Yi:iikooi»i\(. Gemengd Nieuws. Wetgevende Macht. Burgerlijke Stand. Aangeboden betrekkingen inNederland. Mej. 11. TIMMER1UN-0TOBEEL VerkoBplokaa! Bakenessergracht. INBOEDEL, tief zal nemen. De fransche Kamer is Maandag nog niet gereed gekomen met de behan deling van het voorstel tot verhoo ging der graanrechten. De heerLéon gay hield eene uitvoerige rede ter bestrijding van het voorstel van den socialist Jaurès, die alleen den Staat het recht wil geven om invoerrechten te heffen en de graanprijzen elk jaar door de Kamer wil laten bepalen. De fransche regeering heeft een telegram ontvangen uit Soedan, waar in wordt gemeld, dat kapitein Joffre, die op weg is naar Tomboctoe, te Biafume is aangekomen. Den 28sten Febr. zal deze expeditie Tomboctoe kunnen bereiken. De goeverneur seint, dat hij geen nadere berichten uit Tomboctoe heeft ontvangen. Hij vermoedt daarom, dat daar niets bi- zonders is voorgevallen. Schilderijen blazen. Een Amerikaan Burdick geheeten, heeft te Londen proeven genomen meteen door hem uitgevonden penseel, dat den schilder niet alleen toestaat veel sneller te werken, maar ook en dit acht de uitvinder vooral voor portretschilders van belang zachte lijnen voortbrengt. Tot nog toe heeft men nog niet beproefd een olieverf schilderij met dit penseel te vervaar digen, doch de heer Burdick meent, dat ook dergelijke proeven volkomen zouden slagen. Het penseel is een blaaspijp, gevuld met waterverf of een ander vloeibaar kleursel; samengeperste lucht gele verd door een klein toestel, dat de rechtervoet in beweging brengt, drijft een straal verf uit de buis, die op het doek gericht wordt. De schilder houdt het penseel in de rechterhand, juist als een gewoon penseel, en drukt dan met den wijsvinger op een knopje waardoor hij de kracht en de dikte van straal naar believen kan regelen. De teekening verscheen verrassend snel op het papier en vertoonde bij zonder zachte lijnen. Emile Henry. De personen die deelgenomen heb ben aan het arresteeren van Emile Henry, toen hij, na het werpen der bom in') het café „Terminus" gevlucht was, zijn door den rechter van in structie te Parijs, beurt aan beurt, in verhoor genomen in tegenwoor digheid van Emile Henry. De juist heid hunner verklaringen werd door hem erkend. Een levendig voorval had er tus schen Emile Henry en Etienne, be ambte bij de westelijke spoorweg maatschappij plaatsDeze verhaalde in zeer gematigde termen, dat op het oogenblik, waarop hij den) misdadiger zou grijpen, deze d bout portant eene revolver op hem afschoot, en wijzende op zijn vest, dat de kogel doorboord had, zeide hij dat Henry, zooj hij een weinig hooger gemikt had, hem in de borst zou getroffen hebben. En, antwoordde de anarchist, wat zou het gedeerd hebben, indien gij daar getroffen waart? Dan zoudt ge mij hebben ge dood, was het antwoord van Etienne, I woedend geworden. En wat dan? sprak Henrywe der, zoo bedaard mogelijk. Gij zijt een ellendeling, beet Etienne hem toe. Het spijt mij, hernam Henry weder, dat ik geen beter revolver had; want het zou mij geen kleine voldoening zijn geweest, met u ver geleken te worden in de Morgueik levend, gij dood. Dit ten bewijze, wat er ook nu nog |in het gemoed van den anarchist- pondgaat. I De rechter van instructie maakte peer verstandig een einde aan dat Iverhoor om van die taal van den ■anarchist jegens een braaf man be- Ivrijd te worden. Anarchisten. Zondag is een poging gedaan om iet politie-bureau in de rue du femple te Parijs in de lucht te doen diegen. Niettegenstaande er voort- lurend agenten, in het gebouw zijn, vas beneden aan de trap, onder de vachtkamer der agenten, een helsche nachine geplaatst, gelijk aan die van Saillant en Henry. De bom werd bij iet aanvegen van de lokalen door 'en jongen gevonden, en met een «presselijk daartoe ingericht karretje jaar het stedelijk laboratorium ver- toerd on onderzocht te worden. I Maandag begon te Greenwich de Beschouwing van Bourdin, den anar- pist, die door