NIEUWS- EN ADYEETENTIEBLAD. ile Jaargang: Zaterdag 17 Maart 1894. No. 3284 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: «ma R01IIM VK1UIALEM S PLATEN HEREEN 1 GD STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen." BINNENLAND. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 i. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Tc Laat. Een brief uit Hamburg. Haarlemmer Halletjes CXCIII. Binnen- en Buitenlandsche berichten. Varia. Advertentièn enz. In No. 12 van het Geïllustreerd Zondagsblad verschijnt het vervolg van den geïllustreerden Roman van Hngo Lnbliner. Buitendien is de inhoud als volgt Een verwoede aanval (met illustra tie). Een te haastig oordeel (met illustratie). Een scène uit den strijd in Zuid-Afrika (met illustratie). Een gevaarlijke [ontmoeting (met illustratie). Door wolven bespron gen (met illustratie). - Handleiding tot het vangen en temmen der man nen. Uit het leven van Blücher. Dierenkwellingen. Iets over brandnetels. Hoe men bemint (met illustratie). Krijgslist. Wat humoristische lectuur vermag (met 8 illustraties). Een eenvoudig mid del. Ezels in Spanje. SC Voorts tal van geïllustreerde Anecdoten. Puzzle. Prijs winner van Raadsel LXXXII. Oplossing van Prijsraadsel LXXXIV. Nieuw Prijs raadsel. Schaakrubriek. Mededee- lingen. DE UITGEVER. Haarlem16 Maart. 1894. Cursus in Hoef beslag. Heden en morgen wordt het ge wone examen gehouden van de leer lingen, die in den afgeloopen winter hebben deelgenomen aan den cursus hoefbeslagj die onder leiding van den paardenarts le klasse alhier den heer Quadekker, wordt gehouden de afd. Haarlem en omstreken de Holl. Maats, van Landbouw. Daj deze cursus zich nog steeds smeden en smidsgezellen, blijkt uit het feit dat niet minder dan 19 leer lingen en 4 toehoorders den cursus hebben gevolgd. Onder die 19 zijn er 4 aan wie de vorige maal het di ploma niet kon worden verleend en een die den vorigen cursus slechts als toehoorder bijwoonde. Er zijn twaalf bazen en zeven gezellen. De 4 toehoorders zijn jongens van de Haar- lemsche Ambachtsschool, die den vol genden cursus geheel zullen mogen volgen. Op éen gezel na uit Schiedam, zijn al de leerlingen uit Noord-Holland. De examencommissie bestaat be halve uit den leider van den cursus uit de heeren J. Laméris paardenarts le ld. te 's Hage en M. J. Hengeveld, rijks-veearts. Zaterdagmiddag eindigt het examen en worden de diploma's uitgereikt door den voorzitter van de afd. Haar lem van Landbouw. passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stncadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor mangelwerk. Particulieren en* werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Het bestuur van de openbare Lees zaal heeft zijne functiën onderling aldus verdeeld Mr. Joh. Spoor, voor zitter, Mej. S. Krnseman, secretaresse en Mr. H. Ph. 't Hooft, penning meester. Bandy en Hockey club. De „Bandy en Hockey club" al hier heeft van de Amsterdamsche Hocky club eene uitnoodiging ont vangen om een match te spelen in de Paaschweek. Eerstgenoemde* club houdt Zondagmorgen ten 10 ure eene oefening op haar terrein aan den Meeren bergschen daal. te Bloemen- Naar wij vernemen, is door de Ope rette-Vereeniging „Con Amore" alhier, voor de eerstvolgende uitvoering in studie genomen, de Oorspronkelijk Nederlandsche Operette „Marijke van Scheveningen." „Marijke" van den Deventer componist J. A. Coldewey, (woorden van Dr. H. ter Haar Bzn.), is reeds in verscheidene plaatsen van ons land met zeer veel succes opge voerd. Ook den kunstlievenden leden van „Con Amore" wacht weder een ge notvolle avond. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 16 Maart hebben zich de volgende personen aangemeld 22 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 5 voor naaister, 3 voor grond- werker, 5 voor loopwerk, 1 voor brei- Paardenmarkt. Op de heden gehouden Paarden markt waren aangevoerd 43 paarden, allen Inlandsche werkpaarden, de prijzen beliepen van f200 tot f40. De handel was matig. Rijksnormaallessen. Aan het Dinsdag en Woensdag ge houden toelatingsexamen voor de Rijksnormaallessen te Velsen is door acht leerlingen deelgenomen, die allen toegelaten zijn, maar vier voor waardelijk. Handel in afgesneden bloemen Te Hillegom heeft zich gevormd een comité, dat, buiten de Alg. Ver. voorBLoembollencultuur, om den han del in afgesneden bloemen van bol gewassen naar het buitenland zooveel mogelijk tegen zal gaan. Vorp achting. De publieke verpachting van de buffetten van de Gemeente-stations restauratie te Zandvoort zal plaats hebben op Zaterdag 24 Maart 1894 des middags ten 12 ure. Vissoherij. IJmuiden. Tot Woensdagavond ar riveerden alhier 11 sloepen van de beugvisscherij met gemiddeld onbe vredigende vangsten, waardoor de prijzen der visch vrij hoog waren lev. kabeljauw fl.85 a f2.85, doode id. fl a f 1.70, lev. lenglf 2.80 a f3.60, doode id. fl.80 a 12.90, schelvisch 144.50 a f62.50 per 100, rog f6.50 a f8.75 per punt. Een tiental loggers en kotters, be nevens een 25 bomschuiten kwamen van de kornvisscherij binnen, eenige met redelijke, sommige, zelfs .met per stuk, kleinere 15 a 40 ct. tarbot f 1.50 a f 11.50, schol f3 aflO.