INGEZONDEN. Burgerlijke Staud. Aangeboden betrskkingee in Nederland Werkstakingen. De toestand in de provincie Ant werpen laat nog altijd veel te wenschen. Op de weigering der werkstakers met de door de patroons aangeboden loonsverhooging genoegen te nemen, hebben deze geantwoord, dat zij niet het minste meer zullen toegeven. Dit besluit heelt onder de steenbakkers te Rumpst zoo groote ontevredenheid gewekt, dat men voor een oproer vreesde. De stad is geheel door sol date bezet. f Op bevel van het gemeentebestuur xijn alle banmolens gesloten. De jus titie zal een onderzoek instellen en de patroons, die den prijs der levens middelen hooger gesteld hadden dan den inkoopprijs,zullen gestraft worden. Op drie plaatsen is Woensdag brand gesticht. Vrijdag was te Boom, Rumpst en Terhagen alles kalm, en verdere po gingen tot brandstichting zijn niet gedaan. De militaire autoriteiten rappor teeren, dat de stemming onder de werklieden beter wordt en er neiging bestaat het werk te' hervatten. In Pennsylvanië zijn nieuwe on geregeldheden voorgevallen. De vrou wen der Hongaarsche werkstakers verdreven met steenworpen en stok slagen een troep aibeiders uit een fabriek. Vele fabriekseigenaren te Chicago hebben hunne fabrieken gesloten om-' dat de arbeiders weigeren hunne be trekkingen tot de agitatoren op te geven. Omstreeks 10,000 arbeiders zijn hierdoor werkloos geworden. Een groot8cli plan. De heeren .Schneider en Hersent hebben weer een plan ontworpen tot overbrugging van het Kanaal. Zij oordeelen de Blechts 33 45 KM. lan ge lijn van kaap Blanc Nez naar South Foreland bet gunstigst. Op af standen van 400 tot 500 meter zullen 72 pijlers van 65 meter hoogte ge bouwd worden, die bij hoog water nog 14 meter boven den waterspiegel nit8teken. Als stutten der brugdra- gers staan op deze pijlers telkens twee aan elkander gekoppelde 40 me ter hooge ijzeren zuilen. De brugdra- gers liggen met hun benedenvlak 56 meter boven den hoogsten waterstand. De kosten worden op ƒ400.000.000 geraamd. Oplichters. Weldra zal te Weenen eene bende internationale oplichters terechtstaan, -tot welker gevangenneming ook de Rotterdamsche politie het hare heeft bijgedragen. Het hoofd van dit geld is zekere Schapira, die met nog een paar anderen uit Gallicië er een be roep van maakte om nagemaakte Oostenrijksche Russische bankbiljet ten meestentijds beneden de daarop uitgedrukte waarde to verkoopen. Daartoe zond Schapira agenten uit naar Gallicië en Polen, die rondrei zend personen opspoorden, genegen om de valsche bankbiljetten over te nemen en te helpen verspreiden. Wa ren er zulke personen gevonden, dan zond men dezen monsters dierzooge- genaamde valsche biljetten, die echter niet valsch maar echt waren, maar ingevolge een chemisch procédé den satijnachtigen glans misten, zoodat men ze allicht voor valsch houden kon. Aan de koopers van zulke biljet ten werd dan wijs gemaakt dat zij ze 37 pet. beneden de werkelijke waarde konden krijgen,» en zij waren natuurlijk gaarne bereid zulke valsche biljetten, welke op een haar op ochte geleken, te koopen. Hadden zij een maal dien wensch geuit, dan werd hun verzocht met een paar duizend gulden naar Londen te komen. De oplichters zorgden er echter voordat de koopers niet naar de Engelsche hoofdstad kwamen en wachtten hen te Rotterdam. Aldaar kwam dan Schapira op het toon eel, die den koo per naar de