Politiek Overzicht. öemengd Nieuws. Wetgevende Macht. men, bevestigden het verhaal. Deor de familie van B. wordt nu onder zoek gedaan of hun bloedverwant werkelijk is overleden. Het verhaal klinkt onwaarschijnlijk, en men is zelfs geneigd de verdwijning van B. aan eene misdaad toe te schrijven, omdat hij met ƒ200 op reis is ge gaan, die de tijger dan wel niet zal hebben opgegeten. Volgens officieel bericht is de veeziekte op Rotti geweken. Van Muntok naar Soengeiliat overgeplaatst de opziener bij het mijn wezen W. Ch. H. Engel. Geplaatst te Pangkal Pinang de tijdopziener 3e klasse bij het mijnwe zen C. N. Persijn. Overgeplaatst van Amboina naar Batavia ter beschikking van den be heerder van het kleedingmagazijn de adjudant onderofficier kwartiermee ster J. K. Elaud. Van den resident van Probo- linggo zijn de vo'gende mededeelin- gen ontvangen. „Volgens rapport van den contro leur van Soekapoera vertoonde de Brumo sedert den morgen van 7 de zer eene verhoogde werking. Er werd eerst een herhaald gerommel waargenomen, waarop in den na middag omstreeks 5 uur eene eruptie volgde, gepaard met vrij hevige knal len. Veel asch en rook, vergezeld van zwaveldamp, werden uit den krater geworpen en door den wind in Ooste lijke richting voortgedreven. De zwa veldamp verbreidde zich ook tot in de omstreken van Ngadisari. Sedert is de vulkanische werking echter verminderd en wordt nog slechts ge rommel bij tusschenpoozen gehoord." Van den resident van Japara is bericht ontvangen dat, ten gevolge van zware en langdurige regens, het water in de groote rawa in het zuid westelijk deel van dat gewest aan merkelijk is gestegen, waardoor de Djoewana-rivier buiten hare oevers is getreden en alle aan de rawa gren zende en aan de oevers dier rivier gelegen dessa's en sawah's onder wa ter kwamen, terwijl 7 dezer in de tot de dessa Boeloengwetan der afdee- ling Pati behoorende rawa eene praauw door hevige rukwinden en golfslagen is omgeslagen, waardoor 6 van de 13 opvarenden zijn verdron ken. Graaf d'Annay vroeger fransch ge zant te Kopenhagen is als zoodanig ontslagen. Het Journal Officiel deelde Donderdag het besluit daartoe mede. Zooals bekend is moet d'Annay in lichtingen hebben verstrekt die hem onmogelijk maakten langer tot het corps diplomatique te behooren. Donderdag zijn de debatten over het handelsverdrag met Rusland in den duitschen Rijksdag voortgezet. Ten slotte werd het ontwerp naar de commissie verwezen. De sociaal-de mocraten en vrijzinnigen stemden hiertegen. Bij de besprekingen verklaarde Hartmann van de zuidduitsche volks partij, dat deze voor het verdrag zal stemmen. Graaf Von Kanitz, conservatief, be weerde dat de door Rusland gedane concessies niet veel te beteekenen hadden, en dat een opzeggingstermijn voor één jaar beter zou zijn. Staatssecretaris von Marschall ver klaarde dat reeds lang het streven der regeering was geweest zulk een verdrag te sluiten. De minister van financiën Miquel verklaarde dat hetgeen het Rijk door de lagere tarieven verliest, natuurlijk uit andere bronnen van inkomsten moest gedekt worden. Namens de Polen verklaarde Kos- cielski, alsnog een afwachtende hou ding te zullen aannemen. Spreker zeide dat zijne partij niet tot de prin- cipieele tegenstanders van het ver drag behoort, maar verschillende be zwaren alsnog wenschte opgehelderd te zien bij de behandeling in com missie. Naar aanleiding van Donderdag ten zijnen huize ingewonnen inlich tingen omtrent den toestand van den heer Gladstone, kan het