NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang Woensdag 21 Februari 1894. No. 3263 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen." BINNENLAND. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Egt, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem20 Februari 1894. Studenten-Roeiwedstrijd Naar de Ned. Sport verneemt is de wedstrijd van den Ned. Studenten- vastgesteld op Zondag 27 als gewoonlijk op het N. Spaarne alhier. „Crescendo". Naar wij vernemen zal de Haarlem- sche Mannenzangvereeniging „Gres- op 1 Maart a. s. haar 2e con in dit seizoen geven met mede van mevrouw Oldenboom- Lutkeman, concertzangeres en den leer H. F. van Duinen, concertzanger. van Amsterdam. Door het koor zal worden uitge roerd het schoone toonwerk „Fritt- ïoffsage" van Max Bruch, waarin solisten optreden, voorts „Bede" Heinze, met bariton-solo en ,Zondag op het Meer" van Heinze, tenevens twee nieuwe werken van Dregert „Dornröschen" en „Das der Rose", een paar ju weeltjes van compositie. Dit schoon programma dat nog vermeerderd met een zestal der solisten, belooft voorze- weder veel kunstgenot. „J. J. Cremer Ons nummer van Zaterdagavond evatte een aanbevelend bericht over e lezing Maandagavond te houden oor den heer P. H. Lamberts Jr. it Amsterdam voor de leden der let dievende vereeniging „J. J. Cre- ïer" alhier. In bedoeld bericht wordt zeer waardeerende bewoordingen over het talent, waarmee eze spreker de werken van den be enden novellist J. J. Cremer in het dialect weet te vertol- en, en dat in verband daarmee den van Maandag- wond een genotvolle avond stond 1 wachten. Nadat wij Maandag in gelegenheid waren om den heer anffierts het bekende „Pauwenveer- en" te hooren voordragen kunnen met gerustheid bovengemeld oor- onderschrijven. Ongetwijfeld zul- n velen met den inhoud van het ?auwenveerken"bekend zijn geweest, aar toch dwong de natuurlijke, hoogst beschaafde en voordracht van den spre- ïr tot aandachtig, onverdeeld luis den. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 20 Febr. hebben zich de volgende personen aangemeld 15 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 3 voor naaister, 2 voor grond werker, 3 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 1 voor loopknecht, 2 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 6 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Dr L. C. v. Goudoever f Te Utrecht is in den ouderdom van 73 jaren overleden dr. L. C. van Goudoever, ond-hoogleeraar der Rijks- Universiteit aldaar. In 1820 geboren, in 1845 gepromoseerd in de genees kunde, in 1847 in de verloskunde, werd dr. Van Goudoever op 29-jari- gen leeftijd benoemd tot hoogleeraar iu de heelkunde en verloskunde; later, sedert 1866 doceerde hij alleen de chirurgie. In 1890, toen hij 70 jaar oud was, werd hij emeritus-professor, na 41 jaar lang onderwijs te hebben gegeven. Een groot aantal doctoren in alle streken van ons vaderland herinneren zich den bekwamen me dicus, met zijn helder verstand en zijn uitnemend geheugen, wien voor zijne patiënten geen moeite te veel was, wiens raad ook door menigeen ook buiten het Academisch Zieken huis werd ingeroepen, zelfs toen Van Goudoever reeds als hoogleeraar was afgetreden. Met dr. Broers was prof. j v. Goudoever jaren lang redacteur: van het „Nederl. Tijdschrift voor Heel- en Verloskunde." der den arm, liep Maandagmorgen een man door de straten onzer stad. Waar hij maar een mooi plekje vond, smeerde hij den muur vol met het kleverige goedje uit zijn pot en plakte er een biljet op en.daar stond het hoor men moest mr. L. Zegers Veeckens kiezen voor den Ge meenteraad. Nog was de man die dien goeden raad tot heil der Amsterdamsche menschheid had opgeplakt, niet weg, of er kwam een tweede man, ge heel op dezelfde wijze toegerust als de eerste, alleen met dit verschil, dat zijn biljetten blauw waren. Hij besmeerde den heilzamen raad met half bevroren stijfsel, en ont- vouwde een van zijn langwerpige pa pieren en nu kregen de menschen, die nieuwsgierig waren blijven kij ken naar wat er komen zoueen mooi rekensommetje te zien, waar boven met dikke letters te lezen stond„De zinkput." In zoover was de inhoud van het biljet in overeenstemming met dat van het gele, dat er ook een raad opstond, maarde raad om mr. J. P. A. N. Caroli te kiezen voor den Gemeenteraad, die was de beste. Mr. Jolles kwam een uurtje later op straat en op de plaats waar hij een biljet van zijn vereeniging meen de te zullen zien, zag hij dat dit ge heel geëclipseerd was achter een van „Middenstand." Verontwaardigd liep hij voort, keek nog naar een paar andere muren en overal hetzelfde ziende, stapte hij weg met haastige schreden. Weer een uurtje later. Er kwam weer een man met een stijlselpot, nu met een pak smalle witte papiertjes onder den arm. En over den naam Caroli werd die van Zegers Veeckens geplakt, zoodat nu de laatste onder in de „Zinkput" zat in de plaats van zijn tegenstander. Maar daar wordt je moe van hoor Onder in zoo'n pnt met al die reusachtige getallen