zijn eigen bom werd pdood. De identiteit van het lijk |erd door den broeder van Bourdin Jvestigd. I Terwijl de gezworenen de plaats het ongeluk was voorgevallen, J oogenschouw namen, klom een ■ansch anarchist op het hek van het park en riep: „Leve de anar chie Vervolgens begon hij een toe spraak tot de aanwezigen te richten toen de politie hem beval op te hou den, liet de man zich in ongepaste bewoordingen over den minister van binnenlandsche zaken uit. Keizer Wilhelm te Frie- drichsruh. Groote toebereidselen waren! Maan dag te Friedrichsruh gemaakt voor de feestelijke ontvangst'van den kei zer. Het station was overladen met guirlandes en vlaggen tusschen het station en het kasteel waren een aan tal eerebogen opgericht, en tusschen de boomen van het kasteel waren rijen van veelkleurige lampions aan gebracht, om des avonds hun fan tastisch licht te verspreiden. Prins Bismarck en zijne gemalin, die beiden eene uitstekende gezond heid genieten, hadden des morgens al deze toebereidselen in oogenschouw genomen en herhaaldelijk hunne vol doening betuigd. Daar het bezoek uitsluitend den oud-kanselier gold, had de keizer ver zocht dat alle ovatiën en betoogingen achterwege zouden blijven; ook moest het station gesloten blijven voor het publiek. Er waren een groot aantal dag blad-correspondenten overgekomen dezen moesten tot hun teleurstelling vernemen, dat de paleisbeambten de strenge order hadden, der pers geen inlichtingen te verstrekken. De keizerlijke trein kwam op den bepaalden tijd, 5.58, aan en reed door tot den overweg bij het kasteel. Hier wachtte Bismarck, in de uniform der kurassiers en met zijn nieuwen grij zen mantel om, in gezelschap van zijn lijfarts prof. Schweninger en zijn secretaris dr. Chrysander, den keizer op. De keizer ging naar Bismarck toe en schudde hem de hand; daarop begaf men zich naar het kasteel. Ook van de zijde van het publiek was de begroeting zeer hartelijk. In het kas teel werd de keizer ontvangen door prinses Bismarck; hij bood zijner gastvrouw den arm en geleidde haar in het salon. De keizer droeg de uni form der marine. De illuminatie was schitterend. Bij het diner zat de keizer tusschen prins en prinses Bismark, met wie hij een levendig gesprek voerde. Precies om 9 uur begaf de keizer zich, begeleid door prins Bismarck en door de duizenden toeschouwers met geestdrift begroet, naar het sta tion, waar hij zijn gastheer herhaal delijk de hand echudde tot afscheid. Om 9.8 zette de trein zich in bewe ging. Eea lastige huurder. Een klein gezet heertje met een juviaal gezicht en een mager mannet je met lange haren en levendige oogen stonden dezer dagen te Berlijn voor den rechter. „Ik" zei de eerste „behoor niet tot die menschen, die zich om elke kleinigheid tot den rechter wen den, maar het gaat nu te ver, ik wil niet met mijn eigen huis in de lucht springen. Als mensch geniet mijnheer hier mijne hoogachting, maar als huurder wil ik hem niet langer in huis hebben. Derhalve eisch ik ver nietiging van het huurcontract." „Heeft uw huurder gepoogd het huis in de lucht te doen springen vroeg de rechter. „Neen dat niet, maar toch ver beeld u voor een paar maanden vond hij een bed uit, waaraan een automatische wekker was verbonden die den slaper om zes uur geregeld zou wekken. De wekker was voor treffelijk, maar het duurde eiken keer wel twaalf uren, voordat het in strument weer tot staan kon worden gebracht. De vrouwen bij mij in huis vielen flauw en een dokter, die bij mij woont, zei direct de huur op. Toen vond hij eene ladder uit, die bij brandgevaar uit de derde verdie ping op straat kon worden neergela ten. Deze ladder was ook zeer goed, maar op een goeden dag viel zij naar beneden en verbrijzelde het glazen dak der binnenplaats. De schade werd vergoed ging de welbespraakte huiseigenaar voort maar wie vergoedt mij den schrik, dien ik uitstond, toen hij den vol genden dag zijne vensters met ben- gaalsch vuur verlichtte endeed,alsof er brand was