volgende worden medegedeeld. De particuliere secretaris van den eersten minister verklaarde, dat zijn gezichtsvermogen in de laatste maanden snel achteruit is gegaan, sedert den dag waarop hij, aan het spoorwegstation te Chester, een stukje beschuit in het oog ge kregen heeft. Zijn aftreden als eerste minister zou, volgens den secretaris, niet lang meer uitgesteld worden. Gladstone maakte Woensdag van de gelegenheid, dat hij zich bij de Ko ningin op audiëntie bevond, gebruik om te zinspelen op de toenemende moeilijkheden, welke zijn toeBtand ij het verrichten van zijne ambte- ijke werkzaamheden voor hem op- evert. De Pall Mall Gazette meldt op telligen toon, dat Gladstone Zater- ag bij de Koningin op audiëntie al komen om zijn ontslag te krijgen, n dat de Koningin alsdan lord Ro- sebery ontbieden zal. Het is niet het voornemen, dadelijk tot ontbinding van het Parlement over te gaan. Gladstone zal zijnen zetel in het La gerhuis behoud m, maar waarschijn lijk zal hij geen lid van het Kabinet blijven. In het Lagerhuis heeft Gladstone Donderdag verzocht, de amendemen ten van het Hoogerhuis op het wets ontwerp betreffende de kerspelraden aan te nemen onder protest. Glad stone verklaarde, te wenschen dat deze eenige vrucht der werkzaam heden der tegenwoordige zitting niet verloren ging; maar de strijd met het Huis der Lords is daarmede niet uit; hij zal gestreden worden, tot dat er eene bevredigende oplossing is verkregen. De wijze waarop de Lords het on derhavige ontwerp en andere gewich tige ontwerpen behandeld hebben, heeft een vraagstuk doen reizen van ernstigeren aard dan er in de laatste 50 jaren zich heeft voorgedaan. De wijze van handelen der Lords was weinig bevredigendmaar thans is de toestand acuut geworden. Wij staan thans voor de vraag, of de Lords het werk van eene geheele zit ting slechts mogen wijzigen dan wel geheel mogen vernietigen. De geschil len met de Lords zijn niet van voor bij gaan den aardzij raken de grond slagen van het geheele parlementaire stelsel. Deze staat van zaken kan niet voortduren. Het thans gerezen jeschil tusschen de Kamer van ge kozenen en de Kamer van benoem den moet aanhangig blijven totdat het voor goed opgelost kan worden. Eene oplossing moet er, op de eene of andere wij ze gevonden worden, welke een einde maakt aan de on ophoudelijke botsing tusschen de beide deelen van het Parlement. In de laatste instantie is het het volk dat over dit vraagstuk te beslissen heeft. Het tijdstip waarop, en de om standigheden waaronder, de uitspraak der natie moet worden ingeroepen, behoort tot de onderwerpen, waarover de regeering te beslissen heeft. Balfour verklaarde naar aanleiding van Gladstone's rede, dat de regee ring den oorlog heeft verklaard aan de aloude constitutie des lands. Voor deze oorlogsverklaring heeft het Hoo gerhuis geen enkele reden gegeven. Het verzoek van Gladstone (betref fende deamendementen) werd aangeno men met 273 tegen 37stemmen. De ver gadering werd daarna verdaagd tot Maandag, alswanneer de zitting ge sloten zal worden. De heer Marjoribanks kondigde aan dat de nieuwe zitting den 12en Maart geopend worden zal. Patey. Te Sheffield is Donderdag de be kende zangeres, mevrouw Patey plot seling overleden, even nadat zij daar een harer afscheids-voorstellingen had gegeven. De zangeres, die voornemens was op de behaalde lauweren te gaan rusten, werd met zoo groote toe juichingen ontvangen dat zij ten slotte nog de ballade „on the banks of Allan water" ten jbeste gaf Plotse ling