NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang- Donderdag 19 April 1894. No. -3311 ABONNEMENTSPRIJ S: ffV AD VERTEN TIEN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden 1,05. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 3L-4L9 Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel ineer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bp Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrc G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem18 April 1894. Jhr. Mr. Roëll. De vraag of de heer Roëll voor Utrecht, dan wel voor Haarlem zal bedanken, maakt nadat de heer Roëll ons het bekende bericht heeft gezon den, het onderwerp van veler ge sprekken uit. De redenen waarom de heer Roëll zich nog niet wil verklaren, zijn o. i. niet moeilijk te gissen. Wanneer de heer Royaards van den Ham, die over de kieswet denkt zooals de heer Roëll, in Breukeleh niet gekozen wordt dan heeft hij een goede kans in I Utrecht en zal de heer Roëll der- j halve vermoedelijk daar bedanken en i Haarlem aannemen. Overwint de heer Royaards evenwel in Breuke den, dan zal allicht de heer Roëll Utrecht behouden en liever de kans wagen dat in Haarlem een ander zijner medestanders in zake de kies wet wordt gekozen, daar blijkens de gehouden stemming ook in Utrecht de uitslag van een verkiezing voor een candidaat die daar niet bekend is. twijfelachtig heeten mag. Wie in dat geval hier ter stede de candidaat zal zijn van de tegen standers van Tak's wet, is natuurlijk nog niet te zeggen, men fluistert dat het misschien de heer de Meyier zal zijn. Begrafenis van A. C. Kruseman. U Hoewel de wensch was geuit, dat bij de begrafenis van den verdiens telijken en beminden A. C. Kruseman, overeenkomstig zijn eenvoud en be scheidenheid, niet zou worden gespro ken, zoo werd de plechtigheid toch door velen die hem onder hunne vrienden rekenden, heden te 12 uur bijgewoond. Onder dezen merkten wij op be halve Mr. G. de Vries, oud-minister en tal van particulieren, bestuurders van Teylers genootschap (de heer Kruseman was lid van het 2e ge nootschap) van het haarlemsche departement van het Nut en van Nijverheid, van de school van kunst nijverheid, van de kweekschool voor onderwijzeressen, benevens het hoofd bestuur van de Vereeniging tot be vordering van de belangen des boek handels, het vak waarin de overle dene zulk een hoogstaande plaats be kleedde. Drie kransen sierden de lijkkist, een van de familie en een van de een van de Kweekschool voor Onder wijzeressen. Eenvoudig als zijn leven, was ook zijn begrafenis, maar de naam van A. C. Kruseman zal nog lang in vele kringen bekend blijven als die van een werkzaam, begaafd en rechtscha pen man. Operetten- Gezelschap v. d. Artis-Schouwburg te Amsterdam. Dinsdagavond woonde ik een ge deelte bij van de laatste voorstelling tevens Benefiet-voorstelling van den heer Kreeft door bovenge noemd gezelschap in onzen schouw burg gegeven. Opgevoerd werdHart en Handoperette in drie bedrijven van Nuitter en Beaumont, muziek van Ch. Lecocq. Den inhoud van het stuk in bi- zonderheden na te gaan laat ik aan de liefhebbers overvoor de libret tisten is het zeer te hopen dat aan hun brein wel eens frisschere gedach ten zijn ontsprongen, dan die welke zij hier de moeite namen te verwer ken. Aardiger is de muziek, die groo- tendeels bestaat uit natuurlijk en bevallig geschreven liederen, ensem bles en koren. Met name aan den heer Dons (Don Gaëtan) schonk zij meermalen gele genheid niet alleen zijn schoon ge luid maar tevens zijne werkelijke verdiensten als zanger te doen waar deer en. Ook mej. Terhoeven (Micaëla) had somtijds een goed oogenblikde le nigheid van haar stemorgaan en hare wijze van zeggen laten echter nogal iets te wenschen over. De overige medewerkenden gaven mij te weinig gelegenheid hen als zanger te beoordeelen, om daarvan iets te kunnen neêrschrijven. Waar deze of gene het noodig oordeelde zijne gevoelens in tonen te uiten, geschiedde dit doorgaans op zeer vol doende wijze. Toch lag het zwaartepunt dezer op voering voor de aanwezigen blijkbaar niet zoozeer in de muziek, dan wel in de hoogst verdienstelijke actie der hoofdpersonen en in 't bizonder van den heer Kreeft die in zijn „Konings"- rol dan ook werkelijk onweêrstaan- baar was. Zijn talent voor het komisch- tragische wordt zeker niet licht ge ëvenaard en dat hij in ieder woord, in iedere beweging altijd treft wat wij onmiddellijk als het ware erkennen, moet hij bepaald aan ernstige en vol hardende studie danken. Maar ik ben aardig op weg een tooneelverslag in plaats van een mu- tot het muzikale gedeelte terugkeeren om nog even te melden dat de koren tamelijk goed waren jammer dat enkele dames koristen soms zoo heel erg plat uitsprekendat het orkest moeielijk poverder had kunnen zijn en dat het combie van muzikaal suc ces werd bereikt met b.et in de tweede acte door Gaëtan voorgedragen lied, waarbij het koor (bruiloftsgasten enz.) onder nabootsing der mimiek van den voordrager, het refrein zingt. Of zon ook clit succes grootendeels te danken zijn aan den ondeugenden heer Kreeft? PHILIP LOOTS. Bureau van Vraag en Aanbod voor den arbeid. Geopend Zaterdag 's avonds van 8^ tot 9% uur. Lokaal„Doelen", ingang Luiten- steeg. Het aantal ingeschreven personen als zonder werk bedraagt nog 17. Werklieden die op de lijst niet voorkomen en nog zonder werk zijn, moeten zich opnieuw doen inschrijven. HH. werkgevers kunnen hunne aanvragen inzenden bij de commissie. Secret. Joh. S. HOLSTER. Dieft tal te Bloemendaal. De politie heeft thans een lijst open baar gemaakt van de voorwerpen, die in den nacht van 9 op 10 April jl., uit den huize „Dompvloed" onder Bloemendaal, ten nadeele van de heeren A. en L. H. Koolhoven zijn ontvreemd. Het zijn de volgende: 6 pr. groote zilveren vorkenen lepels 1 pr. groote zilveren vork en lepel met de initialen S. F. W. K. 2 pr. zilveren dessertlepels en vorken. 