NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Donderdag 8 Maart 1894. No. 3276 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Kosteiooze School Haarlemmerliedestraat. STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureao: Kleine Houtstraat 1-A, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiere. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs Blbis Faubourg Montmartre. lett. F. aan de De aangifte tot toelating op bo vengenoemde School, geschiedt bij het Hoofd van de Kostelooze School left. B, den Heer J. B A. SAEIJS, Spaarnwouderstrantvóór den 31 sten Maart 1894. Haarlem7 Maart. 1894. „Patrimonium". Dinsdagavond werd in „Weten en Werken" eene vergadering gehouden door de afd. Haarlem van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium", waarin als spreker optrad de beerP. van Vliet Jr. nit Arnhem. Na de gebruikelijke opening en de mededeeling van den voorzitter der afd. dat voor deze vergadering eene uitzon dering was gemaakt door het geven van gelegenheid tot gedachtenwisseling, nam de heer van Vliet het woord met de bespreking van de groote kwaal van onzen tegenwoordigen tijd werkloos heid. Hoewel degenen, op het stand punt staande van „Patrimonium", belijders zijn van een geloof, dat zoekt naar een beter vaderland, toch moe ten zij vooral een open oog hebben voor de maatschappelijke toestanden. Wij leven aan het einde van de eeuw der uitvindingen, een zegen voor de maatschappij door God ge geven, maar welker toepassing op het machinewezen een vloek is geworden voor den werkman, daar deze uitvin dingen, die splitsing van arbeid heb ben veroorzaakt, ontzaglijk veel men- schenarbeid hebben overbodig ge maakt, wat heeft geleid tot werkloos- beid. Die splitsing van arbeid leidt ook tot afhankelijkheid van den werkman, wat den aard van zijn arbeid betreft. Dit lichtte spreker door voorbeelden toe, waaruit ook af te leiden is, dat de verandering door bet machine wezen teweeggebracht overproductie op elk terrein van den arbeid ten gevolge heeft. De omvang der werkloosheid is moeielijk te overschatten, want zij is een verschijnsel, dat zich in de gan- sche yye^eld vertoon den loonstandaard, wat ook veroor zaakt wordt door de toename van vrouwen- en kinderarbeid, in concur rentie met dien der mannen. Hieruit vloeit voort eene onzekerheid van bestaan, waarmee in nauw verband staan de onvoldoende voeding, klee ding en huisvesting der arbeidende klasse. Dat hieruit dronkenschap, verdierlijking en ontucht ontstaan, meet ons niet verwonderen. Ook heeft die werkloosheid indirect tot gevolg eene malaise in den kleinhan del, waardoor langzamerhand de zoo genaamde middenstand verdwijnt. De radicale genezing uit deze maatschap pelijke nooden ligt in den terugkeer tot God. De zucht om het voor zich zeiven goed te hebben het ieder voor zich, God voor ons allen is in deze eeuw te veel toegepast. De le den van „Patrimonium" zijn geroepen om te getuigen tegen het ongeloof en alle middelen tot verbetering, op recht en billijkheid gebaseerd, aan te wenden. Verbetering is o. a. het vak onderwijs te steunen, waardoor be kwame, degelijke werklieden worden gevormd. De werkelijkheid leert ech ter, dat ook dezulken nog geen ze kerheid van bestaan hebben, wat de statistiek genoegzaam aanwijst. Ook emigratie geeft geen voldoende be strijding van de werkloosheid meer. Verbetering geeft o. a. ook het in voeren van een normalen arbeidsdag en eene vaststelling van een mini- mum-loon bij bestekken enz. In grooten omvang heerscht de werkloosheid in groote steden, ver oorzaakt door de stelselmatige ver plaatsing daarheen der bevolking van het platteland. Deze afvoer naar de steden moet gekeerd worden. Een middel daartoe is eene andere