FraoscM tain, mummw. Voor f 1,50. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. KENNISGEVIN G. Predikbenrten der Ned. Herv. Kerken B00KWSBST en Hoofdkaas, T. A. DOJNJNEE, IIAARIEMSCHB STOOMVERVERIJ CHEMISCHE WASCH - INRICHTING. JULIUS WULFF Co. Kerkboeken Haring eten is gezond. P.C. KLUUT Co., Zijden Stollen, 't Is Ongehoord plaatsen van Taine en de Mazade. Voor den eerste-; zetel waren vier candidatenZola, Henri Houssaye, Leroy-Beanlieu en Montaigu. Men heeft vijfmaal gestemd,maar zonder tot een resultaat te komen De verkie zing is verdaagd. Zola heeft niet ééne stem gehad. Voor den tweeden ze tel waren meer candidanten; Verlaine, Zola, José Marie de Heredia, Francis Charmes en Imbert de Saint-Amand. Bij de vijfde stemming werd Heredia met 19 stemmen gekozen. Zola heeft gehad: eerst 9, toen 10, toen 11, toen 7 stem men. Heredia is in 1842 op Cuba gebo ren en in Frankrijk genaturaliseerd. Na in verscheidene tijdschriften son netten te hebben gepubliceerd, heeft hij deze vereenigd en aangevuld tot den bundel „Les Trophées". Zaak-Kalma. Voor het gerechtshof te Leeuwarden werd Donderdag behandeld een hoo- ger beroep, ingesteld door den officier van justitie te Assen van een vonnis der rechtbank aldaar, waarbij J. J. Kalma, 28 jaren, student in de medi cijnen te Groningen, is vrijgesproken van het hem ten laste gelegde mis drijf van opruiing in het openbaar tot een strafbaar feit, als zijnde niet overtuigend bewezen verklaard. De adv.-gen. jhr. mr. F. van Pan- huijs, vorderde 4 maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. P. J. Troelstra, trachtte aan te toonen, dat het door beklaagde gesprokene niet doelde om op teruien tot strafbare daden. Uitspraak over 14 dagen. Koloniën, BATAVIA, 24 Januari. Het bericht omtrent het gevangen nemen van eenige inlanders, die fa natieke bedoelingen schenen te heb ben, kan de J.-B. hiermede aanvullen, dat de hadji, die er bij was, van Tjampea kwam en groene sabeltjes als amuletten trachtte te slijtendat de papieren, die bij hen werden ge vonden, bij onderzoek door dr. Snouck Hurgronje bleken te zijn een geschrift dat over menschenmin handelt en dat de lieden niets kwaads in het schild voerdende hadji j zal wegens het verkoopen van amuletten worden gestraft. De geheele zaak heeft dus niets te beduiden. Dr. S. H. is inde gevangenis geweest om de verdachten te ondervragen. Eergisterennacht kwam de gezag voerder van een met petoleum ge laden, ter reede van Tandjong Priok liggend duitsch barkschip, de Hyon, de hulp der politie inroepen tegen de bemanning, die tot muiterij was overgeslagen en hem had mishandeld. De onder-havenmeestér, een officier en 15 mariniers van het wachtschip, en de tweede waterschout begaf zich met de noodige oppassers naar boord en nam acht matrozen in bewaring, onder wie een Nederlander, die ver leden jaar in Mei in New-York van de Van Soeijk bleek gedeserteerd te zijn en onmiddellijk aan het wacht schip werd overgegeven. Bij het voorloopig onderzoek, dooi den duitschen consul-generaal inge steld, bleek de bemanning genegen den arbeid weder te hervatten mits de tweede stuurman van de rol werd afgevoerd, omdat deze verscheiden en harer op reis met eene geladen re volver gedreigd had. De gezagvoer der, die eveneens voor dit verhoor was opgeroepen, moest na een uur wachtens door den schout in be schonken toestand uit eene restaura tie in de benedenstad gehaald worden. Uit Padang komt een gerucht, zegt het Soer. Handals zouden de Ombilien-kolenmijnen reeds over 3 Vs jaar uitgeput zijn, maar tevens dat de hoofdingenieur Yzerman in Rau kolen van goede qualiteit zou hebben gevonden. Van