BINNENLAND. .Rechtszaken, Koloniën, afloop is voorgekomen. Daarom moet het reserve-kapitaal zoo spoedig mogelijk op voldoende sterkte worden gebracht, terwijl de vermeerdering van het aantal deel nemers voor den bloei der afdeeling van het grootste belang is. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer H. F. Peltenburg, werd op voorstel van de commissie die deze rekening had na gezien door de vergadering bij accla matie goedgekeurd en vastgesteld, terwijl de dank der vergadering werd gebracht aan den penningmees ter en secretaris als mede aan den administrateur der afdeeling, de heer Iz. van Campen, voor het door hen gehouden beheer. De heer P. Kleiweg Dyserinck, werd nadat een voorstel van eenige leden tot wijziging van art. 5 van het huish. reglement met algemeene stemmen was aangenomen als voorzitter her benoemd. „De Haarlemsehe Kunstclub. Naar wij vernemen, hebben naar aanleiding van den avond op 16 Dec. 11. door eenige dilettanten den schouwburg gegeven eenige dames en heeren zich vereenigd tot een gezelschagenaamd „de Haar- lemsche Kunstclub" dat voornemens is van tijd tot tijd op te treden in den schouwburg. Op 5 April a.s. zal de eerste uit voering plaats hebben. De recette is ditmaal voor „Weldadigheid naar Vermogen" bestemd. De invitatielijs- ten zullen binnenkort worden aan geboden. Ned. Protestantenbond, afd Haarlem Voor de leden dezer afdeeling trad Donderdagavond in de groote zaal der sociëteit „de Kroon" als spreker op de heer P. H. Hugenholtz Jr., voorganger der vrije gemeente te Am sterdam. Spreker behandelde op ver zoek het Toynbee-werk en de wijk verpleging, welke de Ned. Protestan tenbond en meer in het bizonder het onderdeel daarvan, de Commissie voor maatschappelijke belangen, wil trach ten te bevorderen. Alvorens meer in het bizonder het Toynbee-werk en de wijkverpleging te bespreken, gaf spreker een over zicht van de verandering, die de Protestantenbond in haar ruim 20- jarig bestaan heeft ondergaan, wat betreft de verschuiving van zijn ar beidsterrein. De Protestantenbond werd geboren uit den strijd tegen het confessionalisme, en was in den aan vang eene vereeniging op kerkelijk gebied. Langzamerhand bleek den meer vrijzinnigen die strijd een on vruchtbare taak, vandaar dat velen begrepen, dat het in de toekomst lag de werkzaamheden van den Bond op ander gebied over te brengen, en wel op maatschappelijk terrein, zoo nauw verwant aan het kerkelijke. Bij die uitbreiding van haar arbeidsveld moet de Bond tevens en steeds trach ten de maatschappij te doordringen van ethische en religieuse beginselen. Het land, waar het eerst aan het verbeteren der maatschappelijke toe standen de 8toot werd gegeven, was Engeland. Tot verbetering van den treurigen toestand, die daar ontstond door de nijverheids ver vorming in het begin dezer eeuw, werkten mede de arbeiders zei ven, de dichters en groote denkers en de regeering. De dichters, die de beweging tot verbetering van de toestanden onder de arbeidende klassen voedden, waren o. a. Carlyle, en christen-socialisten zooals Morris, Charles Kingsley en Ruskin. Toynbee, de engelsche econoom die te Wim bledon in 1853 werd geboren, wiens irloflol Knt Tirnn +n/iyio/lomn verschillende standen de sociale toestanden te verbeteren, is de grond legger geworden van het Toynbee- werk, welks strekking in stichtingen als Toynbee-Hall bij Whitechapel in Londen, en „Ons Tehuis" in Amster dam waardig wordt vervuld. DitToyn- werk nu, wenscht spreker, dat door de afd. van den Ned. Protestanten bond, worde bevorderd mits met ver zaking van sociale utopieën. Die moet men er zich niet