NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Donderdag 29 Maart 1894. No. 3293 STADSNIEUWS. BINNENLAND. ile Jaargang HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-X, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIE N: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs Blbis Faubourg Montmartre. Heeren Winkeliers en Handelaars, die hunne Clientèle tusschen Paschen en Pinksteren eene nette Circulaire oï een goed gedrukte Prijscourant willen zenden, wordt verzocht voor het drukken daarvan den prijs aan te vragen ter Stoomdrukkerij van dit Blad. J. C. PEEREBOOM. Directeur- Uitgever. Haarlem28 Maart 1894. Aan den heer J. Krol Kzn. zijn 8 per M2. verkocht de voor stallen bestemde teneinen in het Florapark. Aan de navolgende ambtenaren ter secretarie worden wegens meerder bewezen diensten tijdens de ziekte van den heer C. Sipkes en de vaca ture-Stoel de volgende gratificatiën uitgereikt: van der Vangst f60, van den Berg f 35, van Bilderbeek f 25 en Grillis en Cassee elk f10. Aan de Vereen, v. gedoopte Christe nen wordt op de gewone voorwaarde een lokaal in het Proveniershuis op Zondag in gebruik gegeven voor Zondagsschool. De commissaris van politie alhier de heer H. J. F. A. A M van Goor, heeft Dinsdag, na eene ernstige ziekte van ongeveer vier maanden, zijne be trekking weder aanvaard. Wilhelminabron Uit het Jaarverslag over 1893 der "Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen te Haarlem ont- leenen wij het navolgende De totale verkoop over het eerste boekjaar bedroeg het aanzienlijk ge tal van ruim 128000 fiesschen water, eene hoeveelheiddie werkelijk de verwachting heeft overtroffen en in verband met dit resultaat is het mo gelijk een voorstel te doen to uit- keering van f34,50 per aandeel van f700 gestort kapitaal, en dat niet tegenstaande de onkosten over circa 18 maanden gedurende het eerste boekjaar pl. m. f29000 bedragen. Bovendien wordt op het reserve fonds 1 pCt. goedgeschreven. Dit eerste boekjaar loopt over circa 18 maanden. De totale winst op het staal water i s geweest f29.372.68)4, de behaalde winst over het boekjaar f6611.50, waarvan f1127 is gebracht op het reparatiefonds, zoodat ter ver deeling op de aandeelen restte f5554.50. Hiervan is afgeschreven op het amor tisatiefonds a f10 per aandeel f 1610 zoodat van de resteerende f3944.50, 124.50 op elk aandeel als winst kan worden uitgekeerd. Van de eerste serie a f200.000,- werd tot op 31 December ingeschre ven voor een nominaal bedrag van t 161.000,verdeeld als volgt132 aandeelen a, f1000.33 aandeelen foOO.50 aandeelen f250. waarop 70 pCt. werd gestort. Er werd derhalve op het hoofd Aandeelenka- \ntaal geboekt f 112.700.— Sparta Op Zaterdag, den 14 April a. D. wenscht de Gymnastiekvereeniging „bparta" voor hare kunstlievende leden en genoodigden op te treden m den schouwburg alhier. De uitvoering zal geheel aan Gym nastiek en Schermen gewijd zijn. Op het programma kernen o. a. voor vrije oefeningen, ontleend aan het ooksen, iets dat nog nieuw is in Ne- uerlana. Verder zullen worden uitge voerd eene geweer-colonne en pols- stokspringen. De Stanley-Club in ons land. Het schoonste gedeelte van den tocht door de 26 leden der „Stanley C. C." uit Londen met hunne bege leiders hier te lande gemaakt, was de rit van Zaterdagmorgen van Arnhem naar Utrecht, het interessantste ge deelte echter de tocht van Zondag van Amsterdam naar hier over de Zaanstreek. Van de bezoeken aan Utrecht enjAmsterdam gebracht kun nen wij vermelden, dat „de Utrecht- sche Wielersocie'-eit", en de Amst. Club „Aehilles" haar best hebben ge daan om de Engelschen een zoo gunstig mogelijk denkbeeld te doen krijgen van de hollandsche gastvrij- beid. Zooals wij reeds meldden waren de buitenlandsche wielrijders Zondag middag hier ter stede de gasten van de Haarl. Wielervereeniging „de Ket- tinggangers". Het menu, voor deze gelegenheid naar een lichtdruk eener fraaie tee- kening genomen, en