Itoim van Zaten. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang, Maandag 26 Maart 1894. No. 3291 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. Vervaardiging van Drukwerk voor Particulieren. J. C. PKEREBOOM. STADSNIEUWS. "binnenland. Politiek Overzicht. Postkantoor te Haarlem. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-X. Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bp Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONES, Succ., Parijs Blbis Faubourg Montmartre. EEHSTE BLAD. Uithoofde van het Paasch- feest aal het eerstvolgende nummer van dit Blad Dins dag a s. verschijnen. Ondergeteekende beeft de eer mede te deelen, dat een belangrijke uitbrei ding aan de onderneming Haarlem's Dagblad is gegeven. hDoor den overgang namelijk van de zaak naar een ruimer perceel deed zich de gelegenheid voor, om nevens de uitgave van bet Dagblad te ex- ploiteeren de De drukkerij bestaat op ditoogen blik uit eene viervoudige machine van duitsch iabrikaat tot het druk kender Courant, een fransche snelpers voor drukwerken van grooten en een amerikaansche snelpers voor druk werken van kleinen omvang, voorts uit snijmachine, perforeermachine en verdere hulpmiddelen, welke tot de levering van goed drukwerk worden vereischt. Alle drie deze persen worden door een engelschen gasmotor van flinke ca paciteit in beweging gebracht. Een groote voorraad letters van de nieuwste soorten stelt onze drukkerij in staat met vrucht te concurreeren, terwijl de prijzen zeer laag zijn gesteld, hetgeen alleen mogelijk is doordat iedere levering geschiedt op vier weken, zoodat niet op halfj aars-of jaar sreke- ning wordt geleverd. Voortaan kan dus op onze druk kerij alle soort van Drukwerk worden vervaardigd, zoowel Nota's, Quitanties, Circulaires, Wissels en andere kan- toorbenoodigdheden, als Catalogi, Brochu res, AanplakbiljettenProgram ma's, Menu's, Balboekjes etc. etc. zoo wel in zwart- als in kleurendruk. Terwijl hij de verzekering geeft van bevredigende uitvoering van de orders die men hem zal willen opdragen, beeft ondergeteekende de eer Ideze uitbreiding der zaak in de aandacht en in de herinnering van Haarlems ingezetenen aan te bevelen. Directeur- Uitgever. Haarlem24 Maart. 1894. Museum van Kunstnijverheid. De verzameling lederwerken en boekbanden die op het Museum van Kunstnijverheid gehouden wordt is weder met eenige exemplaren uitge breid. De teekeningen en werkstukken der Kunstnijverheidschool zullen Zondag voor het laatst tentoongesteld zijn, daar de school vermoedelijk op eene tentoonstelling in het buitenland op uitgebreide schaal zal vertegenwoor digd worden. Verder zal gedurende eenige dagen tentoongesteld zijn eene vensterver siering, glas en loonwerk, bestemd voor een woonhuis te Dordrecht, vervaardigd op het atelier van de heeren Van Diesen en Kerrbijn alhier naar de ontwerpen van den architect W. Kromhout Cz. te Amsterdam. Des Zondags is de toegang vrij. Naar wij uit zeer goede bron ver nemen zal ditmaal op 2n Paaschdag ln den Hout geen concert van het Stedelijk Muziekkorps plaats hebben. Brug over den Kinderhuis- singel. In zake de brug over den Kinder- hnissingel is naar bet schijnt het laatste woord nog niet gesproken. Toen de brug volgens het plan-Zocber met paaltjes in den Singel was uit gezet, bleek al dadelijk dat zij zóo niet zou kunnen worden gelegd en heeft de ontwerper van het plan zelf, naar wij vernemen, aan de hand gedaan om haar vijf meter noord oostelijk op te schuiven. Intusschen is men op het Bolwerk reeds bezig geweest om het hout te kappen. Het is zeer jammer, dat deze op zichzelve zoo nuttige zaak zoo moeilijk tot stand komt en wellicht zal menigeen, die den toestand in loco gaat waarnemen, komen tot de door ons gemaakte conclusie, dat het misschien beter ware geweest de brug te leggen volgens het plan-Beijnes, recht over de Parklaan of anders in het geheel niet. De heer