A. VINTER Go., Koningstraat 39. Regenmantels, KINDERMANTELS, enz Fantasiestoffen, h ÏÏEERECTCOMCIIE. 1 CONFECTIE OP IAAT. Groot Verkoophuis op Crediet. Karpetten, Zeil, Loopers, Gordijnen,Taielkleeden warite Thibets, Derde Blad behoorende bij Haarlem's Dagblad van Maandag 26 Maart 1894, No. 3291. BINNENLAND. Rechtszaken. GEMENGD NIEUWS. ffVez>/hoo/p op w&ke-iiykzche-, maande{ij>&$c(ie- en dviemaandeï i j Ontvangen de Nieuwste Modellen uitsluitend solide kwaliteiten. antatoxx$pemt=g>aiso«s, Jongeheeren- en Kinderpakjes. Colberts, Jacquets en gekleede Costumes, r Men verlange Stalen op ziekt! TAFELS. STOELEN. KASTEN. SPIEGELS, SCHILDERIJEN mi. Maatschappij van Nijverheid Namens de commissie voor de na tionale arbeidswetgeving zijn door den directeur der Nederlandsche Maat schappij ter Bevordering van Nijver heid mr. J. Heemskerk Az. verslagen uitgebracht: lo. over het ontwerp van wet tot beveiliging van perso nen, die in fabrieken en werkplaat sen arbeiden, en 2o. over het ontwerp van wet, regelende het toezicht en gebruik van stoomtoestellen. Namens de commissie tot onderzoek naar de vakopleiding der aanstaande ambachtslieden, wercl door den voor zitter verslag uitgebracht, waarvan de conclusie strekt tot het houden van een congres vanwege de Maat schappij tot meer uitvoerige behan deling van dit belangrijk onderwerp. Moed, Beleid en Trouw, afd. Amsterdam Aan het jaarverslag dezer Vereeni- ging over 1893 is het volgende ont leend Generaal jhr. Van Teijlingen be dankte wegens vertrek naar Arnhem als voorzitter. De heer mr. H. L. As ser bedankte wegens vertrek naar Behagen als bestuurslid. Het aantal donateurs en leden be- siond op 31 Dec. '93 uit 13 donateurs met aarlijksche bij drage van minstens ƒ25. 101 leden met jaarlij ksche bijdrage van minstens 5.' Elf jaarlijksche giften van minder dan ƒ5 werden ontvangen. Eenige onderstanden werden ver leend en ook eenige personen in hun passende betrekkingen geplaatst. Voorzitter der afdeeling is de vice- admiiaal N. Mc. Leodonder-voor zitter de generaal-majoor H. W. van Marle; secretarissen de heerenH. W. Lansdorp, Kal verstraat 64 en E. Luden, Amstelstraat 32, en penning meester de heer G. C. R. R. de Graeff luitenant-kolonel O.-I. leger, Weesperzijde 20, die allen gaarne be reid zijn nadere inlichtingen omtrent den werkkring der Vereeniging te verstrekken. Alle bijdragen, hoe ge ook, als bewijs van belangstel ling, worden dankbaar aanvaard en het jaarverslag verantwoord. Sohoongemaakte postzegels. Door de rechercheurs bij de politie Werkmeester en van Doorn is Woens dag te Utrecht aangehouden de ad- sistent bij de posterijen Te K., ver dacht van in zijne hoedanigheid aan het postpakkettenkantoor reeds ge bruikte postzegels te hebben schoon gemaakt, en die, als waren ze nieuw, weder gebruikt op het postkantoor, zoodat het rijk benadeeld moet zijn. Poging tot diefstal in de Luthersche kerk. Iemand die den vorigen Pacht om een uur langs de Luthersche kerk op den Singel te Amsterdam liep, merkte, dat de deur geopend was. Hij haastte zich naar het politiebureau om de politie te verwittigen. Twee agenten bevonden, dat in de kerk op de meest schandelijke wijze was huisgehouden. Pogingen zijn aangewend om de offerbussen, die in den muur zijn ge metseld, daaruit te breken, waarbij gebruik gemaakt is van een stootijzer terwijl de toga's de predikanten, stoelen bijbels enz. zijn vernield. De koster verklaart dat voor zoover hij kan nagaan niets is ontvreemd, daar alles wat waarde had door hem was weggeborgen. Hij vermoedt dat de daders zich Woensdagavond hebben laten insluiten, daar aan de deur geen braak is te bespeuren en alles goed gesloten was. Het geheele gebouw is door de daders onderzocht, die blijk baar veel tijd hebbe gehad, daar er ook nog een boterham is gevonden. Twee avonturiers. Donderdagmorgen gingen twee jon gens uit de Sanedamstraat, te Am sterdam, naar de ouders meenden naar school, maar naar zij aan hunne schoolkameraadjes hadden meege deeld, op weg naar Haarlem. Toen de knapen op den gewonen tijd niet thuis kwamen besloten de ouders de politie van hun wegblijven in kennis te stellen. Er werd naar Haarlem ge telegrafeerd, doch daar kon men geen inlichting verschaffen. Tot dusver zijn de jongens nog niet gevonden. Tel. Pokken in Zuid-Holland. Van 17 tot 20 dezer zijn te Rotter dam weder 25 gevallen van pokken voorgekomen. Nog steeds blijven de pokken te }s-Gravenzande toenemen het aantal steeg tot 139, waarvan 26 met doocle- lijken afloop. Van de vaccine wordt langzamerhand een drukker gebruik gemaaktsoms onderwerpen zich per dag 60 a 70 personen aan de inenting. Te Rijsoord (gemeente Ridderkerk) zijn twee gevallen van pokken voor gekomen, en wel bij de vrouw en de dochter van den man, (die voor eenige dagen aan die ziekte is gestorven. Te Maassluis zijn reeds drie kin deren van den loods A. v. d. Sluis aan de pokken overleden. In de Vrijdag gehouden zitting van den Hoogen Raad heelt mr. P. J. J. Scholten, laatstelijk substituut-grif- tier