NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang Maan'Uix 5 Maart 1894. 273 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. HAARLEMS Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-X, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 1'5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cent». Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdacjenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangére G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 31bi« Faubourg Montmartre. EEBSTE BLAD. Haarlem3 Maart. 1894. Door Burg. en Weth. dezer gemeen te, is de levering van materialen voor het onderhoud van straten enz. ge gund als volgt: Perceel I. 566000 straatklinkers waalvorm. Aan Gebr. Schornagel, alhier 300000 ad. f 13.50 per 1000. Aan Gi Bos, Haarlemmermeer 100000 ad. f 12.85 per 1000. Aan G. P. J. Beccari, alhier 100000 ad. f 12.52 per 1000,$Aan H. London, alhier 100000 ad f 12.30 per 1000. Perceel II. 245000 Utrechtsche driel. klinkers. Aan Smits en Reinders al hier voor f 10.79 per 1000. Perceel III. 100000 blauwe ijssel- straatklinkers. Aan dezelfden voor f 6.83^ per 1000. Perceel IV. 17000 Grèskeien retail- lés. Aan Lonis Goffin te Lnik, voor f89.80 per 1000. Perceel V. 50 grafpaaltjes ad. f 0.67 en 50 grafpaaltjes ad. f0.50. Aan L. Sabelis alhier. Perceel VI. 50 straatkolken groot en 50 klein model. Aan de Maat schappij Ijzergieterij de Prins van Oranje te 'sHage, a. de groote voor f 9 72^ per stuk, b. de kleine voor fS.22% per stuk. Perceel VII. Gegoten ijzeren dekpla ten voor riolen. Aan J. Graatf alhier, 15 stuks a f 4.94 per stuk. 40 3.42 25 2.85 25 0.53 Ingekomen verzoekschriften. Bij B. en W. zijn ingekomen vier verzoekschriften om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein van S. J. Nelis, Schoterweg 51; Wed. F. J. Wink'elaar, Pieter straat 1A. F. Peters, Ged. Raam gracht 2 en C. Saegaert, Lange Hee renstraat 26. Aan J. C. Blom is vergunning ver leend tot oprichting van eene tabaks- kerverij en drogerij, door gaskracht bewogen in de Lange Annastraat No. 13. Museum van Kanstnij verheid. Wij vestigen nogmaals de aan dacht op de tentoonstelling van ver sierd lederwerk in het Museum van Kunstnijverheid alhier. De verzame ling werd deze week vermeerderd met een scheede van een Afrikaansch oorlogswapen van gelooide menschen- huid, inzending van den heer J. Krol Kzn. en een boekband versierd met blinde stempels nit de 16e eeuw door het gemeentebestuur van Haar lem ingezonden. Des Zondags is de toegang vrij. Rijksnormaallessen. Na afgelegd examen zijn, tegen den eersten April, in de eerste klasse der Rijksnormaallessen alhier toegelaten B. JMulder, F. K. Misset, A. Timmer, W. Slikker, M. J. Segaar, C. J. Saug- ster, E. A. Munk, C. J. Pijnappel, G. H. C. Timmer, C. J. Gordijn, A. Tierie, E. Vermeer, M. J. M. Wiegant enj. H. Erkelens. Examen. Voor het examen nuttige hand werken zijn te 's-Gravenhage Vrijdag geslaagd de dames E. Hübner, S. C. van Ingen, M. J. M. van de Klas horst en M. de Jongh, allen alhier. Weekkaarten. Naar wij vernemen zullen hij de Holl. IJz. Sp. Mij. spoedig verkrijg baar worden gesteld weekkaarten eerste en tweede klasse, tegen ver minderd tarief. Bij de heden gehouden aanbeste ding voor het bouwen van eene zie- keninrichting bij de cadettenschool te Alkmaar, onder het beheer der Genie alhier, (Raming 20.000), zijn 15 bil jetten ingekomen, waarvan dat van W. Greve, te Amsterdam het laagst, voor 21156. Hedenmiddag te 4 uur had in de bovenzaal van het Nut in de Zijl straat de gewone jaarvergadering plaats van de vereeniging „Weldadig heid naar. Vermogen." Wegens dit voor ons zeer onge schikte uur (ons blad gaat 5 uu ter perse) kunnen wij over deze verga dering niet eerder dan in het vol gend nummer verslag doen. De industrie der petroleumlampen gaat steeds verder. Vooral is men er op bedacht lampen te vervaardigen, die de meeste waarborgen aanbieden voor de veiligheid. Zoo heeft nu de firma P. de Nobel Co. in de Lange