gemeester en in wijden kring daar omheen alle verdere aanwezigen. De reetor hield daarop eene rede, welke hij aanving met te zeggen, dat nu voor de eerste maal de studeerende jongelingschap dezen drempel had overschreden, die eerste maal haar zal blijven een onvergankelijke her innering uit den studententijden het geschenk aan de gemeente aan bood. Daarna nam de burgemeester het woord en gaf den rector en de leden van het studentenkorps de verzeke ring, dat het gemeentebestuur dit fraaie geschenk ter plaatsing in den nieuwen tempel van wetenschap met groote dankbaarheid aanvaardt. Na afloop der plechtigheid klonk op den Dom 'tlö vivat, het Wilhel mus en het Wien Neerlandsch bloed, door het studentenfanfarecorps. De overdracht van het nieuwe aca demiegebouw had Donderdagmorgen te 11 uur plaats. Van alle openbare en van vele particuliere gebouwen wapperden de vlaggen. Behalve de curatoren en professo ren, de studenten, de commissie uit de burgerij, die tot de stichting heeft bijgedragenen de Gemeenteraad waren verscheidene autoriteiten mede aanwezig. Na een rede van den burgemeester, den heer Reiger, werd de sleutel van het gebouw met eenige plechtigheid aan den voorzitter van het college van curatoren ter hand gesteld, die met een woord van dank namens de regeering, het geschenk aanvaardde. De rector van den acad. Senaat prof. Pols deelde mede dat ter her innering aan dezen dag een medaille bij de firma C. J. Begeer is geslagen, welke zij wenscht aan te bieden aan de beide Koninginnen, provincie, ge- •neente en aan hen die aan het ge schenk hebben bijgedragen. De burgemeester aanvaardde met een woord van dank deze fraaie, ar tistiek bewerkte medaille. Ten 1 uur werd door prof. Pols een rede in het groot auditorium uit gesproken. Ter gelegenheid dezer overdracht was door den heer Nijland, in de ge restaureerde kloostergang, eene ten toonstelling van oude platen en por tretten, betrekking hebbende op de universiteit en de professoren van af 1632 voor het publiek toegankelijk festeld, waarvan door velen werd ge rnik gemaakt. Ten 10 uur 's avonds werd door de studenten een serenade gebracht aan het gemeentebestuur ten stadhuize, dat feestelij k- was verlicht, en verder aan de professorenVon Éisselsberg, Winkler, v. O verbeek de Meyer, Gallé, Kramer, Molengraaf en En- gelmann. Duizenden menschen waren op de been. poppen in de gothische zaal zullen organiseerd; datdr. Kuyper met zijne zijn geplaatst, zullen hare Majesteiten deputaten het heele land voor Tak de verzameling in oogenschouw ne- in rep en roer bracht als men men, waarna vermoedelijk omstreeks dat alles in aanmerking neemt, ja 20 a. s. aan het publiek tegen entree gelegenheid zal worden gegeven even eens deze tentoonstelling te bezoeken. De opbrengst der entrees zal strekken ten bate der in gang zijnde Neder- ijandsche wetenschappelijke expeditie naar Centraal Borneo. Poppen tentoonstelling. De Indische dames, welke voor de tentoonstelling te Batavia in 1889 eene verzameling bijeenbrachten 4der ver schillende kleederdrachten in den Ne- derlandsch-Indischen Archipel, heb ben deze verzameling aangeboden aan Hare Majesteit de Koningin. Aan de collectie poppen in Indische kleederdracht zal in het Rijks Eth- nographisch Museum te Leiden eene blijvende plaats worden gegeven. Al vorens echter de verzameling in dit museum wordt opgenomen, zal zij met vergunning van. H. M. de Ko ningen-regentes in de gothische zaal te 's-Hage worden opgesteld. De heer dr. Serrurier, directeur van het Ethnographisch Museum, heeft zich vrijwillig belast met de plaat sing en rangschikking der ook uit een wetenschannelr OQgnnnt zeer De uitslag. De Tel. schrijft: De uitslag der verkiezingen heeft in menig opzicht onze verwachtingen overtroffen. Een groote staatkundige hervorming, als door den minister Tak wordt beoogd, komt niet tot stand zonder strijd en moeilijkheden, en toch zien