Wedstrijden, Rechtszaken. K o 1 o u i n, Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. maatschappij geschiedde en wel in 24 dagen, zoodat de mail Amsterdam binnen den tijd van 26 etmalen heeft bereikt. Verkiezingen. Een correspondent van de Tel. schrijft aan dit blad „Nu de kiezers, althans een betrek kelijk klein deel hunner, gesproken hebben, behoorde men, dunkt mij, ook de niet-kiezers eens te polsen. Immers, het zou al te naïf zijn nu reeds te beweren dat het volk gehoord is. Wil men werkelijk met eenige ze kerheid weten hoe de natie gezind is, dan roepe men, door tusschen- komst van de gemeente-besturen, thans de niet-kiezers op, om door vóór of tegen van hunne meening omtrent het ontwerp-Tak te doen blijken. Mochten er onoverkomelijke bezwaren bestaan om die stemming van regeeringswege uit te lokken dan zou de zaak m. i. overwaard zijn 0111 door een of meerdere corporatiën, die ongetwijfeld in alle plaatsen des lands den noodigen steun zouden vinden, te worden ter hand genomen. Het behoeft geen betoog dat dit plebisciet niet den minsten invloed zou hebben op den directen gang van zakenhet zou echter van hooge indirecte waarde zijn, wijl het in verband met de officieele ecu wettige verkiezing, een vrij zuiver beeld zou scheppen van den wenssh der Natie; en dien wensch te kennen is toch het doel." Het voorstel van onzen berichtge ver is een ander dsn dat van het Kamerlid Tijdens. Deze wenscht al leen de voorstanders onder de niet- kiezers te laten petitioneeren, terwijl onze correspondent wil, dat alle niet- kiezerz zich zullen uitspreken, hetzij dan vóór of tegen. Het één komt ons al even overbo dig voor als het ander. Niemand twij felt er aan, dat de groote meerder heid van „het volk achter de kiezers" ook wel de stem in het kapittel wil hebben.Wie dit niet wil is het kiesrecht niet waard. Trouwens, zulke onver schilligen zouden aan een plebisciet ook geen deel nemen. Zij zouden zich ten slótte kalm tot kiezer laten promo- véeren en dan handelen als een groot deel van het huidige kiezerscorps: het stembiljet wordt eenvoudig ter griffie gedeponeerd. Ook een kiezer. Zonder onze kiezers te na te spre ken, zegt de Arnh. Ct., durven wij zeggen, dat er zijn hoeveel laten wij daar die eigenlijk niet wisten waar het om te doen was. Een enkel staaltje laten wij hier volgen. Een kiezer komt het stembureau binnen, groet naar links en rechts en zegt: ik wou wel komen stemmen. Nadat hij zijn naam heeft opgege ven, die door het stembureau wordt geverifieerd, wordt hem de bus ge wezen. Ja maar, zegt de man, ik moet mijn briefje nog invullen. O, nu, doe dat dan maar. Als hij een pen in de hand heeft, bedenkt hij zich even en vraagt: Moet ik daar nu mijn naam opzetten. Neen, den naam van dengene, dien u wilt kiezen. Nou, ik moet (hier volgde de naam van den candidaat) hebben en dien zal ik er dan maar opschrijven. Toen de naam er stond vroeg hij en moet nu mijn naam eronder? Neen, als u wilt dat die meneer uw stem heeft, moet u dat niet doen. Maar wel moogt u er de voorletters van den naam bijzetten. Van mijn naam? Neen, van den meneer dien u daarop geschreven heeft. O zoo 1 en na ook die aanvulling op het biljet te hebben aangebracht, ging het stembiljet in de bus. Als er velen zoo waren, zou de stembus wel drie dagen openblijven. Eene eigenaardige advertentie. De volgende „fin de siècle" ad vertentie leest men in Limburgsche bladen H.H. Photografen en Amateurs, welke er belang bij hebben op ten toonstellingen van photographieën zich bekroond te zien, leveren wij, tegen nader overeen te komen con ditiën, portretten in alle genres, on der de stipste geheimhouding met garantie voor bekroning. Emil Sohl, Maastricht. Atelier voor photographie en speciaal