BINNENLAND. Wedstrijden. De liberale kiesvereeniging te Spaarndam is na een kort bestaan wegens onvoldoende belangstelling ontbonden. Paardenkeuring. Aangaande de keuring van paarden te Hoofddorp dient nog te worden vermeld, dat de aanhoudingspremie ad 150 werd toegekend aan A. Colyn voor den 2-jarigen hengst Concurrent, terwijl van de 12 aangeboden paar den er 6 werden ingeschreven in het stamboek. Verhooging onderwijzers- traotementen. Het Gemeentebestuur van Alke made heeft besloten de traetementen der onderwijzers, die thans f500 be dragen, geleidelijk om de 2 jaar met f25 te verhoogen tot een maximum van f 600. Biljartconoours. Het eerste gedeelte van het con cours VelsenIJmuiden is Zaterdag avond in het hotel „Apeldoorn" te Velsen afgespeeld. In de vijf partijen elk vnn 150 punten werden door de Velsers 634 punten gemaakt en door de IJmui- ders 514, zoodat Velsen 120 punten voor is. Het tweede gedeelte zal den 31en Maart te IJmuiden in het hotel „Nommer Een" gespeeld worden. Liefdadigheid. Bij den heer S. P. Kuyper te IJmui den is een gift van 25.ingekomen van H. M. de Koningin, als bijdrage voor het aankoopen van een nieuw vaartuig voor den visscherman C. de VrieB, die onlangs het ongeluk had, zijn schuit op het strand bij Wijk aan Zee te verliezen. Visscherij. IJmuiden. Van Woensdag tot Za terdag kwamen slechts een tweetal sloepen van de beugvisscherij binnen en besomden voor levende kabeljauw 12,70 a f3.40, levende lengen f2.70 a f3,50, ijlbot 18 a f20.50 per stuk, schelvisschen f 60 a f 65 der 100, rog f8.50 per punt, vleet f 19 per ben. Van de korvisscherij arriveerden hier eenige loggers, kotters en bom schuiten, de meesten met bevredi gende vangsten. Tong gold 10.70 a f 1.05, kleinere idem f0.15 a f0.40, tarbot f3 a f13 per stuk, schol f 3.50 a f 10.50 per mand. Van de kustvisscherij kwamen Za terdag een vijftigtal botters binnen met 5 a 18 mandjes kleine schol, welke f3 a f5 per mandje opbrachten. Kamerontbinding. De Staatscourant bevat het volgende koninklijke besluit: In naam van Hare Majesteit Wil- helmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz., enz., enz. Wij Emma, Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk; Op de voordracht van den Raad van Ministers van 17 Maart 1894, No. 62, Kabinet; Gelet op art. 103 der Grondwet; Hebben goedgevonden en verstaan te bepalen Artikel 1. De tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Dinsdag 20 Maart 1894, des na middags te drie uren. Artikel 2. De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd, zich op het geven naar de vergadering der Sta ten-Generaal, ten einde in eene ver- eenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. De Minister van Binnenlandsche Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan iedei der Voor zitters van de Kamers der Staten- Generaal, aan den Raad van Minis ters en aan de Algemeene Reken kamer. 's Gravenhage, den 17n Maart 1894 EMMA. De Minister van Binnenlandsche Zaken TAK VAN POORTVLIET. Installatie van Mr. Was. Leiden was Zaterdag in feestdos. Huis aan huis waren de vlaggen uit gestoken ter gelegenheid van de in stallatie van burgemeester Was. De oudste wethouder, de heer Juta, sprak dezen toe in de raadsvergade ring, die te half drie werd geopend. Namens den raad werd de burge meester geluk gewénscht door het oudste lid, den heer Driessen. De heer Was aanvaardde het bestuur met een fraaie rede. Na de zitting, die van 3 tot 5 uur duurde, hield de burgemeester recep tie voor colleges, autoriteiten en par ticulieren, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Te vier uur trok een optocht, uit leden der burgerij samen gesteld, van de gehoorzaal naar het stadhuis. De enthousiastisch-gestemde burge rij begroette den