Gemengd Nieuws. ?iuancieele Mededeelmgen Rechtszaken Letteren en Kunst. Politiek Overzicht. de althans. De brief had echter de leen grooten doek over het aange- oude courant aan het postkantoor [zicht voorzien, door personen te Voor niet verlaten, maar was door den knecht, thuisgekomen, met die courant achteloos weggeworpen. Zuinig. De Bode deelt mede dat onlangs een onderwijzer die uit Hengelo (Ov.) vertrok, van den gemeente-ontvanger over de maand Februari niet Hlft van zijn tractement kon krijgen, maar slechts 28Z36I. De burgemeester gaf den ontvanger gelijk. Nu heeft de betrok ken onderwijzer zich tot den Gemeen teraad gewend. schoten werd herkend. Eene der ge stolen karren is te Wassenaar in be- ig genomen. Toen hij weer bijgekomen was, werd hij naar het arrestantenlokaal gebracht ter nadere beschikking van de justitie. Kampeeren. Door de 4 veldbataljons van het le reg. infanterie uit Leeuwarden en Groningen, 1 peloton huzaren iuit Deventer en 1 batterij veldartillerie uit Utrecht, zal nabij Ommerschans van 3 tot 15 September een kamp betrokken worden tot het houden van oefeningen op uitgebreide schaal. ren. f195; N- Maes?, Groep der nu uitgestorven familie Van den Burgh, destijds leden van de regeering der stad Delft, f800; Abr. Storck, Am- sterdamsch stadsgezicht, de nieuwe stadsherbeig, f265; Idem, Amster- sch stadsgezicht (de werf aan de O.- I. Compagnie) f250. Een drijf jacht Men schrijft aan het Leidsch Dagbl. üii Voorschoten. Maandag boodschapt wagen maker L. v. d. W. den veldwachter C. Van Meure, dat de landlooper, op wien de politie van Voorschoten reeds lan gen tijd het oog had als dader van den diefstal van eene handkar dezen winter, te Rotterdam, en verkocht te V. bij den smid N., zich in zijne werkplaats ophield, Oogen- blikkelijk ging genoemde veldwach ter er heen, doch de vogel was reeds den Paapweg op. Langs een binnen weg begaf v. M. zich er heen en was tegelijk met den diet bij het bierhuis van H. B. Aan het verzoek om met den veld wachter mee te gaan, daar men hem moest spreken, werd aanstonds vol daan. Even voor de kom der gemeente wist de arrestant evenwel behendig zijn schoeisel uit te wippen en daar maakte hij op zijn kousen, wat hij loopen kon, rechts omkeert, achter volgd door van M. Daar hij zich de heirbaan spoedig versperd zag, ging hij de sloot door het land van den bloemist E. over, nogmaals het water door, het land van E. op, steeds met v. M. op de hielen, terwijl aan den weg een aan zienlijk publiek de drijfjacht aan schouwde. Nu kwam de vervolgde echter voor een breede vaarslootvan C. De B., welke bovendien in het midden van prikkeldraad is voorzien. In zijn angst echter waagt hij den sprong, blijft voor het draad hangen, doch weet er zich onder door te wer ken en den overkant te bereiken. Voor v. M. was deze vaarsloot een onoverkomelijk bezwaar, zoodat hij op zijne schreden naar den weg terug keerde. Ware nu de vervolgde met het terrein bekend geweest, zoo zou hij weldra op vrije voeten zijn ge weest, doch nu rende hij op 't erf van den landbouwer De. M., regelrecht den boer, inmiddels door het gejoel en geroep opmerkzaam gemaakt, in in handen. Hier werd hij door v. M. gearresteerd en doornat en bedekt met modder in triumf naar de se cretarie gevoerd. Voor den burgemee ster gebracht, hadden de verschillende waterkuren hem zoo aangegrepen, dat hij bewusteloos neerviel en genees kundige hulp dadelijk moest worden ingeroepen Na een paar uren kweam hij ech ter weer bij en bekende nu al spoe dig, dat hij de dader was van ver schillende diefstallen