Om de ladder te be proeven, ging hij in zijn nachtklee- ren daarlangs op straat. De geheele buurt kwam in opschudding." Toen de rechter den huurder het woord gaf, begon deze met te wijzen op de ondankbaarheid, waarmede de wereld de uitvinders bejegende, maar het nageslacht zal hen daarvoor scha deloos stellen. Zie eens hier, mijn heer de reehter hier is het model van een nieuwe Pickelhaubdie te ven gebruikt kan worden tot kook- ketel, waschkom en schrijftafel in het kamp. Bovendien is op de punt nog een bliksemafleider aangebrachtmaar het huis van dezen heer kan ik niet verlaten, omdat ik daarin mijn kapi taal heb belegd. Met toestemming van den eigenaar heb ik in de keu ken een werktuig geplaatst, waarmede ik mijn eigen gas kan maken en dat kan ik niet in den steek laten." „En toch moet hij weg ging de andere voort hij maakt ook bom men. Wij loopen eiken dag gevaar, dat het geheele huis in de lucht zal vliegen." „Eene aardigheid antwoordde de uitvinder een nieuw soort knal- bombons, die in de kamer ontploffen zoodra het er erg warm wordt. Een aardige verrassing wanneer men men schen bij zich heeft." „Maar nij heeft mij een van die dingen in den zak gestoken, zoodat dat ontplofte toen ik in mijn koffie huis skat speelde." „Dat was uw eigen schuld, waarom zijt ge er ook op gaan zitten. De ont ploffing geschiedde alleen door de wrijving. Ik ben nog niet zoo ver met mijne uitvinding, dat de bom- bons alleen reeds door de warmte ontploffen. Ik ben nu bezig met een werk tuig, dat tegelijkertijd voor tent, re genmantel en boot kan gebruikt wor den." De rechter stelde ten slotte voor, dat de huurder zou beloven voortaan geen gevaarlijke proeven meer te zullen verrichten. De uitvinder be loofde dit en de huiseigenaar nam daarmee genoegen, zoodat beiden in de beste verstandhouding huiswaarts keerden. De Paus. Tot sluiting van zijn jubilee-jaar heeft de paus Zondag een groote mis gevierd in het Vaticaan. Omstuwd van kardinalen en bisschoppen werd de paus op de „Sedia Gestatoria" voor het altaar gedragen. De menigte naar schatting 50,000 personen juichten den Heiligen Vader warm toe. Het geheele corps diplomatique woonde de plechtigheid bij. Na de mis zette Leo XIII het „Te Deum" in, dat door de aanwezigen verder gezongen werd. Gedragen op den zetel gaf hij den apostolischen zegen. Bij zijn vertrek weerklonken daverde vivats. De orde werd uitstekend gehand haafd. De paus zag er goed uit, met luide, hoewel bewogen stem sprak hij de zegeningsformule uit. Sacharjin. De beroemde Moskousche genees heer Sacharjin die den Czaar gedu rende zijn jongste ziekte behandeld heeft, is in geheel Rusland be kend om zijne eigenaardigheden. Wanneer hij een zieke zal komen bezoeken, moeten in diens woning buitengewone toebereidselen getroffen wordenalle honden moeten verwij derd, alle klokken stil gezet, alle deu ren wijd geopend worden. Bij zijn binnentreden begint de hoogleeraar zich langzaam uit te kleeden, zijn pels laat hij in de eerste kamer ach ter, zijn overjas in de volgende, de overschoenen in de derde, enz. Van de bezorgde bloedverwanten eischt hij een volmaakt stilzwijgen, hij wil hun stem slechts hooren wanneer zij op zijne vragen moeten antwoorden en zelfs in dit geval mogen zij niet meer dan „Ja" of „Neen" zeggen. Professor Sacharjin houdt er een theorie op na, waarvan hij als het grondbeginsel opgeeft„Rust, voordat ge moede wordt." Vandaar, dat hij om de acht of tien stappen gaat zitten. Hij gedraagt zich tegenover geneesheeren, die hem onbekend zijn, op een wijze, die hem bij hen zeer gevreesd heeft gemaakt. Een jaar of acht geleden werd zelfs een soort openbare beweging tegen hein op touw gezet, waaraan een honderd dokters deelnamen. Ook in de pers bespeurde men de teekenen van den opkomenden storm. Deze werd echter op de in Rusland gebruikelijke wijze onderdrukt. De goeverneur-generaal van Moskou, prins Dolgoroukoff, liet den uitgever van het geneeskundige blad, dat artikelen