burgervader op de „pui" van het gemeentehuiseen uit bundig gejuich barstte los bij zijn verschijnen. Warmer ovatie dan den heer Was door den staf van de Leidsche schut terij met het muziekkorps werd ge bracht, is niet wel denkbaar. De Leidsche burgerij heeft bovendien door getrouwe opkomst getoond, groote sympathie voor haren nieuwen burgervader te gevoelen. Wat kan mijne dochter worden Onder dezen titel verscheen in 1878 een werkje, dat velen ouders welkom was, die voor hun dochters een be staan door eigen arbeid wenschten. Dat boekje is nu verouderd jmaar dan ook door een vervangen dat ge heel op de hoogte van onzen tijd is. Dat laatste is afkomstig van mej. ELise A. Haighton, die reeds bij dat eerste werkje eene voorrede schreef en zich ook door menig nuttig ge schrift verdienstelijk heeft gemaakt. In haar „Beroepskeuze der vrouw" bij M. M. Olivier te Amsterdam ver schenen geeft ze op beknopte, maar tevens heldere wijze een overzicht van de talrijke betrekkingen welke in onze maatschappij voor vrouwen openstaan, die niet willen worden „een lastpost op het budget der fa milieleden." In drie afdeelingen is het werkje gesplitst. De eerste behandelt de werkkringen als „onderwijzeres" bij voorbereidend, lager, middelbaar en vakonderwijs, met opgaaf van ver- eischten, gelegenheden tot opleiding en kosten. De klachten in een naschrift geuit, dat er geen r ij k skweekscholen voor vrouwen bestaan wèl een gemeen telijke te Amsterdam is zeer ge grond. De tweede afdeeling beschrijft de werkkringen die vooral kennis vor deren, derde die waarbij vaardigheid vooraan zit. Over de vijftig onder deden vindt men daar behandeld en tal van nuttige wenken er gege ven en bizonderheden uit ons land _ep nnlr Tm 1 -.---ï- 45 dat niet alleen te Paramaribo, maar ook te Haarlem een vrouw be- eedigd makelaar is en met haar pe riodieke openbare verkoopingen zich zeil en het publiek gerieft. Een aanhangsel handelt over de kunst. Dat de schrijfster de vrou wen niet aan het huishouden wenscht te onttrekken, blijkt o. a. uit de volgende bladzijde die zij aan de dienstboden wijdt: „Voorheen kon de gezeten werkman volkomen onbezorgd zijn omtrent het lot zijner dochters. Waren de school jaren voorbij en hadden zij geleide lijk heel wat van een knappe moeder geleerd, dan gingen zij dienen d. w. z. dan hadden zij, zoodra de loop meis jestijd achter den rug was, een vol komen onbezorgd leven: volop eten meer loon dan kosten voor kleeding, en volle vrijheid den dienst op te zeggen, wanneer die niet beviel. Tegenover dit alles stondplichts vervulling, en uitgaan op bepaal de tijden. Dit laatste, vereenigd met een niet te verdedigen soort van hoog moed, werd de steen des aanstoots volle vrijheid de leuze van de doch ters der gezeten werklieden, zoodat dan ook tegenwoordig een groot deel van 't corps dienstboden moet gere- cruteerd worden uit lageren stand hetgeen veeltijds zeggen wil, dat zij weinig bruikbaar zijn, tenzij, eigen onwetenheid bewust, ze gedurende 4 maanden, tegen ƒ1,'smaands, den cursus „tot opleiding van dienstboden voor alle werk" gevolgd hebben aan de „Amsterdamsche Huishoudschool" Prinsengracht 293, of zich op andere wijze hebben bekwaamd. Dat de be hoefte aan dergelijke cursussen alge meen moge gevoeld worden, is waar lijk te hopen „Maar wat wordt er nu van de vrijheidlievendeneen werkman kan toch zijn volwassen dochters niet blijven onderhouden? Zij worden deze of gene soort van naaister, win keljuffrouw, 4de rangs modiste enz. en de een als de ander bemerkt ras, dat het nu eerst recht met haar vrij heid uit is, en dat zij zich nog tot de gelukkige mag rekenen, indien door „draven, slaven, zwoegen, zweeten," van den vroegen morgen tot den laten avond, zij den mond even kan