Politiek Overzicht. om de reglementaire bepaling te handhaven. Een bejaard heer ver zocht daarop even voor het vertrek den conducteur in de coupé plaats te nemen teneinde te waken tegen verdere overtreding, die wegens de brutale houding der rookers onge twijfeld kon worden verwacht. De conducteur weigerde echter aan dit verzoek gevolg te geven en toen de trein zieh in beweging zette, waren de passagiers volkomen overgeleverd aan de willekeur hunner recalcitran te medereizigers. De zo^even bedoelde bejaarde heer drong cfaarna nog verscheidene ma len aan op staking van het rooken, maar het was treurig te zien hoe verregaand onbeschoft de jongelieden zijne vertoogen bejegenden. Niet al leen werd aan zijn verzoek geen ge volg gegeven, maar het werd beant woord door allerlei ongepaste uitdruk kingen en plagerijen. Al sarrende werd opzettelijk zoo zwaar gedampt dat weldra de geheele coupé blauw zag van den rook. Ten einde raad zag de oude heer zieh verplicht de beide vensters te openen om lucht te krijgen, waardoor natuurlijk een vrij hevige tocht ontstond. Nu deed zich een zeer merkwaardig verschijn sel voor: dezelfde lieden namelijk die door de overtreding van het spoor- wegreglement tot dezen uitersten maatregel hadden aanleiding gege ven vorderden thans op hoogentoon op grond van dat zelfde reglement de sluiting van het venster aan de wind- zijde 1 Zij begrepen maar volstrekt niet dat de beste wijze om eigen rechten te waarborgen is de eerbiediging van de rechten van anderen! Natuurlijk werd nu ook aan hun verlangen geen gevolg gegeven omdat het ope nen der vensters het eenig middel was om de gevolgen van hunne bru-| tale reglementschending te neutrali seeren. Die brutaliteit zou echter nog verder worden gedreven want na een heftige woordenwisseling van beide zijden vielen de rookers door over het bagagerek te klimmen in de an dere afdeeling van het compartiment om met geweld het venster te sluiten. De oude heer en enkele andere rei zigers verzetten zich daartegen en zoo ontstond in de coupé een schermut seling waarbij de jongelieden zich niet ontzagen den ouden heer met ernstige handtasteiijkheden te be dreigen en de orde op voor de rei zigers zeer hinderlijke wijze werd ver stoord. Thans achtte een der mede reizigers dan ook het oogenblik ge komen om aan den onduldbaren toe stand, waarin het ruw geweld den boventoon voerde, een eind te ma ken door de noodrem te gebruiken tengevolge waarvan de trein tot staan werd gebracht en de beambten de coupé binnentraden om proces-ver baal op te maken van het gebeurde. Wij hopen dat de directie der H. IJ. S. M. nu eindelijk den tijd moge gekomen achten om in het vervolg zulke dingen te voorkomen door aan de bepalingen van het reglement op het vervoer gestreng de hand te hou den en een strafvervolging uit te lokken tegen hen, die het overtreden door te rooken in coupé's waarin dit niet mag plaats hebben. De namen der personen die zich in casu aan deze overtreding schuldig maakten zijn door de conducteurs opgeteekend. Het is dus uiterst gemakkelijk thans een begin te maken, te meer daar een strafvervolging door de bij komende omstandigheden hier ten volle is verdiend. lietisch Gasthuis overleden. Hij is dus het vijfde slachtoffer van den noodlottigen brand. Zondagmorgen zijn de lijken van vrouw Rosenstein en van de twee kinderen Nögewitz op het kerkhof te Zeeburg ter aarde besteld. 