Vervolg Stadsnieuws. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Aangeboden betrekkingen in Nederland GEVRAAGD: BOORDER. Een net Persoon Kindermeisje. DAGMEISJE TE KOOP: Uitzetten en Luiermanden. franscte bei eigengemaakte Lingeriën, M. WEILL, Barteljorisstraat. Broed,- Hoek- en Beschuitbakkerij „DE HOOP". hUrvriA BROOD, tant," in den handel gebracht, die niet alleen het werk van twee of drie klerken verricht, maar ook de zoo onaangename vergissingen bij het optellen onmogelijk maakt. Het toe stel is 2.5 dM. lang en even breed; van boven gelijkt het veel op een type writer. Door op een van 75 ge nummerde knopjes te drukken, wordt op het ingelegde papier het ver langde cijfer afgedrukt. Door een hefboom te laten werken, wordende cijfers in kolommen afgedrukt, met behulp van een anderen hefboom worden de cijfers onmiddellijk opge teld en het totaal onder de kolom men geplaatst. Na eenige oefening kan men 1500 of 1800 rijen van cij fers per uur drukken. Majoor Heriot. De bekende gepensionneerde majoor Heriot, de mede-erfgenaam van het Grand Magasin du Louvrelaat we der van zich spreken. Zooals men weet veranderde de stichter van de groote magazijnen zijne zaak in eene maatschappij op aandeelen. Zijn broeder en zijn mede stichter Chauchard kregen na Heriot's dood ieder 175 aandeelen, de overige 35 waren in handen van 18 aandeel houders. Deze laatsten hebben, ge bruik makende van het feit, dat majoor Heriot wegens gezondheidsredenen en vervolgingswaanzin, onder curatee- le gesteld was, een hunner in de plaats van Heriot tot voorzitter ge kozen en de statuten zoodanig ver anderd, dat hunne stemmen alleen voldoende waren om besluiten te ne men. Toen dit hun gelukt was be paalden zijdat geen eigenaar zijn aandeelen zonder toestemming dei- aandeelhouders mocht verkoopen en dat de maatschappij het recht zou hebben de aandeelen op te koopen tegen een prijs van vijfmaal de winst per aandeel. Deze bedroeg in het af- geloopen jaar 22,000 frs. (zoodat het aandeel van Heriot in de winst 3.850,000 frs. en de totale winst 9,390.000 frs. bedroeg.) Heriot zou dus, wanneer hij een aandeel wilde ver koopen, dit voor 110,000 frs. aan de maatschappij moeten laten. Heriot acht zich door deze bepaling bena deeld en heeft bij den rechter de ongeldigverklaring der nieuwe sta tuten aangevraagd. Ortiz. Bij de inhechtenisneming van den anarchist Ortiz heeft het geluk de parijsche politie gediend, want het is eigenlijk slechts door een toeval dat men hem gevonden heeft. Eenigen tijd geleden werd een in breker bij eene poging tot inbraak gekwetst en viel daardoor der po litie in handen. Men bracht hem naar het hospitaal, en daar bekende de man dat hij deel uitmaakte van een bende die op den boulevard Brune no. 1 huisde. Aan het aangeduide adres werd dadelijk een onderzoek ingesteld waarbij vier leden van de bende ge vangen werden genomen. Het hol was een waar magazijn van allerlei gestolen goederen de belangrijkste vondst was echter een enveloppe met den naam Chirowski. Dit is de naam welken Ortiz had aangenomen, en het vinden van den brief aan zijn adres gaf dus hoop dat Ortiz zelf wel te eeniger tijd zou opdagen. De arrestatie van de vier leden der bende werd dus geheim gehouden, en de politie stelde zich verdekt op bij het hol. Na twee nachten in hin derlaag te hebben gelegen, zagen de agenten hun moeite met den ge- wenschten uits1ag bekroond. Zondag namiddag richtten twee heeren, in een keurig grijs pak, met glacéhand schoenen aan, hunne schreden naar den ingang van het roofnestzij wilden juist de deur binnengaan, toen de agenten te voorschijn sprongen en hen grepen. De onbekenden tracht ten nog gebruik te maken van hun revolvers, maar de politie liet hun daartoe geen tijd. Zij werden onmid dellijk naar het bureau van den an- thropometrischen dienst gebracht, en daar [constateerde de heer Bertillon I zonder