NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ;aargang; Dinsdag 17 April 1894. No. 3309 ABONNEMENTSPRIJS; ADVERTENTIËN: 4 l C. PEEREBOOM. STADSNIEUWS. naar BIN NENLAND. Voor Haarlem per 3 maandenf 3,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanuen 1,05. Afzonderlijke nummersu,uö. Geïllustreerd Zondagsblad, pei 3 maanden franco per post .37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zion- eecstuagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 128. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bp Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advértentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJO-HN F. JONESSuceParijs 31bis Faubourg Montmartre. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- Jantiën, Brievenhoofden, Memoranda In alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter {Stoomdrukkerij van dit blad lillijk en vlug gedrukt. Directeur- Uitgever. Haarlem16 April 1894. J De heer L. Harder, deurwaarder lij de belastingen is als zoodanig be- loemd te Amsterdam. I Voor het examen vrije- en orde lefeningen gymnastiek is te Amster dam Zaterdag geslaagd de beer T. P. pizer alhier. I Onze vroegere stadgenoot de heer fis. M. J. Mees predikant bij de luth. lemeente te 's Gravenhage, is naar lij tot ons leedwezen vernemen, Zon- lag overleden. Dierenmisliandeli n g Men meldt ons: Op het groote plein tusschen Leid- sehe Vaart en De Clercqstraat, waar haarlemsche straatjeugd speelt en Btoeit, maar dikwijls ook de balda digste en onbehoorlijks te dingen be- tot groot ongerief van de omwo had Zondagmorgen een too- peel plaats dat menigeen zeer deed aan het harte. Jongens hadden eene pandeling gemaakt met een geit aan koord en keerden nu naar hunne Koning terug, gelegen in een der tal straten achter genoemd plein. dier werd vermoeid of kreeg lust om iets te eten van gras dat op het plein groeit, en daardoor niet verder zooals de Na met woestheid het dier een te hebben meegesleurd, het door de jongens zoo ge- dat het stuiptrekkend en als oor dood neerviel, nu en dan een gekreun latende hooren. Spoe- verzamelde zich de jengd om bet dier heen en ieder bad de eene andere opmerking te maken som- lukkig toonden de meesten medelij den. De vader van den wreedaard komt, ziet wat gebeurd is en zegt glimlachend: „Ja, daar kan zoo'n beest niet tegengaat ie dood dan is ie goed voor onzen hond." Een rilling ging door velen van hen die deze ongevoelige taal hoorden; waar zoo de vader voorgaat, is daar eenig medegevoel voor een dier bij het kind te verwachten? Och, laten toch de ouders nooit dieren, een geit, een hond of een vogeltje als speelgoed aan hun kinderen gevenwerkelijk, mishandeling kan dan niet uitblijven en bovendiendaarvoor zijn de die ren niet. A. C. Kruseman. f Zondagnamiddag is hier ter stede overleden de heer A. C. Krnseman, vroeger boekhandelaar en uitgever 'alhier. De ontslapene had vooral in laatstgenoemd vak een welverdienden naam verworven. Tal van weten schappelijke werken zagen bij hem het licht. Om zijne buitengemeene bekwaamheden was de heer Kruse man hooggeacht en de groote ijver en toewijding die hij in verschillende betrekkingen op het gebied der letter kunde en fonderwijs ten toon spreidde, zullen niet licht in vergetelheid ra ken. Zijne verdiensten vonden erken ning door zijne benoeming tot ridder van de orde van den Eikenkroon en van den Nederlandschen Leeuw, en tal van wetenschappelijke instellin gen telden den verdienstelijken man onder hare leden. Vooral in deze stad vroeger als voorzitter van de Neöerlandsche maatschappij van Nijverheid, als lid der commissie van het Stedelijk Museum, der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen enz. zal zijn heen gaan nog lang worden betreurd. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal Woensdag 12 uur plaats hebben. W. H. Muntendam f Op ruim 73j jarigen leeftijd is alhier in den afgeloopen nacht overleden de heer W. H. Muntendam, sinds 1876 ge pensionneer d als directeur van het postkantoor te Middelburg. De overledene was vroeger voor zittend meester, tevens regeerend meester van de afdeeling van den meestergraad, in de Vrijmetselaars loge „Vicit vim Virtus," en behoorde tot de oprichters van de Haarlemsche Tramway-Mij. Tot de nalatenschap behoort eene kostbare verzameling antiquiteiten, rl a m.OflO+n 1 in welke kunst hij het ver had ge bracht. De begrafenis zal plaats hebben op Donderdag a.s. 's middags ten 12 uur. Afdeeling: „Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 16 April hebben zich de volgende personen aangemeld 23 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 5 voor naaister, 3 voor grond werker, 6 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 2 voor loopknecht, 3 voor op passer, 3 voor koffiehnisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, Ivoor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Herstemmingen. Men meldt ons: Eene sterke politieke strooming openbaart zich te Haarlemmermeer, onder de liberalen ten gunste van den heer G. B. 