BINNENLAND. Fiuancieele Mededeelingen. W edstrijden. Politiek 0 verziekt Rechtszaken. GEMEMD NIEUWS. de zekerheid waarmede het schoone doch moeilijke koor van Loots Winter (December) werd gezongen, bewees wat ernstige studie vermag onder degelijke leiding. Voor de gemengde koren: Abend- lied van Ph. Loots. Komm holder Lenz uit de Jahreszeiten, van Hay dn. Het oud-Ilollandsch Lied naar Valerius en het koor uit de Norma had de heer Pielage zich de medewerking verze kerd van een klein mannenkoor. Ook deze koren werden goed ver tolkt en werden gezongen met een zekerheid een veel uitgebreider zang koor waardig. Mevrouw P., van Haarlem, zong eenige liederen van Schumann en Robert Franz. Zij wist met haar lief sopraan geluid en door haar schoone voordracht al de aanwezigen te boeien, vooral haar Wilkommenmein Wald klonk heerlijk. Natuurlijk oogstte zij veel bijval in en het luide applaus moet haar als een welgemeend „tot wederziens" in de ooren geklonken hebben. De heer J., tenor van Haarlem, zong eenige aria's en werd om zijn goede voordracht en fraai geluid mede luid toegejuicht. Van mej. P. kregen we eenige nummers voor piano te hooren. Haar ungarische Tanze van Brahms en Po lonaise van Chopin getuigden van muzikalen aanleg. Het publiek be toonde zich dankbaar voor hetgeen zij te genieten gaf. En nu [last not least, komt voorzeker een groot deel van het succes van den avond toe aan de medewer king van den heerv. d. Voort violist. De kunstenaar, sinds kort van het buitenland weergekeerd, maar die door zijn vestiging te Frankfort ons weder gaat verlaten, heeft door zijn heerlijk spel aller harten gewonnen. Keurig was zijnMazurka van Wie- niawsky en ook zijn Nocturne van Chopin was overheerlijk. Van ganscher harte wenschen wij hem nog veel succes op zijn verdere muzikale loopbaan. Ten slotte zong een 8-tal heeren een paar nummertjes die uitstekend slaag den. Wij meenen dat de heer Pielage met voldoening dezen avond kan her denken en hopen dat „Excelsior" onder zijn degelijke, flinke leiding nog vele jaren zal groeien en bloeien. Verkiezingen. De kiesvereeniging„Kennemerland" te Beverwijk nam in hare vergade ring van Dinsdagavond met 44 stem men tegen twee, de volgende motie aan „De kiesvereeniging „Kennemer- land" verklaart, dat zij wenscht uit breiding van kiesrecht, zoover de grondwet zulks toelaat, opgevat naar de meening van den minister Tak van Poortvliet en in zijn wetsontwerp neergelegd." Met 43 tegen 3 stemmen werd ver worpen een voorstel om contact te zoeken met de R. Cath. en antirevo lutionaire partij, maar met 26 tegen 22 besloten, dat contact te zoeken met de antirevolutionairen. Verschillende namen van personen die voor eene candidatuur in aan merking zouden kunnen komen, wer den genoemd, o. a. de hh. De Kan ter, Van Tuyll van Serooskerke, K. Czn. de Boer, mr. Kist, Z. van den Berg, J. van Loenen Martinet en Rutgers van Rozenburg. Als lid der centr. kiesv. in het district Bever wijk kon „Kennemerland" dezen avond niet verder gaan. De verkie zing van een candidaat geschiedt in verband met de andere kiesvereeni- gingen, overeenkomstig het reglement men te noemen, daarvan kennis te geven aan alle aangesloten vereeni- gingen, die over die personen stem men. In de Dinsdagavond te Hoorn ge houden vergadering van de liberale kiesvereeniging „Burgerplicht" werd tot 'candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer met bijna al-, gemeene stemmen gekozen de vroe gere afgevaardigde, de heer P. B. J' Feri. Deze stemming had plaats, nada, de heer Ferf vooraf had verklaard welk standpunt hij ten opzichte van de kiswet innam. Hij wenschte uit- breididg van het kiesrecht, zoover