wet geving betreffende het grondbezit. De eerste stap in goede richting zou zijn de onteigening door de gemeenten van een deel van den grond, ter ont ginning geschikt, waardoor velen han den werk kon worden gegeven. Spreker eindigde zijne rede met er op te wijzen, dat bij de bestrijding der werkloosheid niet de toepassing der barmhartigheid de hoofdzaak moet zijn, maar de toepassing van recht vaardigheid door het voorzien in arbeid. Aan het hierop gevolgde debat na men een zevental aanwezigen deel. Het aantal der debaters en de uit voerige wijze waarop sommigen dit debat voerden noopt ons slechts in korte trekken het door hen gespro kene eenigszins samengevat weer te geven. Eenige sprekers op socialistisch leiding van des sprekers woorden de volgende opmerkingen: De uitvindingen in het machine wezen, nu een vloek voor den werk man geworden, hadden reeds dadelijk in het bezit der gemeenschap moeten komen. De schuld der bedroevende toestanden zit nu in de verkeerde maatschappelijke organisatie. Eene definitie van geoorloofde middelen ter verbetering is niet te geven. De vrou wen moeten niet uit het arbeidsveld worden geweerd, anders wordt de prostitutie nog meer bevorderd. Land nationalisatie moet worden ingevoerd, geen gedeeltelijke onteigening. Liefdadigheid is niet gewettigd, waar die moet worden betracht te genover degenen, die door ouderdom niet meer kunnen werken. De heer Terstraaten noemde den revolutionai ren weg den eenigen goeden die tot verbetering leidde. De heer Molenaars graaf noemde de middelen ter ver betering door den spreker aangegeven, wat vaag en bepleitte het gewicht van aaneensluiting. De heer Jac. Post wees er ook op, dat het een kwaad is, dat de meerdere productie den arbeider niet ten goede komt. Indien wij echter ware Christenen zijn, dan hindert ons het privaat bezit niet. Het nadeel van een mi nimum-loon is, dat het den prijs der producten doet stijgen. Onder de middelen ter verbetering van het lot van den werkman heeft hij niet ge hoord, het geven van een aandeel in de winst aan den arbeider. De heer Nieman wil decentralisa tie naar de steden voorkomen zien door het stichten van kolonies van gemeentewege tot het productief ma ken van woeste gronden. Deze spreker wijst op het voordeel van samenwer king, vooral wat betreft het bijeen brengen van fondsen voor tijden van nood. Het was reeds half elf, toen de heer van Vliet weer aan het woord kwam. Verscheidene aanwezigen hadden dan ook reeds de vergadering verlaten. Nadat hij de verschillende sprekers had beantwoord en zich daarbij naar aanleiding van een tot hem bij het debat gerichte vraag als een voor stander van landnationalisatie had doen kennen, werd de vergadering kwartier na elven gesloten. Concert „Toonkunst". De heer Paul Haase is wegens on gesteldheid verhinderd zijne mede werking te verleenen tot de uitvoering van „Toonkunst" op Zaterdag a. s. De bariton-partij zal in zijne plaats worden vervuld door den heer prof. Artis-schouwburg. Het gezelschap uit den Artis- schouwburg speelde Dinsdagavond in onzen schouwburg de welbekende operette „De klokken van Corneville," een van de best gelukte tooneelwer- ken in zijn genre, dat al verrassend lang op het repertoire staat en er zeker nog wel een jaar of wat op zal blijven. De gehechtheid van het publiek aan deze operette is verklaarbaar door de aardige tooneeltjes die elkander opvolgen gedragen aoor lichte, vroo- lijke muziek, die nog lang jolig na klinkt in de ooren. Mej. Gorez speel de de rol van Serpolette .'evengoed als zij die zong, terwijl Germaine werd vertolkt door mej. Ter Hoeven, die naar wij vernamen nog niet lang aan het tooneel is en daarvoor in Haarlem woonde. Onze ex-stadge- noote heeft een