Letteren en Kunst. Rechtszaken. Politiek Omzicht. roepsrijders te erkennen. Deze voorstellen waren vervat in 21 artt. Zij lokten langdurige beraad slagingen uit. Eindelijk besloot de vergadering met 19 tegen 7 stemmen de zaak aan te houden met het oog op de internationale bijeenkomst te Antwerpen. Wél sprak de vergade ring als haar beginsel uit, de ama teurs onder sterke controle te stellen, en hun rijbewijzen uit te reiken, waar voor eene sportcommissie zal benoemd worden, een en ander nader te rege len. Aan het dagelij ksch bestuur zal overgelaten worden, waar de nationa le en internationale kampioenschap pen dit jaar zullen verreden worden. Er zullen, behalve te Arnhem, Ut recht, Venloo en Sittard, hoogstwaar schijnlijk banen komen te Amsterdam, Gouda en Scheveningen. Verder bes1oot het algemeen be stuur in het vervolg maar één kam - pioen te erkennen, die twee van de drie te rijden afstanden moet winnen om dien titel te verwerven. Een pleit vóór de grensrege ling tusschen Amsterdam en N.-Amstel. Het was Zondagmorgen ongeveer elf uur. Aan de Weesperzijde onder N.-Amstel zwaaiden schreeuwend en scheldend twee johge mannen, die al zoo vroeg te diep in het glaasje hadden gekeken. Op eenmaal gingen zij elkaar te lijf, rolden als verwoede dieren door het stof en brachten el kaar met de vuist geweldige slagen toe. Daar nadert een agent van poli tie van N.-Amstel, maar de vechters bazen krijgen hem in de gaten, ver geten een oogenblik hun twist, schar relen overeind en zwaaien langs den limietpaal naar Amsterdamsch grond gebied. Voor de Beiersch Bierbrouwe rij zetten zij hun gevecht voort met vernieuwde woede. De kleeren wor den gehavend, het bloed loopt hen langs het gelaat, geen der omstan ders durft de vechtenden scheiden. Daar naderen uit de Blasiusstraat twee politie-agenten der hoofdstad. Eerst langzaam, dan wat haastiger, eindelijk in den looppas komen zij op de vechtenden at, maar nauw krijgen dezen de dienders in 't oog, of weer gaan zij aan den haal, be reiken den limietpaal en zijn we der in N.-Amstel. De agenten hielden bij de paal halt, haalden de schou ders op, keken de mannen nog even na en keerden op hun schreden terug. Hier eindigde hun macht De drinkebroers waren juist van plan hun vechtpartij op N.-Amstelsch gebied voort te zetten, toen de N-- Amstelsche agent weer naderde. Op nieuw dachten de mannen op Amster damsch gebied te ontsnappen, doch ditmaal gelukte het niet, want twee andere N.-Amstelsche agenten, die van den Amsteldijk het spelletje aan den overkant hadden opgemerkt, wa ren met de stoompont overgevaren en pakten juist bij den limietpaal het „edele" tweetal in, dat den verde ren Zondag in het „hok" mocht door brengen. „En nu zegt men nog dat er geen haast bij de grensregeling is." hoor den wij iemand zeggen, en zeggen het hem na. Eene uitvinding. Het gerucht, dat voor de veelbe sproken boot van den heer J. Kooy, te Huizen, werkende zoi}der kosten ƒ30.000 geboden zou zijn, Ran de Tel. met alle zekerheid bevestigen. Door zekeren heer De Boer is dit bod ge daan namens een engelsche commis sie; door den heer Kooy is het ech ter nog niet afgeslagen. Nog meerdere Engelschen zijn met den heer K. in -/i ,.i, .1 Een op zee. De championroeier de heer J. J. K. Ooms, passagier op het stoom schip Rotterdamzendt de volgende mededeeling omtrent een orkaan, waaraan de passagiers van dat schip waren blootgesteld. Den 14en Naart vertrokken wij met de Rotterdamkapt; Roggeveen, van Rotterdam naar New-York en deden eerst Boulogne aan om eenige passa giers aan booid te nemen. Wij had den tot 19 Maart tamelijk goed we der, doch toen kwam er een storm opzetten, die eiken dag heviger werd, het schip geducht deed slingeren en den 23en tot een hevigen orkaan overging, zooals volgens oordeel dor officieren nog zelden gewoed heeft. In den morgen van den 23en wees de laagste stand van den barometer 715 m.M. aan en woei er een zeer sterke wind uit het Z.O. en Z.W. die tot 's nachts aanhield en toen eenige uren kalmer werd. 