F NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ;i8 Jaargang Vrijdag 6 April 1894. No. 3300 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: 110!\im Vi HHAl EM 11WIE I'LITKM HE R EEN I GD STADSNIEUWS, Arrondisseme nts-Rechtbaiik HAARLEM S DAG Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,05. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14;, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15- regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31&is Faubourg Montmartre. bij dit Nummer is gevoegd het Gemeenteraadsver slag van 4 April In No. 15 van het Geïllustreerd Zondagsblad verschijnt het vervolg van den geïllustreerden Roman van Hngo Lubliner. Buitendien is de inhoud als volgt Het verwoestend element (met illus tratie). Een extra koud tochtje (door von Weber) II. Een gevecht tussenin slangen (met illustratie). Yacantie in 't zicht (illustratie). Hoe men olifanten vangt. Een merkwaardige berg. De waterlei dingen der oude Romeinen. Hem den en mutsen op boomen groeiende. Begonia's als kamerplanten. Mos op boomen. Snoeien van per ziken. Onze kelders. Een goed- koope barometer. Voorts tal van geïllustreerde Anecdoten. Prijs winner van Raadsel LXXXV. Puzzle. Nieuw Prijsraadsel. Oplossing van Prijsraadsel LXXXVII. Schaakrubriek. Mededeelingen. DE UITGEVER. Haarlem5 April 1894. Bezoek der K ninginnen De door de Koninginnen te nemen weg bij Haar rijtoer Zaterdag a. s. in b omstreken van Haarlem isdevol- Na door den heer Immink, bur gemeester van Bloemendaal, aan net station te Vogelenzang te zijn ontvangen, rijder) H.H. M.M. naar Bennebroek, langs den Haag- schen straatweg, den Zandvoortschen straatweg, door den Aardenbout, langs Elswout, Overveen, Bloemendaalsche park, Saxenburgerbosch, naar de dui nen van baron Van Heemstra (het oude Zomerzorg) waar zal worden uitgestapt om het fraaie vergezicht v n den hoogen duintop te genieten. De tocht gaat verder langs Meeren- berg, station Sandpoort, Bloemendaal- Bchen staatweg, Overveen, Zijlweg aan den Zijlweg. Van daar rijden H.H. M.M. recht streeks naar het spoorwegstation te Haarlem, van waar te onge /eer 5 uur de terugreis naar 's-Gravenhage wordt aanvaard. Zooals wij reeds gemeld hebben is, het zeer goed mogelijk dat deze route om de eene of andere reden eene ver andering ondergaat. Jubileum van den heer Glaser. Heden herdacht de heer A. Glaser, oudste deurwaarder bij de Rechtbank alhier, den dag, waarop hij vijf-en- twintig jaar lang in deze functie werkzaam is. Voor den jubilaris ging deze dag verre van onopgemerkt voorbij. Van verschillende zijden gewerden hem blijken van waardeering en belang stelling bij dit jubileum. Zoo ontving hij van de procureurs ter Arr.-Rechtbank een lraai bloem- geschenk, evenals van het personeel ter griffie. Namens de procureurs deed de heer de Haan Hugenholtz hun geschenk vergezeld gaan van een waardeerend schrijven. Van de make laars in vaste goederen ontving de heer Glaser een étui met twee zilve ren lepels, en van zijn personeel een zeer fraaien inktkoker met zilveren dop en inscriptie en een photografie in fraaien lijst, het personeel voor stellende. Gedurende de maand Maart zijn op de aardappel- en botermarkt aange voerd aangev. verkocht laagste boogs.pi Boter 706 Kg. 673 Kg. f 1,30 f 1,60 Biggen 559 st. 514 st. f9,f14, Schramm. 302 st. 284 st. f 12,f 18, Aardapp. 688 Hl. 621 Hl. f 1.50, f3,25 Appelen 294 Hl. 236 Hl. f2,50 f6,— Peren 109 HL. 64 H.L. f 2.50 f4.50 De heeren J. Hartog en L. Jansen werkende leden der vereen iging „Cremer" alhier, zullen hedenavond voor de vereeniging „Nut en Genoe gen" te Halfweg eenige voordrachten houden. „Het Vaderland getrouw". Vanwege de Vereeniging „Het Va derland getrouw" gevestigd te 's Gra- venhage, wier doel is onderstand te verleenen aan Weduwen en Weezen van oud-strijders der Nederlandsche Zee- en Landmacht van Nederlandsch- Indië, van alle gezindten, zal, inge volge vergunning door den burge meester alhier, heden en volgende. Vereeniging, worden rondgegaan tot inzameling voor genoe nd doel. Wij twijfelen niet of velen zullen offervaardig bevonden worden en door het schenken van ruime giften mede willen werken dat genoemde Veree niging aan haar schoon doel kan blij ven beantwoorden. Persdelict Heden stond voor de Arrondisse- ments-Rechtbank alhier terecht Jo hannes Marinus Roldanus, boekdruk ker te Edam, ter zake dat hij te Edam opzettelijk de eer en den goe den naam van P. J. Verdam, lid van den gemeenteraad van Monnikendam heeft aangerand tusschen den 16en en 27sten Juli 1893, door destijds aldaar met het kennelij k doel om daar aan ruchtbaarheid te geven, te hebben doen drukken en versprei den een gedrukt geschrift, een zooge naamd strooibiljet, waarin o. a. voor komen de voor den heer P. J. Ver dam smadelijke en beleedigende zin sneden „de heer P. J. Verdam moet uit den Raad omdat hij getoond heeft zijn eigen belang te willen en niet dat der Gemeente. Dit blijkt uit het volgende: le de heer P. J. Verdam stemde vóór een tweeden agent van politie, die de stad ƒ600.zou kos ten. De booze wereld zegt dat ons raadslid toen den Burgemeester gaarne ter wille wilde zijn daar de heer V. solliciteerde naar den post van ontvanger te Katwoude. 