op je hoofd, jongens het is niet alles. En Caroli kwam weer Zegers Veeckens aflossen en Zegers Veeckens weer Caroli enz. en zoo zal het waarschijn lijk wel blijven voortduren tot mor- gen(Dinsdag)middag vier uur. Wie van de twee of ten slotte voor goecl in de zinkput zal blijven zitten? Dat zullen we Woensdag eerst kun nen weten. Steeds Voorwaarts. Een verkiezings-wedstrijd. Onder dit opschrift verhaalt dej Amst. Crt. het volgendeNaar aanleiding van de Zondag Met, een o-rooien,st.iifeelnot en eengehouden rumoerige., verbaderins' in en trampersoneel Steeds Voorwaarts hun grieven tegen de H. IJ. S. M., verpersoonlijkt in den heer A. K. F. R. van Hasselt, hebben blootj legd vonden wij het raadzaam, schrijft het Hbld., ook de andere partij, den heer Van Hasselt, in deze te hooren. In hoofdzaak komt de voorstel ling, welke Zondag in Plan&us van de quaestie is gegeven, op het vol gende neer Den heer Van Hasselt was per brief gevraagd, wat hij van >S. V. dacht en of hij zijne ondergeschikten in eenig opzicht om hun lidmaatschap der S. V. zou bemoeilijken. Toen de heer Van Hasselt daarna kennis ge nomen had van de statuten der S. V., waarin o. a. de wenschelijkheid van opheffing van privaatbezit werd uitgesproken, antwoordde hij, dat hij, als vertegenwoordiger van de belan gen van kapitalisten, geen sympathie kon gevoelen voor eene vereeniging die opheffing voor privaatbezit wensch- te,maar dat hij het toch niet opzijn weg vond, zijn ondergeschikten te bemoei lijken om het lidmaatschap der S. V. In strijd met deze gunstige ver klaring nu, kwam dezer dagen de bekende circulaire en werden boven dien enkele beambten ontslagen om hun lidmaatschap. Deze voorstelling is, blijkens het geen wij van den heer Van Hasselt vernamen, onjuist. Niet om het lid maatschap der S V. zijn de beamb ten ontslagen, maar om hun optre den vóór de S. V., dat tegen de H. IJ. S. M. was gericht, zoodat zij ge acht konden worden als beambten eener Maatschappij diezelfde Maat schappij tegen te werken. Zij traden in vergaderingen op, waar zij belee- digende uitdrukkingen bezigden je- is ue bestuurderen of de aandeel houders der H. IJ. S. M., en schre ven in enkele kleine organen zeer persoonlijke aanvallen. Het is om die wijze van optreden tegen bestuurde ren der H. IJ. S. M., hetgeen cle heer Van Hasselt in strijd achtte met de belangen dier Maatschappij welke door al haar beambten behooren te worden behartigd dat genoemde heer eerst de personen in quaestie tot rede trachtte te brengen en toen hem dit niet gelukte, hen ontsloeg. He1} is de bedoeling van den heer Van Hasselt, ook in het vervolg de H. IJ. S. M. te zuiveren van die personen, welke door hun wijze van optreden propaganda maken voorde S. V. en dus voor de opheffing van het privaat bezit, maar verder nie mand te Ontslflnn flllppn nm r,Ur> U/4- weten, dat de meeste leden van S. V. niet verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor meeningen, die zij gewoonlijk niet eens vatten en die hun worden ingeblazen door rad draaiers. Deze laatsten wil de heer Van Hasselt weren, maar mochten de veranderde tijdsomstandigheden het in zijn oog wenschelijk maken, dat zelfs het lidmaatschap der S. V. worde tegengegaan, dan zon hij, hoe wel het voornemen daartoe thans niet bij hem bestaat, ook daartoe overgaan en zich niet door zijn vroe gere toezegging gebonden achten, overtuigd dat andere tijden andere maatregelen wettigen. Wat echter de quaestie der statu ten betreftbedoelde toezegging werd inderdaad gegeven na kennisneming van de tegenwoordige statuten wan- neer in de circulaire de oude statu ten vermeld werden (waarin de op heffing van het privaat bezit niet was opgenomen) geschiedde dit alleen omdat de heer Van Hasselt wilde doen uitkomen hoe, in weinige jaren de vereeniging S. V. een volkomen socialistisch karakter had gekregen. Een botsing in een Spoor wegcoupé. Bij herhaling brachten wij, aldus schrijft de Amst., en anderen in den laatsten tijd klachten van verschil lende zijden over de slechte handha ving en de niet-opvolging van het rookverbod onder de aandacht van de betrokken spoorwegdirecties. Eenig i-esultaat daarvan mochten wij tot dusver niet bespeuren. Tot welke excessen de niet-nakoming van dit verbod op den duur moet lijden be wijst bet gebeurde in een der coupé's van den sneltrein die Zaterdag te 4.42 van Amsterdam naar Hilversum ver trok en die even achter Weesp tot staan werd gebracht door een der reizigers die verplicht was van de noodrem gebruik te maken wegens de ernstige ongeregeldheden die in zijn compartiment voorvielen. De zaak heeft zich volgenderwijze toegedragen Aan het station Amsterdam namen in een der beide afdeelingen vaneen niet rook-coupé plaats eenige als heer geüleede lieden, die zich aan het verbod niet stoorden en begon nen te rooken. Een der reizigers ver zocht bij herhaling den conducteur hun dit te verbieden. Deze herhaal de dan ook eenige malen het gewone „heeren niet rooken", maar hoewel

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1