lie Jaargang: Maandag 19 Maart 1894. No. 3285 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: Dit nummer bestaat uit drie bladen. BE CRISIS. OFFICIEEL, STADSNIEUWS. Politiek Overdekt, Rechtszaken. StoomvaartSsrictitsn. Burgerlijks Stand. ADVERTENTIEN, DIENSTBODE KELDER. INBRENGSTER Gcratelie Bail van Leeninc HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verBchijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-X, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co.,'JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Men seint ons: Omtrent de oplo§slng an de crisis wordt verzekerd de offi fieieele bevestiging ontbreekt nog dat er tusschen de Re gentes en de meerderheid der Regeering overeenstemming is verkregen omtrent de ontbinding der Tweede Hamer. Minister O. van Tienhoven zou aftreden. j Nader wordt ons geseind: Hedenmiddag is het besluit tot ontbinding der Tweede Kamer geteekend. De sluiting der zitting zal 20 Maart plaats hebben. Haarlem, 17 Maart. 1894. Protestmaeting. Vrijdagavond bad in de groote zaal van „Felix Fa vore" de door ons aange- kondigde protestmeeting naar aan leiding van de intrekking der kieswet plaats. De vergadering werd geleid door den beer Jac. Post Jr., secretaris van de anti-revolutionaire kiesvereeni ging „Nederland en Oranje". Behalve dezen en eenige zijner medebestuur ders van deze kiesvereeniging, hadden op de verbooging plaats genomen bestuursleden van de kiesvereeniging „Vooruitgang," van het Werklieden verbond „Patrimonium" en van bet „Alg. Nederl. Werkliedenverbond". Bij den aanvang waren circa 150 personen aanweziglater groeide dit getal tot omstreeks 250 aan. De beer Post leidde de zaak met een korte toespraak in. Sinds 1891, zoo zei bij, is der natie uitbreiding van kiesrecht voorgespiegeld. De hooggespannen verwachting hierom trent is teleurgesteld. Na al bet wachten is niets bereikt, de kieswet is ingetrokken. De anti-revolutionaire partij is weliswaar voorstandster van huismanskiesreebt, maar de partij be greep dat de wet van Tak honderd maal beter was dan het censuskies- f recht van thans. De vraag is wat er nu gedaan moet worden. Zal een nieuw minis terie optreden, het tegenwoordig mi nisterie worden veranderd of de Ka mer worden ontbonden 7 Uit de stem ming over het amendement-de Mey- ier is gebleken dat het grootste ge deelte van de Kamer het volk wan trouwt en daarom zon de a. r. kies vereeniging liefst een kamerontbin ding zien. De „R. K. kiesvereeniging" is ook uitgenoodigcl aan deze meeting mee te doen, maar heeft op de uitnoodi- ging daartoe gedaan, niet geantwoord. De „R. K. Volksbond" heeft geant woord, zich niet op politiek terrein te bewegen. De Voor.:, geeft nu gelegenheid tot debat. De heev J. Hofland betoogt, dat kamerontbinding noodig is. Deze Kamer is bet vertrouwen van het volk niet waard. De heer Milo meent, dat veeleer art. 80 van de Grondwet moet wer den veranderd. Dan vervallen de conscientie-bezwaren, die verschillen de leden tegen de wet hadden. De beer Post bestrijdt die raeening. Ook de heer de Jong, hoofd van de Oroen van Prinstererschooï, acht niet gewenscht op dit oogenblik de grond wet te gaan herzien.Dit zou te lang du ren en de meerderheid van de Kamer kon dan wel eens tegen verandering van art. 80 conscientie-bezwaren op peren. Wanneer de stembus gesloten is, vergeten afgevaardigden bet pro gram waaronder ze gekozen zijn. Als het Ministerie wordt opgeknapt met ean paar conservatieve leden dan krij gen we wel een kieswet-uitbreiding, maar lang zoo ver niet als nu wordt voorgesteld en dan zal het nog lang duren, voor het kiesrecht zoover uit gebreid is als nu door Tak werd voorgesteld. De heer Portegijs