den resident van Probo- linggo zijnde volgende mededelingen ontvangen Volgens rapport van den contro leur van Soekapoera vertoonde de Bromo sedert den morgen van 7 dezer eene verhoogde werking. Er werd eerst een herhaald gerommel waar genomen, waarop in den namiddag omstreeks 5 uur eene eruptie volgde, gepaard met vrij hevige knallen. Veel asch en rook, vergezeld van zwavel damp, werden uit den krater gewor pen en door den wind in oostelijke richting voortgedreven. De zwavel damp verbreidde zich ook tot in de omstreken van Ngadisa-ri. Sedert is de vulkanische werking echter ver minderd en wordt nog slechts ge rommel bij tusschenpoozen gehoord." Een merkwaardig bericht. De Ind. Beige weet mede te dee- len, dat de Czaar keizer Wilhelm in persoon zal komen bedanken, indien de Rijksdag het handelsverdrag aan neemt. Een weddenschap. Een heer uit Berlijn, Stoll genaamd, heeft te Londen eene weddenschap aangegaan om 5000 Mark, dat hij van ,af den 15den Juni 1893 tot 1 Januari 1896 te voet alle 5 wereld- deelen, en in ieder dezer minstens twee staten zou doorwandelen. Den löden Juni van het vorige jaar heeft de heer Stoll Londen verlaten en begaf zich over Berlijn, Weenen Venetië, Al giers (waar hij als spion aangeklaagd en na een tijdsverloop van 4 maanden vrijgelaten, maar toch over de grenzen gezet werd) Marseille en Straatsburg naar Berlijn terug. Vandaar ging de toerist over Weenen naar Rusland en verder over Perzië en Indië naar Australië en Amerika. |Een zonderling. Een heer te Brunswijk heeft zich in een nabij deze stad gelegen bosch een hut uit rijshout en latten laten bouwen, zoodat de wind overal vrijen doortocht heeft. Zijn streven is het leven van den Urmensch na te boot sen. In de hut waarin een stoel en een bed staan, wandelt deze merk waardige man bijna ongekleed rond, terwijl hij leeft van tarwe en vruch ten. Voor toeristen, die in de buurt reizen, is deze hut eene bijzondere aantrekkelijkheid, maar wie zich er te dicht bij waagt, wordt door den XJrmemch onmiddellijk verdreven. De ramp van de Branden burg. De Vo8s. Ztg. verklaart omtrent de oorzaak van het ongeluk aan boord van de Brandenburg op gezag van deskundigen, wier meening het blad gevraagd heeft, dat indien niet een fout is gemaakt in de teekeningen of een vergissing bij het bouwen van het schip, het ongeluk onverklaar baar is. Het is een wonder, zegt de schrijver, dat het ongeluk niet vroeger plaats had. Met spanning wordt een nadere officieele verklaring afgewacht, daar men door de mededeeling in den Reichsanzeiger het geval volstrekt niet als opgehelderd beschouwt. De oorzaak ligt naar het oordeel van den schrijver in de onvoldoende bevestiging van de voornaamste stoompijp van den ketel naar de machine. Doordat deze niet vast ge noeg geklonken was aan den cilinder, drukte zij met een kracht die de schrijver op 10.000 K.G. schat terug op den ketel, beter: op het stel flen sen en bouten waarmede het aan den ketel was bevestigd. Reeds bij vorige proeftochten was een dezer flensen ondicht geworden, hetgeen verklaard moet worden uit den druk geoefend door de pijp die zich van de ketel poogde los te maken. Deskundigen verklaren, dat het gevaar bij 7000 p.kr. even groot als, of waarschijnlijk grooter was dan bij 10,000, en dat de stoompijp zooals zij geconstrueerd en aan den ketel verhouden was, bij iedere sterke stoomspanning moest springen. Een school in braad. Gedurende de lesuren is brand ontstaan in een school te Oscarsholm in de Zweedsche provincie Calmar. Elf kinderen, die zich in de vreeselijke paniek niet konden redden, zijn in de vlammen omgekomen. Eene nieuwe mode. In