Rechtszaken. Wedstrijden Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. der. Daarentegen kwam uit het ge distilleerd f 22,000, uit bieren en azijnen f 10,000, uit de posterijen f 10,000, uit de invoerrechten f 20,000, uit de loodsgelden f25,003 meer in, waardoor van het tekort op de andere inkomsten ongeveer 1 ton werd ver goed. Daar Januari gunstiger was ge weest, bedraagt de achterstand in de twee eerste maanden, vergeleken met 1893, slechts f365,000Tegenover 5 ton minder aan accijnzen staat daarbij bijna evenveel meer uit directe be lastingen. De indirecte belastingen gaven ook ruim Vs millioen minder, welk bedrag vooral door 1 ton meer uit invoerrechten, f30,000 uit loods gelden en f20,000 uit posterijen tot f365,000 daalt. een relletje, vormen. Keuringscommissie. De keuringscommissie |in het dis trict Noord-Holland voor de in dit jaar te houden keuring van voor4den krijgsdienst geschikte paarden,) is sa mengesteld als volgt luit kol. der art. J. F. Diemer te 's-Gravenhage, majoor der cavalerie H. P. van Raden te Haarlem en dis tricts-veearts M. J. Hengeveld te Haarlem. Commission van aanslag voor do belastingen. Tot leden en tot plaatsvervangende leden der commissiën van aanslag voor de belasting op bedrijfs- en an dere inkomsten, zijn door Gedepu teerde Staten van Noord-Holland be noemd Te Amsterdamtot leden Louis Duits, C. Dyserinck, J. G. de Groot Jamin Jr., tot plaatsvervangende le den G. J. J. Schmitz, mr. J. B. Roelvink, J. Blooker. Te Haarlemtot lid dr. de Haan, tot plaatsverv. lid C. Prins Sz. Te Bloemendaal (standplaats Haar lem) tot lid W. J. Eldering, tot plaats v. lid C. A. Lantzendorffer (Haarlemmermeer). Te Spaarndam tot lid C. van den Bout, plaatsv. lid G. W. Keessen (Aalsmeer). dat men trachtte te Een grenadier op krukken Een man op krukken, die vergeten had bij den militieraad vrijstelling van dienst aan te vragen, is bij de grenadiers ingedeeld en onmiddellijk naar het hospitaal gezonden. Meeting te Amsterdam Donderdagavond jwerd in „Maison Stroucken" te Amsterdam eene ver gadering gehouden, uitgeschreven door de kiesvereenigingJ„Amsterdam" om sympathie te betuigen aan mi nister Tax in zake zijne houding be treffende de kieswet. Deze bijeen komst had een woelig verloop. De goed bezette vergadering werd geopend door den heer C. H. den Hartog. Na hem spraken de heeren Nolting, Treub, Kater, Hugo Muller, Boekman en Heineken. Na dat deze heeren den crisis hadden be sproken, werd het woord gegeven aan wien het vroeg. Eenigen maakten hiervan gebruik, waarna de volgende motie werd voorgesteld. „De openbare vergadering, gehou den op 15 Maart in „Maison Strouc ken", betuigt hare volle sympathie aan den minister van binnen land sche zaken wegens zijne houding in zake de kieswetjen overtuigd, dat de groote meerderheid des volks in deze aan de zijde des Ministers staat; „spreekt de verwachting uit dat de kiezers in staat gesteld zullen wor den van hunne meening te doen blijken." Deze motie zou nog denzelfden avond naar de koningin-regentes worden opgezonden. Terstond na het voorlezen dezer motie, sprongen drie sociaal-demo craten op het podium, om te eischen dat aan Samson, die het woord had gevoerd, nogmaals het woord zou worden gegeven. De vergadering ge raakte geheel in de war en onder een groot rumoer deed de Voorzitter de motie bij zitten en opstaan (hetgeen zeer onduidelijk was) aannemen, onder veel applaus en gejuich, en de pro testen van enkelen. Plotseling ont stond er in de zaal een twist, men geraakte handgemeen, enkele stok slagen vielen en onder veel geschreeuw en geroep, waartusschen het Vrijheids lied klonk, drong men naar buiten. Juist bij het uit,vaan