INGEZONDEN. jsom van f150. GEMENGD NIEUWS. Politiek Overzicht. althans de wet niet intrekken namelijk niet met zekerheid zou. „De Regeering mijnen zoo dui delijk uitgesproken wensch kennen de, om het daartoe niet te laten ko- had maar daarvan te doen blij ken, om mij tot intrekking te bren gen. Daarvoor was mijn zoo duidelijk uitgesproken woord den Minister tot waarborg; daardoor zou hij mij per soonlijk hebben bewaard voor iets, dat hij wist, dat ik ten zeerste zou betreuren, nl. dat een amendement, ingediend met het doel de wet te doen aannemen ook door hen die zon der dit amendement, het om hun grondwettig bezwaar niet konden doen, oorzaak zou worden van de in trekking der wet. „De Minister heeft gemeend anders te moeten handelen. „Wat hem hiertoe leidde, staat niet aan mij te beoordeelen. „Een ding kan ik verzekeren dat ik, wanneer de Minister herope ning van het debat op 9 Maart had gevraagd, en verklaard, dat het amen dement onaannemelijk was gebleken, het zou hebben ingetrokken". De vraag, welk standpunt de heer Meijier zou innemen, indien het ideswet-ontwerp ongewijzigd opnieuw in behandeling kwam, wordt als volgt beantwoord „Ik acht ieder Nederlander tot trouw aan de Grondwet verplicht. De Grond wet is fundament, waarop onze ge- heele wetgeving rust, en de grondslag der rechten en plichten, zoo wel van het hoofd van den Staat als van alle de staatsburgers. Zoolang er een Grondwet is, moet ze naar letter en geest worden uitgevoerd. Zelfs mag het niet twijfelachtig wezen of eene wet aan den eisch der Grondwet vol doet. Wie lid van de Tweede Kamer wordt, doet den eed van trouw aan de Grondwet. Ook al deed hij dien eed niet, zou hij tot die trouw zijn verplicht. „Indien ik stemde voor eene wet, die mij voorkwam niet met de Grond wet overeen te komen, zou ik ver dienen en verkrijgen de veroordeeling van mijn geweten, wat mij oneindig meer leed zou doen, dan de blaam dergenen, die het voorstel in de Ka mer door mij gedaan, hebben veroor deeld. „Dat ik in .tegenstelling van ande ren, die anders denken, de ongewij zigde kieswet van den Minister Tak van Poortvliet, ('t zij daarmee het le of het 2e of het 3e gewijzigde voor stel wordt bedoeld) niet in overeen stemming acht met wat art 80 der Grondwet naar mijne meening eischt, is uit dit schrijven gebleken. Naar mijne en niet naar anderer overtui' ging moet ik stemmen. Mijn ant woord op uwe vraag moet dus lui den Zoolang ik niet van meening verander omtrent de grondwettigheid, zoolang zal ik mijne stem aan het onge wijzigd ontwerp-Tak niet kunnen geven. „Voor hen, die de ongewijzigde aan neming van [dat ontwerp verlangen, is het ongeraden mij naar de Staten- Generaal af te vaardigen." Moord te Amsterdam. De droeve misdaad op den slach ter blijft nog steeds in het duister. Dinsdag had in het politiebureau (oud-gymnasium) de lijkschouwing plaats, waaruit weer bleek, dat de moord moet zijn gepleegd door iemand die het slachtersvak verstaat. Intusschen is de heer Batelt met het tweemanschap Panhorst en Ver beek bezig door de geheele stad ge tuigen te rechercheeren. Op de op roeping van den officier van justitie zijn namelijk verschillende personen gekomen met merkwaardige inlich tingen. Eenigen hunner verklaarden, dat zij inderdaad Zondagmorgen tusschen 6 en 8 uur een man hebben gezien in den winkel van Schut. Men heeft het uiterlijk van dien man zelfs vrij nauwkeurig kunnen beschrijven. Het onderzoek betreft thans