NIEUWS- EIS ADVERTENTIEBLAD. He Jaargang: Vrijdag 16 Maart 1894. No. 3283 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,'A1\. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1^. Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem15 Maart. 1894. Burgemeester en Wethouders ad- viseeren gunstig op een verzoek van denj heer Jb. Graaft om nog een stuk gronds achter zijne smederij in huur te bekomen. Voorts stellen B. en W. voor, den onderwijzer 3e kl. den heer G. Max, te bevorderen tot id. 2e kl. aan school A. De ritmeester J. T. H. Mingels, commandant van het depot-eskadron van het 2e reg. huzaren alhier, is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot ritmeester-instructeur bij dit korps. De Technische Vereeniging hier ter stede vierde heden haar vijfjarig- bestaan met eene excursie naar Am sterdam, waar de gasfabriek der „Im perial Continental Gas Association" werd bezocht. Daarop schaarden de leden dezer vereeniging zich aan een feestmaal. Sociëteit „Vereeniging." Het was Woensdagavond de laatste avond, dat de leden der sociëteit „Ver eeniging" hun oud sociteiteitslokaal konden bezoeken, waaruit zij wegens de voor de deur staande verbouwing verjaagd worden. Ter gelegenheid hiervan werd dezen avond een kolf- wedstrijd gehouden onder de leden, die zeer geanimeerd was. Protest vergade ring. Woensdagavond had alhier eene vergadering plaats van afgevaardig den der Anti-Rev. Kiesver. „Ne i. en Oranje", de liberale! kiesver. „Voor uitgang," „Patrimonium," en het ..Algem. Ned. werkliedenverbond." De Roomscbe kiesvereen. en de Eoomsch Katb. Volksbond hadden geen vertegenwoordigers gezonden. De vergadering werd gepresideerd door den heer Jac. Post, die vermeende dat het recht des volks, inzonderheid van den zoogenaamden vierden stand, door de houding van de meerderheid der Tweede Kamer geschonden was. Spreker stelde namens de A. R. Kies vereen. eene groote protest-vergade ring voor. De verschillende afgevaardigden waren dit met den voorzitter eens. Besloten werd die vergadering Vrijdag a.s. te doen plaats hebben. De heer Heyting, afgevaardigde van het be stuur „Vooruitgang" sprak als zijne persoonlijke meening uit, dat dit samengaan van democratische groe- Hij hoopte dat dit in de toekomst meer gezien mocht worden. De heer Post verklaarde dit met den heer Heyting eens te zijn en diens gevoelen aan zijne kiesvereeni- ging te zullen mededeelen. Met dank betuiging werd de vergadering alsnu gesloten. Zitting van Donderdag 15 Maart. De tuinder Adrichem van Heems kerk kwam den Sden Februari met een wagen in Beverwijk. Er lagen onder anderen konijnenhuiden op de kar en drie jongens een van achttien en twee van veertien jaar, namen de gelegenheid te baat om er elf huidjes af te nemen, die zij verkochten voor negen stuivers. De veisch is 5 dagen. Nog treuriger is het volgende zaakje, waarin de dertienjarige Pieter Moer kerk als beklaagde optreedt. Dit jonge ventje is reeds recidivist daar hij pas een jaar geleden wegens het lichten van toonbankladen 2 dagen ge vangenisstraf heeft ondergaan. Ditmaal heeft hij 2 huidjes gestolen van de kar van Adrichem en de snbs. off. van justitie requireert nu zijne ver oordeeling tot gevangenisstraf van 7 dagen. Met groote onbeschaamdheid is Johannes Franciscus Klaassen. uud 18 jaar en wonende te Schoten bij eene oplichterij te werk gegian. In den loop van de maand No vember, kwam hij bij den boekhan delaar firma Wed. Collenburg in de Zijlstraat en vroeg {namens zijn moeder om kruisen, rozenkransen, medailles en almanakken. Toen de boekhandelaar dit niet wou afgeven, vertelde Klaassen dat de pastoor van Schoten, de heer A. Van Kester, voor het bedrag borg wilde