van voor oogen houden. Der commissie voor maat schappelijke belangen in 1888 door den Bond gesticht zij de taak vooral opgedragen hierin werkzaam te zijn en o. a. te bevorderen een der uitingen van Toynbee-werk, de wijkverpleging. De strekking van wijkverpleging besprak de heer Hugenholtz in het tweede gedeelte zijner boeiende voor dracht. Onder wijkverpleging wordt verstaan het kosteloos verplegen van zieke armen in hunne eigene woning, door wijkverpleegsters, door eene vol doende voorbereiding berekend voor hare moeielijke taak. Zulk eene wijk verpleging kan worden de kern van een strijd tegen het pauperisme. De bedenking, dat zoo deze verple ging van den Protest, bond uitgaat, deze daarbij zou beoogen het propa ganda maken harer moderne begin selen, kan niet gelden, en is onge motiveerd; immers juist die beginse len zijn tegenstrijdig met zulk eene propaganda. Spreker eindigde met aan te toonen dt>or het noemen van ver schillende gevallen, hoe ondanks het bestaan der vele voortreffelijk inge richte gasthuizen deze wij kverpleging nood.ig kan zijn. De heer Bodel Bienfait sprak hierna een woord van dank tot den spreker en sloot de vergadering na eenigen aanwezigen nog ophelderingen te heb ben verschaft omtrent punten betref fende de gdezen avondj behandelde onderwerpen. „De Lijnden". Als eene bizonderheid kan vermeld worden dat sedert de vernieuwing van het stoomgemaal „de Lijnden", van 19 Aug. 1893 af, tot ongeveer op heden 20 millioen kub. Meters water uit den Haarlemmermeerpol der zijn verwijderd. Marktberichten. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer 1 Maart 1894. Witte tarwe f5.a f 5.75, Zomer ristarwe f4.80, a f5.10, Rogge f4. a f 4.25, Haver f7.a 7.50,Duivenboo- nen f 6.a f 6.25,Paardenboonen f 5.20 a f 5.50, Groene erwten f 5.25, a f 5,50 (opkook f 6.25). jKanariezaad f 6.50, a f7.25. Uit de veenstreken. Men meldt uit Ter Apel In weerwil van de heropende turf vaart is de aftrek van turf geringen geen verbetering in de prijzen te zien, terwijl voor wat lange turf aangaat het veld nog vol staat. Tal van veenarbeiders trachten in het naburige Hannover bij de ka- naalwerken aan den gang te komen, omdat de veenwerkzaamheden voor het oogenbjik stil liggen en er ta melijk minder veen zal worden ver graven. Door de gasfabriek alhier zal over 1893 eene recognitie van f 538.03% voor grondgebruik worden betaald. Het gasverbruik door particulieren is in 1893 belangrijk minder geweest, dan in 1892. Dit verschil is 80.032 MX De vergoeding voor het in de gemeente gebouwen gebruikte gas beloopt f 258.89^. Men vraagt zich allicht met ver wondering af, hoe bet komt dat bij de toeneming der bevolking, het gas verbruik is verminderd. O. i. bestaan hiervoor drie redenenlo. het feit, dat onder dien bevolkingsaanwas verreweg de meesten geen gas verbrui kers zijn, 2o. dat door verbeterdein- richting en verhoogde veiligheid der lampen, de petroleum een ernstig concurrent is geworden en 3o. het toenemend gebruik van gasgloeilicht, dat positief aanzienlijke gasbesparing schijnt te veroorzaken. Op de Aardappelenen Botermarkten alhier zijn in de maand Maart aangev. vernoem laagste in Boter 511 Kg. 474 Kg. fl,50 fl,70 Biggen 594 st. 525 st. f7,f14, Schramm. 286 st. 239st. f 12,— f24,— Aardapp. 