Koloniën, Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Vervolg Nieuwstijdingea. en nu moet de „coach" uitvinden welk getal voor de gansche ploeg vast te stellen is. Hoe minder elk roeier op zichzelf zijn aantal slagen behoeft te wijzigen ten gerieve der anderen, des te gemakkelijker zal hij roeien en natuurlijk verkrijgt men dit door eene in dit opzicht zoo homogeen mogelijke ploeg. Wat dit betreft, is nu de Oxford- ploeg die van Cambridge de baas. Oxford werd gestuurd door Port man, Cambridge door Begg. Bredasoho Harddraverij en Renvereeniging. Bekendmaking van afstanden en gewichten voor de meeting op 26 Maart 1894. Harddraverijen. VoorjaarBprijs, voor nederlandsebe paarden, minimum afstand 1800 meter. 1. „Mirka", 1950 M.2. „Carl", 1935 M.3. „Rabenhaupt", 1915 M.4. Nobel", 1890 M.5. „Ninus", 1875 M.6. „Expectation", 1850 M.7. Dibbels III", 1850 M.8. „Fanny", 1850 M.9. „Coquette", 1835 M.10. „Cateau", 1825 M.11. „Hoopvol", 1800 M.12. „Model", 1800 M.13, „Mr. Auguste", 1800 M.14. „Espé- rance", 1800 M,15. „Charlotte", 1S0O M. Paaschprijs, voor alle paarden, mi nimum afstand 3000 Meter. 1. „Dark Wilmor, ex Dark Wilkes", 3435 M,2. „Kry'aty", 3415 M.3. „Lartschik II", 3325 M.4. „Rejec ted", 3280 M.; 5. „Mirka", 3230 M.; 6. „Redburr", 3200 M.7. „Phrynia", 3075 M.; 8. „Coquette", 3050 M.9. „Charlotte", 3025 M.10. „Redfloat", 3010 M.11. „Redseer", 3Ó00 M. Rennen. Breda-prijs (Steeple Chase.) 3200 meter. 1. „Lord Douglas", o. 77 Kg.2. „Princess Ida", o. 76 Kg.3. „South- bank", o. 74 Kg.4. „Banstead", o. 73 Kg,5. „Enticer", 4 jaar, 71 Kg. 6. „Litza", 4 jaar 69 Kg.7. „Nowa- wes", 5 jaar, 68 K 8. „Toddies", 4 jaar, 66 Kg. Openingsprijs. (Flat race). 1600 M. 3 j. 55% Kg. 4 j. 64 Kg., 5 jaar en ouder, 69 Kg. 1. „Pastry", 3 j. 55% Kg.2. „Straf ford", 3 j. 55% Kg.3. „Merowinger", 4 j. 64 Kg.4. „Olga Kemprus", 4 j. 64 Kg.6. „White path". 5 j, 69 Kg.6, „Devilfish", o. 69 Kg.7. „Mandoline", o. 69 Kg.8. „Robin Hood", o. 69 Kg. BATAVIA. 14—15. Febr. A t j e h. Aan het Bat. Rbld. wordteen 12en Febr. uit Kotta-Radja geseind Luitenant P. van der Mohlen is bij j Melaboeh in een hinderlaag der vij anden gevallenhij kreeg vijf kb- wanghouwen, terwijl de vijand zes dooden in onze handen liet. De J.-B. ontving uit Koto-Radja het volgende telegram De verbinding met Ateuh is ver broken. Twee compagnieën infanterie en artillerie zijn uitgerukt om de ver binding te herstellen. Het blad teekent hierbij aan; Ateuh ligt in de XXII Moekims en staat met Lambaroe in verbinding. Het is een onzer vroegere posten en werd na de inneming van Kaloefc op nieuw bezet. Naar de Deli Ct. uit betrouw bare bron vernam is 7 Febr. de af komende wacht van de Roembia hoogte te Edi, sterk 6 man, door Atjehers aangevallen, met het nood lottig gevolg dat 3 der onzen gewond werden en 3 geweren verloren gingen. Pitt schrijft aan het Bat. Iibld.: Vroeger, toen de verschillende bla den de mutatie's uit de Atjeh-Cou- rant overnamen, kwamen zij die van zelf te weten. Nu onze Atjehsche pers is opgedoekt, vernemen zij er niets meer van en kan ik hen dus door enkele mededeelingen op de hoogte houden. Majoor De Neve is te Oleh-leh ge plaatst majoor Beilkema bij het 15e bat., luit. Westendorp naar TelokSe- mawé; luit. Wittich naar het 3e bat. en luit. Koedijk naar Segli. (Even nog te melden, dat Segli een lamespost moet worden). In verband hiermede gaat er een getrouwd doctor, Van der Weert en