2 de heer P. J. V. gedroeg zich in zake de kistdammen zóó dat het ieder dui delijk was dat Waterland hem liever was dan de gemeente wier vertegen woordiger hij was. 3e de heer P. J. V. zou gaarne gemeenteraadslid af zijn, zoo hij destijds een bezoldigd gemeente-ambtenaar (ontvanger) had kunnen worden. Hij stemde zich zelf. Was het daarbij alleen maar gebleven. Hadden an deren hem gestemd, hij was raads lid af geweest, maar men begreep dat het beter was iemand in de ge meente te krijgen die ons kan helpen de lasten te dragen. 4e. De heer P. J. Verdam maar op deze wijze door gaan walgt ons. Een apotheker te Monnikendam had aan beklaagde opgedragen 600 van die strooibiljetten te drukken, heeft ze laten afhalen en ook laten verspreiden. De officier van justitie requireerde veroordeeling tot betaling eener geld boete V9D niet ten laste gelegd is het misdrijf strafbaar gesteld bij art. 419 maar wel het misdrijf omschreven in art. 261 al. 2smaadschrift. Dan is opzet voor de beleediging noodig en deze ontbreekt geheel. Verder ontbreken alle elementen van smaadschrift. Maar als het een persdelict is, dan had in de dagvaarding uitdrukkelijk moeten vermeld zijn dat de naam van den schrijver gevraagd is doch dat die verzwegen is door den be klaagde. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Heden herdenkt de heer J, W. A. Immink, bnrgemeester van Bloemen daal, den dag waarop hij voor twaalf en een half jaar in deze functie werd geïnstalleerd. Door de Anti-Rev. kies vereeniging is te Haarlemmermeer kandidaat ge steld voor de Tweede Kame G. B. 't Hooft te Haarlemmermeer en door de R. K. kiesvereeniging te Haarlem mermeer Reekers, de oude kandidaat. Zeevisscherij. Zand voort. Woensdag brachten 2 Zandvoortsche schuiten versche visch ter afslag. De besommingen beliepen f20 en f34. De prijzen der visch wa ren tong f 0.30, tot f 1.10, schol f0.70, griet f 1 tot f 1.80 per stuk en bak schol f4 tot f7 per mand. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLeiden. Opbrengst in Maart 1893 1894. Reizigers in 1893 f 6147.73): in 1894 f 6942.78^, verschil f795.05. Goederen in 1893 f869.98, in 1894 f 908.74)4, verschil f 38.76%. Te zamen vervoer in 1893 f 7017.71}:, in 1894 f7851.53, verschil f833.81%. Vorige maanden in 1893 f12867.57 in 1894 f12807.72verschil f59.85. Vervoer sedert 1 Jan. in 1893 f 19885.29, in 1894 f 20659.25;:, verschil f773.96. Diversen in 1893 12017.35):, in 1894 f1861.23, verschil f 156.12*. Totale opbrengst in 1893 f 21902.64%, in 1894 f22520.48%, verschil f617.84. Per dag kilometer in 1893 f 8.691, in 1894 f 8.936, voordeeli verschil f0.245. Verkiezingen. De „Vrijzinnige kiesvereeniging" te Westzaan heeft met algemeene stem men in het district Beverwijk can- didaat gesteld mr. F. baron van Tuyll narx. Qo-ror>ol7-£ivlro'n Zaandam heeft besloten geen candi- daat te stellen. De „vrijzinnige kiesvereeniging" te Beemster (distr. Hoorn) heeft tot candidaat gesteld den heer P. B. J. Ferf. Hedenavond vergadert de centrale liberale kiesvereeniging te Beverwijk, vertegenwoordigd door de verschil lende afdeelingen, tot het stellen van een definitief candidaat in dit district. De heeren Baron van Tuyll van Serooskerken en J. van Loenen Mar tinet zijn de candidaten. Op de hem door de antirevoluti onaire kiesvereeniging alhier gestel de vragen, heeft Mr Farncombe San ders geantwoord lo Ik ben voor de grootst mogelijke kiesrechtuitbreiding, in den geest van het ontwerp van den Minister Tak van Poortvliet. 2o. Ik ben bereid mede te werken om de schrijfproef uit het ontwerp te doen vervallen. 3o Het komt mij wenschelijk voor dat in de kieswet geene bepaling voorkome, waarbij aan geneeskundi ge bedeelden het kiesrecht onthouden wordt. 4o. Het komt mij voor, dat in de kieswet geen bepaling behoort opge nomen te worden, volgens welke de genen die uit onvermogen hunne be lasting niet kunnen betalen, zullen verstoken zijn van het kiesrecht. Ik voeg er bij, dat het mij in de prak tijk ondoenlijk schijnt behoorlijk te onderscheiden de onvermogenden en de onwilligen. 5o. Ik verwacht niets dan uitstel en teleurstelling van iedere poging om thans, eer men verder gaat, eerst art. 80 der Grondwet te gaan herzien. Op deze gronden heeft de Antirev. kiesvereeniging alhier Dinsdagavond besloten tot het steunen der candi- datuur-Sanders. De kiezers vereen iging „Amstels Burgerij" vergaderde Woensdagavond in „Odéon" tot het stellen van negen candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Uitgebracht werden 35 geldige stemmen, en wel op de heeren De Beaufort 5, Cremer 32, Gleichman 7, Goeman Borgesius 15, Hartogh 33, Heineken 17, Heldt 34, Kerdijk 32, Levy 21, Rutgers van Rozenburg 11, Tak van Poortvliet 29, Treub 27, Vrolijk 33. Candidaten van „Amstels Burcrern"

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1