GEMENGD NIEUWS. Wetgevende Macht. KENNISGEVING. Burgerlijke Stand. staatssecretaris Bötticher verklaard, dat de pruisische regeering bereid is, de differentieele spoorwegtarieven op vervoer van graan, peulvruchten en meel af te schaffen. De heer Ben- ningsen vroeg, welke waarborg er be staat dat eene wederinvoering er van zal zijn uitgesloten. Die waarborg, aldus luidde het antwoord van Böt ticher, ligt in de eerlijkheid der prui sische regeering. De duitsche Rijksdag heeft bij eerste I lezing het voorstel goedgekeurd be- 1 treffende de opheffing van deidenti- I teitsbewijzen. Het verzenden naar de I commissie werd verworpen. De staats- I secretaris Posadowsky en de minister 1 van financiën Miquel ondersteunden I de voordracht. De conservatieven, de Rijkspartij, I het Centrum, de nationaal-liberalen I en de vrijzinnige vereeniging ver- I klaarden zich ten gunste der voor- I drachtde sociaal-democraten er tegen. I De heer Richter wilde het ontwerp I naar de commissie verzonden hebben. Heden is de begrooting van marine I aan de orde. Gladstone's zoon Herbert is be- I noemd tot commissaris voor de open- I bare gebouwen zonder zitting te heb- I ben in het engelsche kabinet. Hij vervangt Shows-Lefèvre, die tot pre sident zal worden benoemd van den I „Local government board" in plaats van lord Towler. De zweedsche Kamer heeft met 137 tegen 62 stemmen verscheidene voorstellen tot verhooging der graan rechten verworpen. Behalve de betaling der schade loosstelling van 20.000.000 peseta's in termijnen, gelijk reeds is mede gedeeld, bevat de eind-schikking tusschen Spanje en Marokko nog de volgende bepalingen. lo. Bestraffing van de hoofddaders der aanvallen op Melilla.VerschilleDde Kabylen-stammen zullen zich naar de binnenlanden van Marokko moe ten begeven, terwijl de belhamelster dood gebracht of in den kerker ge worpen moeten worden. 2o. Vorming eener neutrale zone van 500 M. rondom Melilla. De hui zen die zich nu nog binnen deze grensstrook bevinden, zullen ge sloopt moeten worden. 3o. Het eraf van een Mohame- daanschen heilige, dat binnen deze zóne ligt, zal door hooge muren om ringd worden, terwijl alle bedevaar ten naar dat graf verboden worden. 4o. Ter waarborg van de volledige afdoening van de latere termijnen der schadeloosstelling zal Spanje tot aan de laatste betaling vier tolkan toren van Marokko in bezit houden. Verder wordt het aantal Spaan- sche consulaten in het sultanaat uit gebreid en zal de sultan een garni zoen van 400 man geregelde troepen aan de grens van Melilla moeten onderhouden. Blijkens de berichten, welke te Londen uit Bathurst zijn ontvangen, ondervindt de engelsche expeditie in het Gambia-gebied ernstigen tegen stand. Nadat de En elschen zich in het veroverde dorp Busumballa heb ben verschanst, werden zij daar ter stond aangevallen door Todih Silah's troepen, maar deze aanvallen werden met goed gevolg afgeslagen. Over den uitslag van den aanval der tweede afdeeling marine-soldaten tegen Gunjer, den hoofdzetel van Todih-Silah, zijn nog geen bizonder- heden bekend. Evenwel is men te Londen allesbehalve gerust over het lot dezer afdeeling, welke uit 200 man bestaat. Men weet nu, dat Todih Silah een gevaarlijke vrand is en ziet daarom met belangstelling uit naar verdere berichten over dezen strijd, die natuurlijk ten voordeele der Engelschen zal worden be-list, maar misschien nog vele offers zal eischen. Tengevolge van de beletselen door