„Weldadigheid naar Vermogen." BINNENLAND. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEÜWS. Met deze verklaring en de versche herinnering die de vereeniging nog heeft aan de laatste poging om den handel in afgesneden bloemen teg. n te gaan, was het lot van het voorstel te voorzien. Slechts vier kleine at- deelingen stemden voor, eene hield zich buiten stemming. Met 69 tegen 15 stemmen werd het voorstel ver worpen. Hierop werd lang en breed gedis cussieerd over de uitgave van een plaatwerk, dat kan strekken tot voortzetting van het Album van Eeden, doch zonder zooals dit, een bepaald particulier karakter te dragen. De ijverige afd. Ben nebroek-Vogelen zang en haar woordvoerder, de heer Jhr. A. E. Barnaart, hadden deze zaak opnieuw aan de orde gebracht en wenschten, dat het hoofdbestuur zich zou belasten met eene zoodanige uit gave. Het hoofdbestuur had hiertegen evenwel groot bezwaar en lokte een voorstel uit van de firma Erven Loosjes, dat na veel debat voorname lijk in het weekblad der vereeniging door een der firmanten op de alge- meene vergadering nader werd ge formuleerd en toegelicht. Voor de uitgave van het werk heeft de Erven Loosjes minstens 400 inteekena- ren noodig. Zij verbinden zich voor éen deel, dat bestaat uit 5 jaargangen, elk twee afleveringen bevattende, die elk 6 platen behelzen. De prijs van zulk een deel zal zijn 36. Is de deelne ming belangrijk grooter dan het ge noemde minimum dan zullen de uit gevers trachten den prijs te stellen op 30. Wat betreft de keuze der af te beel den bloemen, deze willen de uitgevers laten bepalen door een plebisciet onder de afdeelingen in overleg met de uitgevers, en de redacteuren. Voor het afdrukken der platen wordt hierop de goedkeuring van het Hoofd bestuur gevraagd. Dit plaatst, als de platen voldoen, zijne goedkeuring daarop. Van losse platen voor verspreiding, kunnen alleen de abonnés profiteeren. Wanneer de proefdruk gereed is, zullen de abonnés dien kunnen be zichtigen en ihunne bestellingen op geven waarbij de prijs wordt bere kend naar het totaal dat opgegeven is en voor ieder, of hij veel of weinig heeft besteld, hetzelfde blijft. Na veel gedachtenwisseling werd besloten, dat dit voorstel gedrukt en aan de afdeelingen rondgezonden worden zal, met een praeadvies van het hoofdbestuur. Zoodra de afdee lingen hunne meening hebben doen kennen, zal het hoofdbestuur een eindrapport opmaken en de vereeni- gine ter beslissing in buitengewone vergadering oproepen. Na nog eenige mededeelingen werd de vergadering in den namiddag ge sloten. De heer J. C. Haan, eigenaar van het bekende magazijn in de Bartel- jorisstraat en van de fabriek van bedden en matrassen, heeft zijne za ken overgedaan aan de heeren Weijburg en Caderius van Veen. De nieuwe firmanten hebben een gedeelte van het ruime perceel, een pakhuisje, laten verbouwen en doen inrichten tot etalage voor tapijten. De architecten A. en J. A. G. van der Steur hebben deze verbouwing verdienstelijk uitgevoerd en niemand, die de straat passeert, zal nalaten een kijkje te nemen in het flinke uitstalraam, dat vooral des avonds door abondante verlichting, aller aan dacht trekt. De nieuwe eigenaars zijn voorne mens, in het tapijtvak een grooteen eredistinceerdfi nnllp.et.iA +a jaren lang aan het hoofd van de tapijt- afdeeling der welbekende firma Sinkel. