NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Dinsdag 27 Februari 1894. No. 3268 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENT IËN: STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen." BINNENLAND. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,G5. Afzonderlijke nummers0,0ö. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1~=L, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantien. Directeur-Uitgever J. C. FEEBEBOOI, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlidté Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs Blbis Faubourg Montmartre. Haarlem26 Februari 1894. De Staalwaterbron. Terugkomende op de feestelij ke opening op Zaterdag 1.1. van de nieuwe installatie der Staalwaterbron in de Haarlemmermeer, merken wij nog op, dat dr. Posthuma in zijn rede I een overzicht gaf van hare geschie denis tot heden. Hij bracht gepaste hulde aan den heer Loomeijer Jr., I scheikundige, aan den heer J. Schol- tens, die met zijn helpers de; techni sche werkzaamheden heeft uitgevoerd. De heer Loomeijer gaf jhierop ant- I woord. De lokalen, waarin overal kachels I zijn geplaatst om het bevriezen van het water in den winter te voorko men, zijn ruim en worden zeer goed in orde gehouden. Niet minder dan 8000 |a 9000 flesschen kunnen dage lijks in het daarvoor bestemde lokaal gevuld worden. Het plan bestaat, om wanneer men zoover is (en dat zal dit jaar zeer waarschijnlijk gebeuren) het water naar Haarlem zal gebracht worden van een zeven a acht meter hoogen toren af. Bij de bron reeds had de heer Loo meijer met een tweetal proeven aan getoond, dat dit staalwater geen ferri, maar ferro-verbindingen bevat, welke omstandigheid in het oog van de ge- neesheeren het water zoo heilzaam maakt voor de patiënten. Na den omvang door het ge bouw, waarbij ook de stal met de twee paarden en de groote wagen, die met hun drieën het water plegen te vervoeren, niet werden vergeten, kwamen commissarissen en journa listen in de besiuurskamer bijeen, waar we het portret van wijlen den heer A. L. Dyserinck opmerk ten. Hier bracht de directeur der bron, de heer C. J. Yis, een twee tal dronken uit, op koningin Wilhel- mina en op de pers, de heer Fr. Lief- tinck op het nederlandsche volk, de heer mr. F. Willekes Macdonald op den afwezigen voorzitter van den Raad van Beheer, den heer C. Prins Szn., terwijl de heer J. Schol tens een zeer toegejuicht woord van dank bracht; aan den architect J. H. Welsenaar,j den opzichter P. Drost en den aan nemer C. Romein, door wier goede i zorgen deze gebouwen in korten tijd zijn geworden wat ze nu zijn. Nadat namens de journalisten de op hen uitgebrachte toost was be antwoord, aanvaardde men den terug tocht en kwam ongeveer vijf uur aan het kantoor der Maatschappij te iHaarlem aan, waar men uiteenging. Enkele bizonderheden verdienen nog vermelding. Hoe groot het suc ces der Wilhelminabron, over het eerste jaar wel is, blijkt uit het feit dat een zeer bekende staalwaterbron. de Pouhon te Spa, het nimmer ver der heeft gebracht dan tot een ver koop van 80000 flesschen per jaar, onze bron leverde in 1893 120000 flesschen af, bijna uitsluitend in Ne derland. Meer dan 150 attesten van medi sche professoren en doctoren uit ons land bewijzen het algemeen succes, dat men ermee heeft verkregen. Een der laatste aanvragen was afkomstig uit Haïti. „Cremer." Met ingenomenheid deelen wij mede, dat volgens een telegram van den president der Sociëteit „Momus" te Maastricht aan den voorzitter der letterlievende vereeniging „J. J. Cre mer" alhier, deze vereeniging op den door „Momus" uitgeschreven tooneel- wedstrijd niet minder dan drie on derscheidingen heeft behaald, nl. den eersten prijs voor drama door Mej. Felckers, een eervolle vermelding voor blijspel door Mej. Ingelat de Graaf en den tweeden prijs voor drama door den heer G. J. van Gasteren. Met dit succes mag men de ver eeniging gelukwenschen. „Hasselaar". De On derofficier s-vereeniging der d. d. Schutterij alhier „Hasselaar" hield Zaterdagavond in de groote zaal van de sociëteit „de Kroon" eene feestelijke bijeenkomst voor leden en genoodig- den, die de zaal goed vulden. Aan wezig waren o. a. de heer mr. W. Jager Gerlings, majoor-commandant der d. d. Schutterij alhier, bescherm heer der vereeniging, vele officieren der schutterij en eenige officieren van het garnizoen. Na een welkomstspeech van den heer J. van Maas winkel, voorzitter, werd een programma, uitgevoerd, dat zeer in den smaak viel, zoowel door den rijkdom aan afwisseling als door de loffelijke wijze waarop de meeste nummers werden uitgevoerd. De rij van voordrachten werd geopend door die van den „philosophische schoen maker", die de aanwezigen met zijn „philosophise beschouwingen" ver maakte. Zeer in den smaak vielen de voordrachten „De politieke biljart jongen" en „Die goeie, ouwe tijd", waarvan het laatste vooral den lach lust opwekte. De colonne-geweer, die flink en netjes werd uitgevoerd, be wees dat het kader met ernst zich oefent. Yerden werden nog ten beste gegeven een vijftal voordrachten, tableaus, een blijspel in één bed rij fj de kunstverrichtingen van „The Humphrey Brothers", de muzikale clowns en ook werd het programma afgewisseld door eenige nummers schermen op korten stok en sabel. Kegelwedstrijd „Hard gaat ie." De internationale kegelwedstrijd uitgeschreven door de haarlemsche kegelclub „Hard gaat ie" nam Zon dag een aanvang. Deze dag was ge wijd aan den wedstrijd afd. A. korps wedstrijd voor clubs, die nog geen eersten prijs hebben behaald. Zooals reeds gemeld is, wordt het concours gehouden op de voor dit doel zoo uitstekend aangelegde banen in het café der heeren Gebr. Brinkmann. Een zeer belangstellend publiek woon de den wedstrijd bij, waarvan de uit slag was als volgt: 1. B. A. L., te Alkmaar 239; 2. Bodega, alhier 1933. Koningsmoor- ders, te Leiden 183 4. M. O. M., alhier 1815. Oranie-Kegelclub te Amsterdam 169 6. Groote Vauxhall alhier 160; 7. Gooi raak, te O ver veen 1588. T. O. G. I. D. O., te Amst 1499. Eendracht, alhier 14710. A. T. G. V., te Amsterdam 135; 11. On der ons, te Overveen 126; 12. Houdt moed, id. 123; 13. Spaarne, (alhier 12014. Superbus, te Amsterdam 95; 15. Neerlandia, id. 9116. Nederland id. 73 houten. Van de 16 voor dezen dag ingeschre ven clubs kwamen alle op. Een eind uitslag was er niet, want de wedstrijd voor deze afdeeling wordt Zondag 4 Maart voortgezet. Medailles voor hen, die 60 of meer houten in den korpswedstrijd gooi den, werden behaald door den heer Wilier van B. A. L. met 61 houten en door den heer B. Pompeij, van T. O. G. I. D. O. met 60 houten. Voor deze afdeeling zijn uitgeloofd vijf prijzen, nml. 2 verguld, zilv. med. 2 zilv. med. en een bronzen med. Zondag zijn tevens begonnen de personeele wedstrijd en de wedstrijd vrije baan. Eerstgenoemde duurt tot en met 8 Maart, laatstgenoemde tot en met 8 April. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 26 Febr. hebben zich de volgende personen aangemeld 16 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 4 voor naaister, 2 voor grond werker, 4 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 2 voor loopknecht, 2 voor op- 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Een oud-strijder Onder Heemskerk is de heer Platje, oud-strijder van 1830/31, overleden, De afdeeling Velsen der Maatschap pij tot Nut van het Algemeen heeft aan het hoofd der school een som geld ter hand gesteld, om arme kin deren vanklompen te voor zien. Een 40 paar zijn reeds uitge deeld. Scheepvaart De scheepvaart in de omliggende wateren is geheel hersteld. Daar waar Vrijdag nog werd gereden, was reeds Zondag geen ijs meer te zien. Zeevisscherij. Zaterdag kwamen te Zandvoort aan vijf Zandvoortsche bomschuiten, die respectievelijk besomden 4, J 18, ƒ26, ƒ33 en ƒ70. De prijzen der visch warenbak schol ƒ3 tot ƒ4 per mand; schol 0.20 tot ƒ0.25 per stuk; tong 0.20 tot ƒ0.95 per stuk; tarbot ƒ3 tot 4 per stuk. A. N W. B. Zondagmiddag werd in „Amster dam's Wielrijders-Bondslokaal gehou den de afdeelingsvergadering van Noord-Holland van den Alg. Ned. Wielrijderbond. Voorzitter was de heer A. Kool hoven uit Overveen, die de vergade ring met een toepasselijk woord opendewaarna de afdeelinsconsul de heer O. N. Cohen zijn jaarverslag uitbracht. Met genoegen deelde hij mede, dat het afgeloopen jaar een goed en vruchtbaar tijdperk was ge weest, en dat de lust om bondstoch- ten te vergezellen grooter was dan vorige jaren. Het aantal leden in Noord-Holland steeg van 943 tot 1215. Over den afdeelingswedstrijd te Velsen werd met een enkel woord gesproken; hij mag goed geslaagd heeten. In 't geheel zijn drie afdee- lingstochten gehoudenêén naar Velsen, één naar Arnhem en één naar Breukelen, die onderscheidenlijk door 150, 53 en 130 leden bezocht werden. Maatregelen zijn genomen om het woeste rijden in de straten van Amsterdam tegen te gaan. Te gen den on willigen tolgaarder te Ab- koudermeer werd proces-verbaal op gemaakt hij werd veroordeeld. Aan den afgetreden plaats ver van genden af- deelingsconsul den heer G. H. Hooft, werd een woord van warmen dank gebracht voor zijn krachtige mede werking. De provincie telt 23 toege treden wielrijdersvereenigingen. Met applaus werd dit verslag begroet. Van den heerD. Fockema, hoofd consul van den Algemeenen Neder- landschen Wielrijderbondwas een schrijven ingekomen, waarin op de verschillende belangen der afdeeling gewezen werd. Als afdeelingsconsul werd herkozen de heer Otto N. Cohen te Amsterdam, en als plaatsvervangend afdeelings consul de heer C. M. J. Muller Mas- sis te Amsterdam. Met groote meerderheid van stem men besloot de vergadering de afdee- lings-wedstrijden dit jaar te herha len. Aan het bestuur van den Alge meenen Neder]andschen Wielrijders- bond zal gevraagd worden het mees terschap van Noord-Holland te mo gen verrijden. De onderdeelen van dezen wedstrijd zullen worden be sproken en vastgesteld op een vol gende afdeelingsvergadering, welke gehouden zal worden op Zondag 18 Maart a. s. des namiddags Vh uur in „Amsterdam's Wielrijders-Bondslo kaal." De afdeelingsconsul stelde een gouden medaille voor de wedstrijden beschikbaar. Een voorstel om een maximum snelheid van bondstochten te bepalen werd verworpen. Na bespreking van meer huishou- delijke*aangelegenheden werd de ver gadering gesloten. Oplichting. In een hotel van den len rang te Rotterdam nam Vrijdag een net ge kleed heer, zich goed voordoende, zijn intrek. Hij leefde ordelijk, betaalde prompt zijne verteringen en toonde door het voeren van eene zeer uitge-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1