öOper mand. De botters en schokkers zijn Woens dagmiddag weer eens kunnen uit zeilen. De commissie, die dezen winter te IJmuiden ijsvermaken had willen verschaffen, maar daarin door het dooiweer niet geslaagd is, heeft zich Donderdag ontbonden. De inteeke- naren, die reeds betaald hadden, krijgen hun geld terug en de com missie betaalt zelf de onkosten. Oponthoud. Als een bewijs van het vrij slechte weer, dat wij in de laatste weken gehad hebben, kan dienen, dat de schoener Arcadian die den 13 Februari als bijlegger te IJmuiden binnenge- loopen is, eerst Donderdag, dus ruim vier weken later, zijn reis heeft kun nen vervolgen. Bij de heden te Beverwijk gehou den hengstenkenring is de eerste prijs toegekend aan „Fe'ix" van den heer A. A. den Berg alhier en de tweede aan „Prins Willem" van de vereeni ging tot bevordering van den paar- denteelt in den I.Jpolder. Machinist leerling. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Mei aanstaande bij de directie der Marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als ma chinist-leerling der 2e klasse wen schen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaat sen jongelingen zal zich tot vijftien bepalen. De vader, de moeder-voogdes of de voogd, die verlangt dat hun of haar zoon of pupil tot voorschreven exa men worde toegelaten, behoort vóór den 15den April aanstaande aan het Departement van Marine een verzoek schrift in te dienen, dat niet op zegel behoeft geschreven te zijn en waarin zullen moeten vermeld zijn denaam, voornaam, het beroep, de woon- en geboorteplaats der ouders of voog den. Nadere bijzonderheden in St.-Ct. No. 63. Dr. C. J. van Hees. f De begrafenis van den gepensio- i, voormalig chef van den genees kundigen dienst, had Donderdag op de algemeene begraafplaats te 's Gra- venhage een aantal belangstellenden vereenigd om den doode een laatste bewijs van hulde te brengen. Onder de aanwezigen werden op gemerkt de luit.-generaal Van der Schrieck, de gepens. generaal Booms, de gepens. generaal-majoors Rodi de Los, Kretzmer, Booms, Van Bel, Steen- berghe, Beije, allen tijdgenooten van den overledene. De sanitaire dienst werd vertegenwoordigd door den in specteur van den geneeskundigen dienst, generaal-majoor Van den Burcht van Lichtenberg, en tal van officieren van gezondheid, zoowel in actieven dienst als gepensioneerden. Ook de luit.-kolonel van het regiment grenadiers en jagers De Bock was onder de aanwezigen, zoomede de luitenant-kolonel, dirigeerend paar denarts Hinze, de majoor jhr. Van de Poll, de luit.-kolonel Bijstra, chef van het militair hospitaal te Graven- hage en vele anderen. Aan het gral werd niet gesproken. Een der kleinzonen betuigde dank voor de betoonde belangstelling. De schatkist. Februari is voor de schatkist niet voordeelig geweest. Dat de opbrengst der middelen bij 1/12 der raming 21 ton ten achterbleef, is niets bizonders, daar in de eerste maanden van het jaar op de meeste directe belastingen gewoonlijk weinig wordt afbetaald. Maar ook bij Febr. 1893 is de tweede maand van het loopend jaar f532,000 ten achter, ofschoon aan directe be lastingen reeds f225,000 meer is aan gezuiverd. Een verschil dus wat de overige middelen aangaat met ruim 8Vs ton. De reden doorvan is tweeledig. De accijzen gaven f411,000 minder, de indirecte belastingenjf 570,000 minder. Ten deele is dit nog een gevolg van de belasting wijziging. Immers in het vorig jaar kwam uit de zeep nog f 158,000 in, die nu geheel is verval len, en de zoutaccijns is van f 274,000 tot f135,000 gedaald. Bij de indirecte belastingen hebben de registratie- en hypotheekrechten, die in Febr. 1893 nog niet verlaagd waren, toen f41,000 meer gegeven dan nu. Door die in vloeden is echter slechts een verschil verklaard van f340.000, zoodat beide soorten van rijksinkomsten om an dere redenen nog 6 ton minder heb ben gegeven. De suikeraccijns bracht dan ook f 153,000 minder en het suc cessierecht f 526,500 minder in. Ook de domeinen gaven f 25,000

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1