NIE S- EN ADVERTENTIEBLAD. ,1e Jaargang Maandag 16 April 1894. No. 3308 ABONNEMENTSPRIJS; A IJVERT EN TIEN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. STADSNIEUWS. Arrondissements-Reehtbank BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het gehccle Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post C,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- cn feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advèrtentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de P-ublicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, SuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD Haarlem, 13 April 1894. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid werd de tentoonstelling van ver sierd lederen voorwerpen en buek ban den gesloten. In het trapportaal zijn verschillende Parijsche aanplakbiljetten, die in den laatsten tijd verschenen, ter bezichti ging gesteld. Gedurende de maand Maart werd het Museum door 827 personen be zocht. Des Zondags is de toegang vrij. Gasquaestie. Het volgende adres is aan den ge meenteraad verzonden De Neutrale kiesvereeniging „Bur gerplicht" te Haarlem, goedgekeurd bij K. Besluit d.d. 20 Februari 1894 No. 44, vergaderd op Donderdag 5 April 1894 des avonds ten 8 uur. bovenzaal café Brinkmann, heeft met stemmen besloten adhae- sie te schenken aan het adres van den heer J. Tijssen en 370 nering doenden alhier, om de voorstellen van de Imp. Cont. Gas Ass. opnieuw in behandeling te willen nemen. Namens de Vereeniging Het Bestuur. (Volgen 7 handteekeningen.) Voor het acte-examen lager onder wijs zijn te Amsterdam Vrijdag ge slaagd de heeren: J. van der Bijl, J. A. Burk, C. F. Broere en J. van Aalst allen alhier, Velsen. en J. van der Wiele te Holl. Maatschij. van Landbouw afd. Haarlem, Op de bovenzaal van café „Mon tague" werd Vrijdagmiddag) te half vier eene vergadering gehouden door bovengenoemde afdeeling, waarin door het bestuur de prijzen werden uitge reikt, behaald op de algemeene ten toonstelling van de Maatschij van Landbouw gehouden te Amsterdam in September 1893. Door het voor ons ongeschikte uur der vergadering, konden wij hiervan in ons vorig nummer geen verslag meer uitbrengen. Wij ontleenen daar over het volgende aan de O. H. Ct.: De prijzen werden bij monde van den voorzitter, den heer Lieftinck, overhandigd, die daarbij een geluk- wensch voegde. Hij hoopte, dat zij nog vaak in het strijdperk zouden mogen treden. Spreker stelde nog in het licht, dat de afdeeling Haarlem steeds nogal gelukkig geweest was, wat vooral te danken was aan den bloeienden cursus in hoefbeslag en de paardenfokkerijen. Nadat de heer Lieftinck aan hen ,cüe opgekomen waren, de prijzen, bestaande uit me dailles, getuigschriften en geld, had ter hand gesteld, sloot hij de verga dering, den wensch uitsprekende, dat de bronzen medailles door den tijd in zilveren en de zilveren in gouden mochten veranderen. Achter een der ramen van ons bureau hebben wij geëtaleerd een der beide photografiën welke zijn geno men bij de aankomst en het vertrok van HH. MM. de Koninginnen op en van het terrein van den heerjKrelage bij Haar bezoek op 7 dezer. Van deze beide photo's, genomen door den heer C. Zwolle, sport- en landschapphoto- graaf alhier, is vooral die voorstellende het vertrek der vorstelijke bezoeksters goed geslaagd. Zij zijn door den heer Jac. Bookmaker in den handel ge bracht, en alom verkrijgbaar tegen den prijs van j 1,50. Heden is geëtaleerd in den boek en kunsthandel van D. J. v. d. Wilk Gr. Houtstraat 105, een schilderij van E. v. Heemskerck van Beest, Kalmte late middag in de Noordzee. Heden stond wederom terecht Jan Geil voet, visseher, oud 42 jaar, wo nende te Haarlemmermeer. Ditmaal was hem ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 23 op 24 Februari of anders in den laten avond van den 23sten, met oogmerk tot wederrechte lijke toeëigening eenige kippen en een haan heeft weggenomen, ten nadeele van den landbouwer Anthonie Pruis- n. Niet minder dan 24 getuigen waren gedagvaard. Daar Geil voet in hechte nis is was hem een verdediger toe gevoegd, als zoodanig trad op mr. H. Ph. 