sluit zich hierbij aan. De heer Schram betoogt, dat de kamerleden zeer goed wisten dat het meerendeel der werklieden geen twee kamers met een keuken heeft, zooals het amendement-deMeijier voorschreef voor ieder die kiezer zou zijn. De heer Hofland deelt mede, dat de heer de Meijier bestuurslid is van een bouw- vereeniging te Wormerveer, waarvan de leden niets meer hebben dan een kamer en een keuken. Hij wist dus, dat zijn amendement al de werklieden van de heeren Laan het kiesrecht onthield. Spreker zal evenwel tegen de motie stemmen omdat ze gericht is aan de Koningin-Regentes, die, naar hij ge looft, weinig invloed kan uitoefenen. De heer W. van de Kamp leest een motie van adhaesie voor, die hij aan minister Tak wenscht verzonden te hebben. De Voorz. antwoord na eenig debat, dat dit kan samengaan met de motie aan de Koningin-Regentes. Deze laatste motie luidt als volgt „Aan Hare Majesteit de KoninginRegentes „De volksvergadering te Haarlem, samengeroepen door de besturen der anti-rev. kiesvereeniging Nederland en Oranje, de liberale kiesvereeniging Vooruitgangvan den Ned. Werklie- denbond Patrimonium en van het Alg. Ned. Werkliedenverbondallen te dier plaatseop Vrijdag 16 Maart 1894 in het gebouw Felix Favore bijeenprotesteerende tegen de onwaardige houding van sommige Kamerleden bij de behandeling van Uwer Majesteits kieswet-voordracht betreurende dat de regeering door de aanneming van het amendement-De Meijier in de noodzakelijkheid was het kieswet-ontwerp, daartoe door Uwe Majesteit gemachtigd, in te trekken, verzoekt Uwe Majesteit eerbiedig zulke maatregelen te nemen, als strek ken kunnen om finale kieswetuit breiding zoo spoedig mogelijk tot stand te doen komen." De heer Schram stelt als amende ment voor de zinsnede omtrent het protest tegen de onwaardige houding enz. uit te laten. Deze vergadering heeft daarmee niet ie maken. De Voorz. is echter van oordeeldat de bedoelde Kamerleden eene berisping verdienen, o. a. de heer Rutgers van Rozenburg, die sprak van stemvee. De heer Schram doet opmerkendat deze uitdrukking in het verband waarin zij voorkomt, er lang zoo erg niet uitziet als wanneer men die zoo afzonderlijk te pas brengt. De heer De Jong betoogtdat vee altijd vee blijft, welk licht men er ook op laat vallen. Dat er zulke menschen in de Kamer zitten is evenwel niet hun schuld, maar die van de kiezers die beter uit hun oogen hadden moe ten zien. Sommige Kamerleden ver klaren nu dat ze er met het amen dement-De Meijier zijn ingeloopen. Spreker ondersteunt het amendement- Schram. Na nog eenig debat wordt met het opsteken der handen het amendement- Schram verworpen en daarna de motie zooals ze is voorgesteld, met groote meerderheid aangenomen. Naar aanleiding van eene opmer king van den heer C. Sorgdrager, dat de redactie niet juist is daar de konin gin met de ministers de Regeering vormt en H. M. dus zichzelve niet tot iets machtigen kan, wordt uitgemaakt dat de besturen gemachtigd worden die redactie zoo noodig te verbeteren, Thans wordt aangenomen een motie van de Kamp aan minister Tak, V olksbibliotheek. Onder het vele goede dat het De partement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen tot stand bracht mag de Volksbibliotheek van het Departement zeker wel eene eer ste plaats bekleeden. Wij achten het daarom niet van belang ontbloot mede te deelen, dat het Maandag 19 dezer juist honderd jaar geleden zal zijn, dat evengenoemd Departement het besluit» nam tot oprichting dier bibliotheek. luidende „De vergadering enz. bijeen ,in „Felix Fa vore", betuigt hare volle „sympathie met uwe houding in zake ,de kieswet." Hierop wordt na een woord van dank van den voorzitter, de