jaargang; ABONNEMENTSPRIJS: A D VERTEN TI EN: No. 3296 Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. INGEZONDEN. c. c. m Burgerlijke Stand, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 ins Faubourg Montmartre. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine HoutstraatHaarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. EERSTE BLAD. Haarlem31 Maart. 1894. Bezoek Koninginnen. Wij vernemen, dat H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes Donderdag aanstaande in Haarlem en omstreken een rijtoer zullen maken, ten einde de bloembollen velden te bezichtigen. «rifl Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zal aanstaanden Zondag de in lood gezette vensterversiering, ontworpen door den architect W. Kromhout Czn., te Amsterdam, be stemd voor een villa te Dordrecht, nog tentoongesteld blijven, terwijl de! lederwerken en boekbanden eveneens nog tentoongesteld zullen blijven. Des Zondags is de toegang vrij. Stedelijk Museum. Uit het verslag van den toestand der vereeniging tot uitbreiding van de verzamelingen van kunst en oud heden op het Stedelijk Museum al hier tot Maart 1894, opgericht in 1875, blijkt, dat men zich over de verkregen uitkomsten mag verblijden. In de negentien jaren van haar be staan, zijn toch door de vereeniging gekocht en aan gemeld Museum ten geschenke gegeven 23 schilderijen, wier aankoop eene som van f 11184.30 kostte. In 1893 is de vereeniging in de gelegenheid geweest aan te koo- pen eene schilderij van Frans Hals, den Jonge, voorstellende een binnen huis alsmede eene schilderij van Cornelis Duvart, vooorstellende de gelagkamer eener dorpsherberg, ge noegzaam toegelicht door het bij schrift: „Het schip zonder masten, de hospes eerder dronken dan de gasten." Het aantal leden is weder toege nomen en bedraagt op dit oogenblik 14; bovendien zijn er 4 amateurs, Ook de stand der rekening is gunstig. Het bestuur bestaat uit de heeren, Mr. A. J. Enschedé, voorzitter, H. J. Scholten, L. P. Zocher, S. J. Graaf van Limburg Styrum en C. J. Gon- net, Secretaris. De merkwaardige prentwerken van de beroempe graveurs Dirck en Jaco bus Matham, welke op de groote zaal ran het stedelijk museum zijn ten toongesteld zijn nog korten tijd te bezichtigen. Kunstliefhebbers zij een bezoek aangeraden. Van af 10 tot en met 15 Septem- i ber a. s. zal het hier garnizoen hou- [dend Bataljon Infanterie en het le Bataljon te Delft, gekampeerd wor den in de duinen nabij Katwijk aan Zee te.1 einde gedurende dat tijdvak in vereeniging met de twee Bataljons n garnizoen te Leiden, oefeningen je houden tegenover het regiment Grenadiers en Jagers. De rekening en verantwoording van le Haarlemsche begrafenis-societeit ver 1893, wijst aan een bedrag van ïkomsten van 13038,64^, aan con- 'ibuties werd van 3800 leden ont- angen 8719,82, terwijl werduitge- eerd voor 59 lijken ƒ5325,10 en voor 6^ lijken (kinderen van leden) 728.75. Sedert de oprichting werd oor 1013 lijken betaald eene som van 84469,64 en sinds Juli 1892 voor B2 kinderen van leden een bedrag tn 12695,45. Hedenmorgen werden 2 miliciens an het Bataljon Infanterie, alhier in vnizoen, wegen» wangedrag uit de elederen verwijderd. Ver. voor Bloembollen cultuur. In de heden alhier gehouden alge- meene vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen-cultuur is o. a. verworpen een voorstel van de afd. Oegstgeest en omstreken om van de regeering te verkrijgen hooge uitvoerrechten op afgesneden bloemen. Het uitvoerig verslag dezer verga dering moet wegens plaats gebrek tot een volgend nummer blijven liggen. Naar wij vernemen zal met belgisch kapitaal op het strand voor de Brees- aap, ten noorden van het kanaal, eene badinrichting worden opgericht. Daartoe zal van den Velserweg naar den Breesaap een toegangsweg worden aangelegd. Heden is geëxposeerd bij den boek en kunsthandelaar D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105, een schilde ij van Verschuur, Stal met paarden. De firma