NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Jaargang. Dinsdag 20 Maart 1894. No. 3286. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents,- iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJO-HN F. JONESSucc., Parijs 316w Faubourg Montmartre. Haarlem19 Maart. 1894. Men meldt uit den Haag Zaterdagavond deed het bericht de onde, hetwelk slechts met de noo- ige reserve wordt medegedeeld, dat an jhr. mr. Boreel van Hogelanden urgemeester van Haarlem, vroeger d der Tweede Kamer, de portefeuil- van buitenlandsche zaken zou zijn angeboden. iDoor de geneeskundige Staatscom lissie te Amsterdam is toegelaten oor het 1ste gedeelte van het arts- xarnen de heer Max Jessurun alhier. Voor het examen nuttige hand wer en zijn te 'sGravenhage Zaterdag eslaagd de dames H. M. E. van der iaan en G. J. Riphagen alhier en A. [P. van den Pauwert, Haarlemmermeer. In den leeftijd van ruim 85 jaren is Zaterdagavond alhier ontslapen de teer B. H. Hoeksema, een der weinig ivergeblevenen uit den oorlog van 830/31, voor 'de deelneming waarvan tij gerechtigd was tot het dragen van et metalen kruis. De ontslapene was an 1 September 1858 tot 1 October 884 met ijver en nauwgezetheid in letrckking als ambtenaar in de stads- lank van leening. Kegelwedstrijd. Zondag werd de groote korpswed- trijd, uitgeschreven door de kegelclub }Hard gaat ie" alhier op de banen an Café Brinkmann voortgezet. Wer en er verleden week reeds geen bi- onder hooge series geworpen, ditmaal (leef de hoogste serie (194) nog 25 outen onder de hoogste van laatst- sden Zondag (219). De uitslag was als volgt: 1. „La force" uit Leiden, 194 „Houdt hem er op" uit Amsterdam, 923. „Internos" uit Amsterdam, 189; Links in die Gasse" uit Den Haag^ 79; 5. „De krans" uit Dordrecht,178; 6. De Kennemers" uit Alkmaar 175 „Koekoek" uit Amsterdam 164; „Uitspanning door Inspanning" it Leiden 154 9. „Nooit gedacht" it Amsterdam 15210. „Wis of mis" it Amsterdam, en 11. „De Unie" Alkmaar, 138. opgekomen zijn de clubs pou er kans zijn?" „Neerlandia", en „Neptunus", allen uit msterdam, ,,'s Gravenhage", Den en „Vooruit", Alkmaar. maar met 6 negens. De 5 clubs die tot dusverre het hoogst aantal houten hebben gewor pen zijn „Koningsmoorders", Leiden 219, „Vriendschap", Dordrecht 205, „B. A. L.", Alkmaar 203, „La force", Leiden 194, „Houdt hem er op", Amsterdam 192. Zooals bekend is zijn voor dezen wedstrijd 9 prijzen uitgeloofd. Den tweeden Paaschdag wordt het korps concours beëindigd. De consolatie-prijs staat nog steeds op naam van den heer Boruit Leiden. Voetbal-match Zondag werd onder Heemstede een match gespeeld tusschen de Haarl. F.-C. en de Haagsche F.-C. Voor half time was het den toeschouwers reeds duidelijk gebleken dat het haagsche elftal niet tegen de Haarlemmers was opgewassen. Haarlem had toen 2 goals, den Haag 0. Na half-time ge lukte het den Haag spoedig een goal te maken, maar hierbij bleef het, terwijl Haarlem nog twee goals scoorden De uitslag was dus 4: 1. Werf Conrad. Zaterdag werd door de naamlooze vennootschap „Werf Conrad", direc teur de heer P. Goedkoop Dz., alhier, met het beste gevolg te water gela ten het persbaggervaartuig Dnieper I, gebouwd voor rekening van het Kei zerlijk Russisch Ministerie van Ver- ïrswegen, en bestemd ter verbete ring van het vaarwater aan den mond van den Dnieper bij Gerson aan de Zwarte Zee. De Openbare Leeszaal. Omtrent deze vereeniging meldt men ons het volgende: „Zij stelt zich ten doel, couranten en tijdschriften, zoo mogelijk boeken