eene of andere herberg >racht, waar de zoogenaamde valsche biljetten tegen baar geld zouden over handigd worden. Boven en onder het pakket bevonden zich dan eenige echte biljetten, terwijl het in het midden niets dan waardeloos papier behelsde. De kooper, die gedacht had prachtig yervalscht papier te erlangen, kreeg echter voor zijn geld niets anders dan een paar echte biljetten. Was de koo per niet wantrouwend en nam hij het pak ongezien naar huis, dan was de truc gelukt. Maar werd het bedrog dadelijk in de herberg ontdekt, d#n zorgde Schapira er wel voor dat hij bet geld niet behoefde terug te geven; dan verschenen zijne medeplichtigen, als politiedienaars verkleed, en namen bet pakket en het geld in beslag. Daarbij werd dan Schapira. die deed alsof bij doodsbenauwd was, quasi in hechtenis genomen en daar de be drogene ook goede redenen had om niet met de politie in aanraking te muien, had deze intusschen zijne biezen gepakt. Daar de koopers na tuurlijk niet waagden aangifte van bet bedrog te doen, hadden de oplich ters jaren lang vrij spel, totdat einde lijk door een toeval de zaak aan het licht kwam. Een persoon namelijk wien in een spoorweg coupé door een dier agenten dergelijke bankbiljetten waren aangeboden, had, na den ver leider uitgehoord te hebben, de Wee- ner politie van dit gesprek verwit tigd, die op hare beurt de Rotterdam sche politie met de feiten in kennis stelde, waarop Schapira en consorten gevangen genomen worden. Hunne uitlevering is thans door de Oosten rijksche regeering aangevraagd. - p CJ Cholera. Volgens het laatste bulletin van het Kais. Gesundhcitsambt te Berlijn blijft de cholera nog steeds in Rus land voorkomen en breidt zij zich opnieuw in Turkije uit. Van 22 Maart tot 4 jl. zijn te War schau 13 nieuwe gevallen van cho lera en in het gouvernement Plock van 30 Maart tot 3 dezer 50 nieuwe gevallenwaargenomenhet aantal sterfgevallen bedroeg daar 28. Ook; blijft de ziekte in het goever- nement Kowno heerschen. In Konstantinopel kwamen in de maand Maart vele nieuwe gevallen van cholera voor, vooral in het einde der maand trad de ziekte met ver nieuwde heftigheid op. Het aantal gevallen van 2—21 Maart bedroeg 43 met 26 sterfgevallen. Het totaal aantal gevallen aldaar sinds den aanvang der cholera in Augustus 1893 geconstateerd was in Maart 1894 geklommen tot 2293, waaTvan 1310 doodelijk zijn verloo- pen. Keizer Wilhelm te Weenen. Keizfer Wilhelm, die Zaterdag geen bezoekèn meer heeft afgelegd, is te gen den middag uit Weenen ver trokken. Keizer Frans Jozef deed den keizer uitgeleide tot aan het station Eene talrijke volksmenigte welke zich bevond in de straten, waardoor de keizers reden en aan het station, ontving de keizers met luide toejui chingen. De anarchisten, Een bekend Italiaansch ai archist, Francesco Polti, is Zaterdagavond jl. in Farringdonstreet, in de City, te Londen, gevangen genomen. Hij droeg een bom bij zich op het oögenblik, dat hij in hechtenis werd genomen. Hij is een vriend van den overleden Bourdin en verdween na den dood van dezen. Men heeft een groot aan tal anarchistische papieren in zijne woning gevonden. Dë politie hecht groot gewicht aan deze gevangenneming. Batten vangst Eene zonderlinge sportgeschiede nis vond dezer dagen te St. Peters burg plaats. Een meubelhandelaar heelt namelijk in zijn winkel een inrichting geopend om de ratten der residentie