de grondwet dit toelaat. De kiesrecht- uitbreiding moest van de baan en dit kon alleen worden verkregen door aanneming der kieswet-Tak. Art. 4 der kieswet wenschte hij het liefst ongewijzigd aangenomen te zien, om dat naar zijn meening geen enkel jrondwettig bezwaar hiertegen be stond. Hij wenschte de finale kies rechtuitbreiding in den zin zooals die door den minister Tak was voor gesteld en geregeld. Noch een uitbreiding noch een be snoeiing zouden bij hem een vrien delijk onthaal vinden. Hij kon zich dan ook niet vereenigen met het program der radicale partij, welke verder strekt dan de wet, door mi nister Tak voorgesteld. Op de rond vraag van den voorzitter of er iemand den heer Ferf iets wenschte te vra gen, verzocht de heer Jonas de Vries de meening van den spreker over den leeftijd van den kiezer in ver band met de kieswet-Tak. De heer F. stelde als hoogs ten leeftijd 25 jaar; tot het geven van zijn stem aan een hoogeren leeftijd tot kiesbevoegdheid was hij niet genegen, mede te wer ken. verweet. De polderjongen, dezen in: zijn benevelden toestand voor Schut zeiven aanziende, heeft hem daarna dreigend toegevoegd„wacht maar, ik weet wel wie je bent, je bent de slager van de Ceintuurbaan". Blijkt dit geval later inderdaad in nauw verband te staan met den moord,' dan zou de arme Schut door een misver stand het slachtoffer zijn geworden. Woensdag is nog de hand gelegd op een derde persoon, een grondwer ker. De drie aangehoudenen zijn naar het huis van bewaring aan de Wete ringschans vervoerd en schijnen dus voorloopig in hechtenis te zullen blijven. Men meldt nader uit Amsterdam De drie in verband met den moord op den slachter Schut aangehouden personen zijn door den rechter-com- missaris weder op vrije voeten ge steld. Het ongeluk op het IJ. Omtrent het treurig ongeluk dat Dinsdag om half drie op het IJ te Ams .erdam plaats vond door het om slaan van een boot, verneemt men nog het volgendeDe zoon van den schipper Van Emmerik (den beurt schipper van Nichtevecht op Am sterdam, die van Vreeland kwam) was 15 jaar oud; het lijk van den knaap is eerst na geruimen tijd dreg- gens opgehaald. Wat den vader en den zoon aangaat, dezen werden ge red met een jol van een nabijliggend schip. In de omgeslagen roeiboot waren nog eenige zakken met waschgoed en enkele koopmansgoederen. Vader en zoon hebben Woensdag hersteld het Binnen-Gasthuis ver laten. groote treurwilg Ten plattelande. In den Bokstelschen gemeenteraad maakte een der leden de opmerking, dat de politie beter toezicht diende te houden op de naleving van art. 90 der plaatselijke politie-verordening: het reinigen der straten. De veld wachter, die onder het publiek aan wezig was tot het bewaren der orde, riep dat lid toe„dan kan ik bij uw broer wel aanhoudend proces-ver baal maken." De vergadering werd, als ware er niets voorgevallen, voortgezet! Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 27 Maart loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Bouwondernem. „Willemspark" f390 Aand. Nederl. Bouw maatschappij 230 Aand. Scheven. Bouw- ver. (Hotel Garni) 122% pCt. Aand. Groninger Tram- way-Mij (Eerste) 116 Opr. aand. Ooster-Stoom- tram-maatschij .f25 Aand. Nederl. Fabriek v. Werktuigen en Spoor- wegmaterieel A. 66 pCt. Te Aalsmeer heeft de heer mr. H. Goeman Borgesius Woensdagavond eene rede gehouden over denpolitie- ken toestand van het oogenblik. De liberale kiesvereeniging aldaar 1 als candidaat voorstellen, den heer J. H. M. Evelein, landbouwer te Haarlemmermeer, lid der Provinciale Staten en raadslid. De Centrale Liberale Kiesvereeni ging in het district Haarlemmer meer, zal Zaterdag te Hoofddorp een