NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang, Maandag 26 Febrnari 1894. No. 3267. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37$. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-4:, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L, DAUBE Co., JO-HN F. JONESSuccParijs 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem24 Februari 1894. Museum van Kunstnijverheid. Deze week werd de verzameling lederwerken in het Museum van Kunstnijverheid o. a. aangevuld door een interressante inzending boekwer ken voornamelijk ;uit de 16de eeuw van HH. kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. Edam. De collectie oude messen heften en het werk van de leerlingen der school voor Kunstnijverheid zijn nog ten- Des Zondags is de toegang vrij. Naar ons ter oore komt is door den heer H. van Breemen Hzn. een nieuw voorstel aan het gemeentebestuur in gediend tot afkoop van hem toebe- hoorende erfpachtsrecht van het ter rein „de Phoenix". Details zijn ons voorshands onbe kend, maar zeker schijnt het dat het nieuwe voorstel voor de gemeente zeer billijk is en haar niet, zooals het voorgaande plan, bindt aan beper kende bepalingen. „Bilderdijk". Bij den tooneel wedstrijd, uitge schreven door de rederijkerskamer „Door eendracht, Nut en Genoegen" te Westwoud, tot viering van haar 20-jarig bestaan, behaalde de Kamer „Bilderdijk" alhier den derden prijs, een zilveren medaille. De vordering ontzegd. De Hooge Raad te Amsterdam ontzegde Vrijdag aan den heer A. H. P., makelaar alhier, zijne tegen den Staat ingestelde vordering tot van, ƒ1025, als vermist uit loor eischer per post aan de Utrecht- Hypotheekbank verzonden aan- ;eteekenden brief. De Valache Munters. Vrijdagavond werd door VanLiers ooneelgezelschapin|onzen|schouwburg stuk opgevoerd, dat den boven- 'ermelden titel droeg. Wie er mochten zijn heengegaan de verwachting een fantastische ertooning te vinden waaraan de val- che bankbiljetten-zaak ten grondslag die zullen teleurgesteld zijn ge weest. „DeValscheMunsters" was niets dan de vertaling van een engelsch bloed,- moord- en verraaddrama en heeft met de treurige bankbiljetten- historie niets te maken. Het publiek was zeer slecht opge komen, bijna alle rangen verkeerden in een woestijntoestand, waarbij de toehoorders de oasen vormden. Dat er niettemin met courage werd ge speeld valt niet te ontkennen, hoewel zoo nu en dan het praten achter de coulissen wat al te hoorbaar was. Het ketsen van een pistool bij een moordaanslag was een ongeluk, maar wanneer een acteur zegt tot een an der: „ik volg u", maakt het een wonderlijken indruk wanneer hij on middellijk daarna vóór hem uit de kamer verlaat. I e Willielminabron. Op uitnoodiging van Commissaris sen der Staalwaterbron in de Haar lemmermeer kwamen heden, Zaterdag middag te een uur een aantal ver slaggevers en correspondenten van g- en weekbladen in het kantoor der Maatschappij aan het Donkere Spaarne bijeen, om vandaar per as te worden gebracht naar de bron zelve, waar de nieuwe installatie feestelijk zou worden ingewijd. Bijna alle Commissarissen waren aanwezig. De gebouwen, met groen en vlaggen versierd, gaven een recht feestelijken indruk, nog verhoogd door een rede van den voorzitter van het College van commissarissen, den heer dr. S. Posthuma. Gezamenlijk bezocht men daarop de verschillende lokalen. De oude hoeve is verbouwd en bijgebouwd, zoodat men er flinke lokalen in heeft kunnen maken, die dienen tot vullen, bewaren, plakken, pakken, spoelen en expedieeren. In het vullokaal bevin den zich de machinerieën, tot