's Nachts tusschen 2 en 3 uur brak de orkaan met alle he vigheid los (en zijn 'wij zeker dicht, bij het centrum geweest) (en werd het schip door kolossale stortzeeën geteisterd, waardoor het dek onop houdelijk vol water stond. Op één oogenblik werden verscheidene pas sagiers door een hevigen schok uit hun kooi geslingerdoorzaak daarvan was, dat het schip van eene hemel- hooge golf plotseling in de diepte viel. Op hetzelfde oogenblik sloeg eene stortzee over boord, vernielde een groot gedeelte van de comman dobrug waarop de kapitein, de 2e of ficier Van der Weyde en de 4e offi cier Boonstra stonden, sloeg de tele graaf (die naar de machinekamer loopt) aan stukken, rukte eene groote stoomlier los van het dek, en brak twee poorten van de le klasse salon, waardoor het water met groote massa's daar binnenstroomde. Eene tweede stortzee sloeg de salonkap stuk, zoo dat daar in minder dan eene minuut! het water twee voet hoog stond en alle hutten onder water stonden ook werd toen het kompas omver geslagen. Groot wonder mag het hee- ten, dat de kapitein en de twee of ficieren niet van de brug geworpen zijn. De orkaan duurde met minder dan zestien uur en het schip lag ge durende dertig uur bijgedraaid. Veel olie werd in zee gestort, zonder groo- ten dienst te doen; eindelijk tegen den avond van den volgenden dag bedaarde de orkaan en konden wij weder onzen koers vervolgen. Daar alle passagiers overtuigd zijn dat al leen door du groote bekwaamheid van kapitein Roggeveen en den ijver van de officieren ons schip behouden bleef, moet ik uit naam van hen al len, kapitein en officieren dankzeggen voor hun grooten ijver en ware plichts betrachting. Aaurauding te 's-G-raveuhage. 0 uitrent de geweldpleging tegen den persoon die in het Alexander- vëld in Den Hang stervende is ge vonden, verneemt men nog, dat de dader v. d. G., die aanvankelijk alle schuld op zich nam, thans verklaart dat ziju vriend, de artillerist IC., den verslagene eveneens heeft mishan deld. Een globe van Nederland Dezer dagen vroeg het hoofd van een school in een der Noordbrabantsche dorpen per brief aan het gemeente bestuur om een aardglobe. Zijn ver zoek kwam eindelijk in de r Raad ter sprake. Een van de wethouders merkte op: „Wat behoeft hij een globe te hebben van de geheeie wereldmij dunkt, als hij 't op onze school al eens deed mei. _Wij ontvingen No. 1 van een nieuw tijdschrift „Arbeid Adelt" orgaan van de kunst- en intellectueele afdeeling van de Algem. Nederl. Vrouwenver- eeniging van dien naam. Luidens hare statuten stelt zij zich ten doel, overeenkomstig het derde alinea der Statuten, den vrouwelijken kunstzin aan te moedigen, talenten te ontwikkelen, jeugdige kunstenares sen te ondersteunen, maar tevens de talenten onzer vermogende vrouwen wereld, dienstbaar te maken aan de ontwikkeling der onvermogende, en het verschaffen van eenig kunstgenot aan zoo velen harer, voor wie delees- en concertzalen minder toegankelijk zijn. Tengevolge daarvan hoopt zij den volkssmaak te verfijnen, door het uitstrooien van goede denkbeel den terzelfder tijd, veredelend te wer ken op de volksvermaken, waarvan de kleine burgerstand niet alleen zijn leeuwenaandeel bekomt, maar waarbij deze zelfs den toon geeft. Want alle veredeling en beschaving moet en zal uitgaan van de vrouw. Om dit drieledig doel te bereiken, zal zij alom waar Zuster-afdeelingen bestaan, bijeenkomsten organiseeren, zoo mogelijk twee avonden achter eenvolgens. De eerste toegankelijk voor de leden, de tweede voor de genen onder de on vermogenden, die, hetzij door tusschenkomst van andere Besturen (met welke de Afd. zich zal verstaan of door die der leden zei ven) zullen worden uitgenoodigd, bij wijze van onderscheiding. De eerste bijeenkomst werd Zater dag jl. gehouden in het hotel „Belle- vue" te Arnhem. Voor den Hoogen Raad werd Maan dag behandeld het