reeds uitvoerig door ons beschreven, trok der Engel schen aandacht zeer. Aan het diner in „de Leeuwerik" werd door den captain der engelsche club, den heer P. Ludovici, namens de leden der „Stanley C. C.", den heer C. L. F. Sarlet, secretaris der „Kettinggangers" een gouden potlood aangeboden als blijk van erkentelijk heid voor zijne vele bemoeiingen bij de regeling van den tocht. Dit ge schenk is voorzien met de volgende inscriptie„C. L. F. Sarlet, from the Stanley C. C. Easter Tour 1894." Zooals reeds ls medegedeeld ver trokken de gasten Maandagmorgen uit onze stad. Alvorens echter Haar lem te verlaten werd door een tiental hunner de St. Bavo-kerk bezichtigd. Op weg naar den Haag werd te Vo gelenzang de fraaie boerderij bezocht van den heer R. Vertegal, die de wiel rijders hyacinthen aanbood. Ook had de heer van Waveren (villa Nova) te Hillegom de beleefdheid'den Engel schen bij hunnen doortocht door deze plaats, deze door hen zoo ge- lieide bloemen aan te bieden. Hoe deze tocht naar den Haag en Sche- veningen verliep, is reeds gemeld. Maandag was tevens de dag van het afscheid. Het was de laatste der vier dagen, die ongetwijfeld voor de Engelsche zoowel als voor de Hol landsche wielrijders, die aan den tocht deelnamen, eene hoogst aange name herinnering zullen blijven. Ge durende dien korten tijd was de ver houding tusschen de wielrijders der beide natiën hoogst vriendschappelij k geworden, wat bleek toen aan het station in de residentie het weder- zijdsch afscheid werd genomen, Ste vige engelsche handdrukken werden gewisseld, hartelijke afscheidswoorden geuit en luide, geestdriftvolle kreten aangeheven toen' de trein ongeveer halfnegen zich in beweging zette om een groot deel van de Emelschen naar den Hoek van Holland te ver voeren, van waar zij dien avond nog met de nachtboot naar Engeland ver trokken. Slechts een klein gedeelte bleef tot Dinsdag,, waarvan er vier naar Brussel op reis gingen. Als eene bizonderheid kunnen vyij melden dat een der Engelschen de zestig reeds gepasseerd is, en een zoon heeft, die ook lid is der „Stan ley C.C.". Voor onze hollandsche be^ grippen is het zeker iets bizonders een vader en een zoon lid eener zelfde wielerclub. Operette. De dochter van juffrouw Angot had er ditmaal niet in kunnen slagen veel publiek naar den Schouwburg te lokken. Het huis was Dinsdag avond slecht bezet en dat was jam mer voor het gezelschap van de hee ren Kreeft en Buderman, dat hoe langs zoo meer op dreef weet te komen en in vele operetten een alleraardigst ensemble weet te vertoonen. De heer Van Beem vooral, als Ange Pitou, heeft ons uitstekend vol daan. Deze zanger heeft niet alleen een mooi geluid, maar hij weet dat ook goed te gebruiken en zich voor fouten met name voor overmatige stemuitzetting te hoeden. Clairette werd goed gezongen door mej. Heilbron, terwijl Mile Lange was toevertrouwd aan de gerouti neerde handen van mevr. Culp-Kiehl. Kelly als Pomponnet was vermake lijk als altijd. Voetbal. In een Maandag te Zwolle gehou den match tusschen de Haarlemsche footbalclub „Haarlem" en een combineerd elftal van Overijsel en wel 5 spelers der Enschedesche foot balclub „Prinses Wilhelmina", 3 spe lers der Kamper footbalclub „Celeri- tas" en 3 spelers der „Zwolscne Ath- letische club," Haarlem nam dadelijk de leiding en maakte voor halftime 3 goals tegen Overijsel 0. Na half time maakte Haarlem nog 8 go tegen Overijsel 2, zoodat Haarlem glansrijk uit het strijdperk trad met 11 goalstegen Overijsel 2. Het samenspel van Haarlem was goed, dat van het gecombineerde elftal slecht daar de spelers nooit eerder met hun elven zich hadden geoefend. Als bondsreferee (scheidsrechter) fun geerde de beer L. J* Wijnands v^n Amsterdam, secretaris van den Ne- derlandschen Voetbal en Athletic- bond. Zondag speelde de Haarl. F. C. {te gen „Victoria" te Rotterdam en over won met 50 goals. Waarschijnlijk komt eerstdaags te Heemstede een engelsch elftal matches