Gemengd Nieuws. Afloop der veiling KENNISGEVING. Burgerlijke Stand. Een Burgermeisje DAGMEISJE, De engelsehe regeering heeft uit voeriger inlichtingen ontvangen van den goeverneur van Sierra Leone over den nederlaag der expeditie, die tegen het negerhoofd Tedih Silah was uitgezonden. De expeditie bestond uit 220 man en landde ten zuiden van Batuurst, tusschen deze plaats en de rivier Ca- J sanande. Nadat de Engelsehen, be- 1 staande uit mariniers en indische I soldaten, twee negerdorpen hadden I ingenomen, bleek de vijand zoo sterk I dat de Engelschen het raadzaam I achtten naar de schepen terug te I keeren. De inlanders, die als dragers I dienst deden, gingen op dejvluchteu I zoo moest het grootste gedeelte der I ammunitie worden achtergelaten. I Slechts met moeite gelukte het den 1 Engelschen, die van alle kanten om- I singeld werden, het strand weer te bereiken. De expeditie verloor aan dooden 3 I officieren en 10 mariniers, terwijl bo- I vendien 4 officieren en 40manschap- pen gewond werden. Het neger-hoofd I Tedih Silah had reeds sedert gerui- I men tijd het engelsehe grondgebied I door zijne strooptochten onveilig :ge- I maakt, maar overigens had de engel- I sche admiraal bij zijn poging om I hem daarvoor te tuchtigen geenern- I stigen tegenstand verwacht. Te Lon- I den werd het gerucht verspreid, dat I de kanonneerboot 1 V'dgeon, welke de I expeditie vergezelde, was vergaan, I maar dit gerucht is niet bevestigd. De aviso Alecto beproefde een af- I deeling mariniers aan wal te zetten, I maar de troepen moesten terugtrek- j ken wegens het hevige vuur der in- I boorlingen. Van Bathurst zijn 300 soldaten I van het West India-regiment ter I hulp gezonden. Zoodra deze troepen I zijn aangekomen, zal de expeditie I weer tot den aanval overgaan. Cycloon op Mauritius. Te Londen is een telegram ont vangen uit Port-Louis, de hoofdstad van het Engelsehe eiland Mauritius (ten Oosten van Madagascar), waarin wordt gemeld, dat het eiland weer is geteisterd door een cycloon, hevi ger dan men daar in jaren heeft be leefd. De kracht Jvan den wind was zoo groot, dat een trein in de nabijheid der stad geheel uit de rails gelicht en geworpen werd in de rivier, wel ke zich op eenigen afstand van Port- Louis in de zee stort. Vijftig perso nen, deels reizigers, deels beambten, verloren bij deze ramp het leven, terwijl bovendien nog velen werden gewond. De materieele schade door den cycloon, die geruimen tijd aan hield, aangericht, is natuurlijk zeer groot. Alk-eieren. Op een veiling te Londen is Don derdag een ei van den grooten alk verkocht voor 300 gninjes of 3750 gulden. De groote alk (alca impennis) kwam vroeger in menigte voor op de Schot- sche eilanden, de kusten van Skan- dinavië, IJsland, Groenland en New foundland. maar is sedert uitgestor ven voor zoover men weet, werd de laatste in 1844 geschoten. Er bestaan in het geheel nog 68 eieren van deze vogelsoort, nl. 19 in verschillende musea en 37 in particuliere verza melingen. Groot-Brittannië bezit er 48, Frankrijk 10, Duitschland 3, Ne derland 2, de Ver. Staten 2, Dene marken, Portugal en Zwitserland ieder 1. De prijzen dezer eieren zijn voort durend gestegen. In 1853 werden er twee verkocht voor £59, één van deze twee bracht in 1869 reeds 60 op. In 1880 was de prijs reeds 100, acht jaar later werd er een verkocht voor £225. Het ei, dat Donderdag verkocht werd voor 300 guinjes, ofschoon het niet eens geheel gaaf is, behoorde indertijd tot de collectie vanYarrell, den beroemden Engelschen ornitho loog, in wiens handboek British Birds dat in 1842 uitkwam, de groote alk nog genoemd werd „een zeldzame Britsche vogel". Yarrell kocht het ei van een visscher uit Boulogne, die met een walvischvaarder naar Groen land was geweest. De man, die er de waarde niet van kende, had het ei, met eenige zwaneneieren aan een draad