beroep in cassatie van een zoutzieder te Edam, tot eene geldboete van bijna vier duizend gul den of eene hechtenisstraf van 3 maandgn veroordeeld wegens het, ter vermindering van den accijns van 9 op 3 gulden per 100 kg., aangeven van eene grootere hoeveelheid zout, welke hij bij het in werking treden der wet van 27 Sept. 1892 op 1 Mei 1893 voorhanden zouden hebben, dan bewezen is. Mr. B. M. Viielander Hein, optre dende voor den requirant, volgens pleiter een man, die, zelfs van de zijde der administratie van de belas tingen, eene goede getuigenis heeft en die zeer wel mogelijk te goeder trouwis geweest, ontwikkelde één cassatiemiddel, op grond dat de door hét Hof te Amsterdam toegepaste strafwet nog niet in werking was ge. treden op het tijdstip der aangifte, en waarbij voorts de bewijsvoering wordt bestreden. Het openbaar ministerie zal 23 a. s. conclusie nemen. Een oplichter In den aanvang van dit jaar werd op een zeer druk punt van de stad 's-Gravenhage het Wagenplein, nabij de Wagenbrug de aldaar staande brievenbus met een val- schen sleutel geopend en eenige zich daarin bevindende brieven, briefkaar ten enz. gestolen. Verdacht van dien diefstal te hebben gepleegd, had zich Maandag voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden een timmerman. Toevallig was de dader op heeter daad betrapt door een paar perso nen die hem de brieven enz. uit de bus hadden zien nemen en in den zak steken. De bekl. bekende, daar bij verklarende dat het hem was te doen geweest om de postzegels, hoe- niet zou versmaad hebben, „daar hij dien immers toch niet kon terug brengen." Hoewel in dien tijd, blijkens mede deeling van den president, meer bus sen door verkeerde handen werden geopend, hield bekl. vol, dat hij alleen de meergenoemde bus had ge opend. (Ter geruststelling van het publiek werd onmiddellijk de inrichting der bussen veranderd.) Twijfel aan die verklaring scheen gewettigd aangezien hij op 7 Ja nuari reeds een handeltje dreef in ongebruikte en ongegomde postzegels. Ook verdient nog vermelding, dat o ïstreeks den hierbovengenoemden datum een brief met 150 zoek raak te, welke in de bus was gestoken aan het Bezuiden-hout. Ook uit an dere gegevens bleek, dat er meer bus sen geopend waren, Zoo was aan het Bezuidenhout eene briefkaart in de bus gedaan, bestemd voor eene naai ster om bij eene dame een zijden jaquet te komen halen. Inplaats van door de naaister, werd het jaquet door een jongen gehaaldeen vriend van den bussenlichter die het ten eigen bate verkocht. De besteling van de brievenbussen scheen evenwel den beklaagde nog niet genoeg genoeg op te leveren en daarom bedreef hij ook nog andere diefstallen. Zoo zou hij o. a. uit de vestibule van een jongensinstituut in het Noordeinde, een jas en muts hebben ontvreemd. Werkzaam als colporteur voor het geïllustreerd weekblad De Huishamergenoot hij daarvoor een zeker percentage plus eene premie bij het aanwerven van nieuwe inteekenaren. Om nu in het bezit dier premie te komen, vulde hij een driehonderdtal inteekenbil- ijetten in met verzonnen namen en stak de preir ie op. Ook dit feit erkende de man te hebben gepleegd. Snbst. offr. van justitie mr. Pleijte, achtte de ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen. Ook wat de schuld van den jongen aan gaat, die te elijk terecht stond we- gent het zich doen afgeven van het zijden jaquet, door middel van eene valsche boodschap, achtte het O. M. wettig en overtuigend bewezen, in ieder geval wegens verduistering. Voor den besteler van den brieven bus op het Wagenplein mede de bedrijver van de andere genoemde feiten vorderde het O. M. 4 jaren gevangenisstraf; voor den anderen bekl., wegens oplichting of verduis tering, 8 maanden. De toegevoegde verdediger, mr. Barnett-Lyon, concludeerde ten aan zien van den diefstal van de jas en muts in het Noordeinde tot vrijspraak. Dat de jongen die het jaquet haalde, zich zou hebben schuldig gemaakt