blijven en daarop ontving hij het gevraagde en maakte dat te gelde. Van den heer A. D. C. Clarion te Vel sen ontving hij in Februari 5. om daarvoor voor zijn moeder een kachel te koopen, maar hij gebruikte het geld voor zichzelven. Beklaagde erkent. Als getuige komt ook voor de pastoor van Schoten, om aan de Rechtbank de verklaring af te leggen, aan den jongen volstrekt geen last te hebben gegeven iets bij de wed. Collenburg te koopen. Een deel daarvan verkocht hij aan dezen en genen en de rest kreeg de firma Collenburg later terug, De ge leden schade bedraagt toch nog ƒ21.53. De beklaagde is vroeger al drie rr rf i 'i.Vffl 'fr.~. leerde daar letterzetten. Plij was laat stelijk en als zoodanig op de druk kerij van den heer W. Küppers, waar hij 1.50 verdiende per week. Reklaagde zond aan den theehan delaar T. W. Smit te Amsterdam een ongefrankeerden brief met yerzoek om een monster thee. Hij veront schuldigde zich over het niet iran- keeren van zijn brief door te zeggen dat men aan het postkantoor te Schoten een biljet van 1000 gulden niet wisselen kon. De ambtenaar van het O. M. re quireert de veroordeeling van be klaagde tot gevangenisstraf van 6 maanden, De ambtshalve toegevoegde verde diger Mr. F. Willekes Macdonald! betwist die qualificatie van de ver kregen vijf gulden als verduistering en concludeerde daarom tot vrijspraak van den beklaagde voor dit feit. Na re- en dupliek wordt de uit spraak bepaald op heden over 8 dagen. Een brutale strooper is Jan Vro lijk, arbeider, oud 44 jaar te Velsen. Toen onlangs de jachtopziener de Vries hem vond in het duin van Jhr. Mr. Boreel van Hogelanden, bezig met konijnen te delven, verzette hij zich tegen de inbeslagneming van een reeds gedolven konijn en greep de Vries aan. Weldra vielen beiden op den grond en de Vries raakte onder. Vrolijk trok een knipmes uit den zak en riep „ik zal je de strot afsnijdenmaar gelukkig wist de Vries zijn geweer te vattenen een schot te lossen, dat Vrolijk op de vlucht joeg. De man tracht nu wel te ontken nen, maar dit baat hem niet daar hij reeds vroeger dezen geheelen loop der zaak zelf heeft erkend. In een maand is de man driemaal door den kantonrechter veroordeeld. De eisch is 3 boete of 3 dagen hech tenis voor de overtreding, terugbeta ling der waarde van het konijn en 3 maanden gevangenisstraf. De inbrekers in de villa van den heer P. N. Bijvoet te O ver veen, Fens en Vrou wen f elder, zullen den 3den April te Rotterdam terechtstaan we gens diefstal met braak te Kralingen. Agnesia Sophia Hulscher te Haar lemmermeer die de vorige week te rechtstond wegens verduistering van een gouden ring, is veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. Egybert Vlogtma, die in dezelfde zitting terecht stond wegens verdui stering van horloges, werd veroordeeld tot 1 laar gevangenisstraf. De eisch mm - Concert v*n de Koninkl Liedertafel „Zang en Vriendgchap". Het laatste concert dat dezen win ter in de gezellige concertzaal der „Vereeniging" werd gegeven, ver heugde zich in een groote belang stelling. Niet zoozeer omdat het de laatste muziekuitvoering in genoemd lokaal was, dan wel omdat zij werd gegeven door onze koninklijke lieder tafel „Zang en Vriendschap", wier naam steeds schoone herinneringen wekt en hooge verwachtingen doet koesteren. Ook dit jongste concert heeft die goede meening zoo al niet aanmerkelijk versterkt, dan toch min stens bevestigd. Het programma omvatte zeven koornummers, waarbij drie welke tot dusverre nog niet op het repertoire der liedertafel voorkwamen o. m. Rhapsodie (alt en koor) van Joh. Brahms, Der Rose Begrdbniss van Al fred Dregert en sR'óserl von Wor- thcrsee van Thomas Koschat. Vooral de