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 2 April hebben zich de volgende personen aangemeld 23 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 5 voor naaister, 3 voor grond werker, 6 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 2 voor loopknecht, 3 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaaude aanbiedingen ge bruik wenschen te maken worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. (Zie vervolg Stadsnieuws 3e 'pagina.') Biljart-concours. Bij het tweede gedeelte van het biljart-concours VelsenIJmuiden, in hotel „Nommer Een" afgespeeld, is Velsen wederom overwinnaar geweest, enwel met 109 punten meer in 5 partijen van 150 punten, zoodat de prijs, uitgeloofd door de heeren baron van Tuyll van Serooskerken en Del- court door de leden der sociëteit „Ont spanning" te Velsen behaald is. Haven van IJmuiden. Deor het gunstige weder van de laatste dagen heeft men in den mond der haven weer kunnen baggeren en dientengevolge is het water met 5 dM. vermeerderd, wanneer hetzee water op A. P. staat, bedraagt de diepte der haven nu weer 8.5 M. Zeevisscherij. Zaterdag kwam te Zandvoort aan de Zandvoortsche bomschuit Z. V. 11, stuurman Jb. Keesman. Besomming f43.Prijzen der visch: schol f 0,25 f0,70; tong 10,25, fl,10 en tarbot f2,50, f8,— per stuk. Verkiezingen. In het district Alkmaar zijn tot dusver als voorloopige candidaten genoemd het oud-Kamerlid Van der Kaay, tegenstander van Taks-ontwerp en de heeren Van Gilse van Rotter dam en Treub van Amsterdam. In overleg met deze beide laatste can didaten zal door de leiders der libe rale en radicale fractiën worden over wogen wie van hen zich terug zal trekken om de kans te vergrooten, dat een voorstander van het ontwerp- Tak gekozen zal worden. De aigemeene vergadering der cen trale liberale kiesvereeniging „Haar lemmermeer" met de afgevaardigden der afdeelingen zou heden te Am sterdam gehouden worden. De heer J. M. H. Evelein heeft, zooals gemeld is, wegens zijne vele bezigheden bedankt voor de hem aangeboden candidatuur. Thans wordt genoemd de heer Rutgers van Rozen burg. Van R. K. zijde zou de heer Ree- W.r. «1^1 Photografld van Hare Majes teiten. mede*" Dagblad deelt het volgende H.H. M M. de Koningin en de Koningin-Regentes poseerden de vo- rige week voor den Hofphotograaf H. W. Wolrabe tot het doen nemen van portretien, en lieten tevens, op de binnenplaats der Koninklijke stal len, een photographic van zich ver vaardigen in een met 4 paarden be spannen galarijtuig. De groep stelt voor: H. M. de Ko ningin in staande houding met een vaandel in de hand, de Koningin- Regentes naast Hare Dochter, en de beide Vorstinnen omringd door offi cieren van Hr. M-'. Huis. De photographieën zullen dienen bij de vervaardiging van een schil derij door den kunstschilder Hoynck van Papendrecht, ter herdenking van de plechtige vaandel-uitreiking, in het vorige jaar in de Maliebaan ge- houden. Benoemingen teieg. aphie en posterijen. Benoemd. 1 Maart. Tot 2en klerk bij het Hoofdbestuur der Posterijen en lelegraphie, F. A. Klompó. 1 April, lot 2e 11 klerk bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie, L. (aluartel tot klerk der Posterijen en Telegraphie le klasse, H. Vermeer te Amsterdam; tot klerk der Posterijen en Telegraphie le klasse, A. M. L. Hendnckx te Amsterdam; beiden thans klerk der Posterijen en Tele graphie 2e klasse. 'lot klerk der Posterijen le klasse- A. van der Wal te Gouda; J. O ver diep te Heerenveen; C. A. Struick te Rymegen; W. Schermers te Rot terdam; T. Venninga te Appinge- damC. Bosivmkel te BorneR. N Hagenbeek te Delfzijl: G. Boer te Emmen; Mej. G. M. van Huiten te EnschedéJ. H. A. Buissink te Ga- menMej. H. Prak te Goor; Mej. W- D- Hoveling te GroeniooMej. lb. C. Diest-Lorgion te Harderwijk; B. H. Millenaar te Heusden A. 01- denburger te fjselstein; W. Naver te Koevorden; B. Verheij te Leer dam; G. Eijkelhoff te MijdrechtJ. L. J. Remmers te Osch; W D van der Meulen te RenkumJ. H. Kohn te ValkenburgH. E. Meijer te Weert; Mej. M. Balk te Winschoten; C. van der Helm te Winterswijk; Th. L. A. van den Bogaard (gedetacheerd bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie;, allen thans klerk der Posterijen 2e klasse. Benoemd. 