aan oplichting werd door pleiter wegens de omstandigheden waaronder dit plaats had, betwist, terwijl in het onder havige geval den knaap geen ver duistering kon worden ten laste ge legd. Conclusie voor dezen bekl. vrij spraak. Uitspraak over 8 dagen. Ergerlijke jjnish indeling Zondagmiddag werden te Gemonde bij Bokstel de vrouw en dochter van den herbergier Maas, die te bed lag, door v. d. Boogaard en den benach ten Hozewol, aangevallen en mishan deld. Op 't geroep der vrouwen verliet Maas 'tbed, kwam in de herberg en werd toen eveneens door de mannen gegrepen en met een steen, dien de mannen in den zak droegen geworpen. Een dokter uit Bokstel die voor bijreed, onderzocht de dochter die npg Gewapend met knuppels trokken, de belhamels af om wellicht elders hun snood „bedrijf" voort te setten. De engelsche Times bevat een vrij uitgebreid artikel over de kiesrecht crisis hier te lande. Daarin wordt de minister van binnenlandsche zaken Tak vergeleken bij Gladstone, daar zijn gedragslijn in zake het intrekken van het kieswetontwerp, geheel in overeenstemming is met Gladstone's methoden. In derde lezing is Maandag in het engelsche Lagerhuis aangenomen het wetsontwerp, voortgesproten juit de scheidsrechtelij ke beslissing in zake de visscherij in de Behrmg-zee. In dezelfde zitting verzocht sir Wil liam Harcourt dat gedurende het nu nog overige gedeelte der zitting op alle Dinsdagen de voorrang zal wor den gegeven aan de regeerings-aan- gelegenheden, en dat er op de Vrij dagen ochtendvergaderingen zullen worden gehouden. Carmarthen stelde voor, dit verzoek te beperken tot den tijd tusschen nu en Pinksteren, doch dit amendement werd met 268 tegen 244 stemmen verworpen. Een ander amendement, door H mbury voorge steld, werd verworpen met *274 tegen 219 stemmen en daarna werd het voorstel van sir William Harcourt met 249 tegen 233 steramen aange nomen. De Figaro maakt een onderhoud openbaar dat zijn correspondent te Cal- mette gehad heeft met koning Hum- bert vnn Italië. Deze verklaarde, dat van de moeilijkheden en misverstan den tusschen Frankrijk en Italië voor het grootste gedeelte de schuld ligt bij de dagbladpers, in het bijzonder bij de Parijsche. Feitelijk bestaat er niets dan misverstand op sommige punten, waarvan door de pers ten nadeele van de beide landen gebruik en misbruik wordt gemaakt. Italië betreurt de in Frankrijk ingevoerde hooge douane-rechten, maar in het we zen der dingen bestaat er tusschen de beide volken geen enkel veront rustend verschil. Integendeel, zij koesteren voor elkan der een grootte en innige sympathie. De koning kwam op tegen diegenen in Frankrijk die hem voorstellen als verlangend naar den oorlog, en tegen hen die met het onzinnig beweren aankomen dat Italië de staat is, die de lo nt in het kruit zal steken. Voorts verklaarde de koning nog dat zijn bezoek aan Venetië in het geheel geen politieke beteekenis hadhet vond uitsluitend in persoonlijke ge voelens an hartelijke vriendschap zijnen oorsprong. Niemand kan er zich over verwonderen dat Keizer Wilhelm te Venetië kwam hij maakt immers telken jare eene reis naar Italië. De duitsche Rijksdag heeft Maan dag het wetsontwerp aangenomen tot aanvulling en wijziging van de wet op de besmettelijke veeziekten. Den regeeringen zal worden verzocht de strengste maatregelen te nemen tegen het overbrengen uit het buitenland van besmettelijke veeziekten. Betref fende den. invoer van slachtvee uit Nederland, verklaarde de minister van landbouw Von Heijden, dat deze van weinig beteekenis is, en dat tot de toelating van nederlandsch fokvee juist in het belang vau den duitscheu landbouw is besloten. De berichten over Brazilië zijn nog steeds zeer onduidelijk. De tijding, als zouden de portugeesche schepen met de brazil iaansehe opstandelingen aan boord, uit Buenos-Ayres zijn ver trokken op reis naar Lissabon, wordt Vftvolcrd Ay- j

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2