'i Hooft a. r. voor stander van finale kiesuitbreiding, tegenover den heer Reekers candi- didaat der katholieken. Er schijnt dan ook sprake van te wezen dat de heer G. B. 't Hooft a. s. Dinsdag door de liberale kiesvereeniging can- didaat zal gesteld worden. De beide te Uitgeest bestaande ver- eenigingen voor bloembollencultuur hebben hare adhaesie betuigd aan de pogingen van bloemisten te Hil- legom om den handel in afgesneden bloemen tegen te gaan en eene com missie benoemd, om met alle haar ten dienste staande middelen het doel te helpen bevorderen. Biljart-concours. Het bestuur der sociëteit „De Toe komst" te IJmuiden had Zaterdag avond voor de leden een handicap biljartwedstrfid georganiseerdde ken tegen de minste 30. Door 28 leden werd aan het concours deelgenomen en de prijzen werden behaald door de heeren Wesseling, Roggeband Jr. en Roggeband Sr. 25 jarige ambtsvervulling. In de godsdienstoefening van Zon dagmorgen herdacht ds. K. A. Gon- lag, evangelisch luthersch predikant te Beverwijk den dag dat hij voor 25 jaar te De Rijp zijn ambt aanvaardde. Voor een talrijk gehoor sprak hij naar aanleiding van II Corinthe 4 vers 7 en dankte daarbij tevens voor alle blijken van vriendschap, belang stelling en waardeering die hij in de laatste dagen had mogen ontvangen. Bij zijn komst in de kerk werd hem een welkomstgroet toegezongenna de middelzang werd een vioolsolo met orgelbegeleiding uitgevoerd en na het uitspreken van het slotgebed, zong men hem staande een zegenbede toe. Donderdag 19 April a. s. wordt te Aalsmeer de groote vooijaars vee markt gehouden. De koninklijke familie. Naar men mededeelt zal de ko ninklijke familie op 25 April het pa leis te Soestdijk betrekken. Bezoek van H.H. M.M. aan Leiden. De Koninginnen in een met vier paarden bespannen rijtuig gezeten, bezochten Zaterdag Leiden en beza gen het museum van natuurlijke his torie en de Burcht. Hare Majestei ten werden aldaar ontvangen door den Burgemeester, de WetE uders en den Secretaris. Het gevolg van H.H. M.M. was in twee rijtuigen gezeten.. Eene methode ter genezing van het stotteren. Naar men verneemt is te 's-Gra- venhage aangekomen professor Léon Berquane, officier d'Academie, direc teur en oprechter van het Instituut voor stotteraars te Marseille, door de Fransche regeering belast zijnde met een wetenschappelijke zending in Rusland, Nederland, Denemarken, Zweden en Noorwegen. De heer Berquane, eene methode ter genezing van het stotteren gevon den hebende, welke door de minis- Onderwijs in Frankrijk, goedgekeurd onbeloond werd, is voornemens zich achtereenvolgens te 's-Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam eenigen tijd op te houden, ten einde zijne leerwijze toe te passen, ten overstaan van commissiën, bestaande uit leden van geleerde genootschappen, die de patiënten voor en na de behandeling zullen onderzoeken en van hunne be vinding verslag uitbrengen. Te dien einde zullen in de voor noemde steden kostelooze cursussen voor behoeftige stotteraars gehouden worden, welke 21 dagen duren. Nederlandsche Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde. Vergadering der bloemen-en plan- tencommissie op 14 April 1894. Het bestuur van genoemde commissie be richt, dat in hare op vermelden datum te Amsterdam gehouden bijeenkomst de navolgende onderscheidingen zijn toegekend: Getuigschriften le klasse aan 1. Narcissus Ajax Alida2. Nar cissus Ajax Lena, van de heeren Gebrs. de Graaff te Leiden3. Nar cissus Ajax, Koningin Wilhelmina; 4. do. do. Mina; 5. Narcissus incom- parabilis Theodora; 6, do. do. Min nie van de heeren, M. van Waveren Zonen te Hillegom7. Saintpaul- lia ionantha van de heeren Groene- wegen Co. te Amsterdam8. Heu- chera sanguinea van den heer A. Fiet, te Groningen. Getuigschriften van verdiensten aan 1 Narcissus Ajax Wonder of the North, 2 do do. Bilderdijk. 3 do do. Wide Awake van de heeren Gebrs. de Graaff te Leiden. 4 Narcissus Ajax Cornelia. 5 do do Charlotte. 7 Nar cissus incomparabilis Cecile van de heeren M. van Waveren Zonen te Hillegom. Botanisch getuigschrift aan Fritillaria Guicardi van de heeren Gebrs. de Graaff te Leiden. Eervolle vermelding aan Masdevallia Houtteana van den heer mr. J. Schober te Putten. Dankbetuigingen aan 1 Eene verzameling Narcissen van H. H. Gebrs. de Graaff te Leiden, 2 eene verzameling Orchideeën van den heer mr. J. Schober te Putten, 3 eene verzameling bol-en knolgewassen en vaste planten van den heer mr. Van Heijst te Wijk bij Duurstede. Een vlugge reis. Het stooir schip Prins Hendrik der maatschappij „Nederland" heeft dit maal de reis van Batavia tot Genua in korter tijd volbracht dan ooit. no»

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1