Jen getrouwde artillerist Kramers, meen. I Luitenant Vosmaer is controleur Ban de XXII Moekims geworden, in jerband waarmede luitenant Spiriet «s postcommandant te Boekit Ka- is opgetreden; ook Kota Poha- Ba verliest zijn commandant, luite nant Dijkstra, (die wegens zijn over- Maatsing naar Poeloe Bras door luit. Betjen wordt vervangen. ■[Een bekende persoonlijkheid op Atjeh gaat ons weer verlaten, name- Jk de kapitein Mac Leodhij heeft f° zlJn bekomst gekregen van het Bstenleven, dat hij zijn aflossing ge- ■aagd heeft. In België is ook een crisis han gende naar aanleiding van de ver werping van het kiesrecht-voorstel van Beernaert door de Kamer-afdee- lingen. De oplossing daarvan is ver traagd door dat koning Leopold op reis was. Hij is plotseling van het kasteel Ciergnon vertrokken naar Montreux, waar hij, reizende onder den naam graaf Ravenstein, volgens het Jour nal de Génève, Donderdagavond is aangekomen. Vrijdagochtend, nadat de stemming had plaats gehad, zond de heer Beernaert den koning een te legram, maar toen het telegram te Monteux aankwam, was koning Leo pold reeds van daar vertrokken, naar het heette, naar Aix-les-Bains inSa- voye. De heer Beernaert moest toen een tweede telegram zenden, waar-' door de oplossing der crisis werd vertraagd. Volgens het Journal de Bruxelles werd koning Leopold heden te Brus sel terugverwacht. De ministerraad zou dan, nadat de heer Beernaert met den koning heeft overlegd, een besluit nemen en dat in de Kamer zitting van Dinsdag mededeelen._ Het ontslag van het Kabinet schijnt zeker. De betooging, welke door de werk lieden-partij te Londen Zondag in het Hydepark is gehouden, teneinde te protesteeren tegen de houding van het Hoogerhuisis in volmaakte or de afgeloopen. De sociaal-democraat Burns was de meest bekende der sprekers, die het woord voerden. De bijeenkomst eindigde met de aanne ming eener resolutie, waarbij de af schaffing van het Hoogerhuis wordt gevraagd. Aanhoudend loopen er geruchten, dat de Iersche partij in het engelsche Lagerhuis definitief moet besloten hebben, het bondgenootschap met dei liberale partij op te zeggen, tenzij Rosebery zijne bekende verklaring omtrent Home Rule intrekke. Als dan zoude het ministerie besloten hebben, een beroep te doen op de Tory-partij voor de volstrekt noodige wetgeving zooals de staatsbudget hel pen vaststellen, waartegen over de regeering de ontbinding van het par lement tegen Juli zoude willen toe zeggen. Volgens de Times heeft Ro sebery een eigen Home-Rule-plan, hetwelk geheel van het ontwerp van Gladstone afwijkt. In den spaanschen ministerraad heeft Moret verslag gedaan van de onderhandelingen met den sultan van Marokko, en werd door hem het ver drag voorgelezen, dat op 5 dezer met den sultan is gesloten. Het verdrag zal ter ratificatie aan de koningin worden voorgelegd. Eene geheimzinnige zaak Op zeer geheimzinnige wijze spre ken de belgische bladen over eene strafrechterlijke instructie der justitie te Antwerpen, welke, als zij leidt tot de bevestiging van het vermoeden van het parket, zelfs nog grooter sensatie zal maken dan indertijd het proces der gebroeders Peltzer, zegt het Journal de Bruxelles. Te Antwerpen is vóór eenige dagen onverwacht ge storven zekere A., verwant aan eene der aanzienlijkste families aldaar, maar het lijk is Donderdag weder opgegraven en, na door den achter gebleven zoon als dat zijns vaders te zijn erkend, aan