zeeg zij toen ineen en overleed spoedig daarna. Volgens de verklaring der genees- heeren werd de dood veroorzaakt door overmatige aandoening, vermoe delijk tengevolge van de betuigingen van geestdrift, waarmede de toeschou wers afscheid namen van de gevierde zangeres. Mevrouw Patey, geboren Whytock, was 50 jaren oud, en behoorde reeds sedert een twintigtal jaren tot de meest populaire Engelsche opera zangeressen. Het dramatische van het uiteinde der zangeres wordt nog verhoogd door het feit, dat de bal lade, welke zij zong, aldus eindigde „And there a corps lay se." (Zij viel levenloos neer). Onmiddellijk na het zingen dezer regelen bezweek de zangeres en kwam niet weer tot be wustzijn. De burgemeester van Weenen. De begrafenis van den burgemees ter van Weenen, dr. Prix, heeft Woens dag onder groote praal plaatsgegre pen. Alle openbare lagere, middelbare en hoogere scholen waren gesloten, terwijl ook ten 10 ure alle stedelijke bureaux hun deuren sloten. De lijkwagen werd gevolgd door 6 wagens, waarin de kransen letterlijk opgestapeld lagen. Alle stedelijke be ambten volgden den stoet in rouw gewaad, terwijl ook allerlei corpora ties aan de plechtigheid deelnamen. In de Stephanuskerk, waar de aarts bisschop zelf den zegen over het stoffelijk overschot uitsprak, had zich ook de keizer van Oostenrijk door een adjudant doen vertegenwoordigen. Eveneens warun alle regimenten van het Weener garnizoen door hunne oversten vertegenwoordigd, terwijl ook de Duitschers te Weenen een reus achtige krans gezonden hadden. Een reclame. Een Fransch koopman heeft den heer Carnot gebruikt om reclame te maken voor zijn Algiersche cognac. Op reusachtige advertenties, tien voet hoog, werden de heer en mevrouw Carnot voorgesteld, met smaak hun glaasje drinkende. Zij zitten aan een tafel, waarop een laken met de initialen van den heer Carnot. De regeering vond deze ad vertentie niet gepast en heeft een ge- kleurden reep over de beide hoofden laten plakken. Een onaangename ontvangst. Toen de nieuwbakken Académicien Ferdinand Brunetière Woensdag zijn college aan de Sorbonne zou begin nen, was er een buitengemeen talrijk publiek samengestroomd, aangezien aangekondigd was, dat er een schan daaltje tegen hem op touw gezet was. In de groote zaal waren minstens 2000 personen bijeen, terwijl ook in de gan gen de menschen letterlijk opgepropt stonden. De studenten, die op de bovenste banken zaten, lieten op de onderste een regen van confetti en serpentins nederdalen, zoodat het daar gezeten publiek trachtte zich met 't opsteken der parapluies tegen deze stortbui te beschermen. De hoogleeraar maakte als gewoon lijk gebruik van het „professoraal kwartiertje", waarop de studenten zich allerlei vrijheden vooral jegens de dames van 't overig auditorium begonnen te veroorloven en luidkeels aanvingen „leve Zolate roepen. Af en toe werd dit helsch lawaai afge wisseld door de Marseillaise, het Rus sische volkslied en andere minder voorname liedjes. Toen de heer Brunetière eindelijk binnenkwam, ging al dit geraas en gefluit in een oorverdoovend spekta kel over. De dames echter, bij wie de hoogleeraar zeer in de gunst staat (booze tongen beweren om zijn fraaie handen), deden eene zwakke poging om te applaudisseeren, welke natuurlijk geheel overstemd werd. Evenzoo was het den 6preker onmo gelijk aan 't woord te komen.De confet ti en serpentins bleven tot aan zijn ka theder vliegen, terwijl men alleen wijs kon worden uit de kreet„Vive Zola, c'est Zola qu'il nous