spe ciaal personen, die 's morgens vroeg daar in de buurt op straat zijn, zoo- ais porders en melkboeren. Weder was de recherche zoekende naar het spoor van eenige verdachte personen, die in den omtrek der wo ning van Schut zijn gezien. K., van wie wij Maandag spraken, schrijft de Telheeft men nog niet kunnen tref fen, evenmin een man, die op den Zeedijk moet wonen. Steeds blijkt duidelijker uit het onderzoek, dat de moordenaar Schut kende. De aanval geschiedde toch met de wetenschap dat hij celibatair was. Eenige bladen wisten te verhalen, dat eenige loten en verschillende andere voorwerpen van waarde uit den winkel worden vermist, zoo ook het kasboek en dat verder een blad zou zijn gescheurd uit het rekeningen boek. Wij kunnen echter mededeelen, dat deze berichten volkomen onjuist zijn. Het is integendeel veel waar schijnlijker, dat geen diefstal de oor zaak van den moord is. zijne vloot naar het Zuiden gezonden hoeveel geld er in huis was. tot bestrijding van admiraal de Mello In elk geval heeft men de gioote en zijne aanhangers in de provincie som in den zak van den slachter ge- Rio Grande do Sul. Het aantal der laten, die waarschijnlijk bestond uit troepen, welke de regeering nu reeds den inhoud van de winkellade. Na in de Zuidelijke provinciën, waar de het opmaken van den inventaris opstand nog voortduurt, te harer be- bleek, dat geen kostbaarheden zijn schikking heeft, wordt geschat op mark op zijnen geboortedag uit om voor onbepaalden tijd in eender Liegnitz 101 meeuweneieren ontvan- grafkelders lijken te begraven is ver gen, vergezeld van een gedicht in schuldigd Silezisch dialect. voor een kelder in het hoofd- De dames uit Rijn-Hessen hebben gebouw en in het voorportaal, ruimte besloten den gewezen rijkskanselier bevattende voor de lijken van 8 vol- gn proefje van den edelsten Rijn- wassen personen en van eenige kin- Hessischen wijn aan te bieden enderen eene som van f3000 verdwenen, en dat de meer geaoem- 12,000 man. Men verwacht dus, dathem daarbij een adres van geluk-1 b voor een kelder onder' dé colon de premieloten zijn verkocht. jde regeering ook daar spoedig met weneehing te doen overhandigen. Het nade, ruimte bevattende jmeer kracht zal kunnen optreden. Ongeluk op het IJ. De Portugeesche oorlogsschepen ningen uit 150 plaatsen voorzien. Een treurig ongeluk heeft Dinsdag-1 Mindello en Albuquerquezullen met middag omstreek! éen uur op het IJ admiraal Da Gama en diens ofhcie-: bij de Handelskade te Amsterdam">n voorloopig in de haven van San- plaats gehad. De stoomboot De Stad tos, Waven. De Portugeesche admi- het Merwede-kanaalraa' bllJft weigeren de leiders van ^enden opstand aan president Peixoto adres is reeds van 22,470 handteeke-1 eene som van f 2500. 1 c. voor een kelder in de zij vleugels, ruimte bevattende voor één lijk, eene Tieldie van kwam, sleepte Voor den inhoud dezer rubriek stelt of in,den b& redactie zir.h niet. nn.nenrn.kel.iil- neden«?»8 v,an de zijvleugels,.even. de boot van beurtschipper op Vreeland, waarin de beurtschipper zelf met zij ne twee zonen van 15 jaar het waren twee- i stand lingen gezeten waren. De beurt schipper, Van Emmerik geheeten, kwam juist van Vreeland, en had het plan naar zijn schip, liggende in den Amstel bij de Bakkerstraat, te gaan. Op de hoogte van de Handelskade bij den strekdam kwam een andere stoomboot opstoomen, en de golfslag was zóó hevig, dat de boot omsloeg en alle drie te water geraakten. De