eene zorgvuldige schouwing onderworpen. Er zou in deze zaak, naar het gerucht wil, sprake zijn van vergiftiging van drie leden eener zelfde familie in 1892, 1893 en onlangs, waarvan verdacht zou wor den een hooggeplaatst ambtenaar. Men beweert dat deze ten slotte vol gens de wet erfgenaam zou wezen van de op die wijze gecumuleerde rijke erfenissen. Een ongeluk bij schiet oefeningen. Te Luik hield dezer dagen een com pagnie van het 10de regiment infan terie schietoefeningen. Plotseling weerklonk een kreet. Een moeder, die op een nabijgelegen veld werkte, hield haar kind van 8 maanden bloedend in de armen. De kleine was aan den slaap doodelijk getrof fen. De soldaat, die het noodlottige schot heeft gelost, trekt zich dit zoo zeer aan, dat men voor zijn geestver mogens vreest. Een gevonden schat. Eenige weken geleden,toen een boer in de buurt van Saint Brieuc (Frank rijk) bezig was met heggen te snoeien, bemerkte hij een touw, waarvan het eene einde in een bosch was beves tigd, terwijl het andere in den grond verdween. Nadat de boer de spade ter hand genomen, had, stiet hij al spoedig achtereenvolgens op 3 kisten, waarvan de eerste met 5 franc-stuk ken en de beide andere met 20 franc stukken gevuld waren. De boer ging j beladen met zijne schat naar huis. Eenige dagen later, toen de geluk kige vinder door zijne veranderde j levenswijze de aandacht zijner buren begon te trekken, werd er onderzoek ingesteld en al spoedig was 't raadsel opgelost. Eene aldaar wonende dame had den grond tot hare brandkast gemaakt. Toen zij merkte dat het geld weg was, wendde zij zich tot de politie. De boer moest niet alleen het geld aan de eigenares teruggeven, maar tevens voor de rechtbank wegens zijne daad terechtstaan. Anarchisten. Men heeft op het lijk van den anarchist Pauwels een aantal brieven gevonden die op een uitgebreid com plot wijzen. De politie heeft dit spoor dadelijk gevolgd om de medeplichti gen te ontdekken, maar houdt be grijpelijkerwijze de resultaten van haar onderzoek geheim. Het is een raadsel, hoe deze brie ven waaronder er zijn van Emiie Henry en van den heer-anarchist Paul Reclus, die met alle anarchisten in betrekking staat, maar zelf niet te vinden is in het bezit van Pau wels gekomen zijn. Pauwels stond als gevaarlijk bekend, hij was uit Frankrijk verbannen, men wist dat hij zich onder den naam van E. Pro- dastor te Barcelona ophield, en er was bevel gegeven om alle voor hem bestemde brieven te onderscheppen. Ondanks het „cabinet noir", heeft Pauwels zijne brieven ontvangen, on danks het toezicht der politie, is hij naar Parijs kunnen komen en heeft hij zijn bom kunnen vervaardigen. Even raadselachtig is het, hoe Pauwels aan het noodige geld kwam. Hij bezat zelf niets, werkte niet, en toch kwam hij van Barcelona naar Parijs, een reis die ten minste 35 gulden kost; zonder nog te rekenen dat hij een retourkaartje had geno men en dat hij, voor zoo ver men kan nagaan, reeds een week te Parijs had doorgebracht. Als de politie maar eerst wist, uit welke geheime bron de anarchisten putten, zou zij hare maatregelen met meer hoop op suc ces kunnen nemen. Er wordt verzekerd, dat de anar chisten een polis van 10Ö.000 geslo ten hadden op het leven van Vaillant bij een engelsche maatschappij. On mógelijk is het niet, omdat sommige engelsche maatschappijen het verze kerde bedrag ook uitkeeren als de verzekerde door zelfmoord of door beulshanden