4 zilveren sauslepels. 6 pr. dessertv. en iepels (half zilver). 1 voorsnijmes en vork met zilveren handvat. 1 zilveren taartschepper. 1 zilveren vischlepel. 12 paar zilveren theelepels. 1 zilveren suikertang. 6 zilveren likeurlepels. 2 zilveren vleeschvorkjes met hand vat van rooden agaatsteen. 12 halfzilveren likeurlepeltjes. 2 halfzilveren botermesjes. 2 vergulde zuurvorkjes met ivoren handvat, besloten in een wit langwer pig doosje met groene randjes, waar op vermoedelijk de naam „Voet". 1 halfzilveren kaasmes met blauw porceleinen handvat. 1 halfzilveren stop eenes theebus. 2 zilveren zoutlepeltjes. van Oorlog uitgeloofd voor een dui ven wed vlucht Antwerpen-Bloemen- daal. 1 bronzen herinneringsmedaille met de buste van H. M. de Koningin, in een lichtblauw étui. Onderscheidene sleutels en een sleu telbos. 1 borstel. De diefstal, welke plaats had na kwartier over twaalf uur en voor zes uur, is met veel overleg en omzich tigheid geschied. De officier van jus titie te Haarlem verzoekt opsporing en aanhouding van den dader, in beslagneming van de ontvreemde voorwerpen en draadbericht. Door den bliksem getroffen Aan den IJweg te;Haarlemmermeer is het paard van den landbouwer L. door den bliksem getroffen en gedood. Onder Boekenrode aan den Voge- lenzangschen weg werd Dinsdag een boom door den bliksem getroffen, waardoor de stam vele scheuren ont ving en tot eene hoogte van 2 meter boven den grond geheel van den bast werd beroofd. Brand op de Heide. Het voormalige kerkgebouw dei- Doleer enden op de Heide, gem. Vel- sen, dat gedeeltelijk bewoond werd door den opkooper Schaap is heden een prooi der vlammen geworden. Leger des Heils. Dinsdagavond heeft het Leger des Heils zijn eerste vergadering telJmui- den gehouden in een gebouwtje, dat vroeger voor zeilmakerij werd gebruikt. Tegen 5 ets. entree werden zeker meer dan 150 lieden toegelaten en voor de deur en in den omtrek was een talrijke menigte verzameld, wachtende op dingen, die zouden heb ben kunnen gebeuren, maar niet ge beurden. Men meldt ons nit Halfweg: In den afgeloopen nacht heeft het dermate gevroren dat de slooten in den vroegen morgen met ijs waren bedekt. Keuring, Te Halfweg werden ter keuring aangeboden 157 paarden en daarvan slechts 6 voor 's Rijks militairen dienst goedgekeurd. V rouwen kiesrecht recht doet de volgende oproeping aan de vrouwen in Nederland „Velen onder U hebben gevoeld, dat de positie der vrouw niet is, zooals ze moet zijn. Velen hebben geleden en lijden on der de onbillijke wijze, waarop de vrouw wordt behandeld door de wet; en velen, die er niet onder lijden ge voelen toch, dat ook zij zouden kun-' nen verkeeren in hetzelfde gevalter wijl het bovendien voor velen klaar begint te worden, dat ze niet tevre den mogen zijn, als ze zelf niet lij den, maar dat ze ook belang behoo- ren te stellen in 't lot van 't alge meen. Totnogtoe echter ontbrak U het vereenigingspunt, waarom ge U allen kondt scharen. Het is aan eenige ondernemende vrouwen te Amsterdam gelukt op te richten „De Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht." Zij meenen en met haar de vrouwen, die het bestuur der Vereeniging hebben op zich geno men, dat het eerste wat de vrouw moet vragen om te komen tot ver betering van hare positie is Het kies recht. Waarschijnlijk zullen velen onder U denken, dat dit niet noodig is; voor de eene zal dit, voor de andere weer iets anders het belangrijkste schijnen. Stelt nn echter persoonlijke gevoe lens ter zijde; bedenkt, dat deze Ver eeniging naar haar beste weten wil werken voor alle vrouwen en dat het van belang is de krachten niet te ver snipperen. Wordt als het U mogelijk is lid van de genoemde Vereeniging. De contributie is gesteld op minstens 50 ets. per jaar, om allen zonder onder scheid in staat te stellen zich aan te sluiten. Bedenk, dat slechts het groote aan tal ons kan baten, opdat ons niet ten antwoord kan gegeven worden, als de tijd van handelen gekomen is De vrouw verlangt het kiesrecht niet. Wij roepen U allen toe Vrouwen van NederlandZorgt voor uwe belangen Vereenigt U Een zeldzaam aanbod Te Krimpen a. d. Lek werd dezer dagen door eenen heer uit Rotterdam aan W. M. den Ouden en zijne vrouw aldaar, het zeldzame aanbod gedaan om afstand van hun kind te doen, een allerliefst knaapje van ongeveer 1^ jaar. Niettegenstaande hun 13,000 werd aangeboden en de menschen tot de

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1