beurtschipper werd met een zijner zonen gered, en naar het Bin- nen-Gasthuis vervoerd. Men hoopt hen nog in 't leven te kunnen hou den. Wat men ook gedaan heeft om te trachten ook den tweeden zoon op het droge te brengen, alle pogingen bleken vergeefsch. Hij liet zijn leven in het water, en men dregde geruimen tijd naar zijn lijk. Rio de Janeiro wordt de toe met den dag beter. De zaken beginnen allengs weer haar gewonen gang te gaan. De krijgswet, welke door den president is afgekondigd, is nog niet toegepast. Wel is waar heeft Peixoto eenige van Da Gama's aan hangers, die gevangen zijn genomen, laten fusilleeren, maar van een alge meen strafgerecht is nog geen sprake geweest. Men vertrouwt, dat de pre sident niet tot dergelijke maatrege len zijn toevlucht zal nemen. redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst de i niet geplaatstwordt de kopy niet aan deninzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur eens ruimte bevattende voor één lijk, eene som van f100. I De sub a en b genoemde kelders I kunnen op verzoek in twee helften j worden gesplitst, welke elk afzonder lijk verkrijgbaar zijn tegen de helft Een enkel woord zij ondergeteekende van den door den geheelen kelder Brand te Monnikendam. Door onbekende oorzaak is Dins dagmorgen het huis van den slager F. Leeuw te Monnikendam met de aangrenzende kerk der Israëlieten in de asch gelegd. De kostbaarheden, die tot de Synagoge behoorden, kon den niet meer gered worden. Amazones. vergund naar aanleiding van het in gezonden stuk in uw nummer van vastgestelden prijs. Voor de begraving in de verschil- Ruzie in een herberg. In een herberg te IJselmuiden werd Zondagavond door eenige mili tairen van het instr.-bataljon op erge wijze huisgehouden. Nadat hun was aangezegd de betaling van eenige gebroken glazen, werden een paar hunner zoo woedend, dat de bedien den werden aangegrepen en mishan deld en ieder die in hunne nabijheid kwam, met de inmiddels getrokken sabel kon kennis maken. Iemand uit Kampen bekwam o. a. een nogal hevige hoofdwonde. Ook den ge meente-veldwachter die was komen toesnellen en een der belhamels naar hun naam vroeg, wilden ze te lijt. Dóch deze, een pootig man, moest er een eind aan maken en loste ein delijk een paar schoten, ten gevolge waarvan een korporaal in 't been ge troffen werd en in 't hospitaal is op genomen. Door den trein gegrepen. Te 's Hertogenbosch werd zekere Jan van Rooij, herbergier aldaar, Maandag jl., terwijl hij den overweg van den spoorweg wilde passeeren, door een aansnellenden trein gegre pen en zoodanig geblesseerd, dat hij, naar het gasthuis getransporteerd, nog dienzelfden dag aan de bekomen wonden overleed. De toegang tot den overweg was behoorlijk afgesloten, doch de verongelukte had zich door overklimming toegang gebaand. Het toppunt der vrouwen-emanci patie is bereikteen aantal Engelsche dames hebben verklaard, dat zij niet tevreden zullen zijn, voordat zij ook als soldaten hun vaderland kunnen dienen. Onverwacht is deze mededee- ling zeker nietnadat de dames aan iedere soort van sport hebben mede gedaan, tot cricket toe, is de over gang tot het leger zeker zoo groot niet, maar denk eens wat onze vaders en grootvaders daarvan zouden heb ben gezegdJawel, redeneerden dezen: Kenau Simonsz Hasselaar en Jeanne d'Arc hebben wel gevochten, maar zij waren in bijzondere omstandighe den de eene moest wel helpen om dat de mannen alleen het niet afkon