Amerika heeft men eene nieuwe mode uitgedacht. Terwijl men daar vroeger, zooals in andere landen, juweelen droeg, uit edelgesteenten vervaardigd, is Uncle Sam er thans toe overgegaan om bij voorkeur le vende dieren als sieraad te dragen. Deze zonderlinge sieraden worden zoowel doar heeren als door dames overal gedragen en liggen voor alle winkels naast diamanten en parelen uitgestald. Een diertje, dat bijzonder geschikt schijnt te zijn, is de hagedis, die in vele verschillende kleuren voorkomt en 's avonds op de avond toiletten der dames en aan de hor logekettingen der heeren aan eene dunne speld wordt bevestigd. Daar deze diertjes na de opprikking blijven leven, is voor hen deze mode bizon der wreed. VARIA. Napoleon en Talma. Een Italiaansch blad maakt de vol gende kenschetsenden brief bekend van den overwinnaar van Marengo en Austerlitz aan den beroemden too- neelspeler Talma. Napoleon voerde toen het bevel over een brigade en wachtte op werk.„Ik heb als een leeuw voor de republiek gevochten,beste Tal ma, en nu beloont ze mij, door mij te laten verhongeren. Al mijne hulp bronnen zijn uitgeput. Die verwensch- te Aubrey laat mij op straat liggen, terwijl hij zeer goed iets voor mij zou kunnen doen. Ik gevoel mij in staat meer te doen dan de generaals Santerre en Rossignol en ei is geen levend wezen, die mij gebruikt. Gij zijt wel gelukkig! Uw roem hangt van niemand af. Twee uren op het tooneel doorgebracht, brengen u in te genwoordigheid van het publiek, dat u met roem beloont. Wij militairen moeten op een grooter tooneel naar roem streven en men laat ons niet altijd toe dit tooneel te betreden. Klaag niet over uw positie. Blijf bij uw schouwburg, wie weet of ik ooit weer op mijn tooneel zal komen. Ik bracht gisteren Monvel een bezoek; hij is een oprecht vriend. Barras be looft mij veelzal hij woord houden? Ik betwijfel het. Intusschen heb ik geen stuivér meer. Kunt ge mij ver plichten met enkele kronen Zij zou den mij van zeer veel nut zijn, en ik geef u mijn woord, dat ge ze terug krijgt van het eerste koninkrijk, dat ik met mijn zwaard verover. Wat waren de helden van Ariosto toch gelukkig Zij waren niet afhankelijk van een minister van oorlog Adieu, altijd uw Bonaparte". Het vragen-album. In Bejlijn hebben de dames weer iets nieuws uitgevonden, om elkaar schriftelijk hare hartsgeheimen te openbaren. Het oude poëzie-album met zijn ge dichten van twijfelachtige waarde heeft uitgediend. Het is waarschijn lijk een teeken des tijds, dat men zich niet meer met algemeenheden tevreden stelt, maar dat men er naar streeft wat men wil weten door be paalde vragen te lokken. De schoone sekse wil natuurlijk met haar tijd meegaan. Op die wijze heeft zij het vragen- album uitgevonden, waardoor men elkander zijn denken en voelen kan toevertrouwen. De bladzijden van een boek in8o zijn door lijnen in zestien deelen ver deeld, waarvan elk een vraag bevat: zestien antwoorden moeten het karak ter der vriendin onthullen. De vragen luidenGeliefkoosde bezigheid? Ellen digste bezigheid? Geliefkoosd eten? Naarste eten Voorwerp van sympa thie? Beminde personen Hatelijkste persoon Geliefkoosde plaats Gelief koosde bloem Geliefkoosd „motief"? Geliefkoosde dichter Geliefkoosd ge dicht Geliefkoosd lied Geliefkoosde wensch Voornaamste gewoonte? Hoe heet je? Men ziet, dat zijn eenigszins de grootste hartsgeheimen. Een heer, die stilletjes eens een kijkje in zulk een album heeft ge nomen, waarin acht bladzijden waren ingevuld, vertelt het volgende: Onder de lievelingsbezigheden ne men het dansen en het schaatsenrij den een eereplaats inmaar zeven van de acht schrijfsters