het opbrengen van het water en inbren gen van koolzuur. Ook de omgeving van de bron is nu heel wat verbeterd en verfraaid sedert wij haar het laatst zagen. De primitieve toestand van toen is zeer veranderd. De bron wordt nu afgeleid in een bassin waaromheen een kiosk is gebouwd. Het spreekt vanzelf, dat wij jhet water eens moesten proeven. Meer dan ooit trof ons de reeds uit zulk een oppervlakkig proeven duidelijk blijkende kracht van het gehalte aan ijzer en aan keukenzout, welke deze bron in korten tijd reeds zulk een succes heeft verschaft. Of is het niet merkwaardig, dat van dit nog zoo korten tijd bekende water, in de vo rige week alleen zevenduizend fles- schen zijn verkocht? Commissarissen zullen dan ook aan de algemeene vergadering van aan deelhouders 'voorstellen, het dividend te bepalen op vijf percent, een uit stekend resultaat vooral voor een eerste jaar, dat noodwendig grootere onkosten vereischt, dan latere jaren. Eerst laat in den namiddag en kort voor het ter perse gaan van dit nummer, waren wij in Haarlem terug. Vandaar, dat wij nu met een be knopte mededeeling moeten volstaan en in het volgend nummer iets meer van ons bezoek zullen mededeelen. Marktberichten. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer 22 Fe bruari 1894. Witte tarwe f5.a f 5.75, Zomer ristarwe f 4.75, a f5.Rogge f4. a f 4.25, Haver f 6.75, a 7.75, Cheva- liergerst f5.f a f'5.25, ;Wintergerst f4.20, a f4.50, Duiven boonenf6. a f 6.30, Paardenboonen f 5.a f 5.50, Bruinen boonen f 0.a f 8.25, Groe ne erwten f 5.50, a f 6.30, Kanariezaad f7.10, a f8.25. Bij belfonds. Door den predikant en kerkvoog den der Ned. Herv. Gemeente te Zand- voort is opgericht een Bij belfonds, ten doel hebbende het aanschaffen en onderhouden van bijbels en ge zangboeken in de Ned. Herv. Kerk aldaar. Het doel tracht het fonds te berei ken door vrijwillige jaarlijksche bij dragen van minstens f0.25 en giften in eens, als [ook door collecten enz. Visscherij. Vrijdag kwam te Zandvoort aan de bomschuit Z. V. 10, stuurman W. Paap, met eene partij tong, schol en tarbot. De besomming bedroeg f71. De prijzen der viscb waren tong f 0.30 tot f 1, schol f0.30 tot f0.4o en tar bot f3 tot f7 per stuk. Kiesrecht. In de zitting van Vrijdag der Tweede Kamer hield de heer Everts zijn maiden-speech met een betoog over de ongrondwettigheid van het voorzien in eigen onderstand als ken- teeken voor de vereischte mate van welstand. De heer Lieftinck liet in eene boeiende rede al de verschillende bestrijders en amendeerders der kies wet op lang niet malsche wijze de revue passeeren. De heer Heemskerk wees er op, dat om welstand en geschiktheid bij iemand tei kunnen aannemen, het slechts noodigi is dat die in zijn stand zich kan staande houden. Hij redeneerde ook hoe de nu op handen zijnde uitbreiding zich con sequent aansloot aan die van art. 7 add. art., waar ook diezelfde metho de gevolgd is, maar de standen, die in aanmerking komen, beperkt zijn. Thans is de tijd gekomen het kies recht uit te breiden tot den stand der werklieden en moet het verleend worden aan allen, die "zich in dien stand staande houden. In dezen zin heeft men volgens hem de uitdrukking, finale kiesrecht- uitbreiding, te verstaan. De heer Heemskerk pleitte voorts voor het amendement-Mackay en vooral voor het vervallen van de schrijfproef; hij hoopt, dat de regee ring meegaande zal willen zijn. Werkelijk schijnt het meer en meer noodig dat de regeering, wil zij de kiesrechtuitbreiding in een veilige haven brengen, toegeeflijk zij tegen over hen, die zich genegen