Portugeezen opgeworpen, tegen het I leggen van eene telegraaflijn tusschen de Engelsche sfeer van invloed en Tete aan de Zambesi, heeft men, naar uit Durban wordt gemeld, van de ka nonneerboot Mosquito te Tete een detachement troepen ontscheept, dat I op de Portugeezen geschoten heeft. De gouverneur teQuillim^ne. heeft van zijn kant zich in allerhaast ter plaatse begeven met troepen van de kanon- neerbooten. De kommandant der Mosquito zou versterking hebben aan gevraagd. Volgens de laatste berichten uit Rio de Janeiro is het eskader van president Peixoto in de nabijheid der i haven aangekomen. Men maakt dit op uit de lichten, welke men van de stad buiten de haven 's avonds ziet. Men verwacht laarom, dat de schepen weldra de >aai zullen binnenstoomen en admi- aal Da Gama's eskader zullen aan- asten. Een beslissende slag schijnt Bus op handen te zijn. Te Rio de Janeiro wordt inmiddels het verlan gen naar het einde van den strijd weeds grooter, naar mate de gele Joorts toeneemt. De toestand in de Boofdstad wordt steeds ongunstiger, niet alleen wegens de uitbreiding der epidemie, maar ook omdat de levens middelen schaarscher beginnen te worden. De prias van Wales. De prias van Wales is aan boord van zijn jacht de Britannia te Cannes aangekomen. Mijnwerkers in opstand. De mijnwerkers van de Eagle-mijn in West-Virginië zijn in opstand ge komen. Omstreeks 1000 5 van hen, allen goed ;gewapend, hebben een dreigende houding aangenomen tegenover de politie. De staat van be leg is afgekondigd. Een der werklieden heeft bekend, dat er een complot was gesmeed om den directeur der mijn op te hangen. Ook is er een bom ontdekt, waarmede men het huis van den goeverneurin de lucht wilde doen vliegen. Iets over Gladstone. Gladstone's vader, die in 1846 door sir Robert Peel tot baronet werd ge maakt en dus sedert sir John Glad stone heette, was de zoon van een kleinen „general merchant" te Leith in Schotland, een ma% die in een soort ke der van alles verkocht, o. a. koekjes aan de straatjongens. Zijne jonge klanten beweerden, dat de oude Gladstones in 1835 vroeg en ver kroeg de familie verlof de laatste s van haar naam weg te laten klei nere koekjes verkocht dan anderen en riepen hem dit na op straat. Het zaakje van Gladstone's grootvader ging evenwel zoo goed, dat hij zijn zoon naar Liverpool op een carga- doorskantoor kon zenden, waar John gauw vooruit kwam en veel geld verdiende, zoodat hij bij zijn dood aan zijn oudsten zoon, sir Thomas, landgoederen naliet, die een inkomen van 15000 pond opleverden, en zijn drie andere zonen ieJer een inkomen van zes zevenduizend pond. Als jongen kon William Gladstone naar Eton gaan, waar hij terstond in het oog viel. Hij was een bedaarde jongen, die zijn meester weinig last veroorzaakte, maar ook geen deel nam aan de spelen van andere jon gens. Eéns kreeg hij een pak slaag, maar dat had hij te danken aan zij ne goedhartigheid en goedgeloovigheid. Op verzoek van drie andere jongens, echte deugnieten, die geregeld een paar maal per week afgeranseld moesten worden, liet hij hunne na men weg van de lijst der jongens, die deze strafoefening moesten on dergaan, „omdat hunne familie juist overkwam"* Tot straf beval de mees ter hem zijn eigen naam op de lijst te zetten. Ook aan de hooge school te Oxford, welke hij twintig jaar in het Parlement heeft vertegenwoor digd, werden Gladstones groote eigen schappen dadelijk erkend; hij was in zijn