0>k is het lijkje van Mozes Rosenstein door twee doctoren op last der justitie ge schouwd. Vleescli of Vet? In de laatst gehouden algemeene vergadering van den Nederlandschen Slagershond werd besloten o. a. er op aan te dringen dat voortaan bij de veetentoonstellingen niet meer het vetste en zwaarste vee voor bekroning in aanmerking kome, maar integen deel dat vee, dat voor den slachter de meeste waarde heeften dat diens volgens de jury ook uit slachters zal bestaan. In het algemeen wenschten de voorstellers van deze wijziging in de tot dusver gevolgde mauier van be kroning, dat de landbouwmaatschap- pijen er toe konden besluiten hunne programma's van beoordeeling te wij zigen, zoodat deze geregeld worden naar de locale behoeften; en verder dat geen vee ter slachtveetentoon stelling worde toegelaten, dan tot zeker maximum-gewicht, terwijl als dan dit maximum tijdig bekend zal worden gemaakt. Ten slotte wensch- te men aan te bevelen om het be kroonde vee, ook na slachting te doen beoordelen, met opgave waar mede en hoelang gemest. Als aanbeveling voor het boven vermelde mogen in hoofdzaak gelden dat in tegenstelling met vroegere tij den tegenwoordig de runderen en varkens worden geslacht voor het vleesch en men zelden spek of vet met winst verkoopen kan. De kolos sale invoer van spek en reuzel o. a. uit het buitenland, heeft den prijs der inlandsche producten zoodanig gedrukt, dat geen enkele slachter vette dieren met voordeel kan ge bruiken. Hoewel nu het denkbeeld de wereld nog niet uit is, dat men door vetmesten roem behalen kan, is het toch een feit geworden dat dit voor de eerste belanghebbenden de slachters niet zoo is. De tentoonstellingen der landbouw- maatschappijen zijn daarom juist de plaatsen om te doen zien wat goed en wat onpractisch is. Alleen daar kan aanschouwelijk worden voorge steld welk soort slachtvee tegenwoor dig moet worden geproduceerd. Het ligt dan ook op den weg dier maat schappijen om te breken met de ge woonte dat juist de bekroningen steeds plaats hebben op dat vee, dat het minst voor slachtvee te gebruiken is. In verband met bovenstaande heelt de afdeeling Alkmaar van de Holland- sche Maatschappij van landbouw be sloten, aan de drie beste vette bees ten, op de Vrijdag, 16 Maart te hou den Alkmaarsche Paaschtentoonstel- ling aangevoerd, en door een jury van slagers aangewezen, premiën toe te kennen boven en behalve de prij zen, die door de gewone jury der tentoonstelling bepaald worden. slechten lettervorm was het woordje ,zij" afwezig, terwijl „God" hall af- esneden was, doordien het rand schrift zich niet in het midden van den rand bevond. In de meening van eene exceptie te doen te hebben, bekeken wij daar na nog eenige andere exemplaren van hetzelfde jaar en dus ook alle nieuw. En zie, overal dezellde fout, hier wat meer, daar wat minder. Waar nu het rijk voorgaat met zulke slecht afgewerkte geldstukken uit te geven, is Tiet daar wel won der, dat namaak zoo goed in circu latie kan gebracht worden? Het wordt, dunkt ons, meer dan tijd dat eens wat beter wordt toege zien, dat slechts goed afgewer1 geldstukken in omloop worden bracht. Een nacht in de kou. Op de onlangs vermelde klacht van iemand, wiens vrouw en kind buiten het veerhuis te Knollendam hebben overnacht, antwooidt de veerman aldaar het volgende in De Zaanstreek Naar men vernomen heeft, wordt in de couranten vermeld van het geen er gebeurd is bij den heer C. Stam, veermanta Knollendam op den nacht van 6 Februari 1894, met het stormachtig weder, toen er een dame. zekere A. G. met haar kindje over wilde en daar het geen vaarbaar wa ter was heeft men haar gezegd, dat zij maar naar tante moest gaan, eenige huizen verder, maar daar haar hart te hoog zit,had zij daar geen zin in. en dan had ze wel naar andere men- schen kunnen gaan, want ze lagen allemaal nog niet te bed en dat zij naar de dr loopen kan, niets van aan is, is, en men schrijft dat er drie man in huis is, niets van aan is, daar de» {heer C. Stam onder| dokters handen is en er niets van af wist kan men wel begrijpen dat wel overdreven is. K. S. naar Kwala Simpang opvoeren, het bemoeilijken van het binnenhalen van den paddi-oogst door met de Companie bevriende lieden, op grond dat ons bestuur geen recht had de gronden van Radja Silang aan anderen al te staan enz. Onlangs vervoegden eenige aan hangers van dat vijandige hoofd zich bij vier boven Kwala Simpang op het veld werkende vrouwen en deel den hun mede dat deze gebrek aan vrouwen had, zoodat