den en de andere had eene roeping, een zending. Vermoedelijk zullen de dames die nu verlangen gedrild te worden, die zich willen oefenen in de behandeling van het geweer en mee uit kampeeren willen gaan, antwoor den, dat het noch Kenau noch Jeanne d'Arc kwaad zou hebben gedaan wan neer zij tevoren de recrutenschool hadden doorgemaakt. Het korps, dat nu te Londen zal worden opgericht, zal onder strenge militaire tucht staan en verklaren, dat het instaat voor een zeker aantal soldaten, gereed om uit te trekken in tijd van nood, wanneer de regee ring het wil erkennen. De dames zullen evenwel zoo verstandig zijn ook de verpleging van gewonden on der de leervakken op te nemen. Dat kon de regeering er wel eens toe brengen haar aanbod aan te nemen. Anders zou »het er werkelijk naar toe gaan, dat „La Royaume des Fem- mes" zooals dat bij gelegenheid der Parijsche tentoonstelling van 1889 in een theater te zien was, niet maar een dichterlijke fantaisie zou blijken te zijn. heden door mr. L. C. Kronenberg, lende kelders is verschuldigd En da sta op den voorgrond, dat mr. I Voor het lijk van een persoon van Kronenberg alles van^ hooren zeggen 112 jaren en d arboven f20.— Voor het lijk van een kind van 5 tot beneden 12 jaren f6. Voor het lijk van een kind van 1 tot beneden 5 jaren f4. Voor het lijk van een kind bene den het jaar, de levenloos aangege- venen daaronder begrepen, f3. De lijkkisten moeten zijn water dicht, ter beoordeeling van Burge meester en Wethouders. Toegevoegd wordt nog een bepa ling dat bij overbrenging uit een graf stede naar het Mausoleum binnen een jaar na de ter aardebestelling het voor dat graf betaalde strekt in mindering van de kosten van begra ving in het Mausoleum. Deze en overige minder belangrijke bepalingen van de verordening, wor den zonder discussie of stemming goedgekeurd. Punt 4. Verzoek van Jb. Graaff om heeft. Diens ingezonden stuk geeft j niet juist weer de* toedracht der zaak. Wat toch is het geval. In de voorloopige vergadering werd het bestuur van „Nederland en Oranje" gemachtigd te doen, wat te doen zou zijn voor de door allen be geerde protesi-vergadering. Het be stuur van N. en O. meende dat het bestuur van „Vooruitgang" handelde geheel in den geest van deze kies- vereeniging. Trouwens dit is met zoovele woorden van de zijde van dit bestuur uitgesproken. Vandaar dat de gelastigden van bedoelde voor-vergadering geen be zwaar zagen om het aanplakbiljet ook van de kiesvereen. „Vooruitgang" te doen uitgaan. Toen evenwel later bleek, dat enkele bestuursleden van Vooruitgang dit minder juist achtten, is op de protest-vergadering uitdruk- Kwaadwilligheid Maandagavond circa elf uur brak te Slikkerveer een felle brand uit in een der werkplaatsen van den scheeps bouwmeester M. v. d. Kuijl. Met verbazende snelheid greep het vuur om zich heen en vertoonden de beide groote schuren spoedig eene vuurzee. De brandweer van Slikkerveer, spoe dig op het terrein, bepaalde er zich uitsluitend toe het woonhuis te be houden, wat, dank zij de heerschende windstilte, dan ook na veel inspan ning gelukte. De oorzaak van den brand, die bui ten aan het gebouw ontstond, moet naar beweerd wordt aan kwaadwil ligheid worden toegeschreven. Den afgetreden belgischen minister president Beernaert is Dinsdag het eere-voorzitterschap van de Brussel- sche „Association Catholique" aan geboden, welke onderscheiding door hem is aangenomen. Volgens de Indépendance beige