tijd de beste spreker van de bekende debatingclub „The Union". Het aantal brieven, dat Gladstone dagelijks krijgt, is ongelooflijk groot. Maar een klein gedeelte daarvan wordt door Gladstone zelf geopend die van zijne medeministers, zijne fa milieleden, wier hand zijne secreta rissen kennen moeten, en van leden der koninklijke familie. De aanvra gen om handteekeningen en photo- graphieën met opschriften zijn legio, meestal wordt het verzoek niet inge willigd, want Gladstone houdt niet van dergelijke dingen. De meeste brieven worden beantwoord doorzijn zoons Henry en Herbert. Het is bekend dat Gladstone een groot liefhebber van boeken is. In 1891 telde de bibliotheek op Hawar- den Castle bijna 30.000 deelen, die nu voor een deel zijn geplaatst in een openbare bibliotheek ;te Ha warden, door Gladstone zelf gebouwd. Met eigen hand heeft de schenker, die in dit werk zeer ervaren is, de boeken geclassificeerd en op rijen gezet. Veel van zijn boeken heeft Gladstone ge kocht bij tweedehands-boekverkoo- pers, die hem schriftelijk aanbiedin gen deden. Menigmaal is Gladstone te voet naar een boekwinkel gegaan, heeft de boeken, die hem werden aangeboden meegenomen en terstond een cheque voor het bedrag geschre ven. Er is een boekverkooper, die een cheque voor één pond, door Glad stone geteekend, ineen lijstje heeft laten zetten. Wanneer het publiek er de lucht van had, dat de beroemde man in zulk een winkel was binnen gegaan, is de politie er meer dan eens bij te pas gekomen om hem te verlossen, zoo groot en dicht was de menschenmassa, die zich voor de deur verzameld had. Gladstone's ongesteldheid. De berichten over Gladstone's ge zondheidstoestand luiden minder gun stig. De hoogbejaarde staatsman is bij een zijner jongste excursies aange tast door eene ernstige verkoudheid, welke hem noodzaakt het bed te houden. Het is te hopen, dat deze ziekte van den „grand old man" niet van ernstigen aard zij, opdat hij althans nog gedurende zijn laatste levensjaren de welverdiendejrust kunne genieten, waarop hij na zijn langdu- rigen en onverpoosden arbeid alles zins aanspiaak heeft. Te oordeelen naar hetgeen tot dusverre over Glad stone's ongesteldheid bekend is schijnt deze niet van ernstigen aard te zijn, maar natuurlijk kan, bij Gladstone's hoogen leeftijd zelfs de geringste ongesteldheid, ernstige ge volgen hebben. De studenten in Parijs. Uit Parijs wordt do. 7 dezer het volgende gemeld: Het openbaar college van Brune- tière heeft heden middag opnieuw aanleiding gegeven tot standjes, welke een oogenblik gedreigd hebben een ernstiger karakter aan te nemen. Eene poging is gedaan om eene barricade op te werpen, maar de politie heeft hare bezadigde en kalme houding niet laten varen, Tot nog toe is er dan ook verder niets voorgevallen. Het „Quartier Latin" heeft zijn ge woon a nzien; misschien wat meer drukte op straat en nog voller café's dan anders. Overal twee aan twee aan twee wandelende agenten en de sensatie wekkende opschriften, welke de druk geventePresse geeft: „Nieu we onlusten in het „Quartier Latin" en de „Sorbonne" in staat van beleg." Ziedaar wat er te kijken valt. An rchisten. In de laatste dagen zijn te Parijs niet minder dan 106 anarchisten ge vangen genomen. Ze zijn allen door de rechters van instructie Meijer en Espinas verhoord en, op 34 na, op vrije voeten gesteld. Voor de deur der Arbeidsbeurs te Parijs is een bom gevonden, hoewel die deur dag en nacht door