zij hen naar zijn kamp hadden te volgen. Twee rden en werden op staanden voet vermoord, de beide andere gin- n toen met de aanvallers mede. Behalve de vijandelijk gezinde Ta- miangers wordt naar men on« meldt die afdeeling ook weder on veilig gemaakt door lieden uit Groot- Atjeh, waarvan er zich o. a. te Oepah ongeveer een honderdtal zouden ge nesteld hebben. Wij deelen dit echter onder voorbehoud mede, daar de be richten door inlanders aangebracht lang niet altijd juist zijn, en hun vrees hen dikwijls het aantal hunner vijanden doet verdubbelen. Gisteren vertrokken 75 man infan terie van hier onder kapitein Pieters Graafland en de le luitenants Muller en Munter, ter aflossing van het de tachement koloniale reserve dat te Kwala Simpan in garnizoen ligt. Van die koloniale reserve zijn intus- schen niet veel manschappen meer aldaar aanwezig, daar veel meer dan de helft reeds wegens ziekte werd geëvacueerd. Het laatstelijk uit Nederland aan gekomen detachement dier reserve is tijdelijk te Buitenzorg gelegerd, en het legerbestuur zal verstandig doen het daar vooreerst maar stilletjes te laten blijven om te acclimatiseeren. en niet naar pas opgerichte posten in streken als Tamiang te zenden, waar de accomodatie uit der zaak nogal te wenschen overlaat, en veel van de manschappen moet gevergd worden. is met de overige 21 man nog op Lombok en wordt op de volgende reis van dat stoomschip verlost. Ware de wind gunstig geweest, dan had althans eene kans bestaan om Straat Alas weder in te komen, doch ook dat bleek onmogelijk. Het barkschip Mary was tegen de volle waarde ver zekerd op Amsterdamsche beurspolis zoodat ae firma D. Co. bij de ramp geen schade lijdt. Vermoedelijk zal het schip wel als geheel en al verloren moeten worden beschouwd, want kort na de stranding stond het dek reeds geheel onder water. Het Loo. In het park van het paleis Het Loo zijn door den jongsten storm bijna 400 boomen omgewaaid. Een ongeluk Te Zuidwolde zou de 18-jarige zoon van den heer H. uit een oud geweer de lading halen. Terwijl hij hiermede bezig was, ging het schot af en trof hem dermate dat hij onmiddellijk stierf. Brand in de N. Kerkstraat te Amsterdam. Het derde kind van Nögewitz (Jo seph) is Zondagmiddag in het Israë- Valsche munt. Men schrijft aan de Tel. Het is zeker geen wonder, dat, nu valsch geld aan de orde van den dag is, men een weinig beter op zij n geld toeziet dan vroeger. Z jo bekeken wij tenminste een gulden met het jaartal 1892 en den beeldenaar van koningin Wilhelmina, eens nauwkeurig en kwa men tot de ontdekking dat dit n i e t valsche geldstuk, nu juist niet door goede afwerking uitmuntte. Waar wij van afwerking spreken, hebben wij speciaal het oog op het randschrift. Dit randschrift, was. slecht. Behalve Koloniën, MEDAN, 20 Januari. Tamiang. De Deli Ct.van den 17denschrijft: Er valt niet veel nieuws uit de noordelijkste afdeeling van dit gewest te vermelden, maar het nieuws dat er is, is niet erg gunstig. Ons kwam n.l. ter oore, dat te Ajer Tenang, een kampong aan de Tamiang-rivier tus- schen Kwala Simpang en Seroeway, eenige huizen door vijandelijke lieden zijn verbrand, en dat een paar Chi- neezen te Rant tu werden beschoten. En die van den 20sten: Zooals wij reeds berichtten, laat de toestand in die afdeeling nog veel te wenschen over, want volgens later ontvangen berichten werd behalve de kampong Ajer Tenang ook Menan- gini door onze vijanden verbrand. Het schijnt dus dat Radja Silang en Datoe Laksamana weder met meer kracht dan vroeger optreden. Dit blijkt ook nog uit allerlei kleinere feiten, zooals het beschieten van de sampans welke vleesch van Serocwnv Professer Molengraaff is dezer dagen te Batavia aangekomen om zich door voorafgaande studie voor te bereiden op den tocht door een deel van Borneo, waaraan hij binnen wei nige maanden zal deelnemen en die van de Westerafdeeling zal uitgaan. Met den gezondheidstoestand te Soerabaja is het- eer slechter