Toer onze Vensters. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. :is Jaargang; Zaterdag 14 April 1894. No. 3307. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERT EN TIËN: J. C PEEREBOOM, STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen." BINNENLAND. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM, Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gebeele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-3:9 Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. j Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Russische Toestanden I. Wie was de Dief. Haarl. Halletjes CXCVIL Binnen- en Buitenlandsche berichten. 1| Varia. Advertentïèn enz. Ten einde het Bureau van dit Blad een vroolijk aanzien te geven, heeft ondergeteekende besloten geregeld, op zeer bescheiden voetdaarin eene expositie te houden van illustra ties, gravures of photographieën, die betrekking hebben op actueele on derwerpen van den dag. Daar verschillende dier gravures genomen zullen worden uit buiten landsche tijdschriften, zal eene korte verklaring in onze taal aan elk wor den vastgehecht. Op dit oogenblik is geëxposeerd Tafereelen uit den veldtocht van deEnselschen in Becbuanaland. Het jacht van den prins van Wales dat te Nizza den eersten prijs ver- wierf. De prins van Wales bezoek ont vangende in dat jacht. Portret van dr. Brown Sequard, den beroemden parijschen medicus. Photographie van de Char a bancs der Bloemendaalsche Tramomnibus- maatscbappij. De dynamiet-ontploffing in bet Café Poyot en twee fantasiënBal op straat en Meisjeskopje. Des Maandags worden deze af beeldingen regelmatig verwisseld, ter wijl ook tusschentijds gravures enz. op actueele onderwerpen betrekking hebbende, zullen worden geëxposeerd. Directeur- Uitgever. Haarlem12 April 1894. Mausoleum. Heden is het stoffelijk overschot van den beer J. R. de Brouwer, in leven geneeskundige alhier, uit zijn rustplaats op de begraafplaats over gebracht naar het Mausoleum. De plechtigheid geschiedde in tegenwoor digheid van eenige familieleden. Daar dit het eerste lijk is, dat in het Mausoleum is bijgezet, vond dit plaats onder leiding van den gemeen te-architect, den heer Jac. Leijh. Voor het acte-examen lager onder wijs is te Amsterdam Donderdag ge slaagd de heer J. H. Schrameijer al hier. Gymnastiek-uitvoering. Een vrij talrijk en belangstellen I publiek woonde Donderdagavond de gymnastiek-nitvoering bij, die de heer J. A. van der Boom, gymnastiekleeraar alhier, in de groote zaal van „Felix Favore", gaf met leerlingen der hoogste klassen van de rijksleer school en de rijkskweekschool voor onderwijzers. Evenals dit bij vorige uitvoeringen het geval was, getuigden ook nu weer de flinkheid en juistheid waarmee de vrije oefeningen op en van de plaats door ide jongens zoowel als de meis jes werden uitgevoerd, en de hoogst fraaie figuren, welke bij die vrije oefe ningen en de verschillende reiën, de bewondering der toeschouwers wekten, van de uitstekende leiding van den heer van der Boom, en van de vele zorg ongetwijfeld door hem besteed aan bet welslagen van deze uitvoe ring. Onberispelijk werden de dikwerf zeer samengestelde oefeningen uit gevoerd. Het tweede gedeelte van het pro gramma bood nog meer afwisseling clan het eerste. Behalve vrije- en orde oefeningen, canon- en rangrei, uit gevoerd door meisjes van de leerschool, bevatte deze afdeeling nog oefeningen aan werktuigen (barren en hoog-rek), flink uitgevoerd door leerlingen van het 1ste en 2de studiejaar. Door eenige leden van Turnvereeniging „Olympia", die zooals bekend is, ook onder leiding staat van den heer van der Boom, werd nog ter afwisseling aan rek en barren gewerk. Hun wer ken was zeer flink. De uitstekend geslaagde uitvoe ring werd besloten met het opvoeren door leerlingen van de leerschool van „Sneeuwwitje", een kinder-ope- rette. Deze had veel succes. Het was alleraardigst deze jeugdige actrices en acteurs, onder wie som migen zeer vrijmoedig, op de planken te zien en ze met hooge kinderstem metjes te hooren zingen. Er waren er onder hen, die zeer goed zongen, zoo o. a. Sneeuwwitje zelve en de prins. Ook van de kostumes was veel werk gemaakt. Dooi een luid applaus stem den alle aanwezigen ten slotte in met de hulde door den heer van der Boom gebracht aan den heer J. W. Sevenhuijzenonder wiens leiding deze operette is ingestudeerd. Voor en tegen. Een onzer lezers heelt naar aanlei ding van de gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer zich cle moeite gegeven om uit te rekenen hoeveel stemmen er voor en hoeveel tegen het kieswet ontwerp-Tak zijn uitge bracht; de twijfelachtige stemmen zijn hierbij echter geheel buiten re kening gebleven. Hij komt dan tot het resultaat, dat 87000 stemmen er zich voor73031 er zich tegen hebben verklaard, dus een aanzienlijke meer derheid voor het kieswet-ontwerp. Een parysch Drama. Wanneer er ooit reden is om in een tooneelverslag een overzicht te geven van den inhoud van een stuk, dan is dat zeker het geval bij Ernest Dau- dets stuk. „Een parijsch Drama," dat Donderdagavond door het Nederl. Tooneel