twee schildwachten bewaakt wordt. Dinsdagavond verschenen een po litiecommissaris, een rechercheur en een 40-tal agenten bij den anarchis- tischen wijntapper Duprat te Parijs. Er zaten omstreeks 15 man, een van wie, toen hij een der agenten zag, uitriep„Sauve qui peutDaar heb je de rooie Er ontstond geweldige opschudding. De anarchisten vielen de agenten met stoelen aan en een gewoed ge vecht volgde, eindigend met de ge vangenneming van 14 man. Ook de herbergierster werd in hechtenis ge nomen. Ahlwardt, De bekende anti-semiet Ahlwardt is Dinsdag uit de gevangenis te Ber lijn ontslagen. Aan het hoofd van een stoet van ongeveer 100 personen, onder wie besturen van anti-semieti- sche vereenigingen met banieren, trok hij in gezelschap van zijn vrouw en een zijner kinderen naar„Germa- nia", waar een 200 personen verga derd waren, onder wie vele halfvol wassen jongelieden. Er werd een toe gangsgeld van 20 pf. geheven, naar het heette ten bate der verkiezings- kas. De voorzitter Witte verwelkomde Ahlwardt en betuigde zijn vreugde over het feit, dat hij weder op vrije voeten was, nadat hij 5 maanden in de gevangenis had gezucht om te boeten voor „een kleine {dwaling." De ontslagen gevangene nam hierop het woord hij sprak veel gematigder dan vroeger, maar toch spoorde hij de aanwezigen aan tot een algemee- nen aanval op de Israëlieten, die naar Palestina teruggedreven moesten worden. Wat zij door hun arbeid verdiend hadden, mochten zij mede- nemen, verklaarde hij, al het andere moest der maatschappij ten goede komen. Hij verhaalde nogmaals dat al zijne vorige beweringen waar zijn; hij verzekerde, dat hij in beroep zou komenwerd hem dit geweigerd, dan zou hij binnen enkele weken een nieuw boek uitgeven. Door een trein vermorzeld. Acht arbeiders die te Berlijn tus schen de stations Dierentuin en Char- lottenburg aan den arbeid waren, werden door een voorbij rij denden trein, welke juist stoom uitliet, in een dichten nevel gehuld. Zes van hen gingen op een ander spoor over om den damp te ontwij ken, doch werden daar gegrepen door een trein, welken zij niet kon den zien aankomen. Een der anderen die gebleven was, hoorde een geknars alsof de wielen over dorre takken heengingen en toen de nevel wegge trokken was, zag hij de vreeselijk verminkte lijken van 5 arbeiders de zesde leefde nog, hoewel hij zwaar gewond was. E011 Oostenrijksohe De Jong. Te Huttenberg in Oostenrijk is een man in hechtenis genomen, dien men een Oostenrijkschen De Jong zou kunnen noemen. Hij wordt beschul digd verschillende jonge meisjes uit Bohemen te hebben doen verdwijnen, nadat hij haar trouwbeloften had ge daan en vour verschillende min of meer belangrijke bedragen opgelicht had. Een gerechtelijk onderzoek wordt ingesteld. Letterdieverij Bij een der laatste voorstellingen van „A Basso Porto" in het Neue Theater ie Berlijn bemerkte een heer, die in het parket zat en bij het finan cieel succes van het stuk belang heeft, dat in een loge iemand voort durend aan het schrijven was en na korten tijd reeds vele vellen papier, had gevuld. Hij ging naar de loge greep de bladen papier, die naast den schrijver opgestapeld lagen, zag ter stond dat zij bedekt waren met ste- nographisch schrift en scheurde ze zonder zich te bedenken in stukken. De stenograaf liep zoo gauw "hij kon de loge en den schouwburg uit, zoo dat men niet heeft kunnen zien wie hij was. Men beweert dat hij ,een Zweed was en daar tusschen Duitsch- land en Zweden geen verdrag tot be scherming van den letterkundigen eigendom bestaat, vermoedt men, dat de stenograaf het stuk, zonder dat hem iets kostte, aan het Zweedsche het tooneel heeft willen leveren. Complot te Chicago Te Chicago is een anarchistisch complot ontdekt, dat ten doel had het Fransche consulaat in de lucht te doen vliegen. Het complot was op touw gezet door de drie anarchisti sche clubs, welke daar ter stede be staan, en waarvan vele uitgeweken Franschen deel uitmaken. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 8 Maart. Par telegraaf. Kiesrecht. Men begon weder te praten alsof het debat nog moest aanvangen. De heer Van der Kaay was voor handhaving van het amendement om geneeskundige hulp gelijk te stellen met onderstand en ontkende dat de heer Van Houten een stelsel tegen het ontwerp heeft geplaatst. Hij had den indruk gekregen, dat de Min. in zijn stelsel terugschrikt voor het woord belastingen en had van hen een welwillend oordeel over het amendt.-De Meyier verwacht dat hij nader bij den Min. aanbeval. De heer Borgesius verdedigde 's Min. stand houden voor de hoofdbeginselen naast allerlei betoon van inschikke lijkheid en achtte het amendement- de Meyier niet aannemelijk wegens de duizende uitsluitingen en hebvast- klinken van het kiesrecht aan de personeele belasting. Het zal een ont- kiezering op groote schaal, vooral ten plattenlande, tengevolge hebben en wordt dat amendement aangenomen dan kan hij met anderen niet voor art. 4 stemmen. De heer Mees ontwikkelde bezwa ren tegen de woningqualiteiten dbor de heeren Sanders en v. d. Feltz voorgesteld en verdedigde, behoudens eenige wijzigingen, het hoofddenk beeld aan het amendement-de Meyier met weerlegging der bezwaren ont leend van de behoefte van het plat teland en het aanbevelende als een middel om te komen tot verzekering der arbeiderswoningen. Z. i. is het lot der geheele wet met dit amend, ver bonden. De heer van Alphen ontried sterk het amend.-de Meyier dat in een district van 2000 kiezers 1000 zou ontkieze- ren en de heer Heldt achtte het amendement in strijd met de bestaan de werkmanstoestanden. De heer Lucassen bestreed de schrijf proef en vroeg inlichtingen omtrent de bewoordingen der amendementen van der Feltz en Sanders. De heer Veeg ens heeft een overwe gend bezwaar tegen het amend-De Meyier waardoor het gros der werk lieden zal worden uitgezonderd en feitelijk een inkrimping van kiesrecht zou ontstaan. De Minister achtte het amendement de Meyier, ondanks de bezwaren eenigszins aannemelijk bij verdwij ning daaruit van den veroordeelden belastingband naar plaatselijke ge steldheid. De Burgemeester van Haarlem, doet te weten, dat met 1 Mei e. k. nieuwe leerlingen zullen worden {toe gelaten op de Eerste Tusschenschool, de Tweede Tusschenschool en de Kos- telooze Scholen lett. A, B, C, D en E, in welke toelating worden begre pen de kinderen die vóór den lsten Augustus e. k. zes jaar oud worden. Inschrijving van de leerlingen zal laats hebben bij de Hoofden van eden tot den 31sten Maart e. k. des morgens van half 8 tot half 9 uur. StoomYair'.brichiei. Het stoomschip Utrechtvan Java via Marseille, arriveerde 7 Maart te Rotterdam. Het stoomschip Prinses Wilhelmina vertrok 7 Maart van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Ardjoenof van Rot- terdem naar Java, arriveerde 6 Mrt. te Port-Said. Het stoomschip Prins Alexandervan Amsterdam naar Batavia, arriveerde 7 Maart te Genua. Het stoomschip Werkendamvan de N. A. S. M., vertrok 7 Maart van Rot terdam naar Newyork. Het stoomschip Edamvan de N. A. S. M., van Rotterdam arriv. |7 Maart te New-York. Het stoomschip Samarangvan Rotterdam naar Java, vertr. 