van handkar- Een jeugdig moordenaar. Demoordenaar van den 14-jarigen P., uit Hepdeneer(België), is genaamd P. Emonds en slechts 17 jaren oud. Maandag werd hij te Roermond ge vankelijk binnengebracht, naJteVen raai te zijn gearresteerd. Hij verklaart met P.. bij wiens va der hij als schaapherder in dienst was, twist te hebben gekregen, hem daar op geslagen en gestoken te hebben met een mes, en hem toen in eene beerput te hebben geworpen. Drie dagen heeft hij met de ouders en buren naar P. mede gezocht, doch toen de gendarmerie uit Maeseyck het mes vond, waarmede hij P. ver moord had, nam hijde vlucht en werd bij zijne ouders aangehouden. Daar Emonds Nederlander is, zal hij niet uitgeleverd worden, doch voor de rechtbank te Roermond te r^cht moeten staan. Eugenio Rusprii. Prins Eugenio Ruspoli, zoon van den burgemeester van Rome, is op een ontdekkingstocht in het Somali- land in Afrika, door een olifant ge dood. Een duur stembriefje. Een kiezer uit Oud-Beierland die voor %zaken in Engeland is, kwam Dinsdagmorgen via-Harwich over, om even te stemmen, en keert Woens dagavond weer terug. Als nu maar geen herstemming noodig is. Achteruitgang. Een der oudste firma's te Enschedé, de firma Stronk Co., stoomkatoen- ververij en weverij, heeft tegen 1 Mei a. s. al haar werkvolk gedaan ge geven. Een droevig ongeluk. Te Hees was Maandag eene 15-ja- rege boerendochter in eene schnur spelende met jongere broers en zus ters. Staande op eene egge, had zij de onvoorzichtigheid zich te omwin den met het aan een gebint hangend touw. Zij struikelde, kreeg het touw om den hals en kwam zoo door ver hanging om het leven. De ongelukkige ouders kregen ken nis van het gebeurde op de markt te Nijmegen, waar zij met groenten stonden. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in" de week, tot den datum van 10 April loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Amstel-Hot. Maats. 90 pCt. Expl. van Waterlei dingen in Nederland (Maatsch. tot) 75 Scrip. Box tel-Wezel spoor weg (van le Hypot. Oblig)7 Stichtsche Tramway Maatschappij 125 Oblig. Vereenig. tot chrisr telijke verzorging v. krankz. en zenuw lijders te Utrecht 100 Aand. Holl. Brand- en Le- vensverz. Sociëteit 150 Ongeveer llO.visschers uit Volen- dam moeten achtereenvolgens te rechtstaan voor de rechtbank alhier, wegens weigering van het betalen der havengelden te Amsterdam. uiterst merkwaardigo aanwinst en wie dus te Parijs de klok zalhooren luiden, zal dadelijk weten waar de klepel hangt. Anarchisten. Een bom is Dinsdag ontploft j in het huis van den gemeente-secretaris te Manacar op Majorca. De trap werd vernield. Het gezin van den secreta ris moest met ladders en touwen uit de ramen ontvluchten. Vele personen zijn gevangen ge nomen. Twee bommen die aan de anar chisten worden toegeschreven, zijn ge vonden in de steengroeven van Bil bao. Een honderdtal jonge werklieden, die geen arbeid hebben, doorkruist de straten te Reya in de provincie Sevilla, roepende om brood. De gen darmerie is versterkt. De persoon, Henri le Bourgeois ge naamd, die te Parijs op aangifte eener vrouw gevangen is genomen, als zou hij de dader zijn van den aanslag, op het café-Foyot, is bij onderzoek ge bleken gekrenkt te zijn in zijne ver standelijke vermogens. Vandaar dat hij aan de bedoeldo vrouw, in wier hotel hij intrek bad genomen, er op gesnoefd had de dader te zijn. Hij is intusschen ia bewaring gehouden. Te Montpellier zijn vier perso nen gearresteerd, die verdacht worden 400 dynamietpatroneu, bestemd om gebruikt te worden bij den aanleg van een