op de snelst mogelijke wijze om het leven te brengen. Een graanhandelaar verscheen met zijn kater om deze in gezelschap van eenige katten op de losgelaten ratten af te jagen. De kater van den graan handelaar won den prijs en nadat de eigenaar in triumf was rondge dragen begaf hij zich met zijn kater naar huis. Eenige dagen later zou er weer een dergelijke wedstrijd worden ge houden. Een kleermaker had om 10 roebels gewed, dat zijn magere, half verhongerde kat den wedstrijd glans rijk van den kater zou winnen. De weddingschap kwam uit echter tot verbazing van 't geheele publiek want de vlugge kater verroerde ditmaal geen vin en krabde zich her haaldelijk in den neus. Er werd on derzoek gedaan en weldra bleek het, dat de naijverige kleermaker den ka ter van den graanhandelaar zure room in den neus had gesmeerd om hem aldus het loopen te beletten. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat den vernultigen kleermaker de prijë, dien hij meende te winnen, niet werd uitgekeerd. De Spaansche pelgrims te Rome. Zondag zijn te Ronie 6000 Spaan sche pelgrims aangekomen, zonder dat daarbij iets bijzonders voorviel. De vrees, dat dit bezoek aanleiding zou geven tot ernstige ongeregeldhe den, bleek dus ongegrond. Uit voor zorg had de regeering twee compag nieën infanterie gezonden naar Civi ta Vecchia en naar het station, ten einde bij de landing en de aankomst te Rome de orde te handhaven. Bij groepjes trokken de pelgrims dooi de stad, zonder dat zij op eenigerlei wijze werden lastig gevallen. Uit M&t&belenland. Het stoffelijk overschot van ma joor Wilson en zijne dapperen is door den Engelschen koopman Dawson te Buluwayo aangebracht en za! te mid den der ruïne van Zimbadwé begra ven worden. De koopman bracht ook de weduwe en kinderen van Loben- gula mede, voor wie de „Chartered Company" zal zorgen, alsmede Loben- gula's opperbevelhebber Umjaan en andere hoofden. Ook is het Dawson gelukt de in boorlingen op te sporen, die door Lobengula naar het Engelsche hoofd kwartier waren gezohden met het aanbod zijner onderwerping en met eén geschenk- in goud, dat hun ech ter door Britsche 'soldaten werd ont stolen. Het onderzoek in deze zaak wordt nu opnieuw geopend. De rijkspolitie zal in Mei a. s. Ma- tabeleland verlatende verschillende posten, welke zij daar bezet houdt, zullen dan betrokken worden door de gewapende macht van de „Charte red Company". Swaziland. Aan de Times wordt uit Kaapstad gemeld, dat de quaes tie omtrent Swa ziland weder critieker wordt, daar nieuwe verwikkelingen ontstaan zijn, die den staat van zaken bedreigen. Gewapende Swazies loopen rondom Bremersdorp en zijn voornemens een aanval te doen, teneinde het drie manschap over de grenzen weg te voeren. De kafferhoofden in Swazi land zijn eenstemmig voor de inlij ving van het land bij de Transvaal, maar de eerzuchtige en gewelddadige moeder der vorstin tracht de troons bestijging van haren achttienjarigen zoon door te drijven, hetgeen echter volgens het gebruik bij de Kaffers daarmede gepaard zou moeten gaan, dat de Koning een roode assegaai dompelde in het bloed van de Raads leden zijns voorgangers. Zij weten dit en zwijgen dus, maar zij bevorderen des jongelings troonbestijging natuur lijk niet. De algemeene opinie in Zuidelijk Afrika is dat Swaziland's inlijving bij de Transvaal de beste uitweg is voor den onhoud baren toe stand. De