bij het gerechtshof te Leeuwar den, den eed afgelegd als griffier van dit Hof. Vrouwenkiesrecht. Onder den titelNog eens de leuze schrijft mevrouw A. W. L. Versluys Poelman, Presidente der vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, aan de Am sterdammer het volgende Voor velen in den lande is misschien de leuzeUitbreiding van het kies recht, voor zoover de grondwet ge doogt I" het hoogste, wat ze verlangen kunnen. Voor de vrouwelijke helft der bevolking, die tot nu toe als van geen de minste waarde is beschouwd, kan echter die leuze niet de ware zijn. Hare positie zal niet verbeterd wor den, e.er zij het kiesrecht heeft, en zij zal het kiesrecht niet krijgen, eer de grondwet herzien is. Uit art. 80 van de grondwet moet verdwijnen het woord mannelijkedat met éen enkelen streek aan alle j vrouwen de mogelijkheid beneemt om ook maar den geringsten invloed uit te oefenen op het vervaardigen der wetten, vol gens welke zij toch gebonden is te Jeven, en die waarlijk niet edelmoe- diglijk in haar voordeel worden ge maakt. Het moge waar zijn, dat, in geval van grondwetsherziening, de regeling van het kiesrecht nog vijf jaren op zich zal doen wachten; het moge waarschijnlijk, ja bijna zeker zijn, dat voor de vrouw zelfs dan het kiesrecht niet verkregen is, de ver moedelijke verdwijning van het woord mannelijke zou die vertraging dubbel waard zijn. Tot nog toe hebben de vrouwen doör haar stilzwijgen schijnbaar de mee ning gerechtvaardigd, dat ze het kies recht niet verlangen.Men bedenkt, dan niet, dat voor de vrouwen dulden en zwijgen zoozeer gewoonte is geworden, dat het haar moeite en zelfoverwin ning kost om in 't openbaar zich te doen hooren. We hopen echter, dat de tijd nu gekomen is, dat haar stem zal gehoord worden, en dat ze in groote getale en met aandrang zullen vragen om het haar rechtmatig toe komende kiesrecht. Ze hopen dus, dat de leuze bij de stembus niet zal zijnUitbreiding van het kiesrecht, voor zoover de Grondwet gedoogt! maar Grondwetsherziening vóór alles Onder een boom geraakt. Te Joure was Donderdag een op passend huisvader, veehouder van beroep, op zijn erf bezig eenen zwaren boom te vellen. De boom kantelde en de man geraakte er onder. Zijne borst werd dermate ingedrukt, dat hij bijna onmiddellijk een lijk was. Het Haagsche gerechtshof behan delde Vrijdag in hooger beroep de zaak van den boekdrukker Van der Veer, door de Middelburgsche recht bank tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens het schrijven en opnemen in het socialistisch weekblad De Toekomst van een smaadschrift tegen de familie Van Lynden over een erfenisquaestie tusschen haar en de familie Horsting Fricke. Gelijk te Middelburg verklaarde de beklaagde en diens raadsman mr. Troelstra, dat Van der Veer op gezag van anderen te goeder trouw, uit een oogpunt van rechtvaardigheid en zonder opzet om te beleedigen, had gehandeld. Het Openbaar Ministerie eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak 5 April. De rechtbank te Groningen heeft Jan de Boer, schipper te Oosterwijt- werd, wegens mishandeling van zijn broeder, waardoor deze overleed, ver oordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Het O. M. bij de rechtbank te Roermond heeft voor den notaris K. Theunissen, aldaar, ter zake van ver duistering, eene gevangenisstraf ge- ëischt van zes maanden. Koloniën. Aan de Sum.-Ct. werd den 15en uit Kotta-Radja geseind Iman Ateng, vergezeld van zijne volgelingen, is met medeneming van 100 geweren en amunitie, waaronder 30 achterladers, naar den vijand overgeloopen, bij welke gelegenheid twee soldaten van Tjot-Rang werden gewond. Eene kolonne bestaande uit twee compagnon, artillerie en am bulance zijn onmiddellijk uitgerukt om den vijand, die zich in den om trek van Tjot-Rang gesnesteld had, van daar te verjagen. Volgens dein- gekomemen berichten zijn de onzen er in geslaagd het doel te bereiken. Eene militaire patrouille werd na bij Kota-Pasir, bij Melaboeh, door een Atjehsche bende met de klewang uit een hinderlaag besprongen, waar bij de luitenant Van der Molen vijf wonden opliep en twee minderen meer of minder ernstig werden ge wond. De patrouille hield echter dap per stand en greep den vijand met de bajonet aan, zoo dat de Atjehers op vlucht sloegen, hunne dooden en gewonden medenemende, doch in de overhaasting zeven dooden, vijf ge wonden en vele wapens achter latende. Dynamiet. Er komt uit Grenoble het bericht van een nieuwen aanslag in eene kerk. In het naburige Jallieu was, tijdens de predikatie van een pater-zende- ling, een helsche machine in het voorportaal der kerk geplaatst. Toen de bezoekers den rook van de lont zagen, ontstond er een ware paniek; ieder zocht een goed heenkomen, en in het gedrang moeten een twintig tal personen min of meer gewond zijn. De bom sprong gelukkig eerst toen allen het kerkgebouw hadden verlaten. Naar den dader van dezen aanslag wordt ijverig gezocht. Enorm o ]rouzo H "ix 1 m o voorraad

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 9