geregen, en was al zeer blij toen Yarrell hem 10 francs gaf voor alle te zamen. Yarrell beroemde er zich later op, dat dit het mooiste koopje was dat hij ooit had gedaan; bij zijn dood werd het ei van den grooten alk verkocht voor £21. Deze kostbare eieren zijn 4—5 Eng. duim lang, vuil wit of soms ook lichtgeel van kleur met zwarte Btippen of vlekken. Anarchisten. De anarchist Emile Henry, de da der van den aanslag in caté „Termi nus" te Parijs, heeft, nu hij begrijpt dat zijn hoofd er toch mee gemoeid is, bekend dat hij ook den aanslag in de rue des Bons-Enfants heeft ge pleegd. Deze aanslag, die aan vier menschen het leven kostte, baarde indertijd groot opzien. Men zal zich herinne ren, dat in de maand November 1892, na de gebeurtenissen te Carmaux, eene bom gevonden was bij het pa- rijsche kantoorjder mijn-maatschappij te Carmaux, in de Avenue de l'Opéra dat die bom, geladen met een ge deelte van het dynamiet, dat afkom stig was van den diefstal te Soissy- sous-Etiolles gepleegd, gebracht was naar het commissariaat van politie in de rue des Bons-Enfants, waar zij sprong en vier personen doodde. Het onderzoek leidde in het eerst tot niets. Gaandeweg echter kwam de rechter van instructie Espinasse tot eenige ontdekkingen, die strikt ge heim bleven, om het verdere on ler- zoek niet te belemmeren. Eindelijk bleek uit de papieren, die bij anar chisten gevonden werden, waar het kistje, waarin het dynamiet verbor gen was, zich bevond. Het was bij het fort la Briche met de noodige aanduidingen. Daar nu vond de rech ter den grond kortelings opgegraven. Op ongeveer een meter diepte vond men het kistje, maar het dynamiet was er niet meer. De heer Espinasse had gegronde reden om te vermoeden, dat Henry ook bij de zaak was oetrokken. Op behendige wijze verhoorde hij den gevangenedeze verwarde zich hoe langer hoe meer in zijn antwoorden, en riep ten slotte ongeduldig uit: „Welnu, ja, ik heb het gedaanIk was woedend over de pretenties van de rijke Carmaux-maatschappij tegen over de arme mijnwerkers, die in de mijnen een langzamen dood sterven". Toen de heer Espinasse hem naar zijn medeplichtigen vroeg, werd Henry weer gesloten. Hij verklaarde, dat hij den aanslag alleen had gepleegdwel waren verschillende makkers, onder wie ook eene vrouw, op de hoogte van zijn plan. Deze vrouw is vermoedelijk Adrien- ne Cherville, die indertijd anarchis tische conférences hield en de dochter is van een hoofdolficier. Daar de ont dekkingen van de laatste dagen zware vermoedens tegen haar hadden doen rijzen, was zij reeds in hechtenis ge nomen; zij hondt zich nu krankzin nig. Twee andere anarchisten, die eveneens van medeplichtigheid wor den verdacht, Renard en Crétot, zijn met Henry geconfronteerddeze her haalde echter, dat hij de daad alleen had gepleegd. De engelsehe politie heeft, op ver zoek der fransche regeering, den anar chist Paul Bernard uitgeleverd, die nu te Quimper zal terechtstaan we gens diefstal met braak. De jeugdige anarchist had de wijk genomen naar Londen. In het paleis van justitie te Bé- thune is een bom gevonden, welke bij onderzoek van denzelfden aard bleek te zijn, als de beide bommen, die Rabardy in de Rue St. Jacques en den faubourg St. Martin te Pa rijs achterliet. Het voorwerp was eveneens geplaatst op een plankje, zoodat het vallen moest als de deur openging. De bom was echter zoo slecht vervaardigd, dat de ontplof fing achterwege bleef. Te Lyon zijn ook eenige bommen gevonden die volgens de politie alle tot dezelide soort behooren als de Parijsche. De politie zoekt nu Ra bardy onder de anarchisten te Lyon, maar heeft hem nog niet gevonden. Ook zoekt de politie nog steeds te vergeefs naar Ortiz, een bekend anar chist en een oude kennis der justi tie, die zeer bevriend was met Henry en voor een zijner medeplichtigen wordt gehouden. De anarchist Jean