en Thalia". Men meldt ons Het genootschap „Melpomene en Thalia" gaf Zondagavond zijn bal- masqué voor de leden in „Felix Fa- vore". Zelden werd er netter en vriend- schappelijker feest gevierd dan dien avond. De degelijke prijzen werden onder luide toejuichingen aan de le den uitgereikt. Tot vroeg in den mor gen werd er feest gevierd. Bij den heer C. van]Duijn, Anegang alhier i3 op vertoon van achterstaan- den bon verkrijgbaar gesteld tegen betaling van 25 ets, eene plaat voor stellende „de vaandeluitreiking door H. M. de Koningin op ,21 September 1893, in het Malieveld te 'sGraven- hage".Velen zullen zich waarschijnlijk deze net uitgevoerde plaat aanschaf fen, als eene herinnering aan deze zeldzaam voorkomende plechtigheid. Petroleummotoren in schepen. Voor eenige dagen ontvingen wij een invitatie van de heeren Planje en Blansert als schippers en den heer J. M. Kievits als uitvoerder ten einde de door laatstgenoemden heer gele verde petroleummotor te bezichtigen. Deze motor is voor rekening van

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1