389 Hl. 377 Hl. f 1,50 f3,— Appelen 391 Hl. 273 Hl. f 3,6, Peren 165 Hl. 107 Hl. f 3.50 a 4.50 Twee paarden op hol. Donderdagnamiddag zijn in de Hagestraat twee paarden gespannen voor een boerenwagen, die door een boerenknecht uit Haarlemmermeer bestuur werd, op hol geraakt, waarbij een melkwagen die op straat stond het onderstboven geredrn en vernield werd. De paarden zij n door den agent van politie Post gegrepen. Persoon lijke ongelukken zijn daarbij niet voor gevallen. M. de Koningin Regentes in de Ned. Opera. Hare Majesteit dè Koningin-Regen tes vereerde Donderdagavond de eer ste voorstelling in den Haag van Aïda door de Nederlandsche Opera in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen met hare tegenwoordig heid. Hare Majesteit, die even na den aanvang van het eerste bedrijf het gebouw .binnentrad, werd ontvangen door den directeur, den heer J. G. de Groot, die H. M. naar hare loge ver gezelde, waarvan de toegang met groen was versierd, terwijl een prach tige bouquet van witte rozen met linten in de nationale kleuren en die van Waldeck-Pyrmont voor H. M, gereed lag. Terwijl het talrijke pu bliek bij hare binnenkomst H. M. door op te staan begroette, hief het orkest na het einde der eerste akte het „Wilhelmus" aan, welke beleefd heid H. M. beantwoordde door van haren zetel op te rijzen. Met blijkbare belangstellig volgde H. JM. de voorstelling en verliet on geveer 10 uur, voor het laatste be drijf, de zaal, met haar gevolg, be staande uit twee hofdames en een drietal heeren. Vóór het verlaten van het gebouw betuigde H. M. aan den heer De Groot persoonlijk hare bizondere te vredenheid over de uitvoering en ver klaarde zeer voldaan te zijn. Den bloemruiker nam de hooge bezoek ster mede. Ook bij haar vertrek werd het „Wilhelmus" Val8ch& bankbiljetten, Hugo Loerker te Amsterdam is ge vangen genomen omdat uit de in structie der valsche bankbiljettenzaak gebleken was, dat hij als medeplich tige van Keeze een biljet van f100, dat hij van dezen ontvangen had, had uitgegeven in eene tapperij in de Van der Helststraat aldaar. Laster. Voor 't Hof te Amsterdam werd Donderdag .in hooger beroep behan deld de zaak tegen Alberaina Pos thumus en Nicolaas Oostwouder, be- van laster ten nadeele van dr. A. E. Vermey. De rechtbank sprak bij haar von nis als haar gevoelen uit, dat uit het gehouden onderzoek de onwaarheid van de aantijging ten laste van den dokter gebleken was. Zij oordeelden echter dat voor hetgeen beide bekl. volgens de dagvaarding in de woning van dr. K. hadden gesproken, geen veroordeeling kon worden uitgespro ken omdat daarbij niet was geble ken van de bedoeling om aan 't sprokene ruchtbaarheid te geven en van 't oogmerk om te beleedigen. Daarentegen zag zij in hetgeen de tweede bekl. den volgenden dag aan de dienstbode van den dokter had verklaard, smaad, geen laster', omdat zij aannam de mogelijkheid dat de tweede bekl., die beweerde het ver haal van zijn meisje te hebben 'ge hoord, te goeder trouw kon zijn ge weest. Zij sprak daarom de eerste bekl. vrij, en veroordeelde den twee den bekl. wegens smaad tot vier maanden. Tegen dit vonnis teekende eerst de tweede beklaagde en daarna ook het O. M. hooger beroep aan. Ter terechtzitting van 't Hof is de kwade trouw van den 2n beklaagde voldoende geh'eken. De hem opge legde straf is dan ook te gering. Het O. M. vroeg voor de beide bekl. ver oordeeling wegens eenvoudige belee- diging, voor den tweede ook wegens laster en eischte tegen no. 1 drie maanden (het maximum) en voor no. 2 een jaar gevangenis. Mr. D. Simons optredende voor V. als civiele partij, sloot zich Schipbreuk. Men meldt uit Ouddorp van 28 Februari Eene blazerschuit en een hoogaars, herkomstig van Goedereede en Stel lendam, die hedenmiddag van de vischvangst in de Noordzee huis waarts keerden, werden door plotse ling opkomende hevige buien uit het Noordwesten, ongeveer een half uur beoosten het ijzeren kustlicht op strand geslagen. De