Grave, die te recht stond wegens het schrijven van zijn werk „La Société mourante et '1 anarchie" is door de Parijsche jury veroordeeld tot 2 jaren gevangenis straf en 1000 francs boete. De eisch was 5 jaren. Anarchisten prooos. Het anarchisten-proces te Weenen is geëindigd met de veroordeeling van Hasler tot 10 en Hanel tot 8 jaren gevangenisstraf. De anderen kregen 2 tot 4 jaar, behalve 6 die zijn vrijge sproken. Een ontwikkelde beul. De beul te Weenen, Seyfried, is een veelzijdig ontwikkeld man. Hij knoopt niet alleen zeer goed op, maar speelt goed de cither, zingt goed, is een sterk athleet en een groot jager. Maar bovendien is hij ook schrijver onlangs heeft hij de ^gedenkschriften van zijn oom en zijn broeder, die ook b'*"1 £vvret «*t ij on het v>.v>;c" zet. De ervaringen door den laatste in Bosnië opgedaan waren echter zoo afschuwelijk, fdat Seyfried zijn boek niet in het openbaar heeft uitgegeven, maar het alleen heeft bestemd voor zijn kennissen en vrienden. Zeer teer gevoelig voor een beul. Prof. Garner. Toen prof. Garner voor ongeveer een jaar geleden met een artikel in de Fortnightly Review voor den dag kwam waarin hij zonneklaar bewees, dat apen, evenals menschen, zich onder elkaar door klankvormen weten verstaanbaar te maken,dacht menigeen dat de geleerde schertste. Het klinkt zoo ongelooflijk, en de ontdekking kwam zoo onverwacht, dat het den menschen heel veel moeite kostte het artikel au sérieux te nemen. Intus- schen liet de professor zich door zijne bespotters niet afschrikken, hij liet met het doel om zijn studies in de Afrikaan sche binnenlanden voort te zetten een groote ijzeren kooi ver vaardigen, van waaruit hij het apen- leven dag en nacht zonder gevaar zoude kunnen gadeslaan en ging op reis. Hij is in Londen teruggekomen en heeft Maandag in Prince's Hall me degedeeld wat hij alzoo zag en onder vond. En inderdaad zijn reis is niet vruchteloos jgeweest; hij heeft een schat van wetenschap medegebracht en Q wat hij vertelde, was veel boeiender dan menig verhaal van groote gevaren en verwonderlijke hel dendaden. Weken lang toefde hij in zijn kooi op den loer naar de gorillas, die in het hartje van het donkere wereld deel ien vreedzaam huiselijk leventje leiden. In dien tijd had hij gelegen heid zich te overtuigen, dat al wat hij over de apentaal gezegd had, opnieuw bevestigd werd niet alleen, maar dat er tusschen aapenmensch nog wel een innigere overeenkomst bestaat dan die van de taal. De pro fessor vond dat de apen door dezelfde govoelens beheerscht worden als mannen en vrouwenzij bezitten denzelfden vorm van denkvermogen, al is het ook minder groot dan het onze, ze hebben dezelfde sensaties van toeneiging, vriendschap of haat als wij. Daarentegen was het morali teitsgevoel bij de gorillas geheel en al onontwikkeld. Wat nu de taal betreft, zoo slaagde de heer Garner er in, volgons zijn zeggen, er veel van te leeren, maar niet de klanken zoo na te bootsen dat apen hem konden verstaan. Dit lag echter aan de menschelijke stembanden, die zich niet leenen tot het uiten der klankvormen die door het oor der apen begrepen kunnen worden. Maar om de werkelijkheid te toetsen, had Garner een phonograaf in gebruik ge nomen op reis. Daarin ving hij de conversatie dier wilde apen op en zie, toen hij door zijn toestel in den die rentuin te Chicago het gesprek liet herhalen, gaven de aapjes terstond levendige teekenen van „E.nverstand- niss" en begonnen met den phono graaf te redekavelen. Ook had de heer Garner reeds jaren geleden in het apenhuis te Chicago, toen hij nog niet aan de taal dacht, opgelet hoe een troepje jonge aapjes, net als nieuws gierige menschen, samenschoolden en veel misbaar maakten omdat hun vijand, een groote lastige mandril, uit de kooi verwijderd was. Dit was een openbaring voor den spreker en van dit oogenblik was