P. van der Eist jheeft wegens hoogen leeftijd ontslag geno men als directeur der Haarlemsche Begrafenis-Sociëteit waarvan |hij in 1847 mede-oprichter is geweest. Naar wij tot ons genoegen verne men is de toestand van den heer J. R. de Brouwer, geneeskundige alhier, iets gunstiger, hoewel hij blijkens eene advertentie in dit blad, zijne praktijk niet kan waarnemen. In ons nummer van 22 dezer meld den wij aan het slot van een bericht over onze Haarlemsche Staal water bron, dat waren wij wèl ingelicht, de plannen tot exploitatie van de onlangs te Zaandam ontdekte ijzerhoudende bron, zouden zijn opgegeven. Wij ontvangen onder dagteekening van 28 Maart een schrijven van de eigenaars der bedoelde bron, de hee ren Latenstein en van de Stadt, waar in zij ons berichten dat deze mede- deeling op eene onjuistheid berust en de bron binnen slechts korten tijd zal worden geëxploiteerd. „Het oponthoud is alleen ontstaan „doordien de eigenaars eerst vorze- „kerd wilden zijn, dat het water „steeds helder blijft en voor export „geschikt is en het geval zich niet „voordoet zooals bij enkele andere „staalbronnen, dat het water door „troebel worden onbruikbaar wordt." Aldus de eigenaars der bron, die hieraan nog toevoegen„Deze be swaren overwonnen bebbe-de, zal „daarom aanstonds de exploitatie een „aanvang nemen." Als lid van het comité tot stich ting van de afd. Noordholland van den Bond van Israël, godsdienston derwijzers in Nederland, is o. a. ge kozen de heer D. L. Staal alhier. Kandelsvereeniging. In eene ledenvergadering van de Haarlemsche Handelsvereniging is besloten tot wijziging der Statuten in dezen geest, dat bet Bestuur bij aftreden dadelijk herkiesbaar zal zijn. Aanvankelijk waren namelijk de leden van het Bestuur niet herkies baar. De vergadering was belegd op ver zoek van tien leden. Bij gelegenheid van de in het laatst van Juli te D eventertte houden 49ste algemeene vergadering van het Ned. Ond. Genootsch., zal onze stadgenoot, de heeft G. te Lintum, inleiden „de hehandeling van de geschiedenis op de lagere school." Wij vestigen de aandacht op de achterstaande advertentie, waarbij een aantal ingezetenen mededeelen dat het lid der 2de Kamer voor dit dis trict Mr. A. J. W. Farncombe San ders, Donderdag 29 dezer hier ter stede een politieke rede houden zal. Haarlemsche Hypotheekbank. Wij ontvangen het jaarverslag van de Haarlemsche Hypotheekbank waaruit blijkt, dat deze instelling over het jaar 1893 een winst behaal de van f7199.97, voorzeker een gunstig resultaat voor eene jeugdige onderne ming. Den 9den April stelt de H}po- theekbank de inschrijving open op het restant van 1500.000 harer 3j£ pet. in goud gewaarborgde pandbrieven met coupons verschijnende opl Januari en 1 Juli, zijnde f300.000 in stukken van f1000 en f500 tot een mini mum koers van 99 pet. (Zie adver tentie in ons vorig nummer). Circus Robinson Bij advertentiein dit nummer wordt bekend gemaakt, dat het circus-Ro- binson hier spoedig zal optreden. Vóór ons ligt een exemplaar van de Prov\J Noordbrabantsche en 's Her tog eubossche Courantwaarin de uit voeringen van dit circus zeer gunstig worden besproken. „De artisten", al dus lezen wij daar, „voldeden uit muntend en de directeur gaf ons „een kranig bewijs hoever men het „in de dressuur van paarden bren- „gen kan. Ook de vroegere welbe-; „kende August de Domme van Carré „heeft in het Circus-Robinson een „waardigen evenknie, die de toeschou- „wers menigmaal doet schudden van „het lachen om zijne zotte in-en uit- „vallen," etc. Hier ter stede zullen de voorstel lingen worden gegeven in de groote zaai van Felix Fa vore. Woensdag heeft de openingsvoorstelling plaats. De Stanley-club in ons land. Vrijdagmorgen hadden zich onge veer ten acht ure een groot aantal wielrijders onder wie een zevental leden van de Haarl. Wielrijders Ver- eeniging „de Kettinggangers," een aantal leden van de Rott. W. V. „Thor" benevens