wij, dat de nieuwe Kamer waarschijnlijk voor den dag zal treden met een meerder heid voor de kiesrecht-uitbreiding. Het is waar, dat die meerderheid ge ring zalj zijn, maar het is ook waar, dat er in het overgroote deel des lands van strijd weinig sprake is geweest. De tegenstanders der kiesrechtuit breiding zijn opgekomen in gesloten gelederen. Hoe zou anders een ver rassing verklaarbaar zijn als te Haar lem heeft plaats gehad, waar ieder de herkiezing van den heer Farncombe Banders verzekerd achtte, en toch de heer Roëll verkozen werd? Hoe is het anders verklaarbaar, dat in het vooruitstrevende Amsterdam tegenstanders der kiesrechtuitbreiding in herstemming gekomen zijn Waren de voorstanders der hervor ming even trouw opgekomen, wij zou den heel andere uitkomsten hebben gezien. Dat verklaart waarom wijjvol goede verwachting de herstemmingen tegemoet zien die den doorslag zullen geven ten behoeve der hervorming. Hoe meer stemmen daarbij door de voorstanders worden uitgebracht, hoe meer zedelij ke kracht het voorstel tot kiesrecht-uitbreiding in de nieuwe Tweede Kamer en later in de Eerste Kamer der Staten-Generaal hebben zal Dat de voorstanders in de verschil lende partijen zich thans vereenigen, om bij de herstemmingen te zege vieren 1 ,e verkiezingen, welke haar eind uitslag ook zal zijn, hebben het on- wede-rlegbaar bewijs geleverd, dat het Nederlandsche volk verdeint te tre den in het genot van rechten, die elders reeds lang bestaan. Nergens in den lande heeft men opschudding of ongeregeldheden gezien Overal heeft men op kalme en waar dige wijze van gedachten gewisseld. Welk land zou men kunnen aan wij zen, waar gedurende de verkiezings periode de minister van Binnenland- sche Zaken en de burgemeester der hoofdstad op reis gaan, terwijl toch een zoo belangrijk vraagstuk als de kiesrechtuitbreiding aan de orde is? Waarom te aarzelen tegenover die hervorming, nu het opnieuw gebleken is, dat kalm beraad steeds voorzit in de overleggingen des volks? De uitslag van de verkiezing is der Nj R. Ct. niet tegengevallenintegen deel. Als men in aanmerking neemt, dat schier de geheele groote en kleine liberale pers op de hand van Tak was, dat hetzelfde het geval was met de antirevolutionaire organen, dat de roomsch-katholieke bladen wel voor het meerendeel tegen Tak waren, maar toch ook Het Centrum en en kele fcleinere bladen vóór hem partij trokkenals men verder bedenkt, hoe het land door de voorstanders van Tak's wet letterlijk is afgereisd en welke vurige volksredenaars onder hen warenals men bedenkt, dat het bestuur der „Liberale Unie"jziju gewicht in de schaal gelegd heeft vóór dan moet men wel erkennen, dat de kansen voor Tak al heel gunstig schenen te staan, al stonden dan ook aan de zijde der slecht georganiseer de liberalen, die tegen Tak's wet zij n het grootste deel der katholieken en een deel der antirevolutionairen, die niet met dr. Kuyper medegingen. Eene ontbinding, die desniettemin met zoo weinig succes bekroond werd, mag zeker niet op den naam van gelukt bogen. Wat bij deze verkiezingen vooral in het oog springt, is het getal van hen. die hunnen kiezersplicht niet hebben vervuld. Omtrent AmsterdamNu Tak 's voorstanders het met het roeren van de groote trom niet verder gebracht hebben dan tot het povere resultaat dat wij hebben vermeld, bestaat zeker niet weinig kans om de 4 nog te vervullen plaatsen door tegenstan ders van Tak's ontwerp te doen in nemen. Gerust mag men veronderstel len, dat onder hen, die bij de eerste stemming niet opkwamen, de groote meerderheid zeker voor Tak en zijne plannen weinig sympathie koestert. Aan hen moet het bij de herstemmin duidelijk gemaakt worden, dat hun plicht om daarvan getuigenis te komen afleggen niet mogen verzaken. Indien de tegenstan ders van Tak's kieswet eendrachtig opkomen, dan is de kans voor overwinning groot. Merkwaardig noemt het Centrum de electorale