hij overtuigd dat er een apentaal bestond en hij besloot haar te leeren. Ik behoef wel niet te zeggen, aldus schrijft de corresp. van het Hbld. uit Londen, dat het publiek den heer Garner met gespannen aandacht volgde; hij spreekt zoo gemakkelijk, zoo joviaal en zonder eenig vertoon, dat het een genot is te luisteren. Buitendien was er voor groote kinde ren een prachtige tooverlantaarn op de tribune, die allerlei grappige en ernstige voorvallen in het huiselijk le ven der gorilla-apen op het dook wierp. Ook de ijzeren kooi was aanwezig en ik kan haar niet beter beschrijven dan met de woorden van een jong Hollander die me begeleidde: ,,'t Lijkt wel zeide hij op de kooi aan den dom toren van Munster, waarin ze den Haarlemschen wederdooper ten toon hingen". En die vergelijking kan wel opgaan. Maar hoe de professor het weken lang in deze zeer primitieve woning heeft uitgehouden, zal ik eerst bij een volgende gelegenheid kunnen antwoorden als ik een persoonlijk „interview" met den profeet der „Simian language" heb gehad. Stoomketel gesprongen. Op het transportschip der opstan delingen in Brazilië, Mercurius, is de stoomketel gesprongen. Yele perso nen zijn gedood. De drijvende batterij der regeering te Porte Madame is, volgens een Reu ter tel., gezonken. gehouden in De Gouden Leeuwli op Zaterdag 24 Februari 1894. 1. Een Heerenhuis en Erve met Tuin. Kampersingel ;2, P. Hooge- veen ƒ9100. 2. Een perc. Bouwterrein, Kamper singel naast het voorg., H. T. Pel- tenburg ƒ5300. 3. Idem idem idem naast het voorg. S. J. v. Os ƒ5000. 4. Idem idem idem naast het voorg. H. C. Tombergh ƒ5100. 57. Tot Amotie: 3 Houtloodsen, naast het voorg. De perc. 5—7 gecombineerd, P. Hoogeveen ƒ2115. 8. Een Heerenhuis en Erve met Tuin, Kleine Houtweg 7, A. v. d. Linden qq. ƒ9300. 9. Een Huis en Erve, Leidschestraat 57. Uit de hand verkocht. 10. Een Winkelhuis en Erve, KL Houtstraat 10. Opgeh. ƒ8980. 11. Een Huis en Erve met Tuin, Kruisweg 55. 12. Een Huis en Erve met Tuin, Kruisweg 53. De perc. 11 en 12 gecombineerd. J. H. B. Wesselingh ƒ20265. 13. Een Huis en Erve, KI. Hout straat 110. J. Oostwald 3650. 14. Een Gebouw, Twijnderslaan 37. Niet geveild. 15. Idem idem naast het voorg. 39. Niet geveild. 16. Een Winkelhuis en Erve, Ko ningstraat 7. A. v. d. Linden qq. ƒ7800. 17. Een Huis en Erve met Tuin, Pieter Kiesstraat 39, Uit de hand verkocht. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een verzoek schrift van C. J. v. Dort om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voorhuis van het perceel aan de Kleine Houtstr. No. 74. Stoomvaartbarichten. Het stoomschip Prinses Amaliavan Batavia naar Amsterdam, passeerde 23 Febr. Kaap Rocca. Het stoomschip Sumatravan Am sterdam naar Batavia, arriveerde 24 Febr. te Genua. Het stoomschip Prins Alexander j vertrok 24 Febr. van Amst. naar Ba tavia. Het stoomschip Ardjoenovan Rot terdam naar Java, passeerde 23 Febr. Ponta d'Aguia. Het stoomschip Prinses Marievan Batavia naar Amst., vertrok 24 Febr. van Padang. Aangeboden betrekkingen in Nederland. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Fl. juff. R. K. spoed. bek. m. vak v. manuf. garen cd band 2. Winkelj. te Amst. afd. coraett. kousen hanisch enz m. spec. kenn. v. corsett. vak. 8. Winkelj. bek. m. passem. en z^denst. of aanverw. vak ext. *e Amst 4. Nette winkelj. teg. 1 Mei in confis. «aak. 5. Meiewerker aan vrijz. blad die ged. v. vr. tijd aan publ. zaak wil wijd. 6. Reitiger v. firma in olieëo teg. fl. prov. geneg. de t'abrik. in Ned. te bez. 7. Fl. jongm. geh. op hoogte v. heeren-modev. goed etal. en fl. verk. in heer, mode en conf. zaak terst. voil. opg. ook v. godsd. 