6 Maart van Southampton. Het stoomschip Conradvan Am sterdam naar Batavia, arriv. 6 Maart te Padang. Ondertrouwd; 8 Mrt. Dr. H. Brongersma en J. M. de Vries Robbé. Bevallen: 6 Mrt. G. Mes Luiting d. 7. M. C. Dekkerv. Op- loo z. - M. ErdtsieckKater d. 8. E. PutsStornebrink d. Overleden: 7 Mrt. A. M. Buns dorp 14 d. d. de Clerqstr. - M. Breg- tel 4 m. z. Spaarnw.str. J. Bruseker Schaar 26 j. Leidschestr. - J. v. Dijek—Vermeer 78 j. Witstr. - J. A. Verkerk 1 m z. Gr. Heiligl. FAMILIEBERICHTEN. Getrou w,d7 Maart. B. H. J. van Deutekom en C. W. M. van Al- derwerelt, Kampen. - W. Tesselhoff en G. R. Evera, Arnhem. - W. D. van Mourik en G. H. van Steenis, Rhenen. Bevallen: 3 Maart. N. Donner Houwing d., den Haag. 4. L. Cri- motelPerk d., Parijs. 5. L. van der StempelLeeser z., Amst. - A. M. B. ZuureHenkus z., Amst. - A. Wij- nandsv. 't Hull d., Amst. - H. Hel- lenberg—Brunne d., Oosthuizen. - P. A. Tutein NoltheniusVan Haeften levenl. z., Vlissingen. - Mevr. Gran- pré MoliereVan Reijsen z., den Haag - J. KerkhovenDrikzwager d., Wer kendam. - A. DikkersVan Wultf- ten Palthe z., Almeloo. 6. E. v. Essen Seegers z., Amst. - A. J. Schotel Sonnenberg d., Dordrecht. - A. Herc- kenrathVan Kuyk z., Apeldoorn. Overleden: 11 Febr. M. graaf de Lalaing, Petropolis (Brazilië). 1. Maart. Wed. W. C. van Swieten— De Neve 70 j., den Haag. 2. A la Bastide jd. 17 j., Bussum. - J. F. Stoetz 60 j., Leeuwarden. Wed. P. H. Wes tenenkVan Delden 64 j., Deventer. 3. J. de Wit Pz. 72 j., Alkmaar. - Wed. J. BargeMoermann 83 j., Hil versum. - J. H. W. Reese 89 j., Am- sterd. - C. van Eek 66 j., Amst. - Wed. J. P. DammlerSties 74 j„ Amst.^4. B. van Willes 81 j,, Amst. - C. W. Ber- foed 35 j., Amst. J. H. Ch. F. Nöhr 75 j. Hoorn. - C. M. Bos 69 j., Velp. - G. Zaadnoordijk jm. 6 j., Limmen. - L. Couturier ]d. Amst. - Wed. H. Wur- pelTieffenvemmer 78 j., Amst. 5. A. C. G. Verstegen jd. 68 j., Deil. - C. J. van Son 71 j., Gouda. - J. G. Weegewijs 47 j., Buiksloot. - M. A. Wellensiek jd. 9 md., Amst. -L. I. Frankfort 86 j., Amst. - E. J. Born Von jMadarasz, den Haag. - J. Mid delkamp jm. 18 j., Krommenie. 6. F. G. Binsbergen 61 j., Leiden. - G. rid der de Stuers, Brussel. RECLAMES. 20 Cents per regel. Blaaiziekten. De blaasziekten zijn zeer alge meen en behooren lot de pijnlijkste; zij veroorzaken erge pijnlijke en uit rlijke »toorni«sea. Deze kwalen zijn zeer langdurig en worden dik wijls ten onrechte al» ongeneeslijk beschouwd. De ergste blaaez;ekten kunnen toch niet aan Warner'» Safe Cure weerstand bieden. M. J. Van Geel, 248 JosaphaUtraat, te Scbaer- beek bij Brussel schrijftS:dert eenige maanden leed ik aan eene erge b!aa»z:ekte d e mij gedurende eenige weken hevig deed lijden. Na zonder gevolg sommige geueremid- delen gebruikt te hebbeu, nam ik, den raad van een mijner vrienden vol gende, «Warner'» Safe Cure», en ik ben gelukkig te mogea zeggen dat na de tweede flesch allo pijnen ver dwenen wareo en volgens mijn ge weten moet iK verzekeren dat mijn tegenwoordige toestand van goede gezondheid geheel aan d t geneet- middel te danken ie. Te koop bij A. L. SAUT Co., Generaal-Agenten, Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3