Winter Co., eigenaars van het Groot Verkoophuis op Cre- diet in de Koningstraat 39, heeft een zeer practische reclame uitgedacht. Het is een notitieboekje in keurigen omslag, terwijl voorin de uitgebreide en veelzijdige voorraad van de firma wordt opgesomd en achterin zich geperforeerde bons bevinden, die bij inkoopen in betaling worden geno men voor een gedeelte van het be stede bedrag. Het boekje is wel geschikt om bij vernieuwing de aandacht op dit be langrijk magazijn te vestigen. De ver/jiiste Knaap gevonden. De Commissaris van Politie alhier bericht dat de vermiste minderjarige knaap Hendrikus Johannes Kloet door de politie te Breda is aange houden. Candidatuur. De heer J. H. M. Evelein heeft aan het bestuur der lib. kiesvereeniging te Haarlemmermeer bericht, door zijne vele bezigheden te moeten bedanken voor de hem aangeboden candidatuur voor 't lidmaatschap der Tweede Ka mer. Vrijdagavond laat heeft zich een 15-jarig jongmensch W. W., leerling aan de Geref. Kweekschool voor On derwijzers te Amsterdam, op derails neergelegd tusschen de gasfabrieken Sloterdijk, met het treurig gevolg, dat bij het passeeren van den trein van 11.40, het hoofd van den romp werd gescheiden. Op het lijk, dat hedenmorgen 6 uur werd ontdekt, trof men een briefje aan, inhoudende dat, bij het vinden, zijn lijk moest bezorgd worden Witte kade te Amsterdam, zijnde de ouder lijke woning. Verkiezingen In de gisteren (Vrijdag)avond te Wormerveer gehouden vergadering der kiesvereeniging „Algemeen Be lang" werd de candidatuur van den Heer W. de Meyier met warmte be pleit, en instemming betoond met de door hem gevolgde gedragslijn; zijne vele verdiensten tegenover het land gedurende zoovele jaren werden met waardeering herdacht. Bij eindstemming vereenigden zich alle stemmen der achtenzestig aan wezigen op den Heer de Meyier, zoo dat deze thans définitief tot candi- daat der vereeniging voor de a. s. ver kiezing voor de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal benoemd is. D® kiesvereeniging „Velsen" ver gaderde Vrijdagavond in het hótel „Apeldoorn" t« Velsen onder voor zitterschap van dé* hoer Van Loe nen Martinot om de candMaton voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer te bespreken die men aan de Centrale liberale kiesvereeniging zal voorstellen. Bij eene eerste opgave van namen werden niet minder dan 10 candidaten genoemd, waarbij de heeren Rutgers van Rozenburg, Gleich- mann en K. de Boer op een briefje voorkwamen. Den heeren van Tuyl van Seroos- kerken en van Loenen Martinet werd verzocht zich te verklaren omtrent de vragen die door de Centr. kies vereeniging gesteld zijn over de kies wet. De heer van Loenen Martinet wilde met zijn antwoord wachten tot de volgende vergadering die Dinsdag avond gehouden zal worden, om eerst te zien of zijn candidatuur in andere gemeenten gesteund zal worden. De heer van Tuyl verklaarde dat hij die vragen ontkennend, dus in den geest der Centr. kiesvereeniging beantwoord de, maar dat hij onmogelijk een im peratief mandaat zou kunnen aan vaarden, aangezien men geheel on zeker is van de wijzigingen welke de Minister in zijn ontwerp zal aanbren gen. Toen men daarna tot stemming voor candidaten overging verkreeg men den volgenden uitslag Van Tuyl v. Serooskerken 23 stemmen. Van Loenen Martinet 11 K. de Boer Czn. 3 Boreel van Ho elanden 4 Rutgers van Rozenburg 1 In de vergadering van de katho lieke kiesvereeniging te Beverwijk is Vrijdagavond besloten den gewezen afgevaardigde voor dit district, den heer Borret, weder candidaat te stel len. Moord tAmsterdam Twee van de drie reeds vroeger, in zake den moord op den slachter Schut gepleegd, aangehouden personen, K. en D„ zijn Vrijdagmiddag bij het lijk van den verslagene in het schouw- lokaal in het Oude Gymnasium ge bracht. Bij K. heeft bovendien een huiszoeking plaats gehad. Men vond lappen van een verscheurden panta lon. K.'s vrouw beweerde, dat deze reeds lang geleden verscheurd was. Vreemd echter vond men het dat de bewuste lappen nat waren. Daarop opmerkzaam gemaakt verklaarde de vrouw, dat zij, onder het wasschen van ander goed, de lappen met natte handen had verlegd en deze daardoor vochtig geworden waren. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan deninzender teruggegeven. Mijnheel' de Redacteur. Met verlangen zag ik uit naar de Nabetrachting, die U gewoon ia te houden op de Raadsvergadering. Ik dacht zoo „kij k, nu zal de Nabetrach- ter eens een hartig woordje zeggen over de malle discussie die de Raad hield bij het verzoek om de honden te muilbandeu. 't Spijt mij dat ik het zeggen moet, maar ik ben erg teleurgesteld. De Nabetrachting zegt er niet veel van en wat ze er van zegt vind ik lang niet kras genoeg. Ik heb daardoor behoefte gekregen om eens onbewim peld te zeggen wat ik en velen met mij over die discussie denken. Allereerst meneer Krol. Dit Raadslid heft een aandoenlijk klaaglied aan over den last van het muilbanden, dien de eigenaars van de honden ondervinden. Hoort bur gers, hoort 1 de beesten springen bij de eigenaars op, bezeeren met de muilkorven de neuzen van hnn pa troons en scheuren de j iponnen van de dames. Mijnheer Krol had vroeger ook een hend ja, dat hebben we. wel ge merkt! Wie zelf geen honden na houdt, is allicht een beetje minder teerhartig voor deze dieren en wat teerhartiger voor de menschen. Als deskundige weet mijnheer Krol dan ook precies te vertellen, hoe het komt dat een hond soms op een menseh aanvalt. Dat gaat zöo het beest komt op iemand toeschieten, die iemand schrikt en springt op zij wat is dat? denkt de hond schrikt op zijn beurt en valt op den iemand aan. Ik vraag je wat had die nil ook zoo bang te wezen van een hond. 't Is zijn eigen schuld dat het lieve dier op hem aanvalt. Ronduit gezegd vind ik dit een re deneering van Jan Kalebas. Mijnheer Krol vergeet maar de kleinigheid, dat een mensch dan toch meer is dan een dier. Als hij beweertje moet niet schrikken van een hond, die op je komt aanhollen, dan zeg ikik verkies niet, dat een hond op me komt annhollen. Daar heb ik het land aan. Mijnheer Krol vindt dat voor zich misschien prettig, je hebt rare smaken, maar ik dank er voor. Dit Raadsii l maakte nóg een ora- torischen luchtsprong. Hij beweerde namelijk, dat iecieneen last heeft van een anders liefhebberijen, en wees op rijtuigen en velocipedes. Welzeker, maar wie op de trottoirs blijft en wat rondkijkt, heeft voor rijwielen en rij tuigen geen nood. Voor kwade hon den ben je nooit en nergens veilig Mijnheer Enschedé deed ook een duit in 't zakje, méér dan een duit was het ook niet. De goeie honden bezitters, zoo vertelde deze vroede man, zorgen wel dat hnn honden het publiek geen overlast aandoen. Maar de slechte dan, die er niet voor zor gen, mijnheer Enschedé Mogen die hun halfgetemde doggen en ander ge spuis dan maar vrij laten raakbijten Neen, neen, roept mijnheer Macaré, dat is de bedoeling niet. We hebben toch wetten. Menschen en kinderen, die nog gebeten zullen worden, luistert goed toe. Als je gebeten bent, dan zeg je dat aan den burgemeester en die iaat den hond onschadelijk maken. Zulk een nai/e argumentatie heb ik althans van cii, lid van den raad, r.og nooit gehoord. Begrijpt hij dan heelemaal niet, dat het de menschen die de honden niet verafgoden, er om te doen is om niet gebeten te worden Wat kan het mij schelen of een hond wordt vastgelegd of gemuilband na dat hij me gebeten heeft ik wil hem gemuilband hebben opdat hij mij niet bijten kan. Mijnheer Beijnes vertelde dat zijn hond als hij ongemuilband is, gelijk is aan een kind in de wieg. Wie dit bakerkindje van den heer Beijnes niet kent, moet het maar eens gaan /.ien, het is bij de el nit te meten. Eindelijk kwam mijnheer Sneltjes nog aandragen met een smartkreet over de last, die de burgers onder vinden als hun honden gemuilband zijn, grog van Krol-argumenten. Met negentien tegen tien stemmen zege vierde de honden-aanbidderij 