kwor» Heerbosch. De heer J. van 't Lindenhout, di recteur der Weesinrichting, heeft de volgende circulaire verzonden. De donkere wolk, die voorbijdrijft. „Een donderder .wolk als sedert negen maanden over de Weesinrich ting van Neerbosch heeft gehangen, zal hopen wij nooit weder komen. Nu deze afdrijft, i3 het de groote vraag: Zal deze onweersbui door een milden regen van zegen voor de ouderloozen worden gevolgd? Zeker heeft deze storm heel wat el lende gebracht. Enkele familieleden hebben hunne kinderen terugghaald* Hun ge lal bedraagt 43. En onder dezen zijn er, die bedelen de langs de straten van onze steden in lompen gehuld, ronddwalen. Nie mand bekommert zich nu over hen, Dit zijn de droevige gevolgen van laster en leugen. Vele ouderloozen, waarvoor plaats bij ons gezocht is, wachten op hulp en verkeeren in groote tijdelijke en geeste lijke ellende. In het rapport is gewezen op vele verbeteringen, die in de Weesinrich ting moeten worden aangebracht. Er is echter geld noodig, zullen deze tot stand komen. Daarbij ons ziekenhuis nog niet voltooid; en ook daar voor is het bouwfonds uitgeput. Het is daarom, dat we tot u ko men met het vriendelijk verzoek, ons handje te willen helpen, om de In plaats echter van het volle be drag in bankpapier, behoudens eenige courtage te zenden, verzendt hij pak jes, schijnbaar bankpapier bevattende doch voor een deel met waardeloos papier. Deze S. is thans door de recherche aangehouden, terwijl hij op het tele graafkantoor aldaar kwam om eene depêche te verzeuden. -Tegelijk met hem nam de recherche een anderen vreemdeling gevangen, die in zijn ge zelschap was, terwijl een derde zich uit de voeten maakte, doch kort daar na mede gearresteerd werd, tegelijk met nog een vierden persoon. Allen hielden verblijf in een loge ment in den Houttuin. De Galliciër is reeds naar het Huis van bewaring op de Korte Hoogstraat overgebracht, terwijl de drie anderen voorloopig als niet toegelaten vreem delingen bij de politie in bewaring zijn, omdat de m< gelijkheid bestaat dat zij tot een internationaal oplich- terskomplot behooren. Juni a. s., des avonds te 12 uur, bij den heer C. Bonebakker, Kalverstraat 2 Amsterdam. Zeilwedstrijd. Ook bij den tweeden zeilwedstrijd bij Cannes om de „International Challenge Cup", benevens een som van 3000, heeft de Britanniahet yacht van den prins van Wales, de overwinning behaald. De Britannia legde den afstand af in 4 uur 13 m. 34 sec., de Valkyrie in 4 uur 49 m. 51 sec., en de Oretta in 6 uur 6 m. 24 sec. Een valsch bankbiljet. Donderdag ontving een ingezetene aan- het postkantoor te Rotterdam een aangeteekenden brief, uit Frane- ker verzonden, inhoudende een valsch bankbiljet van 100. De politie is er van verwittigd. Overreden. Woensdagavond is te Middelburg een onbekend persoon, die op eene rijdende tram sprong, daaraf geval len. jZijn hoold werd .verbrijzeld en beide armen werden gebroken. Hij was onmiddellijk dood. noodige gelden hiervoor te verzamelen. We nemen de vrijheid, hierbij eene lijst in te sluiten. Hebt gij reeds uwe gaven voor dit doel geofferd en zijn er geen vrienden van de weezen te Neer bosch, aan wien gij deze lijst kunt aanbieden, beschouw deze dan als niet aan u gezonden. Zijt gij in de gelegenheid ons in onze geldelijke be hoeften te steunen, we zullen u hier voor ten hoogste dankbaar zijn. De Vader der Weezen zegene u voor alles wat gij voor de ouderloozen hebt gedaan en nog wenscht te doen. Ons in uwe liefde erfvoorbede aan bevelende, heb ik de eer te zijn Uw dw. dienaar. J. VAN 't LINDENHOÜT Neerbosch, 1 Maart '94. Een oplichter. Sedert eenigen tijd was de aandacht der rerchecke van de rotterdamsche po litie door de