hier werd opgevoerd. De graaf de Véran is vermoord. Na eene orgie waaraan eenige vrien den en hunne vriendinnen deelne men, wordt hij door zijn knecht ge vonden, gedood door een revolver schot. Zijn vrouw, die gescheiden van hem leefde, omdat hij een slecht man was in alle opzichten, is juist in dien nacht naar Parijs gekomen, om hem over zaken te spreken en heeft den nacht in het huis doorgebracht. Wie is de moordenaar? Men weet het niet. Met eene akelige fantasie geeft de rechter van instructie order om de tafel aan te richten zooals die was bij het souper in den nacht van des graven dood, en noodt dan de gasten die er toen waren, uit om in het vertrek te komen. Bij het verhoor komt er een schijn van vermoeden tegen de vriendin van de Véran die op dien noodiottigen nacht daar even eens aan het feest heeft deelgenomen en die voor het souper onder vier oogen een twist met hem heeft gehad over een som gelds die hij haar had beloofd. De rechter van instructie verdenkt haar van den moord en, in weerwil van hare energieke ontkentenis wordt Rose Morgan gearresteerd en staat zij terecht. Op de terechtzitting komt de Do minicaner pater Vignal verklaren, dat hem bekend is wie de misdaad heeft gepleegd en dat Rose Morgan onschul dig is. Meer mag de geestelijke gebon den doo r zijne gelofte, niet zeggen. Toch verklaart de jury Rose Morgan schuldig en de rechter veroordeelt haar tot 5 jaar dwangarbeid. Dan eindelijk treedt de ware schuldige op het is mevrouw de Véran, die in een oogenblik van wanhoop en ra deloosheid, na de slemppartij haar man heeft gedood. Maar Rose Morgan, aan wie zij al les bekent, is veranderd. De woorden van Pater Vignal, bij wien zij berouwvol heil en troost heeft gezochthebben haar doen inzien hoe verkeerd haar leven tot dusver is geweest. Zij wil zich niet meer wreken op de moordenares, die toe liet dat men haar verdacht en ver oordeelde en ten slotte sterft zij, zonder dat iemand het geheim van den moord kent, behalve pater Vig nal, mevrouw de Véran en zijzeive. En wat verder Wij weten het niet. De auteur laat ons in het onzekere. Trouwt de gravin de Véran met den ridderlijken officier die haar liefheeft Zal hij haar den moord op haar echtgenoot vergeven? Wij ver nemen het niet en dit is juist de zwakke zijde van het stuk. Overigens heeft Daudet uitnemend de figuur van den geestelijke geschil derd. Hij is de hoofdpersoon, de man uit éen stuk, die edel is en de recht vaardigheid wil. Van hem gaat dan ook eene kracht uit, die kleur geeft aan het stuk en een weldadigen in vloed oelent ook op den toeschouwer, die overigens in het stuk wat al te veel tooneeltrucs terugvindt. Dat de rol van den geestelijke door Louis Bouwmeester en die van Rose Mor gan door mevrouw Frenkel werd ver vuld, wil zooveel zeggen dat ze uit nemend werden gespeeld. Mevrouw HoltropVan Gelder gaf de rol van mevrouw de Véran zooals wij van haar gewoon zijn, zeer verdienstelijk weer en ook de heer Brondgeest, de Moronis, verdient een woord van lof. De overige rollen waren onbedui dend, en waarom de heer van Schoon hoven als rechter van instructie zich had gegrimeerd als een fransche kap per, is ons niet duidelijk geworden. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 13 April hebben zich de volgende personen aangemeld 23 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 5 voor naaister, 3 voor grond werker, 6 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 2 voor loopknecht, 3 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Utrecht's Universiteitsgebouw. Woensdagavond zijn te Utrecht de feestelijkheden begonnen ter ge legenheid van de overdracht van 't Universiteitsgebouw. Het studenten corps ving de feestviering aan in de sociëteit, en begaf zich te 8 unrnaar het Geb. voor |K. en W., alwaar de rector van het corps, de heer M. Wijt, een opwekkende toespraak hield. Hij gaf daarin in eenige breede trek ken een overzicht van de geschiede nis der hoogeschool, en wendde zich daarna meer bepaald tot het corps, om eenige momenten uit zijne ge schiedenis in het licht te stellen en op de beteekenis van het ieit van den dag te wijzen. In optocht (met muziek en fakkel licht) ging het daarna naar het oude academiegebouw, waar als telkens op den laatsten dag des academiejaars het „uren, dagen, maanden, jaren" ge zongen werd. Het rtudentencorps begaf zich daar na weder in optocht naar het Dom plein, waar een aantal gaskronen brandde, die een helder licht ver spreidde, dat met het licht der toort sen en nu en dan met het Bengaalsch vuur een prachtig effect maakte, vooral op de schoone gebouwen, dia men daar bijeen ziethet nieuwe universiteitsgebouw en den grijzen Dom en de oude Domkerk. De curatoren, professoren, burge meester en wethouders en raadsleden, die den zang hadden aangehoord, begaven zich inmiddels binnen door naar de groote zaal in het nieuwe gebouw naast den ingang, waar de buste van H. M. de Koningin was opgesteld, aan de rechterzijde waar van zich schaarden de rector en de senaattegenover hen stond de bur-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1