Veerstraat éen lamp merk „beige", die uit een stuk metaal bestaat en door igeen val hoe hevig ook, kan breken. Daar de pit op eenvoudige wijze geheel en al van de olie is afgesloten kan er nimmer brand ontstaan, al viel de lamp ook van een trap naar beneden. Maat8cliappij tot bevordering der Bouwkunst afdeeling Haarlem en Omstreken. VERGADERING 26 Febr. 1894. De heer P. Kleiweg Dyserinck die de vergadering als Voorzitter opent, dankt de leden en zijn medebestuur ders voor den steun tijdens zijn voor zitterschap van hen ondervonden en deelt mee, dat het hem spijt te moe ten aftreden juist nu de leden door hun trouwe opkomst de vergaderin gen zoo aan belangrijkheid doen win nen, hij zal evenwel zooveel in zijn vermogen is de belangen der Afdee ling blijven behartigen. Hij wenscht de Afdeeling geluk met nare z. i. goede keuze en hoopt, dat zij onder het Voorzitterschap van den heer Leijh voortdurend in bloei moge toe nemen. De heer Leijh treedt daarna in diens functie, wijdt een woord van lof en dank aan zijn voorganger voor hetgeen hij voor de Afdee ling deed en voor de lust en toewijding, waarmee hij hare belan gen behartigde en roept de^ steun en medewerking in van de leden om de Afdeeling zooveel mogelijk aan haar doel en streven te doen beantwoorden. Aan de orde komt nu een schrij ven van het Bestuur van het depar tement Haarlem van de Nederland- sche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid met begeleidende con ceptstatuten en Huishoudelijk Regle ment voor den te Haarlem op te richten Arbeidsraad. Punt I van dit schrijven om uit te maken of de Afdeelin: aan den Arbeidsraad zal meedoen, wordt op voorstel van den Voorzitter bevestigd beantwoord. Na het lezen der conceptstatuten betreffende punt II worden emige opmerkingen en vragen gedaan die op verzoek van den Voorzitter door de heeren Geijl en van den Ban wor den beantwoord en daarna ongewij zigd worden goedgekeurd, Na het voorlezen van het huishou delijk reglement verzoekt de heer A. J. Stoel Jr. ter wille der grond ge behandeling aan ieder een gei rukt exemplaar te zenden: zoo mogelijk zal hieraan worden voldaan, doen daar de tijd te kort is om daarna nog eene vergadering te beleggen, stelt de Voorzitter voor om - erst punt 4 het benoemen van drie afge vaardigden te behandelen. Dit voorstel wordt goedgekeurd en nadat door den Voorzitter namens de afdeeling een woord van dank is ge bracht aan de heeren Geijl en van den Ban voor hunne medewerking aan het tot stand komen dezer con cepten, worden op voorstel van den heer Reijnders de vorige afgevaar digden bij acclamatie herbenoemd. Daarna woidt na eenige opmer kingen van den Penningmeester goed gekeurd om van 10 tot 15 gulden bij te dragen in de oprichtingskosten van den Arbeidsraad. Het antwoord op Vraag VI „Wat leert de ondervinding omtrent de zoo genaamde Parquets-tapis wordt uit gebracht door eene commissie be staande uit de heeren E. von Saher G. P. J. Beccari, J. Wolbers, A. J. H. Reijnders en J. C. Kruseman. Dit antwoord door den heer Reijnders voorgelezen wordt na eenige vragen en opmerkingendie door hem wor den beantwoord en toegelicht, goed gekeurd en overgenomen. De bespre king der subsidie a 20 aan de Am bachtsschool geeft den Penning meester aanleiding om den toestand der kas nader toe te lichtenna eenige discussie wordt de subsidie voor dit jaar weer toegestaan. Van de gelegenheid door den Voor zitter aangeboden om met 20 tot 25 leden een bezoek te brengen aan de gebouwen en inlichtingen der Maat schappij Electra te Amsterdam zal door alle ter vergadering tegenwoor dige leden gebruik worden gemaakt op voorstel van den heer Rijnierse zal daartoe ook aan de overige leden van de afdeeling eene uitnoodiging worden gezonden. Er wordt bepaald dat op Ma^rjdag 12 Maart de bezich tiging zal plaats hebben. Den leden die meegaan wordt verzocht daarvan drie dagen te voren kennis te geven aan den secretaris, die hen daarna zal berichten, hoe laat, en waar men zal samenkomen. De