't Hooft. De beklaagde heeft groote stukken beschreven papier bij zich en zit on der het voorlezen van de stukken, daarop met een potloodje gedurig aanteekeningen te maken. Als stukken van overtuiging zijn, in zakken van Pruissen aanwezig een aantal koppen en vleugels van kippen, die bij het openen van de zakken een allesbehalve frissche geur verspreiden. Daarbij staat een kruiwagen, ook van Pruissen, waarin Geijlvoet de kippen moet hebben vervoerd. Het eigenaardige van deze zaak is, dat zij geheel berust op aanwijzingen. Zoo verklaart de rijksveldwachter den Beider, dat Geil voet in den nacht van den diefstal niet thuis is geweest. Dat kan wel zijn, zegt Geilvoet, lachende. Van niet veel meer gewicht is de verklaring van een jongen, Hartkamp. Hij kwam in den bewusten nacht reeds te half vijf den Ringdijk langs en zag een kruiwagen staan met een zak erin. Op eenige passen afstands stond een man, wiens gezicht hij niet kon herkennen. Hij zei goeienmorgen, hetgeen de man beantwoordde. Hij herkende Geilvoet's stem. Bij door den verdediger en den be klaagde zelf gedane vragen blijkt, dat deze getuige maar eens in zijn leven Geijlvoet heeft gesproken en wel 3 jaar geleden. Door den veldwachter Zethof is Geilvoet aan de zuidzijde van het Willemspark aangehouden. Hij had toen een zak met vijf kippen en een haan bij zich, alle dood en toen Zet hof hem naar den commisaris van politie wou brengen, rukte Geilvoet zich los eu ontsnapte in de richting van Amsterdam. Deze dieren zijn door Pruissen als zijn eigendom herkend. Die, wordt door Geilvoet niet ge loochend, alleen beweert hij de kippen te hebben gekocht van een anderen koopman wiens naam hij niet kent. Na de pauze verklaart Geilvoet, dat het wel mogelijk is dat de in zijn bezit gevonden kippen toebehoorden aan Pruissen. Hij kan er alleen van zeggen, dat ze dan denkelijk zijn stolen door den koopman van wien hij ze heeft gekocht. Den naam van dezen man heeft hij wel geweten, doch kent dien nu niet meer. Hierop erlangt de heer mr. Joh. P. van Outeren, subs. offi. v. just, het woord en qualificeert den beklaagde als een zeer gevaarlijk persoon, die vrijweljniet anders doet dan rooven en stelen. Dat spreker slechts den dief stal van 5 kippen en 1 haan heeft ten lasta gelegd, terwijl meer dan der tig dieren zijn gestolen, komt door dat spreker goed beslagen ten ijs heeft willen komen. Aan het - optreden van den veld wachter Zethof is het te danken dat Geilvoet aangehouden is kunnen worden. Uitvoerig ging spreker de verschillende aanwijzingen na, achtte het ten laste gelegde wettig en over tuigend bewezen en requireerde de veroordeeling van Geilvoet tot 5 jaar gevangenisstraf. De verdediger acht bet bewijs niet geleverd en bestrijdt uitvoerig de waarde van de getuigenverklaringen, die meer in quantiteit dan in quali- teit waarde hebben. Geilvoet heeft veel op zijn kerfstok, maar het gaat niet aan hem te beschuldigen van alle kippendiefstallen die in de Meer pk ats hebben. Pleiter concludeert tot vrijspraak. De uitspraak wordt bepaald op 26 dezer. Zie vervolg Stadsnieuwste pagina). Jubileum. Het gemeentebestuur van Aker sloot