atelier voor photografen. Oatvluolite weezen. Door de politie is te Rheden aan getroffen en weder naar de weesin richting Neerbosch teruggebracht de 15-jarige J. D., die met twee andere jongens op Zondag 8 April heimelijk de weésinrichting bad verlaten. Ten einde aan eene mogelij ke ver volging te ontkomen, waren zij via Nijmegen, Kranenburg, Kleef, Em merik, weder in Nederland terugge keerd. Wedloopen. Voor de wedloopen te Cruys-Ber- gen, nabij Bussum, op Donderdag 3 Mei 1894, zijn de volgende paarden ingeschreven I. Toekom8tprijs. Harddraverij (Sweepstakes) voor Nederl. hengsten, en merriën, geboren in 1891 (aange spannen.) 1. Vliegende Hollander, W. Pompe; 2. Squaw, K. J. C. Del Court; 3. Oranje Boven, H. v. Wickevoon Crom- melin; 4. Renonvmée, id.; 5. Ristjek, J. Koster; 6. Idiaal, S. Snoeck; 7. Poeta, D. Vermaat; 8. Vitesse II, A. W. van Bruggen9. Dobrinajhr. M. de Marees van Swinderen; 10. Aurora II, A. A. van den Berg11. Mentor ex ZwaluwH. J. Sanders. H. Bussum-prijs. Wedren vlakke baan, Handicap 2000 Meter. 1 Robin Hood, luit. Ten Kate; 2. Spartaner, 3. Deca, 4 Flederwisch, messrs John stone 5. Mandoline, luit. baron v. Heemstra; 6. Toddles, D. J. Wolter- beek." III. Prijs van 's-Graveland. Hard draverij, Handicap, (aangespannen.) Werhogljadka, Th. J. Dop; 2. Willy D. Vermaat; 3. Expectation, H. van Wickevoort Crommelin4. Bles, A. de Ridder; 5. TrottowayH. Schaap en A. Siderius6. Nobel, J.G. Matze 7. Dibbels III, J. van Rossum8. RedseerW. A. Ockhorst; 9. Redjloat, D. J. Florijn; 10. Yoell Tabor,A..de Graaf11. Phrynia, J. A. van den Berg; 12. Buffalo Bill, P. Erkelens; 13. Blaf ar d, J. Vinckens. IV. Prijs van het Gooi. Hordenren. Handicap. 3200 Meter. 1. Princess Ida, kapt. Punt; 2. Enticer, messrs. John stone; 3. Mandoline, luit. baron Van Heemstra; 4. ArmoryJ. J.Korthals Jr.; 5. Southbank, O. D. vanDiepen- brugge6. Litza, graaf S. van Limburg Stirum. V. Cruys-Bergen-prijs. Record-hard draverij (aangespannen). 1. Rejected D, Vermaat en Th. J. Dop; 2. Red- burr, Coets de Bbsson Jr.3 Mirka, Jan Steen4. Souvenir, WH. J. Brom5. Redseer en 6 Dark Wilmor ex Dark Wilkes, W. A. Ockhorst7. Redfloat, D. J. Florijn; 8. Lartschik II, H. F. Bultman Hzn. VI. Noord-Hollandache Steeple Cha se. Handicap. 400 Meter. 1. Sweet Brier, majoor Van Raden; 2. Lord Douglas, luit. van Soetermeer Vos; 3. Princes Ida, kapt. Punt4. Nowa- wes, messrs Johnstone5. Pascal, luit. baron van Heemstra; 6. Armory, J. J. Korthals jr.7. Southbank, O. D. v. Diepenbrugge8. Litza, graaf S. van Limburg Stirum. Poging tot doodslag. De rotterdamsche rechtbank behan delde Zaterdag de bekende zaak tegen den 29-jarigen L. Weibel, ingenieur- chemest, wonende te Wheeling in West-Virginie. Uit het verhoor van bekl. blijkt, dat hij destijds te Rotterdam was op de doorreis naar Amerika. Dien avond tegen half elf was hij in het bierhuis aan de Hooflsteeg gekomen, dronk een paar glazen bier, en ging, nadat de andere bezoekers vertrokken waren, met de vrouw des huizes en de kellnerin naar het achtergedeelte van het lokaal. Daar werd bij hem aangedrongen om wijn te drinken en eer hij het wist stonden vier ledige flesschen op de tafel. Hij kwam nu op tegen het halen van een vijfde flesch en maakte bezwaar de nota van 16.60 te voldoen. Daarover ont stond ongenoegen, beklaagde raakte hand emeen met den kastelein en na te vergeefs om hulp geroepen te hebben, loste beklaagde, die inmid dels zijn overjas had aangetrokken, drie schoten in de lucht om daardoor alarm te maken. De getuigen gaven een gansch an dere lezing omtrent het voorgevallene: achtereenvolgens verschenen de kaste lein, diens vrouw en de 22-jarige kell nerin Clara Küppers. Zij spraken alles tegen wat door den beklaagde was opgegeven, en