om het leven komt; maar het klinkt niettemin zeer on waarschijnlijk. Wat Paul Reclus betreft, de politie houdt het er voor dat hij te Barcelo na isde Matin weet te melden, dat de justitie aan den goeverneur dier stad reeds zijne uitlevering heeft ge vraagd. Te Marseille is Zaterdag onder bi- zondere omstandigheden een verdacht individu in hechtenis genomen. Bij aankomst van den sneltrein uit Nice dienden twee reizigers bij den sta tionschef hun beklag in over grove beleedigingen, die zij van een mede reiziger hadden ondervonden. Een commissaris van politie begaf zich toen naar den bedoelden persoon deze behandelde hem zeer uit de hoogte, zich uitgevende voor geheim attaché van het ministerie van oorlog en uitvinder van een nieuw soort buskruit. De commissaris, wien dit alles verdacht voorkwam, liet den man fouilleeren; hij werd in het be zit gevonden van een geladen revol ver, en zijn valies bevatte een aantal ontplofbare bommen, geheel gereed om te gebruiken. De man weigerde zijn naam op te geven. Tegen de Revue Libertairedie den aanslag in de Madeleine-kerk ver heerlijkt heeft, zal eene gerechtelijke vervoJging worden ingesteld. Het Memorial Diplomatique meldt, dat de engelsche autoriteiten zich met de vertegenwoordigers der vreem de mogendheden hebben verstaan over de maatregelen, tegen de bui- tenlandsche anarchisten te nemen. Kiüderballons. In Potsdam heeft {men een proef genomen om het „vliegvermogen" van kinderballons te onderzoeken. Te halfzes namiddags werden vijf bal lonnetjes, waarvan men de draden aan elkaar had gebonden, opgelaten met een briefkaart bevattende het verzoek aan den vinder, de kaart aan bet er op aangegeven adres te zenden. Twee dagen later kwam de kaart terug. De afzender had de bal lons, op 9 mijlen afstand van Pots dam bij Reichenow aan een struik hangende, gevonden. Een prijsvraag. Graaf Orlof Davidof te Petersburg heeft een prijs van ƒ12,000 uitge loofd voor een afdoend middel tot bestrijding of voorkoming van de veeziekte (runderpest), een middel dat op gelijke lijn moet staan met die tegen pokken, miltvuur enz. Alle landen kunnen naar den prijs dingen. De inzending der antwoorden met volledige beschrijving moet vóór 1 Januari 1897 geschieden bij den cu rator van het Keizerlijk Instituut voor experimenteele geneeskunst te Petersburg. De beslissing heeft op 1 Januari 1899 plaatsals geen ant woord voldoet, wordt de beslissing tot 1 Jan. 1902 verdaagd. Nog eens Lobengula. Van dr. Jameson, den administra teur der Britsche Zuid-Afrika Maats., is een telegram ontvangen, dat in Engeland veel opzien baart. Het is uitgekomen, dat Lobengula reeds op 3 December drie boodschappers naar majoor Forbes zond, met een ge schenk van 1000 pond sterling in goud en het aanbod om zich over te geven, mits de vervolging gestaakt werd. Het goud werd den boodschappers door een paar manschappen van de rijkspolitie afhandig gemaakt en de boodschap niet overgebracht, zoodat majoor Forbes er onkundig van bleef. De verdenkine is gevallen op twee manschappen, die dadelijd in hechte nis zijn genomen. Dr. Jameson vo.egt er bij dat een streng onderzoek zal worden ingesteld, omdat de dieven zedelijk verantwoor delijk zijn voor den dood van majoor Wilson en van Lobengula. De Standard zegt. dat het verhaal te pijnlijk is om het dadelijk te kun nen gelooven, ofschoon het voorloo- pig als bewezen schijnt te worden aangenomen dat een daad van