hebben ook dichten genoemd. Tot de meest ge hate bezigheden schijnt het stof-af- nemen te hooren. Onder de rubriek „voorwerp van sympathie" heeft de geschiedenis- meester een zwakke meerderheid op den muziekmeester, terwijl met ver wonderd erlijke eenstemmigheid de rekenmeester „het akeligste mensch" wordt genoemd. Als geliefkoosde dichters geven zij meest altijd Schiller en Körner de voorkeur. De geliefkoosde wenschen zijn van zeer verschillenden aard.Een zeide heel naïef: „Ik zou wel eens oesters wil len eten"; haar vader was beambte aan een ministerie. De meeste bakvischjes hopen ech ter op een spoedig huwelk. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat van heden ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift van de firma Ramakers Co. om vergun ning tot oprichting van eene Mine raal waterfab riek door gaskracht ge dreven in het perceel aan den Kou- denhorn No. 84. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een verzoek schrift van B. Jonker om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in de benedenzaal van het perceel aan den Kruisweg 20. Commissariaat van Politie te Haarlem. De voonoerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en j'eestdagen, van 2 tot 4 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Eene vrouwenmuts. Eene roode pluche portemonnaie met eenig geld. Eene gouden oorbel waarin een steentje. Een bril. Een witzwartharig hondje. Eene zweep. Eene horlogeket ting. Een boezelaar en een klos garen. Een witte doek. Twee hollandsche muntstukken. Een zilveren oorknopje. Een notitieboekje waarin eenige waar- delooze papieren. Eene gouden kin- der-oorbel. Een kinder-overschoentje, Een puckhondie. Een hoenderkorf met zakken gevuld. Een R. K. kerkboek. Eene heeren-bottine. Een zilveren ring met gouden plantje. Een lederen kinderschoentje. Een koperen gewicht. Een dames-riem. Een lorgnet. Een kinderwantje. Een koperen dubbele decimeter. Eene turfmand. Een hand schoen. Eenige sleutels aan een ring. Eenige sleutels. op ZONDAG 25 Februari. TE HAARLEM Groot Kerk. Voorm. 10 ure, Tan Lennep, 18e Lijdenstekst. Avonds 6 ure, H. H. Barger. pred. te Bioemendaal. Nietito» Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. 18e Lijdens-ekst. Jam- Ktrk Voorm* 10 ure, Knottenbelt. Woensdagavond 7 ure. Hoog. 15e Lijdenstekst. Baienetter Ktrk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Barbas. Eglite FFallonne. Dix heures mr. Perk, pasteur k Amsterdam. Christelijk Gereformeerde Ge-meent* Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Mulder. Woensdagavond 8 ure, Laoghout. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 'sav. 5^ ure, Veldtman, pred, te Haarlemmormeo O. zijde. Donderdagavond 8 ure, Mulder. Luther te/te Ktrk. Voorm. 10 ure, Helper Sesbrugger. Donderdagavond 7 ure, Poolman. Kerk dtr Vereenvgdt Dooptgettnden- Voorm. 10 ure. De Vries. 's Avonds 6 are, Hesta. Remomtrantsehe Ktrk Voor*. 10 are, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 are, Klesel. Hoogdaitsch. 'b Av. 7 ure. Pohlman, pred. te Delft, JNoordert erk Ridderttraat.J Voorm. 10 ure, b av 6 "re Laughoat. ivea&AU. nor vfik-oxü.» IKeaaebroek. Voorm. 10 uie, Gerth van Wijk Jr. Beverwiik. Voorm. 10 are. Boon. Nam, 1 ure, Zondagschool. Evany I Lutherxehe Kerk. Voorm. 10 uie, K. A. Gonlag. Doovtgezinde Kerk. Voorm. 10 are, J. Sepp. Voorm. 10 are, H. H. Barger, Nam. 2 ure, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Mtllegom. Voorm 10 ure, Pleeg, Katwijk aan Zee. Boutrt)k en Poianeu. Voorm. 10 ure, van Eld«a pred. te Heemskerk. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. dp&arndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. tv eisen. Voorm. 