8. Drie beVw. sig. sorteerders v. goed gedr., loon n. bekw. Bevallen: 23 Febr. H. Klerk v. d. Bogaard z. - E. J. Schnijder Maddarasz z. 24. M. J. L. v, Schaik v. Zijl d. - E. J. H. C. Verhagen Zweeres z. - C. J. H. de Liefde Kuijken d. - M. G. HesselsTit z. A. S. L. M. RipLandman d. - J. H. BenraadtSchipper d. 25. H. CalkoenBolte z. A. B. L. Land manNoijons d. Overleden: 24 Febr. W. H. Langeveld 9 md. z. KI. Houtst. - N. v. LeeuwenLugtigheid 69 j. Jansstr. E, KienjetGrevelt 64 j. Jansstr. FAMILIEBERICHTEN. Bevallen: 22 Febr. M. Koch Van Marle d., Amst. 23. S. J. Croese Stark d., Amst. - H. HesselinkTen Oever d., Hoorn- A. BeekmanVan Eijs z., Amst. 24. BakeVan den Berg x, IT i'ver u Overleden: 25 Jan. O. Welcker 67 j., Rosenland (N.-Amerika). 19 Febr. H. W. Bruins 75 j., Abkoude. - T. PieGorter 77 j., Terschelling. 20. M. BrückerAlberts 49 j., Lei den. - J. H. CosterDienst 41 j„ Am- sterd. 21. Wed. W. J. Westendorp Pothoff 71 j., Amst. 22. H. W. M. Smits jd. 62 j., Gouda. - Wed. M. KommersLe Roy 84 j., St. Anna ter Muiden. 23. M. Nanning jd. 11 j., Zaandijk. - S. P. Gualthérie van Weezei 57 j., Amst. - 24, H. H. Momma 75 j., Amst. MARK TNIEUWS. Haarlem26 Febr. 1893. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0,a f0,Witte tarwe f 5,50 a 5,30, Rogge f 4,50 a 4,25, Haver f3,75 a f3,37%, Gerst f0,a 0,Groene erwten f0,a 0,Ca- pucijners f 0,a 0,Paardenboonen f5,50 a 0,Duivenboonen f6,a 5,40, Bruin mosterdzaad f0,aO, Koolzaad f0,Karweizaad f0, Kanariezaad f 0.a 0,Bruine boo- nen f0.a 0. Aardappelen- en Botermarkt, aangev. verkocht laagste hoogs.nr. Boter 138 Kg. 138 Kg. fl,50 f 1,60 Biggen 162 st. 162st. f9,f 11, Schramm. 74 st. 74 st. f12,f 17, Aardapp. 92 Hl. 92 HL f 1,50 f2,50 Appelen 102 HL 64 HL f3,— 6 Peren 59 HL 36 HL f 3.50 a 4.50 Amsterdam26 Febr. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen fl,80 a 2,20, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers fl,50 a 1,60, Zeeuwsche Spuische Jammen f 2,'a 2,35, dito Fiakkeesche f 1,90 a 2,30, Geldersche blauwe f2,a 2,20, Katwijker Zand f0,a 0, Noordwijker Zand f 0,a 0,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0,dito blauwe f0,a 0,alles per HL Petroleumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amst., 24 Febr. De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 0—, 5,15 ct. p. gall. Philadelphia 5,10, 5,10, 5,10,5,10,0, 5,10 ct. per gall. Ruwe olie 81, 81, 80}/, 80%, 80%, c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f5,85, Levering Febr. f0,Decemb. f0, April/Juni f5,70, Sept./Dec. f5,85. Russische: Disponibel f0,,Entr. f0,los in Entr. Edam24 Febr. KaasAangevoerd 2 stapels, weg. 366 Kg. Hoogste prijs f26,50 de 50 Kg. Alkmaar23 Febr. Ter Kaasmarkt heden aangevoerd 1 stapels, weg. 648 Kg. Prijzen-.kleine Gras Kaas f31,50. Commissie Gras f 0,mid delbare Gras f 0, Leiden. 23 Febr. De aanvoer en prij zen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 5 Stieren f48 a fl20,J128 vette Ossen en Koeien f115 a f264 ot f0,52 a 0,70 per Kg., 56 Vare id. f80 a f182, 0 Graskalveren fa f—43 vette id, f42 a f90 of t0,75 a f0,95 per Kg., 82 nuchtere id. f2,50 a f 10,105 vette Schapen fl5,-^- a f27,of f0,40 a f0,45 per Kg., 15 weide dito f 10,a f18, 0 Lam meren fa f,126 magere Var kens f 16 a f40, 106 Biggen f5,a f 14,0 Veulens fa f0 Paar den fa ,108 Kalf- en Melk koeien f110 a f250. ADVERTENTIËN Heden ontsliep zacht en kalm onze jongste lieveling WILLEM HENDRIK, in den jeugdigen leeftijd van bijna 10 maanden. C. LANGEVELD. JOHA LANGEVELD— NOË. Haarlem24 Febr. 1894. vraagt zoo spoedig mogelijk eene betrekking als Winkeljuffrouw met behulp in de Huishouding, Gezelschapjuffrouw of zoo iets dergelijks, de beste getuigen staan haar ten dienste. Brieven franco lett. X., bureau van dit blad. Wordt gevraagd in een Burger gezin een fatsoenlijk P. G., niet beneden de 16 jaar, om later voor den nacht ook te blijven. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. In perEoon zich te rervM.-tn S.:iar.\e1s'rui t.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3