openhouden; even, zoodat er niet te denken valt aan iets ter zijde te leggen voor den ouden dag, die zich niet lang zal laten wachten. Hoog is haar huur en vele zijn haar kosten, waar tegenover staat een cliënteele, die voor haar modeartikelen ma ir weinig kan uitgeven, zoodat de winst tot het minimum moet teruggebracht worden. Verscheiden modisten en winkeliersters in manufacturen enz., verkeeren dan ook in bijna voortdu- renden staat van faillissement. Steeds het schrikbeeld„deurwaarder" voor oogen hoe benijdenswaard is daarbij vergeleken het lot der dienstbode Neerbosch. Men zal zich herinneren, dat de heer Van Deth in eenige meetings heeft verzekerd, dat hij den heer Van 't Lindenhout aan de justitie kan overleveren, maar dat hij daarvoor ƒ2000 a ƒ3000 noodig had. Dr. Ballier, predikant te Gronin gen, deelt thans mede, dat de heer Van Deth van het gevraagde bedrag kan zeker zijn, mits hij zich slechts wil verantwoorden tegenover de bij- dragenden. De heer Bsihler heeft met de heeren Bruins en Mulder te Gro ningen een financieele commissie ge vormd, welke tevens berichten hoopt in te winnen van oud-weezen en ver dere deskundigen. Strooibiljetten. 's-Gravenhage, waar voor de eerste: maal werd opgevoerd het sensatie stuk: „Valsche bankbiljetten of Am sterdam in rep en roer," in beslag genomen circa 1250 strooibiljetten in den vorm van bankpapier van 100. Op deze biljetten ontbraken num mer en handteekeningen, en aan de achterzijde waren drie coupletten ge drukt. Overigens hadden zij, wat teeke- ning en grootte betreft, veel overeen komst met echte bankbiljetten. Met het oog op artikel 440 Wetboek van Strafrecht luidende: „Hij, die drukwerken, of stukken metaal in een vorm, die ze op muntspeciën doet gelijken, vervaardigt, verspreidt of ter verspreiding in voorraad heeft, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden enz", heeft de politie proces verbaal opge maakt tegen 3 colporteurs, wegens het verkoopen, en tegen den directeur van het Casino wegens het in voorraad hebben van dit drukwerk. Ontsporingen. Zaterdagmiddag is te 's Hertogen bosch de tender van een locomotief welke trein 533 verder moest vervoe ren, ontspoord. Geen persoonlijke ongelukken kwa men voor. Trein 111 is Zaterdagmiddag even na het vertrek uit Utrecht nabij de lunetten door de ontsporing van den tender in vertraging geweest. Ook de andere treinen ondervon den door dit ongeval eenig oponthoud daar een oogenblik de beide sporen versperd w4ren. Niemand bekwam eenig letsel. Een onderwijzer ontslagen De onderwijzer aan de openbare lagere school te Baard J. v. H., werd bij vonnis van de arrond. rechtbank te Leeuwarden van 23 Dec. jl., wegens het toebrengen van wonden aan een ingezetene van dat dorp, nadat hij 's nachts omstreeks 4 uur eene kroeg had verlaten, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Van dit vonnis kwam hij in beroep bij het gerechtshof te Leeuwarden. Inmiddels was hij door Burgemeester en Wethouders van Baarderadeel voor den tijd van vier weken in zijne be trekking geschorst. Daar de termijn van schorsing den 12 Febr. eindigde en art. 30 der wet op het lager onder wij s Burgem. en Weth. de bevoegd heid tot schorsing voor slechts ten hoogste eene maand toekent, schor sten Ged. Staten tengevolge de hun bij art. 31 dier wet verleende bevoegd heid, genoemden onderwijzer opnieuw voor eene maand, met ingang van voormeld tijdstip. Bij arrest van het gerechtshof van 8 Maart jl. werd het vonnis der rechtbank bevestigd. Uit de aan Ged. Staten overgeleg de stukken, in verband met het door het gerechtshof bevestigde vonnis der arrond. rechtbank te Leeuwarden hadden zij intusschen de overtuiging gekregen, dat de aan genoemden on derwijzer ten laste gelegde mishande