on gelooflijke laaghartigheid bedreven is. Voor de eer van Engeland en van de menschheid is te hopen, zegt het blad, dat de zaak op bevredigende wijze zal worden opgehelderd of weer legd. Gescholden en hereenigd. De Servische bladen maken de be slissing openbaar van de bisschop pelijke synode, waarbij de echtschei ding tusschen Milan en Nathalie nietig wordt verklaard. De ex-koningin Nathalie zal met Paschen te Belgrado terugkeeren. Een station geplunderd. Te Woodwark nabij Oklahoma (Kansas) is een rooverbende het sta tion binnengedrongen. De beambten werden onschadelijk gemaakt, de stations- en de postkas geplunderd. Onder meer maakten de roovers 10,000 buit, welke door de regee ring verzonden waren. De Niagara. De officieele opening van de elec- trische kri. chtoverdragings-inrichting aan de Niagara-water vallen zal 1 Juni door den president der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika geschieden. Door deze inrichting wordt van de waterkracht der Niagara vallen 50,000 paardenkrachten voor electrische be weging, verlichting enz. onttrokken. CORRESPONDENTIE. Inzender advertentie „Inwoning" letter H. Er liggen eenige brieven voor U aan ons bureau. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 20 Maart 1894, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMM A. 1. Fuga op den naam. Schumann. 2. LargoHandel. 3. Allegro Moderato uit de 4e Sonate. S. de Lange. 4. Méditation Guilmant. 5. Aria uit de Schepping. Ray dn. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 14 Maart. L. Otto en M. H. de Grauw, Ouderkerk a/d Amstel. 15. J. A. Laan en C. G. Laan Wormerveer. - M. A. de Leeuw en M. H. Blitz, Amst. 16. J. H. Vos, wedr. van C. E. Buijs, en A. Clausen, wed. v. B. H. Buijs, Amst. - J. de Meijere Jr. en M. W. G. Evers, Arn hem. 15. G. Jager en N. P. Hilhorst Tiel. Bevallen: 15 Maart. M. A. van BemmelenGuepin d., den Helder. - J. P. GauwVan der Swaagh z., Amst. - E. E. BodeRuijs z., Weesp. - E. Kuijper van HarpenJansen Eijken Sluyters z., N.-Amstel. 16. N. HarthoornSchreve z., Amst. 17. L. NijkerkLob z., Amst. Overleden: 7 Maart. H. Kok Houwink 60 j., Amst. 13 P. J. Mar cus, East Dulwich (Londen). - Wed. A. van RoodBruske 85 j., Amst. - J. BrinkNoordeloos 69 j., Heiloo. 14. M. Frank 87 j., Tiel. - J. S. van der Beek 75 j., Amst. 15. Wed. A. VerweijSanders 53 j., Amst. - H. Witlage 59 j., Amst. - H. C. M. Roij- en 35 j., Maastricht. - W. H. Kroef 67 j., Brouwershaven. - P. M. ter BruggeVau Ittersum 29 j., Amst. - W. J. ron GlahnSelkers 54 j., Hengeloo (O.) - S. Blonk 60j., Wad- dinxveen. J. Vonk 77 j., Leeuwarden, - Wed. D. L. L. v. HasseltVan der Loeff 77 j., den Haag. - A. J. P. J. Hoogeveen 62 j., Scheveningen. - H. A. J. van de Lubber 69 j., den Haag. 3 {[Bevallen: 16 Mrt. S, v. Bil- derbeekLennings z. 17. H. J. Hes selsv. Zomeren d. R. C. Peereboom Schoute d. - J. Windtv. d. Geijn z. - S. de Lugtde Wilde d. - P. SunnotelBoogaard z. (levenl.) 18. P. van der Vorstde Graaft z. 19. A. C. BonariusSmakman z. -\ E. G. HessenBrakenhof z. Overleden: 16 Mrt. E.J.Kors 2 md. d. Kennemerstr. 