toonen de goede zaak te bevorderendat zijn in de eerste plaats de meest vooruitstrevende twee derden deelen der anti-revolutionaire partij en voorts diegenen onder de liberalen, die, zooals bij voorbeeld 's ministers oude en beproefde aanhanger De Meijier, hem niet dan hoogst ongaarne af vallen, maar wie het toch te zwaar valt voor de wet, zooals ze thans wordt voorgesteld, te stemmen, mee- nende dat die met den geest van de grondwet niet te rijmen, en ter goe der trouw voor hen dus niet aan nemelijk is. Hij ging de verschillende feiten na die art. 4 als bewijzen van het voor zien in eigen onderhoud stelt, maar vond geen van allen als bewijs daar voor voldoende; geen wanbetaler der bolastingen te zijn, niet verhuisd zijn sedert 3 maanden, niet veroordeeld zijn wegens bedelarij, [terwijl het met-bedeeld zijn voor hem niets af doet omdat het reeds een door de grondwet gestelde, vereischte is. Ei genlijk zou hij wenschen dat aan slag in de belasting en een woning van zekere huurwaarde werden ge vorderd, maar hij begrijpt wel dat de minister daar niet [aan wilhij zou echter genoegen nemen met eenige meor beteekenende waarbor- a ivoor continuïteit van woning, alsook daarvoor dat die woning wer kelijk den naam van woning ver dient. In zoover is er dus werkelijk eenig verband tusschen zijn wenschen en die van de heeren Mackay en Van Alphen. Door den heer Heldt werd de be paling bestreden van den driemaan- delijkschen woninghuur, die inder daad het gebrek heeft van tegelijk te weinig en te veel beperking to geven, of die, met andere woorden, zeer ongelijk werkt. Hoe zij in som mige gevallen al te streng kan wer ken, werd door den heer Heldt aan getoond. Doch ook het amendement- Mackay kon hem in dit opzicht niet bevallen, omdat het een te scherpe tegenstelling maakt tusschen hen, die [geen en die een bedrag hoe ge ring ook, in de belostingen betalen. Al de amendementen werden door den heer Heldt achtereenvolgens be sproken en bestreden. Vooral^ die van de heeren Levy en Roëll. Alleen de poging van den heer Gerritsen om bij de onmogelijkheid een on derscheiding te maken tusschen wan betalers uil onwil en uit onmacht, geen van beiden groepen het kies recht te onthouden had zijn volle sym pathie. Het Vrijdag verschenen amende ment van de heeren de Kan ter en Viruly werd behalve door den heer Heldt ook doorj den heer Lieftinck bestreden, die uitsluiting wegens dronkenschap [en wat daarmee sa menhangt goed zou keuren mits men op diezelfde wijze consequent kon doorgaan en allerlei andere leelijke zaken ook met onthouding van k ies- recht kon straffen. Prof. Lintelo, baron de Geer be sloot den middag met een pleidooi tegen de grondwettigheid van art. 4. Nu eenmaal ivoorzien in eigen on derhoud het kenteeken is, moet men volgens de grondwet het kiesrecht toekennen aan allen die daaraan vol doen en mag men niet in art. 4 nog personen uitsluiten op gronden die met het voorzien in eigen onderhoud niets te maken hebben, zooals het feit dat men te eeniger tijd uit den dienst is verwijderd of niet aan de militie i heeft voldaan, of sedert kort verhuisd is, wat in den regel althans, zegt jprof. De Geer, om andere rede nen geschiedt dan ,nit onmacht om in zijn onderhoud te voorzien, of last not least, omdat men de schrijf kunst niet machtig is. Aanvaring Het stoomschip Sirim is uitgaande door mist tusschen Amsterdam en Zaandam in aanvaring gokomenmet een sleep tjalken waarvan er twee zwaar beschadigd werdenslechts één daarvan bleef drijvende op de lading

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1