heb ben de nieuwe ministers van finan ciën en justitie, Smet de Naeyer en Begerem reeds den eed in handen des konings afgelegd. Het kabinet- de Burlet, dat de nalatenschap van den heer Beernaert zal aanvaarden, is dus al gereed. Blijkens de laatste berichten uit men kanRio deJaneiro heeft president Peixoto kelijk door den voorzitter in zijn -bij het door hem reeds gebruik wor- openingswoord er op gewezen dat dezedende gedeelte, nog een stuk van de vergadering was bijeengeroepen door de bekende vereenigingen en door het bestuur der kiesver. Vooruitgang Het is volkomen waar dat aan het bestuur van N. en O. (niet alléén aan den heer Jac. Post) was opgedragen eene oproeping tot de protest-verga dering te richten. En nu dit bestuur, naar zijn beste weten, die oproeping heeft opgesteld, komt het, dunkt mij, minder te pas om nu aanmerking op den inhoud te maken. Dan had men de redactie van die oproeping in de voor-vergadering zelve moeten tot stand brengen. Vrijwillig liet men dat aan het bestuur van N. en O. over. Het is mede volkomen waar, dat de bedoelde voor-vergadering in haar meerderheid aannam dat de besturen aan de protest-vergadering zouden'ƒ42.- voorstellen leedwezen te betuigen, dat a ƒ11. Gedempte Beek achter zijne smederij in huur te mogen hebben ad 32 M-. Wordt toegestaan. Punt 5. Verzoek van S. Warmer dam Gzn. om continuatie van de huur van een stuk gemeentegrond aan de Leidschevaart bij de Bar- tenbrug. Wordt toegestaan. Punt 6. Voorstel tot ruiling van grond aan de Oostvest met J. H. Bulters, ter verbetering der rooilijn. Wordt goedgekeurd, terwijl de be langhebbende voor de 7.30 M2. welke hij toekrijgt, ƒ5.per M2. zal be talen. Punt 7. Voorstel van de Comm. v. Fin. om alsnog uit te betalen een nota van de geneeskundigen J. R. de Brouwer en K. F. van Maas a en een van 1 aatstgenoem.de de gelden te verant- Een zonderling avontuur. Een kluchtig spoorwegdrama had dezer dagen plaats in de nabijheid van Lyon. Het portier van een der veewagens was onvoldoende gesloten, zoodat eenige koeien het wenschelijk en mogelijk achtten het rijtuig te verlaten. De eerste kwam behouden op hare vier pooten terecht en begaf zich naar de hoeve van haren vroe- geren meester, waar zij vriendelijk werd opgenomen. De tweede was min der gelukkig. Zij werd door den trein meegesleept en verpletterd, maar vond nog juist tijd, het leven te schenken aan een welgeboren kalf, dat dus tusschen de rails geboren werd. Het kalf moest dit belangwekkend voorrecht men een gebroken poot be- koopen, maar bracht er het leven af en bevindt zich thans in blakenden welstand. Men doopte het met den zeer ge- pasten naam: Veinard. de regeering in de noodzakelijkheid woorden op den post onvoorziene uit was gebracht, het kieswetontwerp in j gaven dienst 1894. Toegestaan, te trekken. Evenwel en hier komt; Punt 8. Verzoek van de Nederl. het op aan werd uitdrukkelijk Bell Telephoon om ter verbinding verklaard, dat de voorzitter het rechtvan het landgoed de Rijp aan h«t zou hebben, naar gelang zich stem- centraalstation te Haarlem, in de men in de vergadering verhieven, die Smedestraat, palen te mogen plaat- motie te wijzigen of aan te vullen. En nu wist de voorzitter, dat er; sen op de Kleverlaan. Op voorstel van den heer Macaré dien avond van de protest-vergade- wordt het verzoek gerenvoyeerd naar ring inderdaad stemmen zouden ver- B. en W. om na te gaan of hiervoor nomen worden voor een minderniet