houden. „Nederland en Oranje Dinsdagavond vergaderde de kiesver. „Nederland en Oranje" alhier. De ver gadering was zeldzaam druk bezocht. Na langdurige en soms warme gedach- tenwisseling, werd de volgende motie aangenomen „De A. R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" te Haarlem, van overtui ging dat nu reeds de grootst moge lijke kiesrechtuitbreiding dus vóór grondwetsherziening behoort tot stand te komen Verklaart zich vóór finale kiesrecht uitbreiding, zonder eene bepaling om trent de schrijfproef, en spreekt uit slechts zulk een candidaat voor de T. K. der St. Gen. te stellen of te stemmen, die, instemmende met hare we schen in dezen, geen beletsel ziet in art. 80 der grondwet om tot een dergelijk kiesrecht te geraken. Als deputaten naar de deputaten- vergadering, op Vrijdag 30 Maart in Utrecht te houden, werden benoemd de bh. Jacob De Jong en Jac. Post. Diefstal. Door de politie alhier zijn aange houden en naar het huis van bewa ring overgebracht D. B. oud 19jaren en W. Y. ond 17 jaren, die door mid del van insluiping een paar koperen -chaien met balans hadden ontvreemd Zij hebben reeds vroeger wegens dief stal gevangenisstraf ondergaan, laatst genoemde 3 malen. Ten kantore der accijnzen alhier is in beslag genomen een valsche rijksdaalder, dragende de beeltenis van Koning Willem III en het jaar tal 1871. Aan ons bericht over den aan de Oude Groenmarkt gepleegden hout diefstal door een zekeren V. moeten wij om verwarring te voorkomen toe voegen, dat deze niet aan de Oude Groenmarkt woont. Op de photografie-tentoonstelling te Maastricht zijn in de afd. amateurs (seniores) o. a. bekroond de heeren J. Bes, alhier, verg. zilv. med. en M. H. Binger, alhier, zilv. med. Vergadering van den Gemeente raad van Bloemendaal, op Donder dag den 29sten Maart 1894 des na middags ten half twee ure. Punten van behandeling. 1. Benoeming van een stembureau. 2. Verslag plaatselijke schoolcom missie. 3. Benoeming van een onderwijzeres. 4. Akte van dading met den heer C. H. Bos. 5. Mededeelingen en ingekomen stukken. Benoeming. Tot voorzitter van het bestuur van den Veenpolder onder Heemstede en Haarlem is gekozen de heer Jobs. ter Hofïsteede te Overveen. Rij ksnormaallessen Aan de rijksnormaallessen te Vel- sen zal een voorbereidende cursus voor leerlingen van 12 tot 14 jaar verbonden worden, waarvoor een on derwijzer met hoofdacte zal worden aangesteld. Uit de Raadsvergadering te Zand voort. De Dinsdagmiddag gehouden raads vergadering te Zand voort werd door 6 leden bijgewoond. Naar aanleiding van een schrijven van heeren Gedeputeerde Staten, be geleidende het goedgekeurde raadsbe sluit van 22 Februari j.l., no. 9. no pens het instellen van beroep in cassa tie inzake het proces met de Burgelij ke Maatsch. Alberts Co. werd beslo ten, met het oog op de eigenaardige moeilijkheden, die eene procedure in cassatie met zich medebrengt, Burge meester en Wethouders te machtigen een rechtskundig advies in te winnen van een advocaat bij den Hoogen Raad en aan genoemd college een blanco orediet te verleenen ter bestrij ding van de mogelijk te maken kos ten. B. en W. werden gemachtigd de brug aan den Kostverlorenweg te doen herstellen, waarvoor een bedrag van f325 werd toegestaan. Tevens werd tot het volgende be sloten le het hoofd der school A. te belasten met het geven van onder wijs in eene klasse en 2de de onder wijzers, uitgezonderd de hoofden der scholen gedurende het tijdvak van 1 Juli 1894 tot 1 Juli 1895 boven de vaste jaarwedde eene vergoeding te geven van f25. Daarna werd een nieuwe vei orde ning op het heffen van schoolgeld vastgesteld. De benaming van school A. werd veranderd in „school voor min- en onvermogenden" en die van school B. in „burgerschool". De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1893 werd goedge keurd. Op een verzoek van den heer Van der Woord, gemeente-opzichter, om eervol ontslag, werd na eenige be sprekingen besloten