tegen Sacharjin bevatte, bij zich komen en zeide hem, dat hij Moskou binnen 24 uren zou moeten verlaten indien hij nog een enkel woord over Sacharjin liet drukken. De groote geneesheer legt echter zijne zonderlinge gewoonten af, zoo- dra hij aan het bed van den patient staat. Dan is hij uiterst beleefd en zachtzinnig, hij onderzoekt nauwkeu rig en ijverig en behandelt den zieke uitstekend. Zijn raad is steeds met zooveel goed gevolg ingewonnen, dat men gelooft, dat professor Sacharjin 6,000.000 waard is. Stoomvaart barichtsn. Het stoomschip Prins Hendrikvan Amst. naar Batavia, arriveerde 18 Fe bruari te Padang. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, arriveerde 18 Febr. te Southampton. Het stoomschip Prinses Amaliavan Batavia naar Amsterdam, arriveerde 19 Febr. te Genua en zette denzelf den dag de reis voort. Het stoomschip Obdamvan de N. A. S. M., arriveerde 17 Februari te Newyork. Het stoomschip Edamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar New york, passeerde 19 Febr. des voorm. 1 u. 20 m., Lezard. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 20 Februari. Per telegraaf. De heer Conrad kreeg verlof tot eene interpellatie aan den minister van Waterstaat over den toestand van het strand en de zeewering te Scheveningen. Daarna begon de Kamer aan de behandeling van de artikelen der kieswet en wel met artikel 3 dat het voorzien in eigen onderhoud als ken- teeken van geschiktheid en welstand aanneemt. De heer JE. Mackay stelde hier tegenover met den heer Van Alphen een amendement voor om het zijn van hoofd van een huisgezin of daar mede gelijkgestelde aan te nemen als bewijs van welstand, hetgeen hij breedvoerig toelichtte, onder uitdruk kelijke verklaring dat hetgeen huis manskiesrecht beoogt en dus geen an ti-revolutionair karakter draagt. Het wil het kiesrecht geleidelijk uitbrei den door aanneming van het beste welstandsteekende eigen woning of haard. De heer Van der Kaay kon vooral nog geen vrede nemen met het aan merken van een klein welstandsteeken als bewijs van geschiktheid. De heer Ro'êllna opgemerkt te hebben dat uitstel der behandeling, bij de natie geen ontevredenheid heeft gewekt, hoopte dat de Reg. het ont werp voor hem aannemelijk zou maken, door het welstandsteeken mee in overeenstemming te brengen met den grondwettigen eisch en betuigde sympathie met het kiesrecht aan ge zinshoofden in welke qualiteit ligt een vermoeden van welstand en ge schiktheid, tot bewijs waarvan in het stelsel van de Reg. echter de schrifte lijke aanvraag onmisbaar blijft. De heer Veeyens bestreed in het amend.-Mackay vooral de uitsluiting van commensalen en inwonende be dienden en hechtte minder aan de uitsluiting van inwonende zoons. Overigens vreesde hij groote adminis tratieve willekeur van dat stelsel. De heer Reekers motiveerde zijn stem tegen het artikel op grond van de voorziening 'in eigen onderhoud dat geen kenteeken van welstand is. Wel zal nij voor het amendement-Mackay stemmen, zonder zich te verbinden daarom voor de wet te stemmen. De heer Levy bestreed het amend.- Mackay daar de kwaliteit van te zijn gezinshoofd geen kenteeken is van geschiktheid en welstand. De heer Hintzen blijft van meening dat de grondwet niet toelaat een uit breiding als nu is voorgesteld waar bij onbevoegden niet uitgesloten wor den. De heer Heldt bestreedt het amend.- Mackay op practische gronden, voor al dat dit kiesrechtbeperking is voor ongehuwden en voor lodgers. Bevallen: 18 Febr. K. Poel manWitte d. - 19. E. Kensen van Duijn z. - L. de WitBakkeri d. M. F. van Deursenv. Duiven-: bode d. - J. S. HolsterHeuner d. 20 B. J. van SlootenMeijland d. Overleden: 18 Febr. S. Prosee 2 md. z. Oranjestr. - P. H. Hartel 2 j. z. Jacobijnestr. - 10. A. J. Scheer lings 7 j. d. W. Heerenst. - W. Sie- verdingFennis 73 j. N. Spaarnw.str. FAIAIILJ EB ERICH TEN. Bevallen: 18 Febr. Mevr. Hop perus BumaTer Haar z., Leeuwar den. - L. H. C. E. F. ScholsRutjes, d., Amst. - E. C. C. SchogtPalthe d., (sinds overleden) N.