bataille te Amsterdam door de verkiezing van minister Tak van Poortvliet, te Zaandam door den I val van den heer De Meijier en te Groningen door de nederlaag van den heer Van Houten. Het gewicht dezer stemmingen valt niet te lochenen. Den vader der kieswet brengt men in de Kamer, terwijl de man, wiens amendement die wet deed intrekken, en de zwaar geharnaste strijder, die haar het felst bestreed, beiden door het vonnis der kiezers worden ge oordeeld. Nu was zeker nergens de quaestie zóó zuiver gesteld als juist in de distric ten, waar deze mannen in het vuur kwamen en was bovendien de naam van elk dier mannen een leus-pro gram. De kiezers wisten wat zij hadden aan Tak, aan De Meijier, aan Van Houten. Niemand had zich duide lijker uitgesproken, dan dit drietal en daarom is het stembus-votum der kiezers te hunnen opzichte van geen geringe beteekenis. Een veroordeeling der finale kies rechtuitbreiding is daarin allerminst |te lezen proces-verbaal en verbod verder mede te reizen. Nu, dat laatste werd ook niet gewenscht door den man, die op tijd zijn stembriefje in de bus stak. Eene vreemde aankon diging. Te Genemuiden was de naam van den heer L. Kuiper, pred. der Chr. Ger. gemeente aldaar, verkeerdelijk onder eene aanbeveling van den heer Beelaerts van Blokland geplaatst. Ge noemde predikant liet daarom door den omroeper bekend maken, dat hij zeer beslist voor den heer Wierings zou stemmen. Rechtszaken. Hendrik de Jong voor de rechtbank. de i:w Kie»-ijver. Als tegenhanger van zoovele staal tjes, die aanduiden, dat de kiezers Dinsdag liever lui dan moede waren, diene het volgende: Een heer (kiezer in een kleine ge meente, maar voor een district, waar het spannen zou), moest absoluut Dinsdag voor zaken vroeg in de hoofdstad zijn en kon met den ge wonen trein eerst dan terugkeeren, wanneer de stembus in zijn dorp ge sloten was. Met den grootsten lust om zijn burgerplicht te vervullen bezield, nam hij een extra-middel te baat, om toch te kunnen stemmen; hij maakte nl. gebruik van den sneltrein, die om streeks drie uur zijn dorp in vlie gende vaart passeerde en daar geko men trok onze reiziger aan de nood De zoo veel besproken Handrikde Jong, oud 32 jaar. geboren te Wees- perkarspel, schilder, thans te Am sterdam, „uit anderen hoofde in hech tenis", stond Donderdag voor de 4e kamer der arrondissementsrechtbank aldaar terecht. In de dagvaar wordt beklaagde ten laste gelegd, dat hij ia de laatste helft van het jaar '92 te Amsterdam, met het oogmerk zich wederrechtelijk te bevoordeelen. Hendrik Kramer, destijds hotelhou der aan de Martelaarsgracht 8 aldaar op na te melden wijze te hebben be wogen tot afgifte aan hem, beklaag de, van gelden tot een gezamenlij bedrag van honderd gulden. Dat hem dit gelukte, geschiedde zegt dagvaarding „door bedriegelijk en in strijd met de waarheid aan Kramer op te geven, te zijn landme ter der le klasse en, na Kramer's dochter, Margaretha Kramer, ten hu welijk te hebben gevraagd en met dezen verloofd te zijn ten einde Kramer in den waan te brengen, dat hij, beklaagde, was een man van ver mogen en aanzien door mede be driegelijk en in strijd met de waar heid, aan dezen, alsmede aan diens dochter Margaretha en diens vrouw voor te lezen een geschreven en naar het uiterlijk gezegeld stuk, waarin vermeld werd, dat zijn, bekla; vader was geweest zeeofficier en zich later op de koopvaardij had toege- dat deze te Nieuwer-Amstel had gewoond en daar was overleden, hem, beklaagde, en zijn zuster nala tende verschillende onder Duiven- drecht gelegen landgoederen, waar van zij te samen ƒ40 in de week trokken. Verder door mede bedrie gelijk en in strijd met de waarheid voor te wenden, dat een zekere no taris Dikselette (alleen bestaande in beklaagdes verbeelding), die goederen beheerde, waarop hij zich door Kra mer, na dezen te hebhen gezegd zijn portemonaie met geld te hebben ver loren en juist geld