Oostenrijkse be regeering gevestigd op een te Rotterdam ver blijf houdenden Galliciër, met name S., wien ten laste gelegd wordt, dat hij boeren, in Gallicie woonachtig, op slimme wijze geld weet afhandig te maken. S. laat ^namelijk de boeren, naar de plaats waar hij zich tijdelijk bevindt (hij bereist geheel Europa), geld zenden, hetwelk hij op zich neemt in te wisselen voor papieren -rol Het 27ste. Te Stevensweert (Limburg) heeft iemand bij den ambtenaar van den Burgerlijken Stand aangifte gedaan van de geboorte van zijn 27e kind. Koningin Victoria. Het yacht Victoria and Albert met koningin Victoria aan boord, kwam Woensdagavond 6 uur in de haven te Vlissingen, begeleid door bet yacht Osbornehet Trinity Yacht Irene'-1 en het pantserfregat Australiawelke ter reede ankerden. H.M. was verge- zelp van prins, en prinses van Bat ten berg, adjudant-generaal sir Henry Ponsonby en verder gevolg. Om 8.50 begaf H.M. zich naar den gereed- staanden salonwagen onder de hal en vertrok te 9 uur over Straatsburg naar Florence. Bij het vertrek van H.M. van het yacht waren geen au toriteiten tegenwoordig. Het yacht Victoria and Albert ver trok 9.45 naar de reede en Donder dagmorgen naar Sheerness. De Ko ningin-Regentes zond een prachtigen ruiker aan koningin Victoria. Fabrieksmerk. Donderdag stond te Amsterdam terecht P. J. A. Kleene, sigarenfabri kant, Nieuwendijk, beschuldigd ge bruik te hebben gemaakt van een behoorlijk gedeponeerd fabrieksmerk, om daaronder sigaren te verkoopen als waren deze het fabrikaat der firma Henry Clay en Bock te Londen. De agent dezer firma, de heer D. Bernard aldaar, deed zich in tegenwoordigheid der heeren B. Loose en F. P. Guy de Coral, in het laatst van 1892 en een tweede maal op den 24e Maart 1893, telkens een kistje Bock-sigaren verkoopen in den winkel van den heer Kleeue. Telkens werd het kistje in het bijzijn der genoemde getuigen verzegeld en gewaarmerkt. B ide ma len werd voor het kistje vier of vijf gulden betaald. Den tweeden keer werd eerst een kistje met een ander merk gepresenteerd, doch slechts op aandringen van den heer Bernard haalde de winkelbediende een kistje met het gedeponeerde merk van eene opkamer, onder bijvoeging dat men dit kistje eigenlijk niet verkoopen mocht. De bediende verklaarde ter terechtzitting dat zijn patroon hem verboden had, sigaren met het gede poneerde merk te verkoopen en er nog slechts een zestal dergelijke kistjes voorradig waren. In elk geval was beide keeren slechts f2.50 be taald. Bekl. zelf betuigde, dat hij niet wist, dat het merk gedeponeerd was, to en hij de eerste maal aan den heer Bernard een kistje sigaren met het bewuste merk deed verkoopen. Het O. M., waargenomen door mr. Regout, zag zich verplicht vrijspraak voor beklaagde te requireeren, omdat uit de zeer vage verklaringen der getuigen it charge het bewijs voor het aan bekl. ten laste gelegde niet was af te leiden, De verdediger, mr. Melgers, pleitte eveneens vrijspraak, o. a. aantoonende dat van geen opzet bij bekl. om het ten laste gelegde te plegen, gebleken was. Uitspraak over 8 dagen. Amsterdam—Arnhem en terug. De internationale wegwedstrijd van Amsterdam naar Arnhem en terug (een afstand van ongeveer 200 K. M.), uitgeschreven door de vereeniging „Amsterdam's Wielrijders Bondslo- kaal" is vastgesteld op Zondag 24 Juni a. s, Voor de:en wedstrijd zal een zilveren beker beschikbaar gesteld worden, die tweemaal achter elkan der, of driemaal in het geheel door denzelfden rijder moet gewonnen wor den, om zijn eigendom te worden. Verder zijn er uitgeloofdtwee gou den, twee zilveren, twee verguld zil veren en 4 bronzen medailles voor de tien eerstaankomenden, Het_in- De moord op