NIEUW'b- EN ADVERTENTIEBLAD. Jaargang: Woensdag 4 April 1894. No. 3298 ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTEN TI EN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,-0. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers0,O.\ Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer !22. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. II. Wie zich eenmaal ten taak heeft gesteld, aan bekende ingezetenen -van Haarlem een woord te wijden, zon zich aan onvolledigheid schuldig ma ken zoo hij de heeren J. J. F. en J. W. A. Beijnes, eigenaars van de Ko ninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwegen, met stilzwijgen voorbij ging- Johannes Jacobus Franciscus Beij nes werd den 17en September 1846 te Haarlem geboren. Zijn vader de oprichter van de fabriek, bestemde hem al; dadelijk tot zijn opvolger in de zaak die zich meer en meer uitbreidde en gaf zijn zoon een met dat plan overeenkomende opleiding, waarbij ook vooral de eischen der praktijk niet uit bet oog werden verloren. Na op verschillende werkplaatsen o. a. te 's Gravenhage en op die van de Staats spoor te Utrecht te hebben gewerkt, kwam bij bij zijn vader in de zaak. Johannes Wilhelmus Antonius Beij nes. neef van zijn compagnon, geboren 17 Januari 1853, genoot een degelijke opleiding, o.a. te Aken en Hanover.Ook bij kwam spDedig in de zaak en de stichter der fabriek was ten allen tijde zeer ingenomen met de associa tie tusscben zijn zoon en zijn neef, die tot op den "buidigen dag bestaat. Dat hij daarin niet miszag, heeft de geschiedenis der fabriek voldoen de aangetoond. Steeds is zij in bloei vooruitgegaan en, waar tal van an dere fabrieken in den lande kwijnden en verdwenen, bad de Koninklijke Fabriek volop werk, zeker toe te schrijven aan de energie van bare chefs, die niet alleen er steeds op uit waren bet nieuwste en beste te roaken wat er in bet vak te vinden was, maar ook aan den anderen kant overal bet werk opzochten. Hoewel het moeilijk is om den werkkring van elk der firmanten afzonderlijk te omschrijven, mag gezegd worden dat de oudste meer de man is van de machinerieën en van de onderhande lingen met ingenieurs en maatschap pijen, terwijl de jongste zich meer speciaal bezighoudt met de zorgen voor de richtige aflevering. lezers in dit blad van belangrijke le- verantiën, door de firma Beijnes aan spoor- en tramwegmaatschappijen gedaan en zeker is alleen de zeer de gelijke uitvoering van de haar opge dragen orders er de oorzaak van, dat zij in deze tijden van groote concur rentie, eene fabriek van zoo grooten omvang niet enkel weet aan den gang te bonden, maar die voortdu rend nog moet uitbreiden. Geen wonder dan ook, dat beiden firmanten bet vertrouwen hunner medeburgers in niet geringe mate is geschonken. De oudste firmant is Lid van den Raad, van de Kamer van Koophandel en maakt deel uit van de besturen der Ambachtsschool en van de vereeniging van Industrieelen en Kooplieden, terwijl de heer J. W. A. Beijnes deel uitmaakt van het bestuur der kerk waartoe bij behoort vereeniging alhier. Men mag met reden verwachten, dat zoolang deze beide industrieelen staan aan bet hoofd van zaak, de koninklijke rijtuigfabriek, opge richt door den eenvoudigen en dege- lijken J. J. Beijnes, eene inrichting zal blijven waarop Haarlem trotscb mag zijn. Haarlem3 April 1894. Komst der K ninginnen In antwoord op verschillende tot ons gerichte vragen betreffende na dere bizonderheden omtrent de komst der Koninginnen hier ter stede, dee- len wij mede, dat hierover bij ons niets naders is bekend. Wij verna men alleen uit een heden verspreid bulletin van een der baarlemscbe bladen, dat bet zeer goed mogelijk is, dat de vorstinnen Zaterdag a.s. de omstreken van Haarlem zullen komen bezoeken. Ons bericht in het nummer van 2 dezer was echter juisthet bezoek was op den 5den April bepaald. Hare majesteiten wenschen echter streng incognito te komen, vandaar dat iedere publiciteit omtrent bare komst eene verandering in den datum, waarop deze geschieden zou, kanten gevolge hebben. O:n deze reden ons gebleken kan geen enkel bericht hieromtrent als afdoend worden aangemerkt. Ter terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank alhier van 3 April 1894 is de beer H. J. Calkoen be- eedigd als plaatsvervangend kanton rechter te Purmerend. De bij bet reg. grenadiers en jagers overgeplaatste le luit. A. A. v. Scbilf- gaarde, leeraar