schonk den heer A. v. Niemes burgemeester van Uitgeest en secre taris van Akersloot een prachtig ca deau, bestaande uit een zwart mar meren pendule met |coupes, ter ge legenheid van zijn 25-jarig jubilé in laatstgenoemde betrekking. Te Assendelft is eene boerderij met 16.19.81 H.A. weiland verkocht voor ƒ22694. Door de ingelanden van den Veen- der- en Lijkerpolder is overeengeko men, onder de gemeente Alkemade en Woubrugge {een steen en sluis te doen bouwen, tusschen het boezem water van het Brasemermeer en het water uit bovengenoemden polder. Marktbericht van J. W. R. Arnold te IJmuiden. Binnen van de beugvisscherij 42 sloepen aanvoerende van 50 tot 400 levende. 10 tot 200 doode kabeljauw, 100 tot 2500 schelvisch, 3 tot 60 heil botten, 5 tot 50 punten rog, 5 tot 20 bennen vleet, en wat zoutevisch. Tan de trawlvisscherij 28 en smacks met tong en schol. Marktberichten. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer 5 April 1894. Witte tarwe f5.10 a f 5.60, Haver f6.75 a f7.25, Zomer ristarwe f4.50 a f4.75, Rogge f4.a f4.25. Duiven- boonen f5.75 a f 6.25, Paardenboonen f5.25 a f5.50. Groene erwten f4.75 a f5.25. Gasverbruik in Amsterdam Naar het Hbld. verneemt is het gasgebrnik te Amsterdam in het eerste kwartaal van dit jaar bijna een half millioen kubieke meter minder dan gedurende hetzelfde tijdvak in 1893. Deze vermindering komt de gemeente te staan op een achteruitgang aan inkomsten in de maanden Januari, Februari en Maart van bijna f 20,000. De genoemde vermindering is toe te schrijven aan de vermeerdering van gebruik van electrisch licht, en aan de verbetering, welke in den laatsten tijd aan gasbranders gebracht is. Moord op den eersten Paasch- dag te Amsterdajjn Er bestaat alle vrees, schrijft de Tel., dat de moord op den slager Schut, geplaatst zal worden op het lijstje der niet-ontdekte misdaden. Het onderzoek wordt nog altijd voortgezet. Personen, op wie ivage vermoedens rusten, worden herhaal delijk bij den rechter-commissaris ge roepen en bijna dagelijks, soms meer dan eens per dag, worden de zeldzame getuigen gedagvaard. Een dame, die meent een slachter te hebben zien komen uit den winkel op Paaschmorgen, is negentien maal naar het abattoir gebracht om daar te surveilleeren, doch tevergeefs. Thans worden de getuigen weer geconfronteerd met zekeren M., een man, die daar ter stede vroeger een zeer groote slachterij dreef. In den winkel van Schut is Vrijdag avond een nieuwe slachterij geopend. Bangmakers. Eenigen tijd geleden kwam de 19" jarige dienstbode van den heer Jo- link te Doesburg, op den zolder, waar zakken te drogen hingen, en bevond, dat die gedeeltelijk in brand stonden. Spoedig werd de brand gebluscht, en men verdiepte zich in gissingen naar de oorzaak. Verleden Zondagavond werd men opnieuw verontrust aöóï een vreemdsoortig geklop, soms ge volgd door een gestommel alsof er vreemde lieden in huis waren. Een onderzoek bracht geen opheldering. Den volgenden ochtend overhandigde de dienstbode aan de vrouw des hui zes een briefje, gevonden, naar zij zeide, onder de wachskuip en de grofste bedreigingen bevattende, om vrouw en kinderen te vermoorden en het huis in brand te steken. Toen des avonds het leven, opnieuw begon, waarschuwde men de politie, die even wel na een nauwkeurig onderzoek niets verdachts ontdekte. De briga dier van de rijksveldwacht verborg zie h nu Dinsdagnacht en betrapte de diori-tbode, die weldra door de mand viel Cn bekende, dat zij door het ge schrijf en geklop de huisvrouw had willen vraontrusten, omdat deze een vroegere bdofte niet had vervuld. Zij

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1