-Amstel. -M. van EmrikVerveer d., Brussel. Overleden: 11 Febr. C. A. Rou- kensTheunissen 44 j., den Haag. 14. D. M. HerderscheeHerderschee 50 j., Londen. 15 J. Wegener, Amst. - J. M. Baert jd. 85 j., Alkmaar. 16. G. C. ArentzenVan Westerbeek Manschot 77 j., Aalten. - J. Gelly Lz. 74 j., Zutfen. 17. Wed. J. Rittner Bos Loeff Schuphoven 68 j., Leiden. - A. de Vries 80 j., Oud'Loosdrecht. - G. M. Klrjweg jd. 61 j., de» Haag. - Wed. G. C. SlotHoekzema 90 j., Gro ningen. 18. A. F. van Beek 83 j., den Haag* - M. van BieneVan Biene 60 j., Amst. - A. KwantesPloeger 54 j. Assendelft. - J. Mars jd. 69 j., Am sterdam. Aan Oeabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnee buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Jnff. R K. v, huish 'B gr. t doch. m. kl. inwon, person, voll. opg. ook v. verl. sal. 2. Beach, borgerj. iu ïl. getin met een schoolg. kind te 'sGrav. Mei of Aug. liefst bov. 80 j. goed kimn naai. in finish. bebulpz. te zijx. en m. kind. kunn. o ng aanv. tchr. of per-. 8' Jnffr. P. G. aan naaischool v. onverm. 1 Mei gch op hoog'e v. linnennaai geen mach. werk, sal f2 0 en v-ijo won. onderwijsu'en 2 12 ©n 25. 4 Bosch. jon*ra.n op bireau voiral v. adm, werk zeer goed kunn. stellen oud leerl. 5 j. c. H B. S. gjm ef polyt sch. sal. f800 af 1000. 5. Songra. op fabr. v. kant. wer-.z. vooral g. ka n. rek 6. Rciz. v. mede-art. sal. f 1200 ro ate hoofdz. *mst en Z-H. Brab. en l.imb. prima ref. en m. mannfac'.uriers bek. d'scr verz. 7. 2 o, z chl. voort. v. bur. en teekenw. om later bij belaugr. werk toez. te hout. spoedig opg. red, tal. MARK TNIEUWS. Amsterdam19 Febr. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen fl,70 a 2,10, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers fl,40 a 1,50, Zeeuwsche Spuische Jammen f 1,80 a 2,20, dito Flakkeesche f 1,80 a 2,Geldersche blauwe fl,60 a 1,80, Katwijker Zand f0,a 0, Noord wij ker Zand f0,aO,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0,dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Alkmaar17 Febr. Ter veemarkt aan gevoerd 0 vette kalveren, 58 nuchtere dito, 69 schapen, 0 lammeren, 0 vette varkens, 68 magere dito, 160 biggen, 6 bokken en geiten, 0 kleine bokjes, 7 koeien, 0 ossen, 6 paarden, 0 ven lens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren fa nuchtere dito f4 a 12, schapen f10 a 18, lammeren f0,a 0,magere varkens f 16 a 19, biggen f 7, a 12,50 ezel f a bokken en geiten f 2, a 6,kl. bokjes f0,aO,koeien f 130 a 170, ossen 0. paarden f 60 a 150, veulens a allen per stuk, vette varkens a ct. per Kg. ADVERTIÏNTIÜN. Bij dezen betuig ik mijn wel- gemeenden dank voor de tal rijke blijken van deelneming en vriendschap', ondervonden bij het overlijden van mijne ge liefde Echtgenoote. G TIMMERMAN. Haarlem, 20 Febr. 1894. Voor de vele bewijzen van belangstelling bij de geboorte van onze Dochter ontvangen, betuigen wij onzen hartelijken dank. J. A. van dbb BOOM. C. E van dbb BOOM Wabnibr. Haarlem, 20 Februari 1894. op Dinsdag 27 Februari, dez morgens ten 10 uur, in het Op last van den WelEi. Gestr. Heer Mr. KRONENBERG is de Makelaar N. D. DE LEUR voorne mens, ten overstaan van den Notaris W. K. LOEFF, te verkoopeD, een gedeelte van een net onderhouden waarbij voorkomen een goed toon gevende P.anino, mahon. Cilinder Schrijfbureau, een zoo goed als nieuwe Badkuip met Kachel, goed gevulde BeddeD, Ledikanten met Spring en Kapok Matraseen, Tê'.e- h-Tête met 8 Stoelen, R inde-,Ovale-, Speel-, Wasch f-n Keukentafels, een Kamer.chut, 5 Bladen, 2, 3 lichts Gaskroon, Wenhamlamp, IJzeren Stoel met 3 kus.ene, 20 stuks zin ken Tobbee, Jaloseieén, Koper, Ver lak t-T.n-Blik Keakengereedi chap, eenige Boeken in prachtband, 200 rol Behangsel, eenige fl. rooden Wijn en Frambozen en Bessen. Voorts Goud n en Zilveren voorwerpen waarbij een Armband met Juweelen. Te zien Maandag 26 Februari, van sf 10 tot 3 sur.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3