de heer Frans Net- scher aan de Westerkade te Rotter dam verzameld om aldaar de leden van de „Stanley-club" die een tochtje door ons land maken, op te wachten en te ontvangen. Door de mist was echter de Harwichboot, waarmee zij kwamen verlaat, zoodat de Engel schen aan den Hoek van Holland op den trein waren gestapt en 9,36 (G. T.) aan het station Delftsche Poort arri veerden. Nadat de ontvangst had plaats gehad werd na eene kleine wandeling door Rotterdam, een lunch gehouden in het hotel „St. Lucas" aan de leden van de „Stanley-club" en „de Kettinggangers," aangeboden door den heer S. Kauflmann, lid van van de engelsche club. Een gezellige geest kenmerkte dezen maaltijd, welke nog werd verhoogd door een viertal toasten, uitgespro ken resp. door de heeren Ludovici, captain van de „S. C. C." J. A. Leupen, voorzitter der „Kettinggangers",Frans Netscher en C. W. Hartung. Na afloop van den lunch vertrok ken de wielrijders per trein naar Arn hem, alwaar zij ten 2.32 aankwamen, na op het perron te Utrecht een sportbroederlijkenhanddrnk te hebben gewisseld met eenige Utrechtsche wielrijders. Aan het station te Arnhem had de ontvangst plaats van de Wielerclub „Arnhem". Hierbij was ook aanwezig ae heer D. Fockema, hoofdconsul van den „Alg. Ned. Wielrijdersbond. Het weer dat des morgens mistig was, werd op het midden van den dag zeer schoon, zoodat alhoewel het nog zoo vroeg in den tijd is, de en gelsche gasten ongetwijfeld een hoogst gunstigen indruk zullen medenemen van de omstreken van Arnhem, die zij, dank zij een hoogst gezellig ritje, waaraan ruim vijftig wielrijders deel namen, konden bezichtigen. Telkens hoorde men bij den rit langs Boven over en Onderlangs der Schelmschen- weg en Velperweg door de de Engel schen uitroepen very nice vooral toen bij de „Steenen Tafel" eenoogenblik werd halt gehouden, waar men zulk een verrukkelijk vergezicht over den omtrek geniet. Dit voor alle deelne- menden zoo aangename tochtje werd waardig bekroond door een diner in het hotel „Des Pays-Bas" dat door groote gezelligheid werd gekenmerkt, dank zij vooral de groote jovialiteit van de engelsche wielrijders. Zooals wij reeds mededeelden, maakt de bekende wielrenner Begbie deel uit van den tocht. Zijne flinke ge stalte dwingt onwillekeurig eerbied af zoodat dan ook wat lichaamsge stalte betreft, onze hollandsehe ra- cingmen bij hem in het niet verzin ken. Behalve de reeds genoemde per sonen nemen nog deel aan den rijtoer de heeren Lacy Hillier, correspon dent van Bicycling News, C. W. Har tung, correspondent van de Cyclist en een correspondent van de Pall Mali Budget die voor dit geïllustreerd blad photografische opnamen doet. Eenige engelsche heeren zijn reeds veertig jaren gepasseerd, onder wie een medisch dokter. Aan ons bericht over het bezoek der Stanley-club aan ons land in het vorig nummer, voegen wij nog toe, dat het diner te Haarlem op morgen, eersten|Paaschdag,zal worden gebruikt in het hotel „de Leeuwerik" van den heer J. J. P. C. Schrederhof, alwaar ook 24 der Engelschen logeeren. Aan den maaltijd zal door min stens 40 personen worden deelgeno men. Het gewone orgelconcert op Don derdag den 29 dezer zal niet door gaan. Marktbericht. Van de beugvisscherij kwamen bin nen 13 sloepen met 20 tot 200 kabel jauw, 60 tot 400 schelvisch, 10 tot 40 punten rog, 10 tot 50 lengenkabel jauw bracht op tot f 4,per stuk schelvisch tot f91,per groothon derd, rog tot f 11,50 per punt, heil bot i 36,per stuk, doode leng f2, levende tot f4,50 per stuk. Van de trawlvisscberij 19 loggers en smacks met tong, tarbot, schol enz. waarvoor ook flinke prijzen werden besteed. De botters vingen van 2 tot 6 wichtjes schol, die voor de prijzen van f8,tot f 12,werden verhandeld. Maandag waren de prijzen het hoogst en daalden langzamerhand al naar mate het einde der vasten naderde, en de gelegenheid ter verzending ver minderde. Eenigen tijd