Hoekman te Osch De eisch luidt voor Van Gelderen levenslange gevangenisstraf, voor Van Berkum en de beide De Bies 15 jaar. alsmede voor allen ontzetting uit hunne burgerlijke rechten, de drie laatsten voor 20 jaar. De verdedigers drongen in hun pleidooi op vrijspraak aan. In de Franscbe Kamer is Donder dag het debat voortgezet over de herziening der grondwet. Casimir Pé rier verklaarde dat de herziening niet geëischt wordt door Frankiijk,°daar bet naar meer dringende hervormin gen verlangt, zoodat dan ook de re geering het een zeer ongeschikt tijd stip vindt om nu totgrondwetsherzien- laatste woord heeft Bij de discussie Yn het engelsche Lagerhuis over de supplementaire credieten heeft Buxton gezegd, dat er ten opzichte van Matabeleland is voorgesteld, het onder bestuur te plaatsen van drie administrateurs, die benoemd zullen worden door de Zuid- Afrikaansche Maatschappij met toe stemming van Engeland. In het Lagerhuis heeft Spenoer het volgende voorgesteldVerhooging van het budget van marine voor 1894 en 1895 met 3,126,000 pd. st. het personeel te vermeerderen met 6700 man; 7 schepen le klasse, zes kruisers 2e klasse en 2 corvetten. De opening der spaansche Cortez is nu door den ministerraad op 4 April vastgesteld. Eerst dan zal de minister-president Sagasta zijn finan cieel program, waarvan men groote verwachtingen heeft, mededeelen. Te vens zal het kabinet dan een wets ontwerp indienen tot bestrijding van de misdaden der anarchisten. Zooals reeds is gemeld, zijn, nu Da Gama zich met zijn strijdmacht te Rio de Janeiro heeft overgegeven, de i zaken aldaar weer hervat. Er heerscht in de geheele stad al-1 gemeene blijds -hap, dat de strijd ein- delijk uit is, en geen wonder, want gedurende een half jaar waren de gewone werkzaam bed en en de han del door het verzet der vloot ge stoord. Aan de orde komt nu de vraag, wat er zal geschieden met admiraal Da Gama en zijne officieren. Presi- sident Peixoto verzekert, dat hij, in dien hij den admiraal en zijne offi cieren in handen krijgt, hen onmid dellijk zal terechtstellen voor een krijgsraad, die hen even spoedig ter dood zal veroordeelen wegens hoog verraad en gewelddadig verzet tegen de wettige regeering. Tot dusver evenwel bevinden alle officieren zich aan boord van de buitenlandsche oorlogsschepen in de haven. De be slissing berust nu bij de comman danten dezer schepen en bij de zanten der andere Staten te Rio. De gezanten hebben nog geen besluit ge nomen, maar men verwacht, dat zij zich verplicht zullen achten Da Gama en zijne officieren uit te leveren, in dien j) resident Peixoto daarop blijft aandringen. Eene andere vraag is, wat nu met admiraal De Mello zal geschieden. Voor zoover bekend, bevindt de ad miraal zich met zijne beide oorlogs schepen, de Aquidaban en de Repv- blica te San Catharina, onder be scherming van de opstandelingen, in de provincie Rio Grande do Sul, die beweren, dat zij, ondanks Da Gama1! val, toch bij hun verzet zullen blij ven volharden. Volgens berichten, welke te Lon den zijn ontvangen, zijn de besturen der provinciën Rio Grande en San Catharina voornemens zich onafhan kelijk te verklaren en met meer kracht den strijd tegen de centrale regeering te voeren. Te Rio de Janeiro hecht men voor loopig geen groote waarde aan der gelijke mededeel in gen, want men houdt zich daar overtuigd, dat, na Da Gama's nederlaag, ook admiraal De Mello met zijne beide schepen zich weldra aan president Peixoto zal moeten overgeven. Een gewichtig proces. De rechtbank te Brussel houdt zich op het oogenblik bezig met een pro ces over 52,000,000 frs. De aanleiding tot het proces is de 1

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2