faut!" Eindelijk zag de heer Brunetière op raad van een zijner collega's de onmogelijkheid in, om zijn cursus voort te zetten en verliet hij met een wanhopig gebaar zijn katheder. Het gebouw werd daarop vrij snel en zonder groote moeite ontruimd. Mijn-ongeluk. De Standard ontving van Shangai het bericht van een ongeluk in een kolenmijn te Sbantoeng, waarbij 450 menschen het leven hebben verloren. Oproer in Aziatisoh Turkije. Te Yuzgat was onlangs een politie agent door een Armeniër vermoord naar aanleiding daarvan heeft aldaar nu een bloedige vechtpartij plaats gehad, waarbij 100 Armeniërs wer den gedood en 50 gewond. Een moeidlijke reis. De bark Beta van Swansea is dezer dagen uit Rotterdam te Plymouth aangekomen, na een reis van veertig dagen, welke overtocht onder gewone omstandigheden in drie dagen gedaan wordt. Gedurende de geheele reis had het vaartuig met vreeselijk storm weer te kampen en daar telkens hooge zeeën over de verschansing sloegen, werd het ruim ten deele met water gevuld. Drie weken lang had het scheepsvolk zooveei werk dat nie mand gedurende dien tijd uit de kleederen is geweest Daarenboven raakte de mondkost op en leed het scheepsvolk erge koude, daar de voorplecht met de bergplaatsen der stemkolen en olie weggeslagen was. Een week lang leefde de bemanning van beschuit en water en allen waren uitgeput door de geleden ontberingen toen ten laatste Plymouth bereikt werd. De staat „Freiland". De voorbereidende expeditie ter vestiging van een socialistischen staat Freiland in Oost-Afrika is met het stoomschip „Bundesrath" uit Hamburg in zeegegaan. Van de 20 per sonen waren er inmiddels reeds drie vooruit op reis gegaan en zullen er twee te Lissabon of Napels aan boord komen, zoodat er van Ham burg 15 zijn vertrokken. Tot die 20 behooren 7 Duitschers, 8Oostenrijkers, 3 Engelschen en 2 Denen. Op hunne uitnoodiging is te Ham burg eene feestelijke bijeenkomst ten afscheid gehouden, waarin zij zich over eene zeer talrijke opkoms: van heeren en dames konden verheugen* De aanlegger van het plan, dr. Theo- dor Hertzka, uit Weenen, hield eene toespraak, die in de eerste plaats tot de leden der expeditie was gericht. Hij vestigde hunne aandacht er op, dat zij op reis de Spaansche stad zonden voorbijkomen, van waar 400 jaar geleden Columbus zijnen tocht naar het Westen had aanvaard, al had men toen met die onderneming den draak gestoken, hij heeft toch maar zijn doel bereikt en met zijne ontdekking is er in de wereldgeschie denis een nieuw tijdperk geopend. Zonder nu het plan der aanvankelij- kelijke expeditie met dit feit te wil len vergelijken, kon toch worden gezegd, dat wanneer het plan gelukt, de uitslag nog veel belangrijker zal zijn. Freiland hoopt voor de mensch- heid een nieuw tijdperk te openen vol vrijheid, gelijkheid van recht en waren menschenliefde. „Columbus" zoo eindigde hij „zocht goud wij zoeken het geluk, de vrijheid, de gerechtigheid. Wij allenhopen het beloofde land nog met eigen oogen te aanschouwen Te midden der luide toejuichingen die den spreker ten deel vielen, deed zich een muziekkorps hooren, waarna er toespraken van verschillende zijden volgden, felicitatie-telegrammen uit den vreemde werden voorgelezen en de expeditie onder anderen werd be groet door de Freiland-vereeniging te i Elmshorn (wier gezamenlijke leden verschenen waren. Daarna trad er iemand op, die den aanwezigen onder de aandacht bracht, dat de z iakvan Freiland thans wel eene gewichtige phase is ingetreden, maar dat er, om haar