't Publiek kan vrijelijk gebeten worden. Officieel is geweigerd om de honden te be'etten schade te berok kenen. Onbezorgde eigenaars van hon den (negen van de tien, mijnheer Enschedé) zullen nóg minder op hun honden toezien dan ze nu al doen. Begrijpt iemand waarom Burge meester en Wethouders ditmaal geen deskundigen hebben geraadpleegd, maar alleen de desonkundige rechts geleerde commissie? Ik weet het niet, maar wel weet ik, dat de heer M. J. Hengeveld, districts-veearts, geteekend heeft op het adres van hen die verzochten de honden te muilbanden. U dankend voor de gelegenheid mijn hart eens over deze bespottelijk© discussie eens uit te storten, blijf ik M. de R. hoogachtend, Mijnheer d&jRedacteurv tggjMi Met een uitroep van blijdschap heb ik het besluit der Commissie voor de Strafverordeningen begroet, waarbij de honden nie t algemeen gemuilband behoeven te- worden. Ik heb respect voor die edele huisdierenDat zij volgens een geacht Raadslid kinderen op straat molesteeren en bijten is veelal de schuld van die straatbengels zelf. Schrijver dezes is ook bezitter van een lief, mak dier, doch moet herhaalde malen tusschenbeide komen opdat zijn hond niet langer door de lieve jeugd gesard en geplaagd worde. Dikwijls komt de spijt bij hem op, dat de agenten onzer politie niet meer, even als vroeger jaren, gewa pend zijn met een dikken stok, ten einde die bengels een ferme striem over hun broek te kunnen geven. En nu de hondsdolheid. Ik ben geen doctor, geen veearts of iets der gelijks, maar mijn gezond verstand en innerlijk gevoel zeggen mij, dat de honden als trekdieren direct moesten worden afgeschaft. Hoeveel malen ziet men het niet gebeuren, dat honden, zelfs van het kleinste soort, onder allerlei soort van voertuig hun armzalig bestaan moeten voortslepen v&n den vroegen morgen tot den laten avond, dikwijls zonder eten of een weinig drinken. Ik heb honden afgebeuld neêr zien vallen, die met woestheid het door lieve dierenvrienden aangeboden voedsel verslonden. Met verontwaardiging vernam stel ler dezes zelf uit deü mond van een handelaar uit een nabij deze stad ge legen dorp, dat zijn karhond, waar mede hij des morgens te 7 ure op weg ging, eerst bij zijn tehuiskomst namiddags te 6 ure voedsel ontving. Ik blijf er bijzulke kwellingen werken de hondsdolheid in de hand. Wanneer de vereeniging tot be scherming van dieren kan bewerken, dat er een strenge wet komt, dat honden niet meer als trekdieren mo gen gebruikt worden, zal zij een edele daad verrichten en word is, en vele dierenliefhebbers met mij, stellig lid van genoemde vereeniging. D. Bevallen: 29 Maart. M. C. Pel- lecomv. d. Meide d. - H. W. Scheer v. Egmond d. 30. A. M. v. Lente Zweendonk d. - N. De Manv. Pelt d. - B. v. d. Laan de Vries- Bannink d- 31. D. v. d. LeestBanda z. Overleden: 29 Mrt. M. Meijer Groot 31 j. Camph. str. - J. J. Koe- lemij 6 j. z. Haarl. str. - 30. R. Sie- gerist 17 j. Brouwerstr. 31. E. J. van Dijk 13 md. Kampers. Stoomviartbiichten. Het stoomschip Drenthe, van Bata via naar Rotterdam, werd te Brest binnengesleept met verlies van de ge heele schroef'; de as is in den koker afgebroken. De sleepboot Hermie.s vertrekt naar Brest om de Drenthe herwaarts te sleepen. Het stooomschip Rotterdam, van de N. A. S. M., van Rotterdam, arriv. Vrijdag 30 Maart te Newyork. Het stoomschip P. Galand, van de N. A. S. M-, van Rotterdam arriv. Vrijdag 30 Maart te Newyork. Het stoomschip Carlislevan de N. A. T. L. vertr. Vrijdag 30 Maart van Newyork naar Rotterdam. Het stoomschip Loeh Maree, van de N. A. T. L., van Newyork naar Rotterdam pass. 30 Maart des more. Lezard. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Amst. naar Batavia, vertr. 30 Mrt. van Suez. Het stoomschip Voorwaarts arriv. 80 Maart van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Veendam, van de N. A. S. M., van Rotterd. naar New york, passeerde 30 Maart voorm. 1 «nr 30 Min. Lezard.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1