1 April. Tot klerk der Telegraphie le klasseS. van Kleef te RotterdamN. Schikker te Mid delburg; P. de Bree te Maastricht; G. F. L. den Breugom de Haas te s GravenhageR. de Jong te Utrecht; J. J. O. van der Maas te Amsterdam Mej. C. S. Vermere te Haarlem W. J, Blom te Delft; J. L. Smits te Brouwershaven, allen thans klerk der Telegraphie 2de klai-se. Tijdelijk werkzaam gesteld (ter hunne voorloopige oefening) 1 April M. H. Muller te Enkhuizen - Mei. W. K. M. Klerk te 's Gravenhage; B. J. baronesse van Dedem van Dries- berg te Oudenbosch-S. C. van Schaick te Amsterdam J. R. de Jong te Gor- redijk; Mej. A. J. E. Scholten te Heusden; R. Huizing te Wildervank. VerplaatstDe telegrafist P. Ver hagen van Schiedam naar Rotterdam de klerk der Posterijen en Telegra phie 2de klasse Mej. M. M. W. de Koning van Rotterdam naar Schie dam. Brand te Rotterdam. der firma Kortman en Schulte, Ach terhaven O. Z. Oud-Delftshaven. Aan vankelijk had de brand een ernstig aanzien, doch door het krachtig op treden der brandweer, die met vijf spuiten werkte, bleef het vuur be perkt tot het benedengedeelte der machinekamer zoodat de fabriek is behouden. Ruim vijf jaar geleden werd een groot gedeelte der [fabriek eveneens door brand vernield. Friesch-Groningsclie Hypo theekbank. De vorige week had te Groningen de jaaiiijkscke aigemeene vergadering plaats van de Friesch-Groningsche hypotheekbank. Door den secretaris, den heer Reeling Brouwer, werd een gemotiveerd verslag over het boekjaar 1893 uitgebracht. Uit dit rapport bleek 0. m. dat de netto winst bedraagt f 12,727,72. Er werd voorgesteld over dit bedrag ais volgt te beschikken Nadat de reservekas voor 10 pet. van deze winst ad f 1,272,77 is gecredi teerd, te creëeren eene extra reserve groot f3000, het overige volgens art. 45 der statuten te verdeelen, zoodat den aandeelh. toekomt 5 pet. of f10 per aandeel en het restant ad f95.72 op het volgende boekjaar over te schrijven. Verder jbleek uit het ver slag dat het bedrag der in omloop zijnde pandbrieven is gedekt door: 1. De tot onderp mden verbonden ge bouwde en ongebouwde eigendommen, waarop 56 pet. der geschatte waarde is verstrekt. II. Het volteekend aan deelenkapitaal groot f 750.000. III. De reservekas die, vermeerderd met haar deel in de winst van dit jaar, bedraagt f2,744.47. IV. De thans te creëeren extra reserve ad f3000. Commissa rissen vestigen vooral ook met het oog op de w;nst bij eene eventueele aflossing, de aandacht bijzonder op de 3'4 pet. pandbrieven der Bank, waarvan de tegenwoordige koers (97 pet.) ongetwijfeld aanzienlijk hooger zal worden, zoodra ook deze stukken in de beursnoteering zullen zijn op genomen, waartoe, zoo spoedig moge lij k, de noodige stappen zullen wo.- den gedaan. Bij acclamatie werd het verslag goedgekeurd en werden de hh. van Iddekinge en P. J. Vos, beiden te Groningen en mr. J. L. van Sloter- dijck te Leeuwarden als commissa rissen herbenoemd. Sedert jaren heeft tusschen de deensche regeering en de Tweede Kamer van Denemarken een strijd bestaan. Deze is Vrijdag ten einde gebracht, doordat er eene overeen stemming tusschen beide lichamen is verkregen. Voor het eerst sedert 1885 is de begrooting door de beide Ka mers aangenomen, onder goedkeu ring tevens, op eene enkele uitzonde ring na, van de uitgaven, door de regeering