kanaal, uit eene werkplaats gestolen te hebben. Bij de Dinsdag gehouden schilde rij en-veilling uit de nalatenschappen van de heeren W. J. van Zeggelen en Jan Kuypers door de firma C. L. C. Voskuil Co. te Amsterdam werden de volgende hooge prijzen besteed.: Louis Apol, Achter het Buiten f550 Artz, Eene moeder, haar kind met pap voedende, f 255N. Bastert, Aan de Vecht, f 350B. J. Blommers, Bij den Haard, f 210Th. de Bock, Ri viergezicht bij Gorinchem, f375; J. Bosboom, Kerk van binnen, f 540 A. Calame, Zwitsersch landschap f200; Fred. Duchatel, Gezicht aan de Vecht, f900; P. J. G. Gabriël, Een vaartge zicht, f235; J. D. Huybers, Twentsch binnenhuis met figuren, f200; J. L. K. Klinkenberg, Stadsgezicht, f225; Willem Maris, Ochtend, koeien aan een plas, f 400H. W. Mesdag, Het binnenkomen 'der visschersvloot te Scheveningen, f 1100Idem, ln 'volle zee, f625; W. C. Nakken, Vrachtkar waarvan hij er eene verleden jaar I voor de herberg, f245; Ph. Sadée, te Voorschoten verkocht had. [Strand- en duingezicht te Schevenin- «toffeerd met figuren f9.50. In den Dinsdag te Parijs gehouden ministerraad heeft de minister van justitie Dubost zijn plannen ter tafel gebracht, waardoor hij het drijven der anarchisten op meer krachtdadi ge wijze hoopt te kunnen bestrijden. Of er echter wel strengere maat regelen zullen worden genomen, staat nog te bezien, daar de wet na Vail- lant's aanslag door de Kamer aange nomen, nog zeer weinig heeft uitge werkt. In de Hongaarsche Kamer heeft de heer Hoitschy eene motie van af keuring voorgesteld betreffende de houding van het ministerie bij Kos suth's begrafenis. Volgens hem waren zij in gebreke gebleven den nationa- len held te huldigen. Deze motie werd met eene meerderheid van 67 stemmen verworpen. De 1 ndépendance Bvlge deelt mede dat de onderhandelin ,en tusschen de Fransche en de Belgische regeerin- gen betreffende de nog steeds aan hangige afbakening der grenzen tus schen den Congo-Staat en Fransch- Congo, weldra te Brussel zullen wor den geopend. De onderhandelingen zullen wor den gevoerd door eene commissie, waardoor de Belgische regeering drié leden kan benoemen. Tot leden dezer commisie zijn door de Belgische re geering benoemd de heeren De Cu- velier, secretaris-generaal bij het mi nisterie vanBuitenlandsche Zaken,Lie- brechts, secretatis-generaal bij het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken en luitenant Milz, die zijn naam bekend maakte door zijne reizen in Afrika. Vermoedelijk zal nu eindelijk dit geschil, dat reeds zoolang aan de or de is, weldra in der minne worden beslist. Uit Buenos-Ayres is aan de Times gemeld, dat 200 braziliaansche opstan delingen aan wal zijn ontkomen, toen Een viasohersboot vergaan. Op de Spaansche kust nabij Pon» tevedra is een visschersboot vergaan. Negen opvarenden kwamen bij deze ramp om. Cholera. Betreffende den loop der cholera deelt het laatste bulletin van het Kais. Gesundheitsambt te Berlijn mede, dat de volgende gevallen zijn voor gekomen in Rusland in het gouver nement Plock van 26 Februari10 Maart 2 gevallen (2 sterfgevallen), in de stad Warschau van 1521 Maart (4 st.), in het gouvernement Kowno van 15 Februari—24 Maart 35 g. (22 st.) in Turkije te Konstan- tinopel van 22 Februari7 Maart 53 g. (21 st.), waaronder de meeste gevallen in Pera. Te Calcutta kwamen van 1824 Februari 57 sterfgevallen aan cholera voor. Aangaande het beloop der ziekte in België en Jin het departement Fini- stêre (Frankrijk) worden geen nadere mededeelingen gedaan. Een reuzenklok. Parijs krijgt eerstdaags een reu zenklok