moeite, dat een der gevange nen de lang gezochte Ortiz was. Zooals men weet, wordt hij ver dacht jde medeplichtige van Henry bij den aanslag in café „Terminus" geweest te zijn. In allen gevalle heeft de politie hier een goede vangst ge daan. Ortiz werd in het bezit gevon den van kleine zaagjes, zooals de in brekers gebruiken. Zijn makker, de Italiaan Bentani, had ook zulk een zaagje en eveneens een revolver bij zich. Ortiz ontkende zijn omgang met Emile Henry niet, maar aan diens Herdenkingsdag te Parijs De herdenkingsdag van de uitroe ping der Commune is Zondag te Pa rijs kalm voorbijgegaan. Daar alle openbare manifestatiën verboden wa ren, is het „feest" in besloten kring gevierd. In het „Maison du Peuple" werd door de revolutionnairen van Montmartre een broederlijke maal tijd gehouden, waarbij uitsluitend roode spijzen, als kreeften roode kool. roodgeverfde eieren enz. genuttigd werden, rijkelijk besproeid met roo- den wijn; een paar van de aanzit- tenden hadden zelfs het haar rood geverfd. Aan het dessert zong de bekende Achille Leroy een erg rood liedje„le Chant du prolétaire", waar voor hij indertijd twee maanden ge vangenisstraf opliep. De revolutionnaire socialistische partij, waarvan Jules Guesde de lei der is, hield een feestmaaltijd ineen zaal, die geheel met rood behangen was. Er werd door verschillende sprekers het woord gevoerd, en ten slotte werd voorlezing gedaan van de ingekomen adressen van socialisten uit Berlijn, Ween en, Madrid en uit vele plaatsen in Frankrijk zelf. De avond werd, evenals de andere bijeen komsten van gelijke strekking met een bal besloten. Kossuth. Kossuth, de strijder voor Honga- rije's vrijheid, is Dinsdag te Turijn overleden. Kossuth werd in 1802 te Monok het Cometaat Zemplin geboren. Hij was van adellijke afkomst maar bezat geen vermogen. Na zijne pro motie tot doctor in de rechten, werd hij spoedig lid van den Rijksdag en trad daar terstond op als leider der oppositie tegen de Oostenrijksche re geering. Toen eindelijk in 1848 de opstand uitbrak, nadat alle pogingen der Hon garen om meerdere vrijheden te ver krijgen mislukt waren, trad Kossuth op aan het hoofd der voorloopige re geering. Hij deed het uiterste om den strijd vol te houden, maar toen de Hongaren door onderlinge verdeeld heid en de hulp, welke de Russische Czaar den Oostenrijkschen keizer ver leende, werden overwonnen, verliet Kossuth teleurgesteld het land. Eerst bracht Kossuth eenige jaren door in de Ver.-Staten, Engeland en Frankrijk, steeds door woord en ge schrift ijverende voor de zaak der Hongaren. Nadat echter de Honga ren tevreden waren gesteld door de overeenkomst van 1866, waardoor er tenminste een groot deel hunner nationale wenschen werden vervuld, vestigde Kossuth zich, strijdensmoe- de, te Turijn, waar hij zich met het te boek stellen zijner herinneringen uit den vrij heidskrijg bezighield.S teeds evenwel weigerde hij dit „Ausgleich" te erkennen, omdat daardoor nog steeds de band tusschen Oostenrijk Hongarije, hoe zwak ook, bleef bestaan. blik wel meer dan een fictie is. Maar toch. de samenstelling van de suiker uit hare eerste bestand- deelen is geen fictie meer en daar mede is de eerste stap gezet op een weg, die onvermijdelijk tot groote om wentelingen op menig gebied leiden zal. 'Eigen Haard). Dinsdagnamiddag] is een 5-jarige knaap spelende in het Spaarne ge vallen. De schippersknecht Cornells Merkerhof, oud 37 jaren, wonende Voortingstraat no. 48 die het onge luk zag, had spoedig den knaap ge grepen en gered. Aan de heeren dr. Winkler en Mr. Lintelo de Geer is het mogen gelukken de levensgees ten bij den knaap weder op te wek ken die reeds in bewusteloozen toe stand verkeerde. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan deninzender teruggegeven. Een grensincident. Op de Bulgaarsche grens heeft zich het volgende incident voorgedaan: Eenige Servische kommiezen hebben geschoten op Bulgaarsche boeren, die hout kwamen kappen, zonder daar van aangifte te hebben gedaaneen der boeren is gedood. De regeering heeft een onderzoek ingesteld. Hoe het een Ambtenaar van de plaat selijke directe belasting verging bij het brengen van het beschrijvings biljet der nieuwe inkomstenbelasting aan een vriendelijken belasting schuldige. „Goeden morgen, meneer de ambte naar. Komt u mij het biljet brengen voor de nieuwe belasting? Wel kijk, ik beloof u het in te vullen naar mijn beste weten. Ik ben benieuwd om eens te lezen wat er eigenlijk aan de belasting schuldigen wordt gevraagd. Waar is mijn bril Ajai, daar heb ik zoo waar lijk mijn fok verloren. Och, meneer de ambtenaar, als je even den tijd hebt, doe me het plezier en vertel me eens wat er al zoo op staat. Welke mijn naam en voornamen zijn Enne Enne. Dat is gemakkelijk te beantwoorden. Wat is de volgende vraag Of ik eigenaar of huurder van mijn huis ben of kamerbewoner Neen, ik huur het. En hoeveel huur ik dan betaal Vierhonderd gulden in een jaar. Dat is alvast éen gegeven, waar naar de fiscus mijn inkomen kan af leiden, hé? Wat nu verder? Of ik'behalve ge wone inkomsten ook vrije woning of vrije kost en inwoning geniet? 'k Wou dat het waar was maar is geen sterveling die zoo goed voor me is. Welk beroephandwerk of nering ik Ik ben koopman in granen en zaden. Neen, pensioenlijfrente of wachtgeld houd ik er niet op na. Dat is een voorrecht van de heeren amb tenaren. Als een koopman te oud wordt om te werken, moet hij maar zien dat hij niet van honger sterft, maar een ambtenaar krijgt dan zijn levensonderhoud van den Staat cadeau en dan klagen de heeren nog. Maar laat ons verder gaan. Of ik getrouwd ben en kinderen heb Dat zou ik denken. Het was, laat zien op den 12en November van het jaar 1878. Ik heb twee kinderen, Jan die 14 en Piet die 8 jaar is. Hieruit volgt meteen, dat ik geen meerder jarige kinderen heb en 'dat de meer derjarige kinderen, die ik niet heb, ook geen jaarlijksch inkomen vanf 500 of meer genietenis duidelijk. Éven- min bezit ik inwonende stiefkinderen. Of ik het wettelijke beheer heb over Chemische Suiker. Er hangt de suikerindustrie, of liever den daarmede in verband staan- j goederen toebehoorende aan in deze ge- den tak van landbouw, iets verschrik-i meenteverblijj houdende personen? Neen, kelijks boven 't hoofd. (gelukkig niet, ik administreer niet Reeds sedert jaren heeft men ge-graag eens andermans geldzaken, tracht rietsuiker scheikundig saam Andere personen dan mijn vrouw en te stellen uit hare eerste bestand-1 kinderen wonen niet bij mij in. Ik deelen, met andere woordenmen j heb een dienstbode en die is pas zeven- heeft getracht in de toestellen van tien jaar. het laboratorium na te doen, wat de j Of ik met Januari al belastingplich- natuur doet in de plant. Totnogtoe 'tig wa$? ohé, ik heb al menig duitje gelukte dit nietmaar thans schijnt hij meneer Gerlings achtergelaten in de heer Pellagrini daarin geslaagd. I de vijftien jaar dat ik hier woon. In In een kist, die door een wand vangeen enkel vorig belastingjaar heb ik met platinamoor vermengd puimsteen 0p een andere plaats binnen deze ge- twee vakken is verdeeld, ontwik kelt men aan de eene zijde ethyleen- gas en aan de andere koolzuurgas. Beide stroomen drijft men doordien wand, terwijl men op deze bij tus- schenpoozen, ook van beide zijden, een straal stoom richt. De twee gassen verbinden zich dan bij hetpasseeren van den wand op zoodanige wijze, dat men onder in de kist een witte siroop vindt, die 30° suikergehalte aangeeft op de schaal van Beaumé men behoeft die siroop slechts te ver dikken om bijna zuivere suiker te krijgen, wier kostende prijs 6 centimes de kilogram bedraagt! Tusschen een laboratoriumproef en aanslag verklaarde hij zich geheel] de toepassing in de nijverheid is een vreemd. „Ik ben een dief, zeide