sympathieke, heldere stem waarvan zij een goed gebruik weet te maken: op het gebied van actie kan zij nog wel iets leeren. De heer Dons is een goed zanger, maar offerde gisteren de zuiverheid wel eens aan de kracht op. Ronduit gezegd zong hij er nogal eens „tegen aan" en dat is jammer, omdat hij het beter weet. .Voor Baljuw speelde de altijd ver makelijke Kelly, Gaspard was de heer Buderman. De schouwburg was niet bizonder bezet, eensdeels zeker wel door den tijd van 'tjaar, maar anderdeels door de omstandigheid dat men wel gaarne een minder bekende operette was gaan zien, die toch ook mooi is. Aan de heeren Kreeft Buderman ter over weging. De koren waren goed en het orkest werkte verdienstelijk. Drogisten ver volging Eenige maanden geleden hebben hier ter stede voor den kantonrech ter een aantal winkeliers in droge rijen etc. terecht gestaan wegens het verkoopen van zekere artikelen in ge ringer hoeveelheid dan volgens een officieele lijst geoorloofd is. Heden stonden weer een tweetal winkeliers terecht voor ditzelfde feit. Op den 28sten November 1.1* heeft Jacobus van Gulik alhier aan een daartoe expresselijk afgezonden rijks veldwachter, P. W. van Dugteren, een hoeveelheid van 300 gram solutio pyro phosphatis natrico ferrici ver kocht, terwijl de minimum-quantiteit 1000 gram bedraagt. De heer Van Gulik erkent en be toogt dit te hebben verkocht als handelsartikel, namelijk als staalwa- dan zijn ook zij strafbaar die het staal water uit de Wilhelminabron per flesch verkoopen, daar in staal- water zeer geringe hoeveelheden chlo- retum ammonicum en phosphascal- cis voorkomen die alleen in groote hoeveelheden mogen worden Jafge- leverd. Bovendien was het briefje waarop van Dugteren het artikel haalde een recept onderteekend met een paraaf, waaruit de heer van Gulik deonder- teekening van een onzer haarlemsche doctoren meende te herkennen. Op een vraag van den kantonrech ter desbetreffend, verklaarde de heer N. van der Sleen die als deskundi ge optrad, dat er z. i. groot verschil bestond tusschen een chemisch prae- paraat zooals de bedoelde solutio en een natuurlijk opwellend water als dat van de Wilhelminabron. De ambtenaar van het O. M., de heer Mr. H. J. D. D. Enschedé, her innert er aan hoe hij vroeger als advocaat dezen zelfden beklaagde in een zelfde overtreding heeft verde digd. Toch is zijne positie, waar hij als publiek aanklager optreedt, zui ver daar onlangs de Hooge Raad heeft uitgemaakt dat bet destijds door spreker aangevoerde argument, dat de lijst niet geldig is omdat zij de onderteekening van den Minister mist, is van nul en geener waarde. Spreker is nog altijd van gevoelen dat de wet verkeerd is, maar zoolang ze er is moet ze gehandhaafd wor den. Toch zal spreker een lichte straf requireeren namelijk f3 boete of 5 dagen hechtenis. Hierna stond terecht de heer W, H. Uitenbosch, die op denzelfden dag, 28 November, aan denzelfden Van Dugteren heeft afgeleverd 29 gram cortex rhamni frangulae en 8:710 gram unguentum hydrargyri, beide artikelen beneden de geoor loofde hoeveelheid. Beklaagde erkent, doch beweert, dat hij de rammenasbast als kleur- middel en de kwikzalf als poetsmid del heeft verkocht, niet als genees middelen dus. De heer Mr. Ensche dé, ook in deze zaak hetzelfde re quisitoir nemende, wijst er nog op, dat de lijst geen onderscheid maakt voor welk doel die artikelen worden afgeleverd. Het verkoopen op zichzelf beneden een aangeduid minimum is strafbaar. Spreker verklaarde uitdrukkelijk, dat wanneer hem een overtreding der wet wegens het verkoopen van staal- water uit de Wilhelminabron werd aangebracht, hij zeer zeker met over tuiging een vervoljrinc instellen en

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1