van de stad Moskou. De klok zal 80,000 kilo's wegen. Nog nimmer is zulk een gevaarte aanschouwd. Uit Annecy in Savoye zal voor de kerk van het „Sacré Coeur" op Montmartre een klok ko men, die men meende dat al een heele baas zou zijn en die 16,000 kilo's weegt. Maar haar stem zal te genover die van de Russische klok zijn ais het zingen van een kleinen savoyaard tegenover het brommen van een grooten beer. Die reuzenklok uit Moskou was zooals gemeld is bestemd voor „Notre- Dame", maai de bouwkundigen heb ben vermoedelijk niet ten onrechte afgeraden om het metalen gevaarte in een der twee oude torens van ^otre-Dame" op te hangen, en de aartsbiesehop heeft dus bedankt voor het geschenk. Daarop hebben de Rus- siscne gevers de plaatsing vrijgelaten en thans zal de klok dus worden aangenomen, om geplaatst te worden in den klokkentoren van het „Sacré- Coeur" op Montmartre onder de klei nere klok uit Annecy. Als men voor de Russische klok een afzonderlij ken toren had moeten bouwen, zou dezen alleen een millioen franken hebben gekost met het oog op de dure fun deeringen, die men nieuw had moe ten maken tot op een diepte van 45 meter, dezelfde diepte waarop de kerk is gefundeerd. De groote Russische klokken wor den bij het luiden niet heen en we der geslingerd, zooals in Frankrijk het geval is, maar de klepel wordt alleen heen en weder bewogen, en de Russische schenkers hebben de voorwaarde gesteld, dat hoe de groote klok ook later haar tonen zal doen hooren, zij bij het eerste luiden uit sluitend op Russische manier za] mogen worden aangeslagen. Voor de reusachtige steenmassa Werkloozen in Amerika. Van eenen zonderlingen optocht van werkloozen komt uit dit zonder linge land tijding; of eigenlijk is er van twee optochten sprake, Twee groote gezelschappen of vereenigin- gen van werkloozen, bekend onder den naam van de Commonweal Army of Christhet Gemeenebesileger van Christus, en de Industrial Armyhet Nijverheidsleger, zijn op weg naar Washington om werk te vragen te hunnen bate. Een zekere Ooxey uit Ohio is de man, die tot deze reis het plan heeft ontworpen. Te Oakland in California maakte eene afdeeling van het Nijverheids- leger, ongeveer 800 man sterk, het zoo bont, dat de overheid ijlings een paar treinen liet voorrijden om de lastige gasten de stad uit te krijgen. Maar de heeren verkozen niet in goederenwagens vervoerd te worden en vroegen om personenwagens, Toen echter de gewapende macht er bij te kwam, koos men de wijste par tij, en nam de goederenwagens voor lief. Zoo ging het naar Sacramento, waar een tweehonderd mannen hen opwachtten om met hen den tocht voort te zetten. Het leger kreeg van de overheid te eten en werd toen dadelijk doorgezonden. Zoo ging het op Washington aan. Het Nijverheidsleger telt nu in den lande een 50,000 leden en is een rumoerige troep. Ordelijker en vreed zamer is het Gemeenebestleger van Christus. Den 26n Maart toog het op uit Massillon, en men schat hun aan tal op 100,000 menschen. Over een paar dagen kunnen zij te Washing ton zijn. Zij zullen daar hetkapitool omsingelen, het congres smeekende om werk. Brand te Milwaukee Betreffende den brand te Mil waukee worden nog eenige bijzonder heden gemeld, waaruit] blijkt, dat niet het hotel-Davidson, maar wel het daaraan grenzende theater is vernield. Trouwens de brand ontstond we gens een onbekende oorzaak in 1 theater en bedreigde spoedig ook het hotel. De reizigers die daar verblijf hielden, ontvluchtten in de grootste verwarring, maar persoonlijke onge-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2