hij (groote klove: ook zijn de kostende maar ik gebruik mijn wapens slechtsprijzen van koolzuur en ethyleengas tot zelfverdediging, en nooit zou ik j per kilogram zoo groot, dat men het [onschuldige personen aanvallen als j recht heeft er aan te twijfelen, of de ]er niets bij te winnen was." De t prijs van de dus gefabriceerde suiker, [overige leden der bende kenden a 6 centimes de kilogram, de onkosten Henry niet. van het fabriceeren nog niet eens in aanmerking genomen, op dit oogen- meente gewoond. Al sinds mijn trou wen woon ik in dit huis. Of ik in de personeele belasting ben aangeslagen Ja, daarvan ben ik in derdaad niet verschoond gebleven. Maar waar blijven nu de hoofd vragen? Dit zijn allemaal maar in leidende vragen, de hoofdzaak is na tuurlijk om te weten te komen wat mijn inkomen beloopt. Wat zegt u, mijnheer de ambtenaar? Zijn er geen andere vragen op het biljet? Maar d&ar onderaan zie ik toch nog een regel of wat die met vette letters gedrukt schijnen te zijn, wat staat daar dan Ei zoo, is dat geen vraag die beant woord moet worden Alleen maar een verzoek om nadere inlichtingenMaar als ik die nu niet geven wil? Dan mag ik het laten Wel, wel, dat is heel aardig van het gemeentebestuur. Luister eens, mijnheer de ambte naar, dan zal ik u een rekensom op geven. Mijn vader heeft grijs haar en mijn oudste zuster houdt veel van rijstetaart, zegt u mij nu eens hoeveel pond ik zwaar ben Wat? kan u dat niet? Maar mijn beste heer, dat moest u kunnen. U wil, wetende dat ik Enne Enne heet, negen en dertig jaar ben, een vrouw en twee kinderen heb en woon in een huis van 400 gulden huur, daaruit mijn inkomen afleiden? Dat is niets gemakkelijker dan de rekensom die ik u opgeef. Behoeft u de mensclien niet aan te slaan en doen Burgemeester en Wet houders dat Nu, daar feliciteer ik u mee, maar met allen eerbied voor het doorzicht van Burgemeester en Wet houders betwijfel iK of het hun beter zal lukken dan u. Ik zal ten minste voor de aardigheid eens afwachten hoe ik aangeslagen zal worden als B. en W. dit merkwaardige stel gege vens van mij hebben gekregen. Ik dank u voor uwe inlichtingen meneer de ambtenaar. Goeien morgen VERITAS. MARK TNIEUWS. Haarlem21 Maart. Kaasmarkt. Niets aangevoerd. Haarlem21 Maart. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 18 schapen f20, a 13,0 lammeren f0,a 0,8 I paarden f 0,a f 0,12 koeien f 400 la f250 116 nuchtere kalveren f 10,a 3,0 graskalveren f 0.a 0.0 pink f0,a 0,2 vette kal ve re a a 110. Alkmaar j 17 Mtr. Ter veemarkt aan gevoerd: 0 vette kalveren, 256 nuchtere dito, 170 schapen, 0 lammeren, 0 vette StoomYaartbs.ichtan. Het stoomschip Prinses Marie, van Java, arriveerde des ochtends 20 Mrt, te Genua en heeft de reis des nam. naar Amst. voortgezet. Het stoomschip Soembing, van Java naar Rotterdam, arriveerde 19 Maart te Suez. Het stoomschip Merapivan Rot terdam naar Java, vertrok 20 Mrt. van Southampton. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, was heden na middernacht voorgaatsvan den Nieuwen Waterweg. Het stoomschip Didamvan de N. A. S. M., van Rotterdam, arriveerde Dinsdag 20 Maart te New-York. varkens, 94 magere dito, 282 biggen, 6 bokken en geiten, 2 kleine bokjes, j 21 koeien, 0 ossen, 4 paarden, 0 veu- jlens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren fa 'nuchtere dito f5 a 10, schapen f 8 1 a 20, lammeren f 0,a 0,magere varkens f16 a 20, biggen f 9, a 12, ezel fa bokken en geiten f2, a 6,kl. bokjes f 0,30 a 0,40, koeien f 130 a 200, ossen 0. paarden f 60 a 200, veulens a allen per stuk, vette varkens a ct. per Kg. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 22 Maart 1894, des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Vorspiel zu Parsifal. R. Wagner. 2. Koraal uit Bach's Passion Aliegro (a. Andante 4. (5. Maestoso vivace 4e Sonate g (a. Cavatine (b. Romance (Fin). A. G. Ritter. Niels W. Gade. S. de Lange. Rubinstein. FAMILIEBERICHTEN. Bevallen: 17 Maart. H. Schaafs- mav. d. Moer d., Meppel. 