opvarenden wis ten zich met eigen middelen te red den. Of de schepen, die zeer hoog zitten, behouden kunnen worden, is nog niet met zekerheid te zeggen, De mannen der Reddingmaatschap pij ontvingen per telegraaf kennis van de dubbele schipbreuk en waren zeer spoedig aan het strand, maar hunne hulp werd gelukkig niet ver te brengen of te mishandelen, dezen opzettelijk met een mes zoo krachti* in den rug nabij de wervelkolom en in de richting der nieren heeft ge stoken, dat het] wapen inn de rug bleef vastzitten. De verwonde, geluk kig hersteld, kon Donderdag ter zitting als getuige worden gehoord. Hetbleek dat hij met een viertal makkers evenals hij matrozen der Nederland sche marine dien avond langs den Zeedijk had gezworven en ver schillende herbergen in die buurt had bezocht. In een dier inrichtin gen „De witte Ballon" werd hij, zonder feitelijke aanleiding, aan gevallen door beklaagde, die hem eenen klap in het gezicht gaf. Ben makker van De Bruijn wierp zich nu op den aanrander, en er ontstond eene algemeene vechtpartij, waarbij de hulp van de politie moest worden ingeroepen, die het lokaal deed ont ruimen. De Bruijn, die onder het tumult eenen man met het horloge van zijnen kameraad zag wegloopen, rende den dief achterna, doch voor het hem gelukt was dezen te achterhalen, was Hilbrink hem achterop gekomen en had hem eenen steek in den rug toegebracht. Zijn kameraad trok hem het mes uit den rug, en een agent bracht hem naar het Binnengast huis, waar hij zich echter niet wilde laten behandelen. Den volgenden ochtend kon De Bruijn niet opstaan van de pijn en moest hij naar het militair hospitaal gebracht worden. Drie weken later verliet hij het hos pitaal genezen. Een deskundige, de heer Nord, officier van gezondheid en vijftien getuigenagenten, zeelieden en be woners van den Zeedijk, werden in deze zaak gehoord, waarna het 0. M., de schuld van beklaagde aan op zettelijke mishandeling wettig en overtuigend bewezen achtend, t< dezen eene gevangenisstraf van 18 maanden vorderde. De toegevoegde verdediger, mr. Van Gelder, pleitte vrijspraak, op grond, dat het ten laste gelegde niet was bewezen. Uitspraak over 8 dagen. dr. met een paar woorden bij het requi sitoir aan en deed ook zijnerzijds uit komen hoe chantage het zeer waar schijnlijke motief was der opgezette aantijging. Hij bestreed voorts de beslissing der rechtbank, die op ju- ristische gronden de actie der civiele partij deels had ontzegd, deels niet ontvankelijk verklaard. Uitspraak over 14 dagen. De Zeedijk. In den nacht van 9 op 10 Decem ber is er weer braaf gevochten op den Zeedijk te Amsterdam. Johannes Theodorus Hilbrink, een 24-jarig werkman, onder zijne kornuiten be ter bekend onder den naam van Jan tje Steenhouwer, moet daarbij vol gens de dagvaarding, die hem Don derdag op de bank der beschuldig den bracht, de belhamel zijn geweest. Den man, die reeds verschillende veroordeel ingen wegens diefstal en mis handeling achter den rug heeft, wordt thans ten laste gelegd, datjhijinden bewusten nacht, omstreeks één uur, op of nabij eene brug in de nabij heid der Spooksteeg, met het oog merk zekeren Hermanus Martinus de Brixiin van hpt. lp\ror> w».. Het O. M. bij de rechtbank te Winschoten eischte Donderdag tegen Greven, die Lubben te Nieuwe Pekela een doodelijk schot toebracht, 10 jaar gevangenisstraf. Negentien getuigen werden gehoord, waaronder de heeren dr. Nanninga en dr. Tresling, deskundigen. De verdediger mr. J. Heres Did- dons, eischte op verschillende gron den vrijspraak of anders ontslag yan rechtsvervolging.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2