hem met ingang van 1 April a. s. voorloopig te ont heffen van zijne functiën. Op eene aanvrage tot gebruikma king van een der schoollokalen voor het houden van engelsche Godsdienst oefening werd na breedvoerige be raadslaging, gunstig beschikt. Vervolgens werd een besluit geno men, inhoudende vaststelling van de stembureaux voor de in dit jaar te houden verkiezingen. Na eene geheime zitting werd be sloten tot onderhandsche verhuring van het gemeente-koffiehuis nabij de halte „Dorp Zandvoort" aan den heer G. L. J. Busch te Amsterdam, waarna de vergadering gesloten werd. Tongblaar. Bij den landbouwer P. de Breuk te Haar-lemmermeer, zijn 15 stuks rundvee, lijdende aan tongblaar af gemaakt en worden te Nieuw Vennep publiek verkocht. Valsche gulden. Te IJmuiden is een valsche gulden door de politie in beslag genomen. Verkiezingen. Men meldt ons uit Wormerveer In eene gisteren- (Dinsdag) avond te Wormerveer gehouden drukbe zochte vergadering der kiesvereeni- ging Algemeen Belang werd met alge- meene stemmen tot voorloopig can didaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer benoemd de aftredende afgevaardigde de heer W. de Meijier aan de afgevaardigden dezer vereeni- ging ter Centrale kiezersvereenigi ng in hetHoofd-kiesdistrictZaandam, welke a.s. Vrijdag samenkomt, werd de be hartiging dezer candidatuur opge dragen. Hulde werd gebracht aan den heer de Meijier, die gedurende een reeks {van jaren de Landsbelangen naar overtuiging en met toewijding heeft behartigd. Daartoe uitgenoodigd door het be stuur van genoemde centrale kiezers- vereeniging heeft de heer de Meijier zijn standpunt uiteengezet en toege licht in een open brief. Hij verklaart zich daarin voorstander van eene be langrijke uitbreiding vau het Kies recht, doch het ontwerp-Tak onge wijzigd komt hem, behoudens respect voor anderen beschouwing, onbe staanbaar voor met den letter en den geest der Grondwet. Als een staaltje hoe soms in de warmte van het debat of van den strijd der meeningen een onjuiste voorsteliing post vat, halen wij de volgende regelen aan uit dit openbaar schrijven zij hebben betrekking op de protestmeeting in „Felix Fa vore" alhier den 17den Maart gehouden (zie ons nummer van 19 Maart.) „Ik heb erkend, dat daardoor de „uitbreiding van het kiesrecht minder „ver zou gaan, dan het door de Re- ^eering voorgestelde maar dat „sprak van zelf, waar ik oordeelde, „dat het Regeeringsvoorstel verder „ging dan de grondwet toeliet. Be- „weerd is, dat de geheele werkmana- „stand ongeveer zou worden uitge floten. In het Haarlem's Dagblad „van 19 Maart 1.1. wordt vermeld, dat „in eene protestmeeting is medege deeld, „dat de Kamerleden zeer goed „wisten, dat het meerendeel der „werklieden geen twee kamers met „eene keuken heeft en dat de heer De Meijier wist, dat de leden „(huurders der woningen van eene „bouwvereeniging te Wormerveer „niets meer hebben dan een kamer „en een keuken. „Hij wist dus, dat „zijn amendement al den werklieden „van de heeren Laan het kiesrecht „onthield." Wat blijkt hieruit Dat „zij die zoo spraken het amendement „niet kenden, want dat eischte niet „twee vertrekken met een keuken, „maar cèn vertrek met een keuken „of één vertrek met achterhuis. Vol- „gens die opgave zou dus naar mijn „amendement aan bedoelde werk lieden wel kiesrecht zijn gegeven, v. „Uit Rotterdam is mij medege deeld, dat van 1100 „werklieden „aan dc nfdeeling openbare werken „aldaar, timmerlieden, smids, steen houwers, metselaars, enz. slechts 4 „procent zouden afvallen, dat alle „andere bezitten twee of meer ver trekken. Voorts dat van 122 boot- „werker6 er 79 desgelijks twee of „meer vertrekken hebben. De heer de Meijier meent te mogen verklaren, dat de geheele Kamer, zoowel voor- als tegenstanders van zijn amendement, in de meening hebben verkeerd, dat de Regeering zich, hoewel noode, bij het amen dement zou neerleggen, daarom

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1