ter lezing te leggen in een daartoe te huren lokaal, dat behoorlijk ingericht verlicht en verwarmd, den lezer tot blijven en tot geregeld bezoeken uit- noodigt. Tot nu toe was de belangstelling van 'tpubliek niet groot; mochten wij thans in staat gesteld worden door ruime bijdragen in geld, meu bilair en boeken, den onbemiddelden lezer datgene te bieden waaraan hij of zij behoefte heeft. Wij stellen ons voor primo April de leeszaal te verplaatsen naar een nader te melden adres en haar den ganschen dag open te stellen voor lezers van beider kunne en wel ieder - r Wij zullen naar onze beste krach ten zorgen voor een go°den gang van zaken en vragen van u, welgestelden uit Haarlem, uwe belangstelling te toonen door uwe bijdragen mild te doen vloeien en van u, lezers, een kalm ordelievend optreden en als teeken van waardeering van ons stre ven een druk gebruik van de lees kamer. Het zou ons leed doen, te moeten erkennen, dat Haarlem, de eerste in de rij der steden, die* een Volkslees zaal opende die de toezegging van gratis toezending kreeg van tallooze dagbladen en tijdschriften door ge mis aan belangstelling een zoo nut tige instelling niet bleek te waar- deeren. Het Bestuur is volgaarne bereid inlichtingen te geven voor zoover dit noodig mocht blijken. Ten kantore van de heeren Mrs. 't Hooft en Spoor, Lange Veerstraat 11 zullen de ten geschenke aan te bie den boeken zoowel romans als ele mentair wetenschappelijke werken gaarne worden ontvangen terwijl een of meer boekenkasten eveneens zeer welkom zullen zijn. den gehouden, en bestaan in een twee-daagsch gymnastiekfeest. Wat de regeling van dit feest be treft wordt ons voorloopig gemeld, dat zich reeds vele heeren hebben bereid verklaard in het eere-comité zitting te nemen, onder wie de heeren Jhr. mr. Schorer, commissaris der Koningin in N.-Holland en jhr. mr. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem. De regelings-commissie bestaat uit de besturen der gymnastiekvereeni- gingen „Olympia", „Kracht door Vol harding" en de gymnastiekleeraren, Martin en Visser. Hyaeinthen-pronkbakken Haarlem. bij Martha. Vrijdagavond werd in den Schouw burg alhier door de Ned. Opera ten gehoore gebracht de bekende opera „Martha" of de Markt te Richmond van Fr. von Flotow, waarvan wij slechts (in de gelegenheid waren om het laatste gedeelte te hooren. Een tamelijk talrijk publiek was opgeko men om de vele evenzeer geliefde als bekende melodieën dezer opera te gaan hooren. De titelrol werd vervuld door mevr. EngelenSewing, die met haar krachtig, helder orgaan hare partij uitstekend vervulde. Mevrouw v. Op- hemertSchwencke was goed als Nancy, vooral in hare actie. De tenor partij van Lyonel was in handen van den heer F. Smeesters, voor ons een nieuweling. Hij heeft wat zekerheid van stem en actie betreft nog wel een weinig te leeren, maar zijn hel der orgaan, dat hem tevens in staat stelt zeer hoog te zingen, doet veel beloven. Aan het slot van het derde bedrijf had hij bij het invallen na het koor een ongelukkig oogenblik. De heer Johan Schmier vervulde zeer goed de rol van Plumkett. Gewestelijke gymnastiek- uitvoering. De uitvoering van het gewest Noord- Holland van het Ned. Gymnastiek- Naar men verneemt zijn in hetaf- geloopen najaar in de tuinbouwin richting der heeren E. H. Krelage& Zoon, aan den Zijlweg onder Over- veen bij Haarlem weder als vroeger meermalen in de inrichting aan den Kleinen Houtweg het geval was, hyaeinthen-pronkbakken geplant, die in den bloeitijd ter bezichtiging