10 ure Loggers. liaiHivoort. Voorm. 10 ure. C. Bameveld. '«Av. 6% ure, C. Barne»eld. MARK TNIEUWS. Amsterdam23 Febr. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen fl,70 a 2,10, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers fl,40 a 1,50, Zeeuwsche Spuische Jammen f 1,80 a 2,20, dito Flakkeesche f 1,80 a 2,Geldersche blauwe fl,60 a 1,80, Katwijker Zand f0,a 0, Noordwijker Zand f 0,a 0,Hi11e- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0,dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Leiden. 23 Febr. De aanvoer en prij zen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 5 Stieren f48 a f120,} 128 vette Ossen en Koeien f115 a f264 of f0,52 a 0,70 per Kg., 56 Vare id. f80 a f182, 0 Graskalveren fa f—43 vette id, f42 a f90 of f0,75 a f0,95 per Kg., 82 nuchtere id. f2,50 a flO,105 vette Schapen f15, a f27,of f0,40 a f0,45 per Kg., 15 weide dito f 10,a f 18, 0 Lam meren f a f ,126 magere Var kens f 16 a f40, 106 Biggen f5,a f 14,0 Veulens fa f0 Paar den f— a 108 Kalf- en Melk koeien f110 a f250. Petroleumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amst., 17 Febr. De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15 ct. p. gall. Philadelphia 5,10,5,10, 5,10,5,10,5,10, 5,10 ct. per gall. Ruwe olie 81, 81, 81, 80S, 80S, 81 c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f6,05, Levering Febr. f0,Decemb. f0, April/Juni f5,65, Sept./Dec. f5,85. Russische: Disponibel f0,Entr. f0,los in Entr. Ie kwaliteit welke uitmunt door zuiverheid en aangenamen «maak,) ■verkrijgbaar bij Hl. Houtstraat en| van M S a z ij n Oroote Houtstraat 86 en Fabriek: Helmbrekersteeg te Haarlem. Etailütement geheel naar de eischen des tijds ingericht. CoHcnrreerende prijzen. Nette en speedig-e bewerking'. ia de nieuwite modellen van 1,-q (6t 6,allen met balein, steeds >ot 100 «M; taillewijdte voorhsndeij H. J. VISSEBi Groott Houtstraat 24. in alle formaten, verkrijgbaar bij de Boekhandelaars P. VAN CITTERT ZONEN, over de Groote Kerk. Puike, nieuwe, groote BV Overheerlijk om verech te ge bruiken, voor Haring-salade en te marineeren. Vaatje 100 stuks f2,60. In elk Vaatje geven wij CADEAU: 1 pakje fijne Kruiden. 8 puike Citroenen, 1 flacon Azijn-Extract (3 Liter Azijn), Recept om de Haring fijn te ma rineereu En 10 groote, nieuwe, volle Zalmbokking. Wij zenden franco naar alle spoor stations, na toezending van postwis sel of tegen rembours. AMSTERDAM:, Pakkerij De Wittenstr. 24/26. voor Robei en Garneeriag. Or. Houtstraat t4. H. J. VISSER. 1. P. J. KLOPPERS, Wallen- stein en Zeni, Verhaal uit den dertigjarigen Oorlog, 1 Deel met vele Platen. 2. P. A. DE GENESTET, Dicht werken, Bloemlezing naar tijds orde gerangschikt, mooie, groote druk, 1 Deel. 3. C. H. SPURGEON. Zeven Wonderen van Genade, waarin Koning Manaese, De bsetvaardige Zondares, De moordenaar aan bet Kruis, Saulus van Tarsen, De stok bewaarder te Filippi, Onesimus, Het grootste Wonder, 1 Deel. 4. BUNYAN's Christenreize naar de Eeuwigheid, 1 Deel met circa 50 Plaatjes. 5. De Zaaier, Bijbelsche Scheur kalender voor 1894, bewerkt door H. KARSSEN, op groot schild en blok, voor- en achterzijde bedrukt met verbalen uit de Bijbelsche-, Kerk- en Zendingegesehiedenis, be nevens 25 Prijsvragen. De vier echte, mooie werken, met de beroemde Kalender De Zaaier, alles slechts f 1,50. Talm hier niet, want de voorraad zal spoedig finaal weg zijn. D. BOLLE, Bazaar van Goed koops Boeken, te Rotterdam. Franco na ontvangst Postwissel ad slechts 1,50, waarop moet staan«Het Pak Kloppers s.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 7