hielden vol dat deze bout portant op den kastelein had geschoten. De eisch van het O. M. strekte tot bekl.'s veroordeeling tot een jaar ge vangenisstraf. De verdediger mr. Jos. van Raai te, vroeg vrijspel. Uitspraak aanstaande Dinsdag. De rechtbank te Rotterdam veroor deelde in zake de inbraak in de villa „Schoonoord" te KralingenFens tot 4, Vrouwenfelder tot 3, en den opkooper Bloemendaal tot 2 jaar gevangenisstraf. BATAVIA, 15 Maart. Ons leger in Atjeh. Men schrijft aan het Bat. Hbld. Iedereen is intusschen benieuwd hoe men, na het steeds meer en meer uitbreiden van onze tijdelijke linie, de gelofte aan de Tweede Ka mer gedaan, namelijk om de nieuwe posten slechts tijdelijk te bezetten, gestand zal doen. Het bewaken der posten geheel aan de bevriende Atjehers over te laten, zal wel in de eerste tijden niet moge lijk zijn, omdat wij nog veel te wei- nis: waarborgen voor de betrouwbaar heid der thans bevriende hoofden hebben; men denke slechts aan Toe koe Toengkoop, die ons de bloedige affaire van Kroeng Kali bezorgde en nu weer aan het deserteeren van Toe koe Ateuh. Ook is het nog te bezien of de hulpbenden zonder voortdurende on dersteuning van onze troepen het wel zouden kunnen houdenal hun aan voerders wiirj peen Oem»r'a p,n «ar» iemand zooals bijvoorbeeld Toekoe Nja Bantha, die zonder slag of stoot drie bentings in den steek laat, kan men moeielijk de bewaking der voor naamste punten opdragen. .^Jlk houd het er voor, dat wanneer er geen ingrijpende veranderingen in den politieken toestand plaats vinden, de temporaire bezettingen het gewone Indische karakter zuilen krijgen van een tijdelijk iets, namelijk: voortdurend. Niets is in Indië zoo constant als temporaire maatregelen. Als een enkel voorbeeld uit de vele noem ik de kazerne te Samarang en het hospitaal te Willem I. Beide ge bouwen heeten temporair en tellen te zamen al eenige menschenlevens aan ouderdom. Het bezetten der posten door de adathoofden zal dus voorlooplg wel tot de vrome wenschen blijven be- hooren. Eene versterking van de infante- riebezetting zal dan, meer nog dan nu reeds, noodzakelijk zijn. Niet al leen, dat thans zeer veel van de in fanterie wordt gevergd, maar men moet ook over voldoende krachten kunnen beschikken om bij voorko mende gelegenheden naar eisch te kunnen optreden en dit is nu op verre na het geval niet. De affaire bij Kroeng-Kali heeft het bewezen en terecht werd den mi nister van koloniën door het Kamer lid Van Vlijmen hierop attent ge maakt. In het „Indische militair Tijdschrift" van Februari wordt deze zaak ook gereleveerd, waarbij de re dactie een noot heeft geplaatst, dat het bericht, dat alle beschikbare krachten moesten uitrukken onjuist is. Aangezien ook dit blad dat bericht destijds verspreidde, kom ik daarte gen opde redactie noemt enkele onbeteekenende cijfers, doch er werden niet meer troepen gestuurd omdat zij niet noodig waren, doch omdat er niet meer beschikbaar was. Het zag er dien dag waarlijk treu rig uit; alles werd bij elkaar geschar reld om maar genoeg manschappen mee te krijgenordonnansen, bureau- onpassere, geëmployeerden enz.en de grootste versterking, die men op 21 October bij elkaar kon krijgen, bestond uit 99 man van het geheele 12de bataljon dus nog geen compag nie, zooals de redactie voornoemd aan teekent als te zijn uitgerukt. Als een bewijs van het totaal ge brek aan manschappen diene, dat na het uitrukken, de wachten door de vesting-artillerie en de baantjesgasten van het subsistenkader moesten wor den betrokken, allemaal lieden die nimmer of sedert jaren geen geweer in handen hadden gehad. Dat de uit den kraton gezonden versterking op 21 October niet in actie is geweest, was meer aan een gelukkig toeval te