vroeger gedaan, zonder dat de Kamer daartoe vergunning had gegeven. De minister-president, tevens mi nister van financiën, de heerEstrup, verklaarde in het Landsthing, dat de regeering zich verheugde over het tot stand komen van een regelmati ge staatsbegrooting. Ook hij voor zich was daarmede ingenomen, om dat hij nu van een moeielijke taak werd ontheven. Hij kondigde zijn ontslag aan. Volgens de PoUtische Correspondent te Weenen hebben de onderhandelin gen over het sluiten van een handels- tractaat tusschen Oostenrijk en Rus land geleid tot volkomen overeen stemming ten opzichte van de grond slagen van het nieuwe trnc.tnat men van dat nieuwe tractaat, zullen conventioneele tarieven worden toe- gepast. Het laatste bericht uit het zoo in. gekrompen oorlogsveld der brazilj. aansche opstandelingen is, dat laatst genoemden Caritibu hebben ontruimd, Uit Montevideo is aan de Timti 'd, dat Peixoto het voornemen opgevat eenen mval te doen in Santa Catharina. De stad Rio Grande is geheel weerloos en wordt door de opstandelingen bedreigd. De Portugeesche schepen zullen na afloop der quarantaine in Buenos- Ayres de braziliaansche insurgenten naar Portugal brengen. E-n helsche machine. Zaterdagnamiddag is in een hotel te Black heath nabij Greenwich een helsche machine gevonden de hotel houder kon nog bijtijds de brandends lont uitblusschen. Het toestel bestond uit een flesch, gevuld met een zwart poeder, spijkers, steenen en schroe ven aan de flesch was een metalen kistje met fulminaat verbonden. Wie de helsche machine daar ge- plaatst had, ligt nog in het duister, Volgens een later bericht is ge bleken, dat de bom niet gevaarlijk is, en dat men den hotelhoudei slechts schrik heeft willen aanjagen, Ontploffing. Te Limoges is een bom ontploft voor een huis waar men juist bruilof! vierde. De deur van het huis werd weggeslagen, maar persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Bismarck. Zondag was het Bismarck's ver jaardag. Ter gelegenheid daarvai hield het reeds sinds eenige dagen tt Friedrichsruhe niet stil vangeschen ken, .schriftelijke huldebetuiginger enzoovoort. Het meest eigenaardig ii de hulde van dames uit Zuid-Duitsch- land geweest. Veertien dames-afge zanten hebben den jubilaris Vrijdag een smaakvol versierd adres aange boden dat door meer dan honderd duizend vrouwen is onderteekend Daarbij waren gevoegd eenige hon- derden flesschen van den alleredelstei Paltz- en Rijnwijn. De veertien dames werden Vrijdaj in den intiemsten familiekring aar het ontbijt van den ex-kanselier ont vangen. Er werden verscheidene toos ten ingesteld. Bismarck verwelkomde de vriendelijke bezoeksters uit Zuid- Duitschland als het levend en hem onder dubbel opzicht zoo aangenaam bewijs van het bestaan van een ver- eenigd Duitschland. Dat de duitsche vrouwen nu zulk eene levendige b& langstelling in de politiek en in po litieke mannen aan den dag leggen, achtte Bismarck een feit van groots beteekenis. Na tafel wisten de dames van hup vorstelijken gastheer gedaan te krij gen, dat hij het zich met zijngroote historische pijp gemakkelijk maakte in haar midden. Zij hielpen hem bij het aansteken van de pijp en toen begon er een opgewekt zeer familiaar gesprek. Bismarck kwam voor den dag met een stapel photo's en gaf er een, behoorlijk van opdracht en hand- teekening voorzien, aan elke bezoek ster. Hij was uiterst opgewekt. Het weder was prachtig, een heerlijke voorjaars- dag. Aan het adres van gelukwensen hadden slechts vrouwen en meisjee uit Baden, de Paltz en Hessen deel genomen. In andere landstreken wer-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2