18. J. ten Have 44 j. Brouwersstr. C. A. Blaas 4 j, d. Fr. Varkenm, Zondag kwam in verband meteen zaak die noodlottige gevolge a had kunnen hebben te Zaandam de substituut officier van Justitie Mr. van Outeren uit Haarlem. Uit een ingesteld onder zoek is gebleken dat Vrijdag j.l. dooi den uitdrager Melk oj:> straat was gevonden een met kruiden gevulde zak. De zak was van papier en de inhoud er van werd voor soepgroen ten aangezien, De man gaf die kruiden aan zijne vrouw welke ze ;Zaterdag jl. in de soep doen zoude. Het gezin bestaat uit man, vrouw en elf kinderen en een commensaal. Toen deze laatste thuis kwam vond hij allen in eenen staat van krankzinnigheid, eenigen in staat van razernij. Verscheidene leden van het huisgezin kropen o vel den vloer, allen hadden verwilderde oogen en stuiptrekkingen. Bij som migen was het zichtbaar dat zij benauwdheid in de keel gevoel den en ergen hoofdpijn hadden. Bij de meesten was de pupil in het oog vergroot. De toestand was onbeschrijfelijk. De hh. Rebel en van Rooijen verleenden spoedig genees kundige hulp en gelukkig waren dan ook Zondagmiddag de familieleden weder vrij wel geheel hersteld met uitzondering van den vaderen een zoon die koortsachtig waren gewor den, bijna niet loopen konden en te bed lagen Vermoedelijk bestond de inhoud van den zak uit dolle kervel Eenig gedeelte van de soep dat nog overgebleven was, werd in beslagge nomen en overgebracht naar Haarlem. Deze zaak heeft groote ontsteltenis te Zaandam teweeggebracht en tijdens het onderzoek door de politie in de woning gedaan, was het zwart van de menschen in de nabijheid dier woning. Aangeboden betrekkingen in Nederland. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootm, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekking en zijn te bevragen Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Jonge besch. dame P. G. 2$ j. v. goeie fam. en opger. ham. bij dame t. ass. in huish. soil. m. aitgebr, inl. 2. Bekw. juff. in geslot. zaak v. dames-hoed. v. den verk. 8. Huish. Mei of eerd. G.bedr. in kok. enr. allesz, bekw. r. hcisei. bezigh. bij eenig heer voll. ml. 4. Burger-kinderj. P. G met Mei gen. m. zeer jonge kind. om te g. en haisv. behulpz. hand te bied. m. goede get 5. Mede-werkst. aan dagbl. in N. Indie om lezeress. op hoogte te houd. v. wat de holi dam. bez. hiudt op geb. v. mode de kinderkamer enz. proeve m. opg. v. cond. 6. Mantelj. ext. net uiterl. deg verkoopst. 7. Jongm. v. d. eng. en fr. corresp. ten sp. bek. m. duitsch en exp, zeer gew. soil. m. opg. verl. aal. 8. Boekh. tev. klerk v. scheepswerf nabij Rott. liefst op dergel. inr. werkz. gew. en m. kenn. d. »r. tal. 9. Gerout. reiz. in gran. voll. opg. 10. Degel. pera. ongeh. in heer. mode en conf. zaak gesch. als chef op te tr^d. en bij afw. van patr. dezen te verv. volk. m. h. vak bek, v. d. verk. goed kunn. et&l. en gew. zelfst. te werk. vooral voll. opg. ook v. godad. 11. Jongm. R. in bnrgerz. v. manaf. 11. verk. goed etal. en bek, m k. vak. 12. Bekw. holL corresp. op kant. te Amst. geogr. en Ualk. atr. t. aaabov. sal n. bekvf. MARK FNIEUWS. Haarlem, 19 Maart 1894. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0,a f0,Witte tarwe f 5,50 a 0,Rogge f 0,a 0, Haver f3,55 a f3,25, Gerst f5,a 0,Groene erwten i'O,a 0,Ka pucijners f 0,a 0,Paarclenboonen f5,50 a 0,Duivenboonen f0,a 0,Bruin mosterdzaad f0,a0, Koolzaad f0,Karweizaad f0, Kanariezaad f 0.a 0,Bruine boo- nen f0.a 0. Aardappelen- en Botermarkt, aanger. tetltoclt laaesteöoazs.pr. Boter 172 Kg. 172 Kg. f1,40 fl,50 Biggen 123 st. 97 et. f10,f12, Schramm. 81 at. 63 st. f0,f 18, Aardapp. 180 Hl. 142 Hl. f 1,60 f3, Appelen 64 Hl. 53 Hl. f4,— 6,— Peren 23 Hl. 12 Hi. f 3.50 a 4.50

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3