Rhapsodie is een noviteit waarvoor men „Zang en Vriendschap" erken telijkheid verschuldigd is. Dank zij de medewerking een er uitnemende alt-zangeres mag de uitvoering van dit schoone werk als het glanspunt van den avond worden aangemerkt. Weliswaar is de begeleiding die overigens, vooral bij de samenwer king van koor en solisten een zeer ondergeschikte plaats inneemt voor orkest gedacht en zou dus de on langs door mij gemaakte opmerking over het onvolledig ten geho®re brengen van grootere toonwerken ook hier van toepassing zijn, maar de heerlijke klankwerkindoor de ver eeniging van mannenkoor en altstem verkregen, schenkt op zich zelf een genot dat alle instrumentale hulp die Ir er dan ook, zooals ik zei, van geringe beteekenis is gaarne doet ontberen. Alleen in het breedbehan- delcle eerste gedeelte was het gemis aan orkestrale medewerking somtijds nog al voelbaar. Niet echter in die mate dat de totaal indruk er onder leeddeze was machtig en diep in grijpend. Der Rose Begrdbniss en 's Röserl van Worthersee genoten mede een hoogst verdienstelijke vertolking. Beide wer ken vormen een sterkopvallend con trast. Het eerste een schilderij, in warmen toon gehouden, boeiend door geheimzinnige diepten en karakteris tieke lichtpuntenhet tweede een vlakke muurschildering, -frisch van kleuren, eenvoudig van lijpen maar overigens bij 't eentonige af nog als volkomen geslaagd worden aangestiptSpinn Spinnvan Jüngst en Brahm's Wiegenlieddie hunne plaats op het programma aan een „vereerend verzoek" danken en bij de uitvoering een daverend succes verwierven. Hoewel ook op de vertolking van Bruch's Vom Rhein en Gevaert's Broederliefde geen ernstige aanmer kingen zijn {te maken, stonden toch deze beide werken eenigszins bij het overige ten achter. Vom Rhein had, dunkt mij, wat losser en frisscher kunnen worden gezongen. Er was iets mats en gedwongens in, alsof men zich min of meer bezorgd maakte over den uitslag. Het zelfde zou kun nen gezegd worden van Broederliefde. Toch had dit moeielijke en omvang rijke werk zooveel goeds, dat, met wat meer bewuste zekerheid voorgedragen, het zeker tot het verdienstelij kste der uitvoering zou moeten gerekend wor den. De liedertafel verheugde zich bij dit concert in de medewerking van twee dames solisten, mej. Marie Lü- ning van Rotterdam de altzangeres, van wie ik boven reeds terloops mel ding maakte, en mej. Betsy Canter, violiste van Amsterdam. Met het glanspunt van den avond is tegelijk dat van mej. Lüning's aandeel in 'fc programma aangeduid. In geen der voorgedragen liederen voldeed zij mij zóó als in de Rhapsodie. Hier vond zij de gunstigste gelegenheid om niet enkel partij te trekken van haar om vangrijk, schoon en krachtig geluid maar tevens om de buitengewone warmte van haar muzikaal gevoel vrijelijk te laten uitstroomen en als ware het aan het medewerkende mannenkoor mede te deelen. In lie deren nu is een meer dan gewone stemkracht meestal onnoodig en een al te warm temperament ver leidt licht tot overdreven uitdrukking waardoor het ware karakter van het lied ook hier immerB moeten vorm en inhoudt één zijn verloren gaat ot althans schade lijdt. Dit kwam mij tenminste zoo voor bij de voor dracht van Der arme Peter van Schumannin mindere mate ook bij Schubert's Ganymed en Cath. v. Rennes Zonnelied. Ik behoet wel niet te zeggen, dat, ondanks het hier ge zegde een zoo begaafde zangeres als mej. Liining ook in deze liederen veel schoons gaf: volkomen voldaan echter was ik alleen over het even warm geschreven als weergegeven lied van Max Rothen Mondnacht. Aan de jeugdige violiste Betsy Can ter moet ontegenzeggelijk een voor-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1