dan gunstiger geworden. In de meeste huisgezinnen zijn koortslijders. De ziekte draagt hier en daar een kwaad- "g karakter; eene jonge dame werd er het slachtoffer van. In de kampongs is het sterftecijfer in de laatste dagen grooter dan gewoonlijk. Eiken dag ziet men kinderen ziek school huiswaarts keeren. Ook de mazelen heerschen in vrij hevige mate. De Marybevracht met zout, van Madoera naar Padang om de zuid gaande, kreeg bij den zuidelijken uit gang van Straat Alas tusschen Lom bok en Soembawa zulke ontzettend hooge zeeën met betrekkelijk weinig maar bovendien ongunstigen wind, dat het schip na weinige oogenblik- niet meer naar het roer luisterde en bij Kaap Ringgit, de zuidoostpunt van het eiland Ampenan, op het strand werd geslagen. De bemanning, bestaande uit 42 opvarenden, slaagde er in met de booten den vasten wal te bereiken en was gelukkig genoeg hare trouwens vrij schamele have, de inlandsche matroos doet niet veel aan overtollige kleedij, benevens eeni- gen mondvoorraad te redden. De schipbreukelingen vonden ten huize van een Sassaksch hoofd een gast vrij onthaal,volgens de mededeelingen van een deel hunner, de le stuurman met 17 matrozen, die door de Medan zijn afgehaald. De gezagvoerder van rlp - Maandag is het duitsch-russische handelsverdrag bij den duitschen Rijksdag ingediend. Zooal8 gemeld is heeft deduitscke bond der agrariërs Zaterdag te Ber lijn eene algemeene vergadering ge houden om zich afkeurend uit te spreken over het handelsverdrag. Dit heeft Maandag ook het onder werp ter bespreking gevormd op de algemeene vergadering van duitsche industrieelen ook in Berlija gehouden. Zij hebben zich beslist voor het ver drag verklaard, met de uitdrukke lijke bijvoeging weliswaar, dat het algemeen verbond der Duitsche in dustrie altijd overtuigd blijft van de gemeenschap van belangen tusschen landbouw en nijverheid. Nu echter Duitschland voor alle andere graan- uitvoerende landen de Duitsche graanrechten verminderd had, ging het niet aan, tegenover Rusland al leen de hoogere rechten te hand haven, waar dit toch uit staathuis houdkundige zoowel als politieke overwegingen onmogelijk was. Alle sprekers betuigden met nadruk hunne gezindheid, om ook in den vervolge rekening te houden met de belangen, welke zij met de landbouwers gemeen hadden, dat wil dus zeggen, voor zoo ver nog mogelijk is het protectionis me te steunen. Het Algemeen verbond vertegenwoordigt de belangrij kste nijverheidskringen van Duitschland. Het engelse ho Hooge rhu is heeft den strijd met het engelsche Lager huis voortgezet door in zijne zitting van Maandag het amendement door het Lagerhuis iu het wetsontwerp betreffende de verantwoordelijkheid der patroons gebracht, met 137 tegen 23 stemmen te verwerpen. Naar aanleiding van het gebeurde met de anarchisten in de laatste da gen in Engeland heeft Asquith in het Lagerhuis het volgende verklaard. Inden vreemde heeft de regeering een uitzettingsrecht, dat de Engel sche regeering niet bezit. In hun land verbannen, komen, dikwijls zon der waarschuwing van de betrokken regeering, van tijd tot tijd weinig begeerlijke en gevaarlijke individuen in Engeland. De Engelsche regeering oordeelt het nochtans onnoodig wij ziging te brengen in de wet, die vol doende is tot onze zelfverdedigingen tot het nakomen van onze interna tionale verplichtingen. Wij zijn be reid met andere staten samen te werken in alle practische maatrege len om sneller met anarchisten en dergelijke vijanden der maatschappij af te rekenen, maar meenen, dat tot ontdekking en bestraffing der mis daden het internationale streven moet bestaan in eene gestadige wisseling van inlichtingen en meer gemeen overleg tusschen de regeeringen en politieambtenaren der verschillende staten. Betreffende deze samenwerking van verschillende staten tot het beramen van maatregelen tegen de anarchis ten, lezen wii dat de belgische regee-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2