correspondent van de Times had eenige malen een onderhoud met Kruger, waarin de staatspresident bitter klaagde over de hem ten deel gevallen bejegening. Hij heeft ge trouwelijk beproefd de verbintenissen van de Transvaal jegens Engeland na te komen maar men fopte hem. Hij trok zijne aanspraken op het land ten noorden van den Transvaal in, die elke internationale rechtbank zou hebben toegewezen. Hij autoriseerde de verlenging van den spoorweg van Natal naar Johannesburg, enz., maar nu wordt hij ten opzichte van Swazi land gedwarsboomd. De te Londen gevestigde Trans- vaalsche consul-generaal, die „geïn terviewd" is, zeide dat er ontegen zeggelijk in Swaziland eene groep van intrigeerende blanken is, die de inlijving bij Transvaal bestrijden. De zaak kan licht ernstiger worden, doordien de inboorlingen onder den invloed van die blanken staan. Hun ne werkelijke drijfveer schijnt spijtig heid te zijn omdat de Transvaalsche regeering de concessiën niet verkoos over te nemen, welke zij beweren te bezitten, tegen den door hen zeiven eigendunkelijk gestelden prijs. De consul-generaal verklaarde niettemin te gelooven dat Engeland eventueel den afstand van Swaziland aan Trans vaal zal toestaan. Storm in do Vereenigde Staten. De jongste storm, welke de Oost kust der V. S. geteisterd heeft, is heviger geweest dan vroegere in den zelfden tijd van het jaar. Van Woens dagnacht tot Donderdagnamiddag be droeg de snelheid van den wind in New-Yersey onafgebroken 70 mijlen per uur. Binnenkomende schepen mel den, dat het weder op zee buitenge- woonslecht is. Langs de kust vau Delaware is een groote hoeveelheid wrakhout aange spoeld, men vreest, dat een groot aantal schepen vergaan ,zijn en dat het verlies aan menschenlevens niet gering zal zijn. De visschersvloot van Milford (De laware) is geheel vernield, ontelbaar zijn de berichten van het vergaan vaü schepen. Een vloedgolf spoelde te Milford 30 vissehershutten weg, waarbij veel vee en hoenders omkwamen. Stoomïaartbsrichten. Het stoomschip Schiedamvan de N. A. S. M., vertrok 13 April van Newyork naar Amst. Het stoomschip Salalcvan Batavia via Marseille, arriveerde 14 April te Rotterdam. Het stoomschip Prins Hendrikvan Batavia naar Amst., arriv. 14 April te Genua. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amst. naar Batavia, pass. 13 April Kaap Rocca. Het stoomschip Gedé, vertrok 14 April van Rotterdam naar Ned.Indië. Het stoomschip P. Calandarri veerde 14 April van Newyork te Am sterdam* Voor den inhoud dez'r rubriek stelt de redactie zich niet a ^isprakelijk. Van ingezonden stukkenneplaatst of niet geplaatstwordt de niet aan deninzender terrug gegeven. Haarlem15 April 1894. Mijnheer de Redacteur Daar ik als werkman alleen 's Zon dags tijd kan vinden om te schrijven, neem ik die gelegenheid waar om onderstaande regelen neer te zetten en UEd. beleefd te verzoeken ze in Uw veelgelezen blad een plaatsje te willen inruimen, U bij voorbaat daar voor dankende. Mijn schrijven dan, betreft de ver kiezingen der laatste dageu, en of schoon die verkiezingsstrijd b;j een denkend werkman geen aangename gedachten opwekt, aangezien men over 't algemeen niet gaarne een twistblok is tusschen verschillende partijen, zoo geldt hier de overweging aat in 't onderhavige geval het twist blok geen blok is, maar denkende en gevoelende wezens die, als zij een weinigje ontwikkeling hebben