geleden viel een in woner van Zandvoort, door de duis ternis misleid in een gat, dat toegang gaf tot eene woning en gelegen aan den openbaren weg, aan z. g. prik keldraad bleef hij met zijn broekspijp hangen. Na een kwartier ongeveer werd bij uit zijn benarden toestand verlost en naar zijne woning gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. De zaak in handen der justitie. Zeevisscherij. Heden kwamen te Zandvoort aan drie Zandvoortsche bomschuiten die respectievelijk f8.f 11.en f70. besomden. De prijzen der visch waren tong f0.30 tot f110, schol f0.40 totfl. griet fl.rog f0.45 per stuk en bakschol f3.tot f5.per mand. Even eenvoudig als het leven was van den oud-kapitein-luitenant ter zee D. L. Wolfson, was ook zijne ter aardebestelling. Slechts een enkele krans en palm tak van de naaste familieleden dek- teu het lijkkleed. Geen grafrede werd aan de groeve gehouden van den man, van wien toch zooveel goeds te zeggen was. Hoe hoog hij niettemin stond aangeschreven in maritieme kringen, toonde de aanwezigheid van vele autoriteiten vroeger of thans nog deel uitmakende van ons Zee wezen. Onder hen werden opgemerkt de minister van Marine, de heer Jansen met den secretaris-generaal van zijn departement jhr. v. d. Wijck, de oud ministers vanMarine D}'serinck,Kruijs en Gericke, de oud-minister van Ko loniën Franssen van de Putte, de gepensioneerde vice-admiraals Van Gennep en Van Rees, de gepensio neerde schouts bij nacht Guyot en van de Velde, zoomede de oud-gou verneur van de West, de heer Kip; tal van vrienden buiten onze ma rine staande, waren voorts aan de groeve vereenigd om- den waardigen ontslapene een afschéids groet te bren gen. Door een der zoons werd ook na mens de familie bedankt voor de be wezen eer en betoonde belangstellling. De bouwmanswoning te Lieshout (N,-B.), welke Zondag 11 dezer bijna geheel afbrandde, werd, naar thans gebleken is, moedwillig in brand ge stoken door de zeventienjarige dienst bode. Tegenzin om langer op de hoeve te dienen, geeft het meisje op als eenige reden voor haar misdaad. De jonge brandstichtster is naar de straf gevangenis te Roermond overgebracht. Veel nieuws is er aan den politie- ken horizon niet. De berichten uit Buenos-Ayres en uit Rio de Janeiro wijzen er op, dat de strijd tusschen Peixoto en admiraal de Mello, zoo als wij in het vorig nummer ook be weerden wel, verre van geëindigd te zijn met vernieuwde kracht zal wor den voortgezet. Terwijl aan de eene zijde wordt gemeld, dat de Mello in de plaats van Lorena tot hoofd van het voorloopig bewind is geprocla meerd en vastbesloten is den strijd voort te zetten, komt aan den ande ren kant het bericht, dat president Peixoto de meest krasse maatregelen neemt en besluiten uit de jaren 1833 en 1851 weer in werking heeft ge steld. Volgens die besluiten is de regee ring bevoegd, allen, hetzij landgenoot of vreemde, die middellijk of onmid dellijk eenen opstand hulp verleenen, zonder vorm van proces terecht te stellen. Vreedzamer tooneel ontmoet de blik die zich richt naar Abbazia, de bad plaats waar keizer Wilhelm thans verblijf houdt. Immers het gerucht, dat ook de keizer van Oostenrijk daar komen zal wordt bevestigd. Te Pesth beraadslaagt men nog over de wijze waarop Kossuth zal worden begraven. De minister-presi dent heeft hierover reeds eenige voor stellen gedaan, doch verzet zich er tegen dat de begrafenis van staatswege zal geschieden. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden gedurende de 1ste helft der maand Maart 1894. Brieven: Mevr. van Willes, T. B. Steenman, Mevr. Jones, J. Tuin, Van Geijen, Th. v. d. Berg, Van Beek en J. Mat ter allen te Amsterdam; J. v. d. Vreugd, Ede; Mevr. Kouwenhoven, Enkhuizen; Z. Inyers en A. v. Holst Pellekoon beide llen Haag; J. Goor en Snitvink beide te Haarlem; A. C. Bletz, Lemensch en Mevr. v. d. Min allen te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1