Vrijdagavond ter vergadering gebrachte antwoorden op de door de Maatschappij uitgeschreven prijsvra gen, werden daarna ter bezichtiging gesteld om vervolgens over te gaan tot de door den heer Kleiweg Dy serinck aangeboden kunstbeschou wing. Met een woord van dank aan den heer Dyserinck sluit de voorzitter de vergadering. Wij ontvingen van de firma Meij Edlich een catalogus van nieuwe artikelen bestaande uit niet minder dan circa 150 bladzijden groot for maat, rijk geïllustreerd en alles voor zien van prijsnoteering. Men vindt in dit boekje van alles, van badartikelen af tot sieraden toe, kinderconfectietapijten, leerwerk, dassen, koloniale waren, parapluies, ja wat niet al meer, benevens de boorden en manchetten welke de fir ma in ons blad adverteert. Op aanvraag aan Meij Edlich Leip'.ich Plagwitz ontvangt men een exemplaar van dezen uivoerigen catalogus. vestigen van ieder, die het pogen, om steeds meesterwerken van schil derkunst aan de inwoners van onze stad te doen bewonderen, op prijs stelt. Den heer van der Wilk clie nu, sedert 2 jaren, de moeiten en kosten, aan een kunsthandel verbonden, op zich durfde nemen, wenscben wij een druk bezoek toe, en twijfelen niet of het succes, tot heden door hem be haald, zal door te volharden in het wakker houden van het kunstgevoel bij het Haarlemsche publiek, steeds toenemen. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem'op Woens dag 7 Maart 1894, des namid dags te 1 ure. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Schrijven mr. H. Enschedé. 2. Voorstel B. en W.W. overeen komst met Rijn and in zake sluis te Spaarndam. 3. Id. id. aankoop grond Stads- Apotheek. 4. Id. id. aanschaffing toestelLn Mausoleum. 5. Id. id. met rapport commissie van financiën, plan van bebouwing van grond aan de Teylerstraat. 6. Rapport commissie van financiën af- en overschrijving en suppletoire begrooting Stads-Apotheek, dienst 1893. 7. Missive B. en W.W. recognitie Gasfabriek over 1893. 8. Voorstel B. en W.W. regeling schoo^eld met Uitgeest. 9. Gasrapport over Januari jl. Onze lezers wenschen wij opmerjr- zaa a te maken op de collectie schil derijen, geëxposeerd bij den heer D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat no. 105. De kamer achter de winkelzaak is onlangs zoodanig ingericht, dat men dadelijk een gemakkelijk overzicht heefi van de voorhanden schilder stukken, waaronder voorkomeu van: v. Borselen, Eerelman, Apol, Gabriël, Rosierse, Semenowsky, Westerbeek enz. Tevens zijn voor enkele dagen (tot Dinsdagavond) te zien aquarellen van v. Borselen, Wolbers en Lion. Belangstellenden in de schilder kunst zijn den heer van der Wilk steeds welkom; ook zij, die zijn col lectie slechts wenschen te bezichtigen. Met dit schrijven beoogen wij op dezen kunsthandel de aandacht te Huisdieren De heer B. woonachtig aan den Ivoudenhorn, wandelde dezer dagen rustig op straat, toen opeens een groote zwarte hond, die los liep naast een kar waaronder een andere hond liep,op hem afkwam en zonder eenige aanleiding hem twee beten toebracht. De eerste beet bepaalde zich tot een scheur in zijn pantalon, maar de tweede ging door en door en veroor zaakte een groot gat in de kuit ten gevolge waarvan de heer B. nu bed legerig is. Wie van dit ongure dier de eige naar is, schijnt men niet te weten. Eveneens enkele dagen geleden ging een ander rustig voorbijganger de Kenaustraat door, toen plotseling een hond van tamelijk groote afme ting uit de deur kwam schieten en hem in het been beet. Ditzelfde dier had een sigarenhandelaar in de Groote Houtstraat kort te voren een doode- lijken schrik op het lijt gejaagd door hem van achter te bespringen en naar zijn jas te happen. Dat dit aanminnige dier zich be paalde tot de jas en niet zijn tanden zette in 's mans lichaam, is natuurlijk wel geen gevolg van de voorzichtig heid van het beest zelf, maar van het toeval. Trouwens mag men van een rede loos dier geen voorzichtigheid ver wachten wel van de eigenaars, die zich het genoegen gunnen zulk een dier er op na te houden. Wie een gasmotor of een stoomketel in zijn huis wil hebben, moet vooraf allerlei waarborgen geven dat hij de muren van zijne buren niet beschadigen en hunne rust niet verstoren zal. Voor het onnoozelste slagerijtje of smede rij tje is een met allerlei beperkingen bezwaarde, dikwijls moeilijk te ver krijgen officieele vergunning van het gemeentebestuur noodig, maar ieder die het in zijn hoofd krijgt een half getemden hond vrij te laten rond dwalen, kan onbelemmerd zijn gang gaan. 