bijeenkomst houden van de afdee- lingen en de leden, terbespreking van de a. s. verkiezing. Ook te Halfweg wordt nevens anderen de heer Evelein genoemd. De vereenigingen zijn voor eene kiesrecht-regeling als het ontwerp- Tak. Moord te Amsterdam. In verband met den op den slach ter Schut gepleegden moord heeft de justitie thans twee personen doen aanhouden, den meergemelden paar- denslachter, dien men eindelijk ge vonden heeft en een polderwerker. Beiden hebben reeds een verhoor ondergaan en zijn met het meisje van den gedoode geconfronteerd. Deze heeft de beide mannen echter nooit gezien. De aanhouding van den paarden- slachter schijnt slechts gegrond te zijn op het feit, dat hij bij voorvallen i het onderhavige, steeds haantje de voorste placht te wezen en zich thans, toen hij zich den tweeden Paaschdag in de nabijheid van den slachters winkel ophield en bemerkte, dat hij door rechercheurs werd gade geslagen, snel verwijderde. De aanhouding van den polderjon gen berust op het volgende. Deze heeft dezer dagen in beschonken toe stand twist gehad met iemand, die min of meer op den slachter Schut Een betere belooning. De jongen te Nieuw vliet die 10 ct. belooning kreeg voor het vinden van eene portefeuille met f150 aan bank papier, heeft nu nog f10 van den eigenaar gekregen. Eene hollende koe Dinsdagmorgen sloeg te Arnhem een koe op hol. Het dier wierp een man omver, die er echter met den schrik afkwam. Treuriger gevolgen had het afmaken van het dier op het Velperplein. Een politieagent, die van twee aldaar wonende particulieren geweren leende, schoot tot viermalen toe op het steeds rennende dier. De vierde maal stortte de koe dood ter aarde, maar tevens bleek het dat een tweetal toeschouwers, die zich in den omtrek bevonden, door hagelkorrels waren geraakt. Een verpleegde uit „Insula Dei" viel van schrik op den grond en overleed eenige oogenblik- ken daarna. Figuurrijden. De Algemeene Nederlandsche wiel- rijdersbond heeft een wedstrijd om het kampioenschap in het figuurrij den uitgeschreven, welke Zaterdag 7 April, '8 avonds 8 uur in het con certgebouw te Amsterdam wordt ge houden. Behalve de uitvoering door een aantal clubs, zal men dien avond kunnen aanschouwen het optreden i den beroemdon amateur-kunst rijder Peter uit Düren en van den Amerikaan Mac-Anney. Vervolgens wordt een „jeu de rose" gereden, ter wijl de avond door een pantomime, voorstellende de avonturen van eenen wielrijder op zijn reis om de wereld, wordt besloten. Onder de mededin gende clubs it ook „Immer Weiter" uit Deventer, welker leden verleden jaar de eer hadden hunne vaardig heid in het figuurrijden voor Hare Majesteiten de Koninginnen op het Loo te vertoonen. Eene Biecht geslaagde proaf neming. Onlangs werd gemeld, dat in een der polders van Noord-Holland (de „Sloterdijkermeerpolder", gelegen in het gebied van de „Sloterbinnen- en Middeheldsche gecombineerde Pol ders",) een watermolen zou gebouwd worden van bijzondere constructie. Hij zou geheel uit ijzer bestaan, en 8 wieken hebben- Met belangstelling werd de proef- maling tegemoet gezien, die Zaterdag voor Paschen plaats hadzij liep echter ongelukkig af. Hoewel er weinig wind was, is er het een of ander gebeurd, waardoor de wieken letsel bekwamen. Al het ijzerwerk der roeden is nu krom ge trokken, en het geheel maakt den indruk van een parapluie, waarvan alle baleinen ver boe-en...zün Tru.dp_ In de verschillende landen valt ei op politiek gebied zeer weinig voor en valt er dan ook weinig meldens- waardigs mede te deelen. Zoo wordt bijvoorbeeld in Parijs eene oppervlak kig onbeteekenende gebeurtenis zeei uitgemeten, en wordt daarvan dooi de verschillende bladen