een huur van zekere beteekenis flauwe motie, althans een motie die kan worden geheven, inplaats van de wat méér zou uitdrukken. En naar recognitie a 1. aanleiding van het gehoorde in de Punt 9. Verzoek van A. van der protest-vergadering heeft toen de Lande om op den Burgwal pakhui voorzitter de bekende motie voor-zen aan een particuliere poort ge- gesteld. j legen te mogen verbouwen totwoon- En de heeren van Vooruitgang huizeneen woonhuis te mogen bou- hadden, zoover ik heb kunnen ont- j wen op een open gedeelte gronds aan dekken, géén bezwaar tegen die motie, die poort en een huis daarnevens te Alleen de heer Schram wenschte de mogen vers allen om het gedeelte zinsnede welke een afkeuring inhield der poort dat langs de nieuwe huizen over de „Onwaardige houding van loopt, te kunnen verbreeden. Kamerleden" e:eschrant te Wordt Kossuth. De plechtige uitvaart van Kossuth heeft hedenochtend te Turijn plaats gehad. Na den lijkdienst in de evan gelische kerk zou het stoffelijk over schot naar het station overgebracht worden, waar het in eene „chambre ardente" zou worden geplaatst. Daar zouden de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Pest het lijk in ontvangst nemen. Een extra-trein vertrekt des avonds om 8 uur met het lijk naar Pest vooraf gaat een andere trein met de Hongaarsche deputatiën. Deze trei nen werden Vrijdagochtend te Pest verwacht. Bismarck-vereering. Behalve de 101 kievitseieren van de „getrouwen van Jever", zal prins Bis- sommige Kamerleden" geschrapt te zien. De Vergadering besliste echter anders. Met hoogachting Mijnheer de Re dacteur, verblijf ik Uwdw. Jac. POST. Gewezen Voorzitter der Protest-1 bestraten. Vergadering. na eenig debat toegestaan. Punt 10. Voorstel van R. Slot Jr. aan den Zijl weg om van hem gratis over te nemen een strookje gronds ad 33.7 M2. voor zijne woning, op voorwaarde dat de gemeente het zal gemeenteraad B. en W. stellen voor, dit aanbod aan te nemen en het stukje grond te bestraten met klinkers kostende i 18. Zitting van heden Woensdag 28 MaartWordt dienovereenkomstig beslo- des namiddags ten 1 uur. jten. TT i Punt 11. Voorstel van B. en W. Voorzitter: Jhr. Mr. J. W. G. Bo- tot bestrating en rioleering van de reel van Hogelanden. Afwezig de heeren Prins en v. d. Punt 1. Op verzoek wordt eervol i projectstraten aan de Leidsche vaart. waarin de huizen der coöp. bouwv. '„Ons Belang" zijn gebouwd. Tevens wenschen B. en W. in ontslag tegen lo Mei e. k. verleendoverleg met de Gomm. v. fabricage aan den 3den onderwijzer aan school; over te nemen een strook gronds, die D. alhier, C. Schuil. wegens de rooilijn langs de Leidsche- Punt 2. Verzoek van den heer J. vaart onbebouwd is gebleven en daar Gebhard Jr., Ripperdapark 22, om een voetstraat aan te leggen. alsnog op de kiezerslijsten te worden geplaatst. W ordt zonder discussie of stemming toegestaan. Punt 3. Voorstel van B. enW.be- De kosten zijn totaal ƒ5425. Wordt goedgekeurd. Punt 12. Adres van J. Chrispijn Brienen en 39 anderen, houdende het verzoek om aan alle tappers al- treffende de verordening op het be-hier, voor zoover zij gunstig bekend graven in het Mausoleum. De voor- staan, te vergunnen hunne tapperijen waarden omtrent de kosten van zulk! tot middernacht open te houden. een begrafenis luiden als volgt: B. en W. stellen voor, dit adres Voor het bekomen van het recht ter afdoening te stellen 'in handen

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2