ling door hem inderdaad is gepleegd op de wijze, als hem bij de introduc- tieve dagvaarding was ten laste ge legd. In het ernstig karakter dezer mishandeling en de omstandigheden, waaronder zij werd gepleegd, hebben Gedep. Staten thans voldoende aan leiding gevonden, genoemden onder wijzer, ingevolge art. 30 der meerge melde wet, als onderwijzer aan de openbare lagere school te Baard te ontslaan. Oxford en Cambridge. schen de studenten der universitei ten te Oxford en te Cambridge. Een bijzonder talrijk publiek was weer aanwezig ten einde dezen wedstrijd, die steeds met groote belangstelling wordt gevolgd, bij te wonen. De studenten van Oxford wonnen den strijd met een "voorsprong van vier bootslengten. Deze wedstrijd was de 51ste, die tusschen beide univer siteiten is gehouden. Bij de vier vorige wedstrijden zijn ook de studenten van Oxford over winnaars gebleven. Uit Londen schrijft men over dezen wedstrijd aan het Hbld. van 16 de zer Morgen wacht heel Engeland weer met evenveel spanning op den uit slag van den nationalen roeiwedstrijd bij uitnemendheid, de „Varsity" tus schen Oxford en Cambridge, als gij lieden in Nederland op de beslissing der 'politieke crisis. De kansen van beide ploegen worden natuurlijk se dert geruimen tijd druk besproken en heden was de opgewondenheid groot toen men Cambridge en Ox ford zag oefenen. De Cambridgeploeg isf lichter, d. w. z. bestaat over 't al gemeen uit minder zwaar gebouwde mannen dan die van Oxford waar van een deelnemer minder weegt dan 12 „stone" en aangezien het vorige jaar toen Oxford won met een boots lengte, het juist omgekeerd was, vin den sommigen dat daardoor de kan sen van Cambridge stijgen. Cambrid ge toonde zich bij de oefening op de Theems heden in uitstekenden vorm maar Oxford niet minder, en laatst genoemde bracht haar bewonderaars in geestdrift door eene andere sterke en zeer zware ploeg, welke toevallig ontmoet werd, na een feilen strijd, waarin Oxford eerst achter was, te slaan met niet meer dan een „yard". Misschien zijn dus de Donkerblau- wen toch weer vlugger dan de Licht- blauwen en in allen geval is er meer evenwicht in de ploeg van Oxford. Dit laatste hangt veel af van den „Coach", den africhter van de Iploeg. De samenstelling van de ploeg hangt, wat de keuze der deelnemers betreft, geheel af van den Voorzitter der club, die ook den „Slagkaan wijst (no. 8) en bovendien, zoo hij den Slag niet voldoende kan vertrouwen, no. 7. Maar dan mag de „coach" zooveel in de verschillende plaatsen wijzigen als hij wil en inderdaad is de ver deeling der plaatsen van zeer veel gewicht en het kan soms, maar zeer zelden aangezien het te gewaagd is, gebeuren, dat op het allerlaatste oogenblik eene verwisseling nog ge- wenscht zou zijn. Na den slag en no. 7 zijn de plaat sen der „heavy weights" de zwaarder gebouwde roeiers, van veel belang. En het is ook weer de „coach" die bepalen moet, of hij een sterk maar zwaargebouwd man zal nemen of een lichtere. Meestal staan de zwaarder gebouwden bij de slanken iets ach ter wat vorm van roeien betreft, vooral bij in- en uitpikken, zoodat het niet geraden is, om te veel op kracht te letten ten nadeele van den stijl. Toch is het wel merkwaardig, dat van 56 keeren, dat Oxford en Cambridge elkaar hebben ontmoet (5 wedstrijden van de „Grand Chal lenge" meegerekend en van de „Tha mes Regatta") de zwaarste ploeg 35 maal heeft gewonnen. Van de 50 wedstrijden, tot nu toe in de „Varsity" geroeid, heeft Oxford er 27 gewonnen en Cambridge 22, terwijl 1 onbeslist bleef. Nog een ander punt van belang heeft de „coach" te beslissenhet aantal slagen in de minuut, waarbij de ploeg de grootste snelheid krijgt. TT.1V lT---I* -i-i-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2