noodig te hebben heeft doen afgeven een bedrag van 25 door voorts, na bedriegelijk zijn aanstaande bewogen te hebben aan den gewaanden notaris Dikselette na mens en voor hem een brief te schrij ven, waarin hij, bekl., verzocht hem een crediet te openen van 3000 gul den, ten einde over die gelden bij gelegenheid van hun huwelijk tejbe- schikken en kort daarop aan Kramer en diens dochter bedriegelijk een stuk te hebben voorgelezen, althans den schijn te hebben aangenomen dat hij voorlas, daarbij in strijd met de waar heid voorgevende, dat dit stuk was het antwoord van den notaris en dat daarin vermeld stond, dat hij, be klaagde over dat bedrag kon beschik ken, en daarna aan Kramer te vra-j sren hem in afwachting van de gel-} Van f£4° te geveD> waarop hij zich door Kramer dit bedrag heeft doen afgeven, en eenigen tijd daarna na aan Kramer bedriegelijk en in strijd met de waarheid te bebben voorgegeven, dat hij geld te 's-Bosch moest gaan halen, en oogenblikkeliik gO?h P g ft daarbij zeügende „Och Pa, geeft u mij nog ƒ35 erbij dan is net de nonderd vol" een bedrag van 35." En dit alles vervolgt de dag vaarding „terwijl nog geen vijf jaren verloopen waren sedert bekl ondergaan^"''3'wegens "PKehting had' Op de gebruikelijke vragen van den voorzitter, mr. Wichers Hoeth geeft hij op „decoratie-natuurschilder" te zijn en laatstelijk te Haarlem te zijn woonachtig geweest. Tijdens de voorlezing van de acte van verwii- zing luistert bekl. aandachtig toe. Voorlezing wordt door den subst.- gnlher gedaan van verschillende stuk ken van burgemeesters en andere ambtenaren, die op den persoon van ZIJ»en burgerlijken staat a ^u.e, g hebl>en. Er blijkt uit dat bekl. s vader nooit onroerende goederen heeft bezeten en dat er geen notaris Dikselette bestaat. Vervolgens word het rapport voor- - ;]fen van het geneeskundig ondei- zoek, waarin de meening wordt uit- ken, dat bekl. is geen „mania- cus, maar iemand van sanguinisch temperament met zucht tot excentri- citeit. Conclusie van het rapport: Bekl, is met lijdende aan een ziekelijke sto ring zijner verstandelijke vermogens en cicht men toerekenbaar worden ger Getuige H. Kramer, woonachtig te Loosduinen, verklaart het volgende: in löob kwam de Jong in getuige's logement aan de Martelaarsgracht Hy was in de uniform van onder officier edn streep mankeerde er aan. J ,zeide gepensioneerd te zijn ten- gevolge van een ontvangen beenwond ïl ~®,1. 6 landmeter 3e klasse te zijn n--^. jUig' was zeer haastig, üy had het erg druk, zeide hij. De dochter van Kramer was ge Igageerd en hierdoor werd er toer geen connectie aangeknoopt tusscher ,Sen Kramer's dochter. Eerst in laa2 heeft Kramer de Jong terug gezien. Toen de Jong in dit jaar te rugkwam, zeide hij in dien tusschen tijd bevorderd te zijn tot le klassi landmeter. Later bleek, dat hij in middels in de gevangenis had geze ten. Het engagement van Kramer'f dochter was afgebroken. De Jong en Kramer gingen op ver zoek van den eerste wandelen. D( Jong verzocht get.'s dochter ten hu welijk en vertoonde aan Kramer eer stuk, waaruit moest blijken, det d< Jong's vader aan zijn zoon Hendril landgoederen onder Duivendrecht hac nagelaten; zijne zuster heetteEmilie t Was een prachtig stuk zegt ge tuige met een zegel er op en eer C u°£ de envel°ppe, 't leek wel eei afschrift van een testament. ^r0K met zijn zuster van be doelde landgoederen f 40 in de week Op 27 Juli is get. met De Jong ti Utrecht naar „Tivoli" geweest ei daarna naar bekl.'s kamer, alwaa een goed déjeuner met wijn werd ge bruikt. Toen zijn aanstaande schoonvade hem zeide„Hoor eens, De Jong, i moet niet denken, dat ik een mai van geld ben", antwoordde hij „Waa zou ik geld voor noodig hebben, pa Ik heb de inkomsten van mijn land goed en mijn ideaal in uw dochte gevonden." Later nad hij, onder voorgeven zijl nortemonnaie ie hebben verlorer

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2