NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 'Je .Jaargang Dinsdag 10 April 1894, No. 3303 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: J. C PEEREBOOM, STADSNIEUWS. BINNENLAND. Wedstrijden. HAARLEM Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JO-HN F. JONES, Succ., Parijs 31bw Faubourg Montmartre. BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen eCe kan men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken prjji laten drukken Meuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. Directeur- Uitgever. Haarlem9 April 1894. Bij kon. besluit is benoemd tot 2e luitenant a la suite bij de d.d. schut terij alhier, de heer H. R. G. J. Bron- gersma alhier. Bezoek der Koninginnen. Zooals wij in ons jvorig nummer reeds meldden, was het voornemen van den heer Krelage, om aan de Koninginnen te verzoeken een paar nog onbenoemde conquesten van roode hyacinthen (eigen zaailingen) te doopen. Hieraan werd door Hare Majestei ten bereidwillig voldaan. De Konin gin doopte de eene het Loode konin gin-Regentes den anderen St. Bavo. Bij het vertrek overhandigde de particulier Secretaris van de Regentes aan den heer Ernst Krelage een som gelds voor het personeel der firma bestemd. De Commis aris der Koningin, jhr. mr. Schorer en de heer J. H. Krelage spraken na het vertrek van de Konin ginnen het personeel toe. De heer Braat, oud-gezagvoerder van de Maatschappij „Nederland" en ond-inspecteur v^n de Koninklijke West-Indische Pakketvaart, is door den president der republiek van de Vereenigde Staten van Venezuela be noemd tot officier der orde van het borstbeeld van den bevrijder Simon Bolivar. De heer M. C. Teves, alhier, vroe ger consulair agent van Venezuela te Harlingen, is door den president van die republiek benoemd tot officier in de orde van Bolivar den Bevrijder. „Het Vliegend Wiel". Zaterdagavond gaf de vereeniging stelling voor hare leden in den schouw burg, Het programma behelsde twee tooneelstukjes„Kort van Memorie" blijspel in een bedrijf door A. A. van der Stempel Jr. en het bekende blij spel door A. Ruijsch „Een bankbil jet van Duizend gulden". Dit laatste blijspel in twee bedrijven werd zeer goed gespeeld, vooral de rollen van Doris Knoopenschaar en Albert Kroon vonden goede vertolkers- Ook de twee damesrollen werden tamelijk goed vervuld, hoewel de stemmen nu en dan wel wat meer hadden mogen worden uitgezet, Spek De Haarlemsche varkensslagers- vereeniging heeft biljetten doen druk ken, met cliché's in kleur der stem pelinkt. Ieder lid der vereeniging, dat van de stempeling gebruik maakt, ont vangt van de vereeniging een derge lijk biljet in lijst, en de meerder ge- gevraagde biljetten worden, tegen vergoeding der kosten, aan de leden verstrekt. Men stelt zich voor om den winke liers, die Hollandsch spek verkoopen, elk een dergelijk biljet te verschaffen om in hunne winkel op te hangen en meent het Amerikaansche spek op deze wijze gevoeligen afbreuk te zul len doen. Want werkelijk kan het publiek zich thans door die stempeling met zekerheid overtuigen of het Hollandsch of inlandsch spek is dat te koop wordt aangeboden en hierop zal in dien de stempel meer bekend wordt, vooral op het platteland, veel acht worden geslagen. Tevens heeft men een kleine circu laire laten drukken, waarin den win kelier wordt meegedeeld, dat boven genoemde stempelkaarten verkrijgbaar zijn, en worden zij tevens daarin uitgenoodigd die in hunnen winkel op te hangen. Nu de hyacinthen weder de jaarlijks terugkeerende alge- meene aandacht trekken, is het niet te verwonderen dat velen eigen aardige en fraai samenstellingen uit deze veelkleurige} bloempjes weten daar te stellen. Eene daarvan heeft Zaterdag en Zondag jl. veler oog ge boeid door hare, waarlijk artistieke, uitvoering. Aan het station alhier, in de wacht kamer 2e klasse kan men het Neder- landsche wapen, ongeveer een vier kanten meter beslaande, op een don keren achtergronu, uit hyacinthen- bloempjes vervaardigd, terecht bewon- Vervaar iiger daarvan is de beer W. Terpstra, die dit oorspronkelijk uit liefhebberij gemaakt hebbende, thans reeds een opdracht heeft gekregen een soortgelijk wapen voor 'tAmstel- Hotel te Amsterdam te vervaardigen. Een dezer dagen is aan de firma Corn. Sipkes alhier het diploma met gouden medaille uitgereikt wegens hare bekroning voor hare inzending van limonadesiropen en confituren op de in 1893 gehouden tentoonstel ling van nationale nijverheid te Win schoten Valsclie munt Door de politie alhier is in beslag genomen een valsch tiencentstuk voerende de beeltenis van Kuning Willem III en het jaartal 1889. {Zie vervolg Stadsnieuws 3e pagina.) Burgerplicht" 13 Amsterdam. Het bestuur der kiesvereeniging „Burgerplicht" te Amsterdam had Zondagavond in het Gebouw voor den Werkenden Stand eene meeting be legd, waar ook aangeïntroduceerden, niet-leden der vereeniging, toegang werd verleend. Ter vergadering waren 700 perso nen aanwezig. Door een vijftal sprekers werd de kiesrechtkwestie besproken nml. door de heeren Bh". Lieftinck, mr. H. Ph. de Kanter, mr. J. Pijnappel, mr. M. W. F. Treub