wijten, namelijk, dat de vijand door onze bewegingen misleid, in den nacht de door hem achter een dichte kampong gelegen, bezette benting, nabij Missigit Siem, had ontruimd. Waren wij verplicht geweest hier te stormen, dan zou men wat anders gezien hebben, en het gebrek aan troepen ten duidelijkste gebleken zijn. Maar er moet ook op een beetje veine gerekend worden. Zaterdag heeft de duitsche Rijks dag eene beslissing genomen inzake het voorstel-Kanitz tot invoering van een graan-monopolie. Bij hoofdelijke stemming werd het met 159 tegen 46 stemmen verworpen. Caprivi ver klaarde ervan, dat door het aan te nemen men de Regeering tegenover Alp ftfotav* TOöt wollrp handel Btrapfia- ten gesloten zijn, onder verdenking zou brengen van kwade trouw. De regeering zou op deze wijze het tot dusver klimmende vertrouwen van het buitenland verbeuren. Ik zou niet in staat zijn (sprak de Rijks kanselier) de zaken verder te leiden. De voorstellers benadeelen hunne zaak en maken zich los van alles, wat tot het behoud van den Staat dienstig is. Deze woorden vonden luiden bij val. De hongaarsche Kamer heeft met 218 tegen 114 stemmen een votum van afkeuring tegen de re geering verworpen in verband met hare houding bij Kossuth's begrafe nis. Hiermee zal deze kwestie wel zijn afgeloopen. Het egyptisch ministerie heeft aan den Khedive zijn ontslag aangeboden daar het met hem niet kon samen werken. Dit ontslag is aangenomen, en na raadpleging van den engelschen gevolmachtigde Lord Cromer heeft de Khedive Nuban Pasha met de samenstelling van een nieuw kabinet belast. De opstand in Brazilië nadert nu het einde. Nrdat eerst admiraal Da Gama ic de baai van Rio de Janeiro de vlag had gestreken, heeft nu ooi de hoofdaanvoerder van president Peixoto'8 tegenstanders, admiraal Do Mello, de wapenen neergelegd. Naar men weet, had De Mello no$ twee goede oorlogsschepen te zijnei beschikking. Na Da Gama's neder laag beproefde de admiraal sene po ging om zich meester te maken van de stad Rio Grande, de hoofdstad der provincie Rio Grande do Sul maar deze poging mislukte volkomei en eindigde met eene volledige ne derlaag van de troepen der opstan delingen in Rio Grande do Sul, dn den aanval tegen deze stad van ck landzijde zouden steunen. Na zijne nederlaag stoomde De Mello zuid waarts en landde met een paar hon derd manschappen op Uruguyaanscl grondgebied. De braziliaansche soldaten werden daar voorloopig geïnterneerd ond$ bewaking van een bataljon troepei dat de regeering van Uruguay toen haar de tijding ter oore kwam, on« middellijk met een kanonneerboot naar de plaats zond, waar de brazi lianen waren geland. Admiraal Df Mello begaf zich naar Montevideo, vanwaar hij spoedig vertrok. Waar heen De Mello zich heeft begeven, wordt er niet bijgevoegd. Nadat nu ook De Mello de wape nen heeft nedergelegd, blijft presi dent Peixoto nog slechts over dei opstand in de provincie Rio Grundf do Sul te bedwingen. Indien, gelijk waarschijnlijk is, ook dit gelukt, zal ten laatste aan den strijd in Brazilië een einde komen. Het land, dat ge durende zoovele maanden door dij admiraals De Mello en Da Gama in onrust is gehouden, heeft groote W hoefte aan rust, ten einde de verlifr zen te kunnen herstellen, welke voor al de handel door den langdurige: strijd heeft geleden. Pokziekte. Zeven-en-negentig nieuwe gevalle: van pokziekte hebben zich van 8 te en met 14 dezer binnen Rotterdam voorgedaan. Eenige lijders zijn terstoc: nadat zij door de ziekte werden aac getast, overgebracht naar het Ziekei huis aan den Coolsingel of naar d hulpziekenhuizen in Crooswijken aai den Hilledijk. De overigen worde: in hunne woningen verpleegd. E kwamen vele sterfgevallen voor.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2