19. C. J. RamondtEngels d., Dodewaard. - J. C. W. MollerusVan Loon d., Arnhem. Overleden: 4 Maart. H. J. Schut jm. 27 j., Amst. 15. Th. C. van Dorp jd. 77 j., Lochem. 16. Wed. A. D. PlateNeukrüger 81 j., Amst. - R. Ch. van den Boogaard jd. 87 j., Amst. 17. K. Hooijberg 39 j., N.-Am- stel. - A. J. E. Povel, Amst. - P. J. van der Muelen van Maarssenbroek 74 j., St. Pieter (bij Maastricht). - S. R. Fabricius jd. 73 j., Arnhem. 18. M. L. P. van de Seijp 55 j., Delft. 19. A. M. Blussé jd. Ermeloo. Ondertrouwd: 21 Maart. A. v. Dijck en W. C. Sonnemans: - J. J. Wesselius en A. M. Phiiippo - J. G. v, Kordelaar en H. Vervooren. Getrouwd: 21 Maart. A. Beek man en A. v. Poorten. J. v. d. Vel den en J. B. Petri - J. Duk en J. C. Heijmans. - H. C. L. Hock en J. de Ridder. - H. v. d. Pligt en W. Rus tenburg. - J. Heijboer en A. Stokhof. Bevallen: 19 Mrt. G. M. Cor- stenKitseroo d. - D. v. d. Berg de Vries z. B. DijkstraHoomans z. 20. J. M. JansenLubberti z. (levenl.) C. KoeneLoos d. 21. E. Hartman Joris z. - P. M. Berendrecht Derks d. Overleden: 19 Mrt. C. Reijnen Diesveld 50 j. Zoetestr. H. de Vink 63 j. Gr, Houtstr. 20. G. M. Schnij- ders 1 md. d. Ged. Voldergr. 21. A. Bosch 50 j. Wolstr. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnès buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Ie mod. terst. in dr. burgorz. te Utr, gen. ia winkel behalpz. te zijn, iut. 2. Juff in hotel le rang v. linnenk. en bnff. terst. m. goede get. 8. Winkelbed. en winkelj. in- of ext. in mag. v. heeren-art. terst. beiden m. rak bek. te Amst. aanm. pers. 4. Allesz. bekw. correspondent in mod. tal. in nitgebr. zaak mach. landbouw werkt, ijzerwar. en ter aas. v. patr. kenn. v. boekh, str. t, aanb reeds in d«rg. z. workz. gew. en m. beste get. 5. Fl. bed. op dr. handelik. g. op hoogte vau kant. wernz. flag rok. str. t, aanbev aal. n. bekw 6. Bed. op gr. exped. kant. in alle opt. bek. m. zeekant, werkz. 7. Degel. reis. v. aig. fabr. te 's Grar. ongeh. reeda in vak ger. hebb. en pr. ref. 8. Baas op scheepswerf te Slikkerv. bek. met baggervaart, onderlosaers, zandznig. enz. ADVERTENTIÊN. In een Heeren Mode-magazijn, een flink Jongmensch ter oplei ding- Brieven fr. onder No. 119, bij de Boekh. DE HAAN ZOON, Grooie Houtstraat, Haarlem. Aan de Werf Conrad alhier, wordt gevraagd tegen flink loon en voor vast werk een bekwaam Boorder, ook bekend met kotter- werk. Aanmelding liefst in persoon of anders schriftelijk. die welbespraakt is en in zijn vrijen tijd Particulieren wil bezoeken, om hun een zeer courant artikel aan te beveien, kan bij geschiktheid daar mee een goede bijverdienste ver werven. Daar de chef der zaak vele rela- tiën heeft, kan hij in de meeste ge vallen den agent eene introductie verschaffen, die hem den arbeid zeer vergemakkelijkt. Brieven met opgave van leeftijd, tegenwoordigen werkkring en ver dere bijzonderheden worden inge wacht onder lett. S., bureau van dit blad. Mejuffrouw THEIJSAnegang 28, vraagt een net R. K. Kinder meisje. gevraagdSchachelstraat 21rood. Zich te vervoegen 's avonds na 8 uur. beste, gebruikte Fornuizen, van af f2,—. bii W. VRING, Mr. Smid, Morinnesteeg. Een groote keuze welke zonder prijsverhooging ook naar maat vervaardigd worden. WITTE STUKGOEDEREN, SERVET- en TAFELGOEDEREN. ia da nieuwste modellen van f !,-< ■öt f 6,allen met balein, steeds tot 100 «M: taillewijdte voorhandsii H. J. VISSER. Gfoot» Houtstraat 24. De ondergeteekende beveelt zich beleefdelijk aan, ter gelegenheid van het a s. Paaschfeest, tot het leve ren van prima kwaliteit in alle grootten a 50 Cents per Kilo. Bestellingen worden zoo spoedig mogelijk, aan huis bezorgd. Hoogachtend, J. H. SEGAAR, Jan»straat 62, Haarlem. Depóthouders genieten ruime provisie.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3