't Is waar, hij loopt gevaar vandaag of morgen aan iemand die door zijn hond gebeten is, eene schadevergoe ding te moeten betalen maar dat maakt den gevaarlijken hondenbeet niet ongedaan. Engelsche wielrijders in ons land. Een vijf-en-twintigtal leden der Londensche Wielrijders-Vereeniging „Stanley-Club" zal met Goeden Vrij dag a. s. een vierdaagschen tocht aanvangen door ons landzij hebben zich daartoe verzekerd van de mede werking der bekende Haarlemsche „Wielrijders-Vereeniging „de Ketting- gangers", die een tweetal plannen ontwierp en aan wie de verdere re geling van den tocht is opgedragen. Deze laatste Club heeft zich op hare beurt gewend tot andere bevriende Vereenigingen en zoodoende is er een samenwerking verkregen, waar door men zal trachten den Engelschen een zoo goed mogelijk idee te geven van een der schoonste of eigenaar digste gedeelten van Nederland. Vrijdag 23 dezer, reeds vroeg in den morgen, zal het bestuur der „Ket- tinggangers", de vreemdelingen bij hunne aankomst te Rotterdam begroe ten en verder met hen de stad door- toeren. 's Middags zullen de reizigers per spoor via Utrecht naar Arnhem vertrekken om aldaar in gezelschap eener bevriende club een blik te wer pen op de schoone environs. Zaterdagmorgen trekken de vreem delingen metleden dier club per rijwiel naar Utrecht, langs Oosterbeek, Ren- kum, Ileelsum, Wageningen, Rhenen, Eist, Amerongen, Darthuizen, Doorn, Zeist en De Biidt; daar zullen ze overgenomenworden door een Utrecht sche vereeniging, die op zich neemt hun de stad te laten zien. In den middag gaat men van daar naar Amsterdam, waar de Engelschen zullen overnachten. Zondagmorgen, le Paaschdag, be geven zich „de Kettingganger", tijdig naar Amsterdam om met de „Stanley- Club" de schilderachtige Zaanstreek langs te rijdende tocht gaat dan over Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk naar Wormerveer waar ge luncht zal worden. Verder rijdt men via Krommenie door het hoogst merkwaardige Assendelft naar Haar lem, waar rust wordt gehouden. Maandag gaat men weer gezamen lijk naar 's Grave nhage, om in ge zelschap van een der aldaar geves tigde vereenigingen, na het Haagsche Bosch en Scheveningen te hebben bezien, via Hoek van Holland weder huiswaarts te gaan. Men schrijft ons uit IJmuiden: De sociëteit „De Toekomst" heeft Donderdag haren leden een buitenge woon gezelligen avond bereid, door het geven van een soirée, bijna ge heel met eigen krachten, een twin tigtal nummers solo's voor piano, zang, ernstige en komische voordrach ten, wisselden elkander af en het da verend applaus na bijna alle nummers bewees, dat men zich uitstekend amuseerde. De avond werd besloten met een zeer geanimeerd bal. Ontslag gemeenteraadslid. De heer J. Koopman, sedert tal van jaren lid van den raad der ge meente Heemskerk, heeft als zoodanig zijn ontslag aangevraagd. Uit deeling van warme spijzen. De uitdeeling van warme spijs op de Heide gem. Velsen gedaan door de vereeniging „Hulp en Bijstand" heeft in 7 weken ƒ585 gekost, welk bedrag door een collecte in de ge meente opgebracht was. 8460 porties zijn aan het gebouw afgehaald en door een twintigtal kinderen van lieden, die om verschillende redenen geen eten mochten afhalen zijn in dien tijd in het gebouw, waar de spijzen bereid werden, pi. m. S50 porties genuttigd. Ontploffing in de kachel. Toen Vrijdag middag bij de Wed. v. d. M. te Zandvoort eenige steen-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1