bij de militaire school alhier blijft voorloopig in die betrek king werkzaam. Weldadigheid naar Vermogen Aan behoeftigen werd na onder zoek uitgereikt: Aan brood en levensmiddelen Nov. '93, f379.62. Dec. '93, f420.70V2Jan. '94, f 727.91V2 Febr. '94, f696.68. Maart '94, f454.33Vs. Totaal van 1 November '93 tot 31 Maart '94 f2679.25V2. Aan brandstoften Nov. '93. f 22.29V3 Dec. '93, f 191.31. Jan. '94, fl37.11V<>. Febr.'94, f88.78V3Maart'94, f 149.99Vs Totaal van 1 Nov. '93 tot 31 Maart '94 f589.50. Aan ligging en kleeding Nov. '93, f 96.27VsFebr. '94, f89.85. Maart '94, f46.15. Totaal van 1 Nov,'93 tot 31 Maart '24 F 3S4,G0. In geld Nov. '93, f784.27i/2. Dec. '93,1847.17V2Jan. '94, f 1065.46. Febr. '94, f 1259.55. Maart '94, f806.84V2. Totaal van 1 Nov. '93 tot 31 Maart '94 f4763.3OV2 Voor werkverschaffing Jan. '94, f300.00. Totaal in Nov. '93, f 1225.29. Dec. '93, f 1521.81 Vs. Jan. '94, f2326-76V*. Febr. '94, f2134.86Va. Maart :94, f 1457.321/2- Totaal van 1 Nov.'93 tot 31 Maart '94, f8666.06. Bovendien werd eene groote boe veelheid ten geschenke ont-zangen kleedingstukken, enz. uitgereikt. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank alhier dd. 3 April 1894 is Aaltje Hooijberg buisvrouw van Jan de Wit, winkelierster te Beem- ster, verklaard in staat van faillisse ment, met ingang van 2 April 1894 en benoeming van den rechter Mr. J. de Clercq van Weel tot rechter commissaris en van Jhr. Mr. F. W. van Styrum, advocaat en procureur alhier tot curator. Er is een tweede vacature ontstaan in den raad der gemeente Velsen door bet overlijden van den beer E. C. Platvoet, makelaar aldaar, die ver scheidene jaren gemeenteraadslid was en tot in bet vorige jaar tevens wet houder. Ter vervanging van wijlen den beer Bruno Klauwers, als lid van den raad te Velsen is door de „Kleurlooze Kiesvereeniging" te IJmuiden candi- daat gesteld de beer Johannes Klau wers aan de Jan Gijzen vaart. De vereeniging „IJmuidens Belang" ver- eenigde zich met die candidatuur en zal daarvan kennis geven aan de kies vereeniging Velsen. Tot bestuurslid van den Romolen- polder is gekozen de beer J. J. Petrie te Haarlemmermeer. Eenige hoofden van scholen te Lisse en omstreken hebben besloten een cursus te openen ter opleiding voor onderwijzer. Verkieziogen. Zaterdag middag bad te Hoofddorp de bijeenkomst plaats van kiezers in bet district Haarlemmermeer, uitge- trale liberale kiesvereenigin?ten einde van gedachten te wisselen over de houding, die men bij de komende verkEzincr voor te Tweede K^ar zou aannemen. Sommige Eden wensebten zich te onthouden van bet stellen van een candidaat, anderen wilden iemand aanbevelen, die gezind zou zijn om met dit ministerie de kiesrechtregeling tot stand te bren gen. s Ook bet bestuur bleek verdeeld te zijn. Na langdurige discussiën ging men uiteen, zonder een besluit genomen te hebben. In de vergaderingen der afdeelingen die alle denzelfden avond zouden bij eenkomen, zou men, naar de voor zitter, de beer J. D. Onderwater, te Heemstedehoopte, zijn voordeel doen met de gehouden gedachten- wisseling. De afdeelingen Haarlemmermeer en Aalsmeer hebben tot candidaat gekozen de heer mr. H. Pb. de Kanter. Nader wordt gemeld De „Centrale Liberale Kiesvereeni ging" in het kiesdistrict Haarlem mermeer, vergaderde Maandag in het hotel „Krasnapolsky" te Amsterdam en proclameerde mr. H. Pb. de Kan ter tot candidaat. Nadat dit besluit was genomen, namen vier van de vijf bestuursleden bun ontslag. In „Het Wapen van Amsterdam" te Zaandam, hield Zondagavond de beer K. Cz. de Boer (rad.) candidaat voor bet district Zaandam, eene po litieke lezing over kiesrecht-uitbrei ding. Spreker vond in bet ontwerp Tak geen artikel dat strijdt tegen de grondwet. Den leeftijd wensebte hij niet boven 23 jaar gesteld te zien, doch bij zou in bet uiterste geval een 25ja igen leeftijd toestaan. Onder bedeelden ver3tond spreker niet ben, die geneeskundige hulp of onderstand van een weldadigheids- genootschap hebben genoten. Ook zou bij tegen de schrijfproef stem men, tenzij op deze quaestie bet ont werp moest vallen. De beer mr. A. Kist te Haarlem beeft voor de voorloopige candida tuur in bet district Beverwijk be dankt en ook de beer K. Czn. de Boer. In de liberale kiesvereeniging te Nieuwendam is tot candidaat gepro clameerd de beer W. de Meijier. De schrijfproef.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1