opge daan, evenzeer zich op de hoogte hou den van den strijd, waarvan zij zelf het onderwerp uitmaken, als de strij denden. Nu is 'tmijn doel niet hier te weeklagen over den uitslag der verkiezing in 't district Haarlem, waardoor natuurlijk de kans dat ook de werkman eens eenigen invloed zou kunnen uitoefenen op de algemeene zaken, werd verkleind, echter wenschte ik hiei mijne verwondering uit te drukken over het feitmdat tot dien uitslag ook ijverig medewerkten de z. g. n. kleine burgers, winkeliers en kooplieden, van wie men eerder zou verwachten dat zij gretig elk mid del zouden aangrijpen dat direct of indirect van gun6tigen invloed zou kunnen zijn of worden, op den toe stand, daar hunne belangen immers met die van dien stand, zoo nauw samenhangen. Natuurlijker zou het zijn als de winkelstand ijverig mede werkte tot opheffing en verbetering van de levensomstandigheden des werkmans, als van 't hoogste belang voor de herleving hunner zaken, die thans door de geringe koopkracht der groote massa, dikwijls in kwijnenden toestand verkeeren. Nogmaals bij voorbaat U dankende voor de plaatsing, noem ik mij, M. de Red., met hoogachting, UEd. Dw. Dienaar, D. W. VARIA. Een koning had een paard, waar- v* n hij zooveel hield, dat hij zeide Ik weet niet, wat ik doen zal als het paard sterft, maar wie het eerst zegt, dat het gestorven is, die zal onthoofd worden. Na verloop van tijd stierf het paard en niemand durfde den koning het bericht te brengen. Eindelijk kwam de hofnar er bij te pas. Helaas, genadige meester! riep hij met veel misbaar uit, uw arm paard gisteren was het nog zoo Hier bleef hij steken en de koning nam het woord en zei Is het dood? Ja, ik weet het, het is dood. Ach, genadige meester, riep de nar uit, dat is nog niet het ergste. Wat is er dan nog meer, vroeg de koning. Helaas, gij zelf zult onthoofd moe ten worden, want gij hebt het eerst gezegd, dat het paard dood was, ik heb het niet gezegd. De koning vergat zijn gelofte. Leeraar. Hoe kan men schapen- vleesch het best conserveeren Discipel. Men late het schaap in leven Bevallen: 12 April. A. Junge Zuurendonk z. 15. J. Kromhout v. Loevesijn (leveul.) C. Terpoorten Wessels z. Overleden: 13 April. C. v. Huijsen 60 j. Hagestr. 14. D. Doets Neuteboom 74 j. Ki. Houtweg. - J. G. M. v. Oostveen 4 j. z. L. Marg.str. - D. G. Scholten 12 d. z. Dubb.buurt. G. W. Rieu 6 m. z. Oranjeb.str. 15. T. v. d. Ven 74 j. Hagestr. - P. v. Twuijver 35 j. L. Heerenvest. - G. VeltrupMul 63 j. Ruich.str, - A. V. Tooren 74 j. Wagenweg. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 12 April. J. van der Wal en G. Zuiver, Haarlemmermeer. 13. N. L. Piccardt en F. Boelema, Beerta. - M. Couwenhoven en J. Ka lis, Oterleek. 14. P. J. Bremmer Hz. en R. I. C. P. Tissot, Amst. Bevallen: 12 April M. Adolf Siedses Gortel (gem. Epe) - W. WoltmanVan Druten z., Heeren veen. - R. M. SalomonsonStokvis z., Amst. 13. R. Bunge—Dammers d., Amst. Overleden: 21 Maart. E.F.du Toit. Wellington. (Z. Afrika). 11 April ',Ved. M. C. BrieveVreke 65 j., Am sterdam. 12. P. C. Bakker 80 j., Am sterdam. - Wed. R. H. FrisseLin deman 77 j., Amst. - Wed. G. A. No- len—Barendregt 67 j., Driebergen. 13 G. H. J. Michelhoff 80 j., den Haag. - J. C. Werle jm. 21 j., Deventer 14. H. de Haan jd. Amst. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnès buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Jnff. of huish. teg. Mei of lat. in *1, gez. 35-45 j. P. G: zacht hum. om zcuuwacht. dame behulpz. te zgu in huiah. en m. dienatb. huisw. te verr. 2. Nette eenv. jnff. P. G. te Utr, in burger- gez. m. 8 kind. (2 sohoolg 1 Mei a. s. gesch. om m. kind. om te g. en in huiah. behulpz. te zijn aanv. aal. f150. 4. Alieaz bekw. winkelj. v. h. vak v. garen, band en gebr. goed, aal. Ie jaar f150 ra. koat en iDW. lefat meeri jar. in vak werkz. gew. 5. Bekw. jnff. r. meub. raag en bepaald beEvf. jonge man v. tapijtmagaz. te l.eid. juff. werkz. gew, in gr. galant, zak. komen ook in aanrn. m. goede get. 6. Kantooibed. op hindelak te Amat. terat. goed bek. ra. ital. bookh. en corresp. kenn. der tal. atr. t. aanbev. pr. ref. aal. f800. 7- Ieman 1 ainda jar. in vak v. kolon. waren werkz. degel, boekh. en goed op hoogte v. mod. tal aauv. aal. f 800. 8. Fat-s. en bekw. jongm. op kant. 16 18 j. aal. f 500. 9. Jongm. bij greaa in korftab. op hoogte r. art gen. en bekw. om binnenl. te bereiz. aal. nad. overeen te komen. •0. Fl. kant. bed. bek. m. vak v. ijzerw. 11. Bed. R. K. in manuf. en Couf. eenigaz. m. vak bsk. MARK TNIEUWS. Haarlem16 April 1894. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f4,80 a f4,75 Witte tarwe f .540 a 5.Rogge f 4,20, a 0, Haver f3,55 a f3,25, Gerst f4,60 a 0,Groene erwten f0,—a 0,Ca- pucijners f0,aO,Paardenboonen f 5,40 a 0,Duivenboonen f6,a 550,, Bruin mosterdzaad f0,aO, Koolzaad f 0,Karweizaad f0, Kanariezaad f0.aO,Bruineboo- nen f a 0. Aardappelen- en Botermarkt, aangev. veiïocln ïaagsteïooas.Br. Boter 193 Kg. 193 Kg. fl,20 f 1,30 Biggen 97 st. 97 st. f 13,f16,— Schramm. 48 st. 48 st. f22,f24, Aardapp. 126 Hl. 126 Hl. f 1.—, f2,50 Appelen 6 Hl. 6 Hl. f0,— f5t— Amsterdam16 April. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesehe Franeker Jammen fl,70 a 1,90, dito Hambur gers f 0,a 0,—, dito Zaaiers f 0,90 a 1,20, Zeeuwsehe Spuische Jammen f 1,60 a 2,20, dito Flakkeesche fl,80 a 2,Geldersche blauwe fl,20 a 1,90. Katwijker Zand f0,a 0,- Noordwijker Zand f 0,a 0,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0,— dito blauwe f0,- a 0,alles per -li. Petroleumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amst., 14 April. De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15 et. p. gall. Philadelphia 5,10,5,10, 5,10,5,10,5,10, 5,10 ct. per gall. Ruwe olie 82'L 831. 841 841, S5, 85 e. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f5,60, Levering Febr. f0,Deeemb. f0,— April/Juni f5,55, Sept./Dee. f5,65. Russische: Disponibel f0,,'Entr. f0,los inEntr. Edam, 13 Apr. KaasAangevoerd 31 stapels, weg.| 5137 Kg. Hoogste prijs f 29.de 50 Kg. Alkmaar, 13 April. Ter Kaasmarkt heden aangevoerd 154 stapels, weg. 56483 Kg. Prijzen: kleine Gras Kaas f28,50. Commissie Gras f27,50, mid delbare Gras f27,50. Leiden. 13 April. De aanvoer en prij zen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 6 Stieren f48 a f205, 110 vette Ossen en Koeien f115 a f270 off0,54 a 0,70 per Kg., 410 Vare id. f82 a f 186, Graskalveren fa f43 vette id, f40 a f86 of 10,70 a f0,90 per Kg., 226 nuchtere id. f2, af 10,80 vetto Schapen f14,— a f 26,of f0,35 a f0,40 per Kg., 458 weide dito f 11,a f22, 0 Lam meren fa f 186 magere Var kens 115 a f41, 468 Biggen f6,a f 13,0 Veulens fa t4 Paar den f34 a 56, 609 Kalf- en Melk koeien f105 a f265.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3