zullen worden gesteld. De hyacinthen-pronk bakken werden het eerst aangelegd in den eersten bloeitijd van den hyacinthenhandel, anderhalve eeuw geleden. In de werken van George Voorhelm (1752) en den marquis de Saint Simon (1768) vindt men ze be schreven en afgebeeld. Nog in de eerste helft dezer eeuw vond men ze inalle voorname haarlemsche bloemis terijen, later hield men langzamer hand op ze te planten. In 1878 was dit het geval bij de firma E. H. Kre- lage Zoon, die deze wijze van ten toonstellen het langst had volgehou den. Toen echter elders later weer een proef werd genomen zulke hya cinthen-bakken te planten, richtte zich ook de firma Krelage er weer op in en heeft in de jaren 1880-1884 geregeld dergelijke tentoonstellingen op de bloemisterij „Bloemhof' aan den Kleinen Houtweg gehouden, daarna ook nog in 1889 en in 1892. Deze bakken bestaan uit twee groote bedden, op elk van welke ruim 600 hyacinthen zijn geplant, allen van de fraaiste, nieuwste en meest uit- eenloopende soorten, zoodat het ge heel een zeer goed overzicht geeft van het beste wat er op dit gebied voorhanden is en daardoor niet al leen een uitmuntende staalkaart vormt om den liefhebbers bij de keuze der soorten tot leiddraad te strekken, maar ook voor de mannen van het vak eene gewaardeerde leer- die wijze geplante hyacinthen door buitengewone middelen tegen de wis selvalligheden van het weder be schermd en als ze in bloei staan wordt er een zeer ruime tent over ge spannen, waardoor de kleuren goed en langer bewaard blijven en het be zichtigen wordt gemakkelijk gemaakt. Er wordt op die wijze eene tentoon stelling gevormd, die aan velen een genot verschaft, althans in 1892 werd die door duizenden bezocht. De nu in 1894 te openen tentoon stelling zal in April, den gewonen bloeitijd der hyacinthen [gehouden worden. Daar het nu reeds gebleken is dat. tengevolge van de gunstige weersge steldheid van het jaar 1893, de bloei der hyacinthen in het algemeen zeer fraai genoemd mag worden, kan men ook op deze tentoonstelling buiten gewoon schoone bloemen verwachten. Vreemdelingen, die in den bloeitijd de hyacinthen in de omstreken van Haarlem gaan zien, zullen zeker ook gaarne een bezoek aan deze tentoon stelling brengen. De heer H. M. F. Seveke, Bartel- jorisstraat 16 alhier, heeft in zijn magazijn eene nieuwigheid, nml. een sleutelkettinkje, ter vervanging van een sleutelring, voorzien van een medaillon bestaande uit twee metalen plaatjes die over elkaar geschoven worden. Het bovenste plaatje bevat het volgende opschrift„Het adres bevindt z;ch onder dit verschuifbare plaatje. De vinder wordt beloond." Het plaatje daaronder omvat een stukje papier, waarop de eigenaar der sleutels zijn naam en adres kan neer schrijven Het doel is duidelijk. Ver liest iemand zijn sleutels, onmiddellijk weet de vinder aan wien ze toebe- hooren. De prijs is 10 centsdus practisch en goedkoop. Brand in rietschelf. Zondagavond ten ruim 7 ure heeft brand plaats gehad in een rietschelf staande aan de le Hooglandslaan toebehoorende aan den bloemkweeker J. Mooij, ontstaan vermoedelijk door onvoorzichtigheid van jongens die in de nabijheid met lucifers hadden ge speeld. De schelf is bijna geheel ver brand. De politie met haar slangen wagen heeft den brand gebluscht. Het riet was niet verzekerd. {Zie vervolg Stadsnieuws Se pagina.j Schietoefeningen met torpedo's Heden zijn de schietoefeningen met torpedo's aan de inschietplaats in

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1