ook verder op het gebied der werkelijkheid te brengen, evenals bij alle andere dingen middelen moeten zijn. Veel is er in dit opzicht reeds verkrégen, maar veel blijft daarin nog te doen. Men meende dan ook, bij de bemiddelde klassen welzekere offervaardigheid te mogen verwach ten, en Hamburg heeft bij de zaak misschien in de eerste plaats belang want of Freiland al dan niet slaagt, in alle geval wordt er toch aan de Kenia eene kolonie gevestigd en zul len aldaar ongetwijfeld handelsbe trekkingen ontstaan. Met voordrachten in proza en poë ie, gemeenschappelijk zingen enz. werd overigens de feestavond doorgebracht. Uit Transvaal. Blijkens opgave van het departe ment van mij n wezen werd gedurende het derde kwartaal van 1893 voor een waarde van 1,450,310 aan goud gewonnen in de Z. A. Republiek. Het totaal aantal onsen goud be droeg 419,763. De pokziekte onder de Kaffers in het district Pretoria is op onrust barende wijze aan het toenemen. Uit Schildpadfontein alleen werden op één dag door den veld kornet nabij de tweehonderd gevallen gerappor teerd. Het gymnasium te Pretoria be zit thans 19 scholierengeen gering getal wanneer men in aanmerking neemt dat de gelegenheid om jonge lieden voor het admissie-examen voor te bereiden tot dusverre zoo ontoe reikend is geweest. De modelschool onder den heer Wagner verheugt zich thans in 128 scholieren, waaronder 20 meisjes zijn, te,wijl er bovendien binnenkort nog nieuwe scholieren verwacht worden. Ook de nieuw opgerichte Hoogere School en de daarmede verbonden modelschool voor meisjes schijnen aan het beoogde doel te zullen be antwoorden en deze beide inrichtin gen tellen thans reeds bijna 100 scholieren.r Ee teleg aphische verbinding van Pelgrimsrust met Lijdenburg verdert goed en zal weldra gereed wezen. „Verleden Donderdagnamiddag te gen vijf uur, zoo lezen wij in de Volksstem van 30 Jan., was het kerk plein van Pretoria vol van belang stellenden die met nieuwsgierigheid de komst afwachtten der bereden vrij willigers. Dit nieuwgevormde korps toch zou zijn verschijning makenen, te zamen met de vrijwilligers te voet onder opperbevel van commandant Melt Marai,s een militaire wandeling door het dorp doen. Z.H.Ed. de Staatspresident en andere hooge re- geeringsambtenaren hadden als toe schouwers op het platvorm van het Gouvernements-gebouw plaats geno men. De vrijwilligers te voet, onder on middellijk bevel van den] heer A. Goldman, munten als gewoonlijk uit door hun nette houding en onberis pelijke wijze van exerceeren en mar- cheeren. Ook de paarden-ruiters maak ten een goeden indruk in hunne huzaren-uniformen zwart met rood en kleine shako's met witte pluim. Zij werden gecommandeerd door den heer F. Wolmarans die in Europa zijne opleiding in het militaire vak genoot. Voorts zijn de heeren Tjaard Kruger, Schutte, McKenzie en Lean officieren enWolmaransenEloff trom- Fïtters. Volgaarne wenschen we aan retoria's vrijwilligers corpsen den hartelijken steun van het publiek en een bloeiende toekomst toe." Selabola, een van Madjadja's on dergeschikte kafferhoofden, heeft een Boer, Pietersen genaamd, aangevallen en getracht hem te kruisigen. Eenige andere Boeren echter schoten te hulp, ontzetten Pietersen en dooden een kaffer, terwijl zij een anderen ver wondden. Pietersen was evenwel deerlijk mishandeld. Dit vond plaats op 6 Febr. jl., bij Pietersberg. TELEGRAMMEN Aftreden van den heer Gladstone.. LONDEN, 2 Maart. (Reuter). De Daily News, het officieuze orgaan der regeering, bevat het volgende „Tot ons leedwezen moeten wij mededeelen, dat er niet langer reden is te hopen, dat de heer Gladstone in de volgende zitting zijn taak zal kunnen voortzetten." TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 2 Maart. Per telegraaf. Kiesrecht. Heden achte de Voorzitter het noo- dig de leden tot beknoptheid aan te manen en te verzoeken niet in alge- meene bespiegelingen terug te gaan. De heer Roell sprak daarna een uur lang om te betoogen dat zijn amendement dat onder onderstand ook geneeskundigen hulp is te be grijpen door de Grondwet wordt ge boden en kon het dus niet terugne men om het bij een volgend ontwerp voor te stellen. De heer Levy bestreed opnieuw het kiesrecht aan weetnieten toe te ken nen en handhaafde zijn amendement betreffende instellingen tot voorko ming van armoede. De heer E. A. Smidt, heeft een amendement voorgesteld om ook uit te sluiten hen, die in de rijkswerk inrichting krachtens vonnis verblijf hebben gehouden. De heer Vrolik trok zijn amende ment in om de 70 jarigen uit te slui ten en zal misschien bij art. 1 er op terugkomen. Hij wenscht de heer Schaepman geluk met de bereiking heden van zijn 50e jaar. De heer Rutgers wees op de af hankelijkheid van den minister van de combinatie der standaardphalanx en de liberale uniephalauxbleef de schrijfproef afkeuren en vroeg perti nent of bij het vervallen van de schrijfproef de minister hal artikel onaannemelijk achthij kwam per tinent op tegen den heer Heems- kerk's sprookje dat hij knappe werk lui met stemvee zou hebben gelijk gesteld en haalde daarbij het stan daard-orakel aan. (waarvoor hij door de voorzitter werd terechtgewezen); hij verwachtte van de aanneming van het artikel niets dan nadeel en beroering, terwijl de verwerping een vingerwijzing naar grondwetsherziening zou zijn. De heer Tydeman was bereid tot overleg en verdedigde de schrijfproef. De heer Smeenge wilde zekerheid, dat de schippers niet uitgesloter zul len worden. MARK TNIEUWS. Amsterdam28 Febr. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen fl,80 a 2,20, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers f 1,50 a 1,60, Zeeuwsche Spuische Jammen f 2,a 2,35, dito Flakkeesche fl,90 a 2,30, Geldersche blauwe f 2,a 2,20, Katwijker Zand f0,a 0, Noordwijker Zand f 0,a 0,Hiile- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0,dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Commissariaat ran Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, behalve Zon- en feestdagen, van 2 lol 4 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Eene defecte zilveren broche. Een katoenen handschoen. Een haakwerk. Een strooien hoed. Eene portemon- naie met eenig geld. Een beknopt leerboek der rekenkunde. Een rood- koralen halskettinkje met gouden sluiting. Een beitel. Een paar hand schoenen. Een maat voor natte waren. Een knop van een gouden remontoir horloge. Een paar tricot-handschoe nen en eene parapluie met knop van rotting. Eene parapluie. Een glacé handschoen van donkerbruine kleur. Eene oude zakportefeuille. Een zilve ren oorknopje. Een gouden dames- ring met parel. Een zwarte hand schoen. Een groengeschilderde asch- bak met ijzeren rand. Eene ledige lederen portemonnaie. Een onderstuk van een zilveren signet. Een grijs zwart halsbontje. Een witbruin ge vlekt hondje, blijkbaar nog geen 2 maanden oud. Een zwartwollen pols mofje. Een notitieboekje. Een bruin- wollen handschoen. Een bril in étui. Eenige sleutels.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3