zeer veel op hef gemaakt. Het is een strijd tus schen de regeering en den Parijschei gemeenteraad, naar aanleiding vai iet feit, dat de prefect der Seint (rijksbeambte) door de regeering word gehuisvest in het „Hotel de Ville" wat de gemeenteraad niet wil toe staan. In eene samenkomst der leden vai den gemeenteraad zijn dan ook Woens dag de volgende voorstellen gedaan te weigeren om bij de volgende op roeping tot eene vergadering vai den gemeenteraad te verschijnenallt betrekkingen met den prefect dei Seine te verbreken; gezamenlijk ont slag aan te vragen. Woensdag is de keizer van Oos tenrijk naar Abbazzia vertrokken on het duitsche keizerpaar te bezoeken De Regeering der Ver. Staten be val haren tolbeambten de havens aan den Atlantischen Oceaan te bewaken ten einde den aanvoer van Russische landverhuizers uit Argentinië te be letten. De Times verneemt van haren cor respondent, dat hij, zich over lanc naar Montevideo begevende, talrijk benden opstandelingen ontmoette it de streken waar Peixoto's gezag on betwist heet te zijn. Ook sprak di correspondent Silveira Martino, die zich verder met da Ga ma beradeo wil, doch inmiddels het voorloopis bewind te Desterro erkent. De president van Peru, Bermudez, is zoo ernstig ziek, dat men voor zijn leven vreest. Met het oog op de verkiezingen, welke tegen 1 April zijn uitgeschre ven, wekt de mogelijkheid van zijnen dood bezorgdheid, aangezien die dood tot politieke verwikkelingen zou kun nen leiden. filoord te Oscii. Het gerechtshof te 's-Hertogeubosch deed Woensdag uitspraak in de in hoo- ger beroep behandelde zaak tegen Gijsbertus van Gelder, Antoon van Berkum, Peter de Bie en Johannes Gratianis de Bie, de eerste beklaagd van moord op den wachtmeester der Kon. Marechaussee G. Hoekman te Osch, de drie anderen van medeplich tigheid daaraan. Het Hof veroordeelde, met vernie tiging van het vonnis der rechtbank Van Gelder wegens moord tot levens lange gevangenisstraf; wegens mede plichtigheid Van Berkum tot 10 jaren en de beide De Bie's elk tot 15 jaren gevangenisstraf Men zal zich herinneren dat de rechtbank ook Van Gelder tot levens lange gevangenisstraf had veroordeeld, maar Van Berkum tot 15 jaren, ter wijl zij de gebroeders De Bie vrij sprak. Het O. M. kwam toen in hoo- ger beroep. De eisch voor het Hof was tegen Van Gelder levenslange gevangenis- ju*^ tesren de_.drifi anderen eene ve- Vaillant's g^af. Het graf van Vaillanfc bestaat niet meer. De parijsche politie heeft een radicalen maatregel genomen met !t oog op de voortdurende manifestaties, die aan 't graf plaats hadden, telken male wanneer daar bloemen neder- gelegd werden. Alle bloemen en kran sen zijn nu weggenomen, terwijl het terrein met den grond gelijk gemaakt en met kiezelzand bestrooid is. Reeds vroeger waren alle opschrif ten van de kransen weggenomen,! aangezien deze op graven van terl dood gebrachten verboden zijn. Ge-i woonlijk wordt het nederleggen van| bloemen of andere herinneringstee-, kenen wel geoorloofd, maar daar dit] op Vaillant's graf aanleiding bleel. geven tot rumoerige manifestaties en opruiende redevoeringen, die op een kerkhof moeielijk met geweld konden worden onderdrukt, heeft de politie den thans gekozen weg moeten in slaan. Toch kwamen met de fraaie Paasch- dagen nog vele Parij zenaars het graf opzoeken, en betoonden velen zich zeer teleurgesteld het niet meer t vinden. Men koude plaats nog slechts bij benadering aanwijzen, waarover enkele anarchisten luide hun verbol genheid aan den dag legden. Eene erfenis Een arm werkman te Muhlhausen (Elzas), die slechts mst moeite den hrvnCTAT- viirin»

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2