en mr. H. Goeman Borgesius, die alleu zeer werden toe gejuicht. Ten slotte werden de volgende con- clusiën aangenomen „Uit de uitvoerige toelichtingen der meeste sprekers (mannen erva ren op rechtsgeleerd en parlementair gebied en waarvan eenigen de grond wetsherziening hebben medegemaakt) blijkt, dat naar hunne stellige over tuiging, het ingetrokken wetsontwerp der regeering niet verder ging dan een eerlijke uitlegging der Grondwet toe laat j dat die overtuiging geheel strookt met de onze, zooals die is neergelegd in de aangenomen motie dat de Regeering door het wetsont werp tot kiesrechtuitbreiding in te dienen, aan den plicht eener liberale regeering heeft voldaan en wordt zij gesteund, daaraan zeer zeker opnieuw zal voldoen dat het derhalve, met het oog op den ernst van het oogenblik yoor deze Vereeniging plicht is de Regee ring daarbij krachtig te steunen programma dei Vereeniging hoog te houden en niet, onder den drang der omstandigheden, te overtreden en te miskennen wat wij „onze Grondwet" noemen dat wij in de door onze Veree niging gestelde candidaten vinden; eenerzijds onze geestverwanten op het gebied der uitbreiding van het kiesrecht anderzijds bekwame en vertrouw bare mannen die bereid en in staat zijn zich tevens aan de behartiging van alle andere Staatsbelangen te wijden met kennis, degelijkheid, veel zijdigheid en goede trouw, en op eene wijze die met de beginselen onzer Ver eeniging strookt; dat de lijst dier candidaten één aaneengesloten geheel vormt en dus de consequente uiting is van de een heid van beginselen daarin neerge legd; dat het derhalve onz< taak en onze roepinh is, die candidaten te steunen met alle ons ter beschikking staande gepaste middelen, èn door eigen daad én door opwekking van anderen." Verkiezingen. Mr. G. J. Grashuis te Hillegom beveelt zich zelf voor Haarlemmer meer weder aan. Hij schrijft Ik heb de eer en neem de vrijheid den kie zers, die zich geroepen gevoelen om op 10 April a. s. hunne stemmen uit te brengen, te verzoeken hun stem biljet in te vullen met mijn naam. Het is de naam van een oprecht en eerlijk vaderlander, die zich verplicht acht om te getuigen tegen de ramp zalige plannen van den minister Tak". Te pletter gestort. Zaterdag had te Egmond aan den Hoef een droevig ongeluk plaats. De metselaar E. Strooker aldaar had het ongeluk van een vijf meter hoogen steiger te vallen met het treurig ge volg dat hij tengevolge eener sche delbreuk weldra den geest gaf. De oppassende werkman laat eene we duwe met drie kinderen achter. Een droevig ongeluk. In den tuin van de familie M., aan den Teteringschendijk te Breda, heeft een hoogst treurig ongeval plaats gehad. Eenige knapen, waaronder de zoon van genoemd gezin, waren in het bezit van een geladen flobertge weer. Uit speelschheid gedreven, richt te deze laatste het wapen op zijne eveneens aldaar aanwezige tantehet öshot ging af en de ongelukkige vrouw viel, doodelijk aan 't hoofd getroffen, den dood constateeren. De dame was eenige dagen aldaar gelogeerd en her komstig uit den Haag. Zaalrijden. Het kampioenschap in het Zaalrij den, uitgeschreven door den Alge- meenen Nederlandschen Wielrijders- bond, werd Zaterdag in het „Con certgebouw" te Amsterdam gereden. Aan den wedstrijd namen deel de wielrijdersvereenigingen „Thor" uit Rotterdam, „Immer weiter" uit De venter en de „HaarlemscheVelocipède- club" te Haarlem. De jury bestond uit de h.h. A. Koolhoven, voorzitter, C. A. A. Du- dok de Wit Jr., H. J. A. Kirchner Jr., H. Hooglandt, vertegenw. „Immer Weiter", C. P. Kievenaar, vertegenw. „Thor", en J. C. Burkens, vertegenw. „Haarl. Veloc. Club." Even over achter weerklonk de Nederlandsche Wielermarsch door de zaal en kort daarop reden de Haar lemmers het vierkant binnen. Zij stonden onder commando van den heer K. J. Blok van Laer, ter wijl de volgende heeren aan de uit voering deelnamenJ. H. Kremer, H. v. d. Griendt, J. M. W. van Rijn, J. M. Grevers, P- Kremer, P. Dyse- rinck, D. T. Kremer, M. Loosjes. „Haarlem" reed veel beter (dan 's middags bij bet schoolrij den. Her- haaldelijk werden de figuren toege juicht en fouten kwamen ook niet voor. De rijders werden teruggeroe pen en reden nog eens rond. „Thor" kwam het tweede uit. Fransch Netscher commandeerdede ploeg bestond uit de h. h. P. de Waardt, W. P. Urener, E. Bles, L. Weinthal, H. M. Planfeber en M. Weinthal.. Ook Rotterdam vond lui den bijval. Ten laatste „Immer Weiter", de Deventersche vereeniging, die 's mid dags zoo kranig voor den dag was gekomen. De ploeg was aldus samengesteld: CommandantH. H. Lugard Jr. RijdersL. A. M. Ankersmit, A. Verweij, J. Ehrhondt, P. Ribbius, J. Bussemaker, G. Leigens Bakhoven, P. Koldewey, C. S. Lulofs. Zij bereed „solids" en werkte weer even fraai ais 's middags. Zij maakte dubbele voltes, hetgeen vooral bij het twee aan twee rijden een aardig effect maakte, wat nog verhoogd werd door het frissche costunm, be staande uit wit en rood. Onder de schoonste toeren is zeker wel te noemen „het kruisfiguur", dat door sierliikheid van het uitbuieren

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1