vergade ring gesloten. Voor het examen nuttige hand werken zijn Vrijdag geslaagd de dames M. C. Wijt en B. L. van der Scheer, beiden alhier. Arbeidsraad. De statuten van den hier ter stede op te richten Arbeidsraad zijn tnu vastgesteld. Den 6den April e. k. zal eene aigemeene vergadering wor den gehouden tot verkiezing der leden van dien raad. De Commissie tot het ontwerpen der statuten zal daarbij presideeren. Tien vereenigingen nemen nu deel. Het zijn de afd. van de Maatsch. van Bouwkunde, de Vereen, v. In- dustrieelen enz., Hulp lenigt den nood, Eensgezindheid, Vooruitgang zij ons streven, drie afdeelingen van den R. K. Volksbond, t. w. de kalk en steenbewerkers, de timmerlieden en de ijzer- en metaalbewerkers; voorts de Meubelmakersbond en Door Een dracht verbetering. Eerstgenoemde vereen iging za 1 f10 f 15, de tweede f 25 in de kosten van oprichting bijdragen. Aan deze statuten ontleenen wij nog het volgende De Arbeidsraad moet bestaan uit 12 leden, allen tot de bouw- en aan verwante vakken behoorende en sa mengesteld uit twee architecten, vier aannemers of werkbazen en zes werk lieden, allen door genoemde vereeni gingen benoemd. Tevens wordt een rechtskundig adviseur aan den Raad toegevoegd. De Raad vergadert minstens een maal per maand. Alle binnen den werkkring van den Raad woonachtige -personen die een tot het bouwvak behoorend bedrijf uitoefenen of daarin werkzaam zijn, kunnen zich tot den Raad wenden met nauwkeurige schriftelijke op gaven i. Ingeval van eenig belangrijk verschil, het werk betreffende, tus schen architecten en werkbazen of aannemers. b. Ingeval van verschil tusschen aannemers of werkbazen onderling omtrent inschrijvingen naar- en aan neming of uitvoering van werken. c. Ingeval van verschil tusschen aannemers of werkbazen en werklieden in zake het loon, wijze van werken, inrichting van werkplaatsen en der gelijke. d. Betreffende de vragen en me' dedeelingen, die geacht worden tot zijn werkkring te behoeven. het boekje in bijna ieders bereik. In den Haarlemschen Boek- en Muziekhandel in de Groote Hout straat alhier zijn geëxposeerd achter het raam en in den winkel 10 aqua rellen, waarbij van Mesdag, mevr. Mesdagvan Houten, van Borselen, mevr. Huytiers, mevr. Beldersvan Bosse, Artz e.a. ;j tevens twee schil derijen nl. „Zomerdag op Schevenin- gen" van van der Laan, en „Studie kop" van Seereg. Deze collectie is zeer zeker een kijkje waard. Een stuk over de Hyacinthen- pronkbakken der firma Krelage Zoon moet wegens plaatsgebrek tot het volgend nummer blijven liggen. Pacht Kiosken. Door burg. en weth. dezer gemeente is de pacht voor het jaar 1894, van de twee kiosken in den Haarlemmer hout gegund aan W. Warmerdam voor kiosk No. 1 ad ƒ62,50; voor kiosk No. 2 ad 28,50. Aanbesteding. Voor het maken eener sluis in den Veender- en Kijkerpolder waren 23 biljetten ingekomende hoogste in schrijving bedroeg ƒ13.687, de minste zijnde die van den heer J. Boot te Amsterdam 8373. Keuring. Te Mijdrecht zal 12 April e. k., eene keuring van een- en tweejarige stieren worden gehouden.] Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Vrijdagavond hield de afdeeling Velsen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in het hotel „Apel doorn" te Velsen haar laatsten lees- avond voor dezen winter. Als spre ker trad op de heer Walraven van Sassenheim, die zijne hoorders op nuttige en aangename wijze vergast te op de voordracht van „Een praatje" van Gorter en eenige marineschetsen van Werumens Buning. Biljartconcours Velsen IJmuiden. De sociëteit „Ontspanning" te Vel sen heeft tot spelers in het biljart concours VelsenIJmuiden aange wezen de heerenBoerlage, Bus, ten Cate, Schiff en Vendeloo en tot plaats vervangers de heeren Bakker en. van der Laan. De sociëteit „de Toekomst te IJmuiden benoemde daartoe de heeren: v. d. Hoeve, Kuijper,Lange- veld, Moot en Wesseling, tot plaats vervanger den heer v. d. Woude. Marktberichten. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer 15 Maart 1894. Witte tarwe f5.a f5.70, Rogge f 4.a f 4.25, Haver f 6.50 a 7.25, Chevaliergerst f 0.a f4.90, Duiven- boonen f 6.a f 6.30, Paardenboonen f 5.25 a f 5.60, Kanariezaad f7. a f7.25. Van de firma Erven Loosjes alhier ontvingen wij het „Jaarboekje voor de stad Haarlem" voor 1894. De vierde jaargang van dit zoo hoogst nuttige werkje toont opnieuw, dat het steeds het streven is van den samensteller, den heer H. L. Jansen van Raay om het jaarboekje te doen zijn een vraagbaak voor alle ingeze tenen. In dezen vierden jaargang is bijgevoegd eene alphabetische naain- en adreslijst van alle in het jaar boekje voorkomende personen, zeer zeker eene practische aanvulling. Door den bekenden lagen prijs ligt De laatste beslissing in zake het Duitsch-Russische handelsverdrag is Vrijdag in den Dnitschen Rijksdag gevallen. Met groote meerderheid werd het na derde lezing aangenomen. Na de stemming over het tractaat heeft op eene desbetreffende vraag de gezant Thielemann nog verklaard, dat alle voorbereidende maatregelen zijn getroffen om het tractaat den 20n Maart, des morgens ten 8 ure, in werking te doen treden. In de Fransche Kamer is Vrijdag gestemd over het al of niet in be handeling nemen der voorstellen tot grondwetsherziening. Metgroote meer derheid werd dit verworpen en schaar de zich het grootste deel der Kamer dus aan de zijde der regeering. Omtrent den toestand in Brazilië wordt nog het volgende gemeld. 4$ De rechtbank te Leeuwarden in raadkamer heeit bevel verleend tot gevangenhouding van J. B., geschorst predikant te Harlingen, met last tot instructie der zaak. Het stoomschip Rotterdam van de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, pass. Vrijdag 16 Maart v.m. 12 u. 15 m., Lezard. Het stoomschip Dubbeldam, van de N. A. S. M., vertr. Donderdag" 15 Maart van Newyork naar Rotterdam. Bevallen: 15 Mrt. D. de Vink •Passchier d. - P. L. v. GendCoe- ree d. - B. van 't HofHille 2 z. (levenl.) 16. L. M. VerhagenWiet- hoff z. - G. v. Eij kerenSoellaartz.- W. J. F. GoossensBroekhoff z. -R. StoeltjeWatzema z - M. E. Steffers Brakenhof z. - M. Oudejans Maerten z. (levenl.) Overleden: 15 Mrt. A. Linge- man 73 j. Wagenweg. G e b o r en JOHANNA MARIA Dochter van P. W. PEEREBOOM en R. C. PEEREBOOM— ScHOUTE. Bevallen van een ZOON Mevrouw STORK Andké de la Porte. De Heer en Mevrouw CAL- KOENBolte betuigen hunne er kentelijkheid voor veel bewijzen van belangstelling, ontvangen bij de ge boorte van bunnen Zoon. Haarlem,17 Maart 1894. Kraamvisites morden afgewacht hij voorkeur op Maandag 19 en Dinsdag 20 Maart as. Voor Noodhulp of voor vast on middellijk gevraagd een flinke Frans Halsstraat 15. Tot berging van Wijnen of an dere nette artikelen te buur aan geboden een flinke Br. fr. lett. M, bureau van dit blad. TE H AARLEN. Tengevolge eener vacature aan bovengenoemde Bank worden zij, die zich voor de betrekking van Inbrengster wenecben aan te meldenuitgenoodigdmet hare eigenhandig geschreven verzoek schriften gericht aan de HH. Com missarissen der Bauk, zich vóór of op Maandag 2 April des voormid dags tusschen 10 en 2 ure, persoon lijk aan te melden bij den Direc teur, Kleine Houtstraat no. 72. Gegadigden naar deze betrek king moeten in het bezit zijn van bedrijfskapitaal en eene borgstel ling, weike tot nu toe Drie Hon derd Gulden bedraagt, kunnen storten.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1